Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

UniqueNett

Moc nevím, co tím chtěl Svěrák vlastně říct. A obsadit Terezu Voříškovou do role manželky Ondřeje Vetchého, to byl podle mě krok úplně mimo mísu. ()

Whetley

Příjemné plynutí Zdeňkova mládí. Od poloviny cítím chuť na alespoň jeden větší ucelenější příběh. Odpočinkové, nostalgické malé příběhy tak zvaně ,,ze života". Baví. ()

bararich8

Film bohužel nepředčil má očekávání. Co musím ocenit jsou skvělé obsazení a přesvědčivé herecké výkony Edy a ostatních kluků z jeho party a celková atmosféra filmu, protože se na něj prostě mile koukalo. Ale jinak mi zde chyběl příběh. Jsou to vlastně jen neucelené útržky vzpomínek a chybí tomu "lepidlo". Knížku jsem ještě nečetla, tak nemůžu porovnat. ()

mardun

Krasny poeticky film dle predlohy Zdenka Sveraka. Musim pochvalit vyber hercu. Nikdy jsem neprisel na chut Tereze Voriskove, ale zde me mile prekvapila a velice se mi libila. Poprve jsem zde registroval jeji herecky talent. Role maminky ji sedela naprosto skvele, nezna mila a krasna. Dival jsem se na film v nevedomi, ze se jedna o predobdobi Obecne skoly a nic jsem tudiz neporovnaval. Film jsem si tedy nalezite uzil. Maly Eda Soucek byl skvele zahran Aloisem Grecem a vtahnul skvele do pribehu, kdo pise zde ze tam neni zadny pribeh tak byl slepy a nebo se dival na jiny film. Za me 100% ()

Mara97

Víc než o Obecnou školu se jedná o Báječná léta, podobnost je opravdu zřejmá v mnoha ohledech. Sympatické vyprávění, které sice občas ztrácí děj, ale to moc nevadí. Příjemná podívaná, nicméně se nemohu vyhnout dojmu, že Svěrák má na víc. ()

Torpid

Vzpomínky na dětství, téměř bez příběhu - proč ne. Ani na ten sentiment se zase tak moc netlačí. Úsměvné místy, s dobrými herci a ani ty děcka nebyly tak stršný. Takže celkem další milý film od Svěráků. Trošku mi vadil ten skok do zimy, protože to působilo jak kdyby chyběla část filmu a hodně mi vadilo pro mne absolutně nevěrohodně nahozené to rodinné drama. Chápu, že otec - hospodář na vesnici a před 70 lety, že je to jiný kafe než dnešní rodinný vazby, ale aby senil , kterej prohrál střechu nad hlavou v hazardu panoval v rodině dál takovým způsobem jakým to je ukazováno, aby byl zavrhnut syn, kterej chtěl z majetku alespoň něco zachránit a aby si druhej syn ve vlastim domě nechal od dědka nakládat jak pětiletej harant. To by musela bejt rodina složená výhradně z retardovanejch a to nebyla. Tuhle věc jsem úplně nepobral a vlastně mi i zkazila druhou polovinu filmu. ()

GIK odpad!

Malý Eda celkem příjemně překvapil. Jinak je to otřesný. Ostatní dětští herci - křeč. Dospělí přehrávají. Vetchý v roli vyšinutého taťky. Voříšková neumí mluvit. Prkenný smíšek Čermák, uřvaná a hlučná Špalková, tradičně nepříjemný Tříska (proč hrozí postupující armádě klanící se červenému pentagramu? Buď byl fanda Adolfa, á nebo byl zdrcen, že nepřišla armáda klanící se bílému pentagramu). Poetické dětství Svěráka je konečně odhaleno. Tato koláž je dosti pošpiněna politikou. Naštěstí tentokrát z té správné strany. Ale politici jsou tu přece pro nás a slouží lidu. ()

Stíba

Vnitřně prázdné a bez jakékoliv energie. Film, u kterého si za týden nevzpomenu na jedinou scénu, která by stála za to. Jedinou zajímavou postavou je Kaiserův Vlk, není tu ale žádná nosná myšlenka a vše působí tak nějak nahodile a nesourodě. Takhle už prosím příště ne, Svěráci. ()

DAPDO

Bylo mi trochu záhadou, proč Svěrák točí další film s totožnýma postavama jako v Obecné škole. Nebudu srovnávat, je to na úplně jiným levelu. Tohle není natočený špatně, ale film jsem dokoukal úplně bez emocí, nejvíc mi tam chybělo daleko víc humoru. ()

anitae

Příběh tomu opravdu chybí, ale i na jednotlivé střípky z života malého Edy se moc pěkně dívalo a zahřálo u srdce;) ()

NiaWolf

**/***. Takový průměrný pohled do života za Protektorátu. Upřímně nechápu, jak to může být označeno za komedii, když si mi nevybavuje ani jeden moment, který by mi přišel veselý, či zábavný. Obecná škola mi oproti tomu přišla taková vyváženější - také vyprávěla příběh a pohled malého chlapce, ale dokázala více vyvážit vážné a úsměvné momenty. Děj je také takový plytký a místy povrchní. Oceňuji zejména dobré herectví ze strany hlavního představitele a "Vlka". ()

Kingjiri

Jan Svěrák je skvělej režisér, jako scénárista se ale vůbec neosvědčil. Tomu přesně odpovídá výsledek v podobě několika příhod ze života malýho Edy, který jsou samy o sobě po filmařský stránce hrozně fajn, ale celýmu filmu chybí nějakej zajímavej nosnej příběh, kterej by ho sjednotil a eliminoval divákovy pocity nudy. A že se námětů v době Protektorátu nabízelo dost. Kvalitní řemeslo, výprava, dobová atmosféra nebo pár Svěrákovskejch víptků bohužel nezvládaj zakrýt natož zvrátit fakt, že je film jako celek o ničem. Naprosto výstižně celej zmar popsal Mr. Hlad, dvě silnější hvězdy. ()

tranquill

"Já si to umím představit, ale nebylo by to špatný vidět!" Ano, rozhodně nebylo špatné tento film vidět. I když zde není až tolik hodnocený, mně se líbil nadstandardně. Tohle komediální válečné drama bylo podáno až poeticky, jak to pánové Svěrákovi umí, a k tomu potěšili výborní dětští herci. Spokojenost. ()

dalziel

Išloto to od 10 k 5.Potom už bol koniec, takže sa to už zhoršiť nemohlo.Jediný kto ma zaujal bol Kaiser.Ten bol fakt dobrý. ()

geek.ondra

Mohla to být pocta jednomu z nejikoničtějších českých filmů ale namísto toho je to komediální retro taškařice která mě sice bavila ale neoslnila tak jak jsem čekal. 6/10 ()

jiriks

Kdybych mohl, dám deset hvězd, přesně podle mého gusta, staré náčiní, orání pomocí koně, kovář, projet se s vozem taženým koněm. Otec taky klepal kosu na dvorku babiččina obydlí, aby následně posekal trávu. Přítomné slepice, králíci, knihu jsem přečetl, super podle knihy. Jen rozloučení s "láskama" chybí. Jinak jsem nadšen velice, moc krásné, milé, podívám se rád ještě jednou... ()

MoniKoloma

Chlapec jménem Eda který pocházel s Prahy. Se vydal na prázdniny do vesnice,která se stala jeho domovem. Městská malá rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a soužít pod jednou střechou není jednoduché. Hlavně přísného dědečka. Eda má kolem sebe mladší kamarády v jeho věku. Hrají si na vojáky. Velmi mě tento příběh nadchnul i když byl smutný. Skvěle to zahráli - Alois Grec,Zdeněk Svěrák,Hynek Čermák,Tereza Voříšková,Oldřich Kaiser,Jan Tříska a Ondřej Vetchý. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka