Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

Pawlisman

Ano, je to 3* film, který neublíží a pokud by neexistoval, nic by se nestalo. Uvidím za svůj život možná ještě jednou. Tak nějak obyčejné. Ale prostě, že jde stále o český nadprůměr a také trochu za Svěráky a jejich posun malinko vpřed. Ok. Chtělo by asi lepší scénář, nevím. ()

Vesecký

Už dlouho jsem u nějakého filmu nebyl tak v rozpacích, jak ho ohodnotit. Režie slušná, výkony herců taky, námět už rozhodně tak zajímavý nebyl, nosným příběhem byl osud strýce Vlka, jinak by to byl film o ničem. Jestliže jsem mohl přimhouřil oko nad rolí našich legií na sibiřské magistrále, trochu mě už nadzvedlo povídání o chytrých Američanech a zlých Rusech, ti zlí Rusové nakonec taky byli zobrazeni. Svěrák tu zašel příliš daleko. Ten konec filmu s hodnocením vlasovců jako těch "hodných" mě už dostalo definitivně. Věřil jsem, že to tak ideologicky "správné" nebude. ()

nonick1

Hmmm...docela škoda vynaložené energie - nejen té od od Innogy - na natočení tak nezáživného filmu. Inu, nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, a o tomhle filmu, který snad měl být prequelem Obecné školy, to platí dvojnásob. Kaleidoskop vzpomínek a představ malého Edy Součka, které navíc od sebe nejsou ve filmu nijak vizuálně odděleny, a tudíž diváka matou (např. scéna s vysílačkou - která se vlastně nikdy neudála), působí roztříštěně a nesourodě, film nedrží pohromadě žádný příběh, a pokud má diváka nalákat upoutávka na "laskavý humor", tak je tedy totálně mimo mísu, místy je film až brutální. Některé vzpomínky si navíc měl Eda (coby Svěrákovo alter ego) raději nechat pro sebe - a nejde jen o ty vydloubané králičí oči... ()

Vazbič

Spoustu věci by šlo udělat jinak, možná i lépe, ale film o pohledu na svět za války očima malýho kluka potřebuje trochu nádech toho, že to natáčel malý kluk, a to se vším dobrým i špatným. Film má být poetický, nostalgický a naivní, na nic víc neaspiruje. A splňuje to, takže proč ne pět hvězd? ()

godycz

nebylo to ono. neni sverak, jako sverak. *** napodruhy CB verze, to bylo lepsi. cb tomu neslusela, ale ten sestrih byl lepsi. vic sveraka, vic pribehu..... ()

mh.mail

70% — Film se mi líbil. Nemá sice takové grády jako Obecná škola, ale pořád je to kvalitní film, za který se jeho tvůrci nemusí stydět. Co pozoruji u novějších filmů Svěrákových, je to, že jsou trochu vykalkulované. Pořád se však jedná o nadprůměrný film a dobrou zábavu. ()

Fifer

Česká filmová kritika je většinou obecně příliš hnidopišská a nespravedlivě krutá k českým filmům. V tomto případě ale bohužel právem. Svěrák mladší je opravdu líný autor, který poslední dva filmy (tedy 7 let svého karierního života) odflákl. Předchozí film sesmolil ze tří divadelních scének a nyní se zase neobtěžoval příběhu dodat nějaký ucelenější dramatický oblouk. Všechno je tak předvídatelné: že se Eda nakonec postaví vesnickému rváči, že poslední věnec na pohřbu bude od zavrženého strýčka, že sprostá ruská replika bude použita při osvobození Rudou armádou. Film tedy funguje jen na bázi sledu dětských vzpomínek na život na vesnici, ale to je dost málo. Chystá se Jan Svěrák v padesáti do filmařského důchodu? ()

Shamusss

Definitivně ve mně zemřela naděje ve kvalitní český film. Veškerá snaha o poetiku válečných dní na českém venkově přišla vniveč. Žádná zapamatovatelná hlavní či vedlejší postava, kupa zbytečných a nezajímavých dialogů a prachbídný děj bez větší zápletky. Snad se dalo trochu víc vyždímat z role venkovského vlasteneckého učitele Zdeňka Svěráka. Ani se nepokouším srovnávat Po strništi bos s Obecnou školou, film beru zcela samostatně a bohužel, vůbec neobstál. Nevidím důvod, proč se na něj dívat znovu. ()

vito_corle

Po strništi bos předskokan Obecné školy. Veselé i smutné vyprávění o rodině Součkových. Příběh o malém Edovi, který se musel za okupace s rodiči přestěhovat na vesnici, kde malí Eda zažívá jedno dobrodružství za druhým s partou kluků. Ta jejich klučičí tlupa je stokrát úsměvnější než dospělí-hláškují a vymýšlí jednu bejkárnu za druhou. Zdeněk Svěrák jako pan ředitel byl skvělý a u rorýse sem se fakt bavil. Veselých scén bylo dost, ale byli i smutné. Vlk Kaiserovi sedl jako hrnec na zadek :) Byl to vlastně klaďas- pořádný sedlák z vesnice a pořádný Čech. Krásná hudba, vesnická příroda a já dal pět hvězdiček protože pro mě lepší než Obecná škola. A kluci hráli jako staří profíci. ()

theSaint

Škoda, škoda, škoda. Technická zručnost se nedá upřít, není co vytknout, ALE.. už jen letmé náznaky připomínají onu kouzelnou atmosféru. Tam, kde Obecná škola excelovala téměř v každém momentu, od poetiky přes postavy, tady spočítáte na prstech jedné ruky. Je hned několik důvodů proč tak naříkám. V první řadě casting. Neříkám, že by byli herci špatní- jen špatně obsazení, do svých rolí se nehodila ani Tereza ( a na tu se dívám velice rád), ani Vetchý a ani hlavní dětský představitel. Dvojice Voříšková-Vetchý nepůsobí přirozeně- vitální a krásná Tereza působí, v kontrastu s poněkud už opotřebovaným Ondřejem, jako mladá holka, ne jako matka a manželka tohoto muže- její roli jsem jí nevěřil- přece jen 20let rozdílu už je trochu moc. Vetchý by vedle sebe potřeboval o 10 let starší partnerku. Další, a pro mě nejzásadnější mínus, je scénář- nedotažené až hanba- trestuhodné nevyužití nejzajímavějších postav- to jest Oldřich Kaiser a Jan Tříska. Tam, kde se dal vykřesat (a chvíli to vypadalo, že je to skutečně záměrem) zajímavý a hutný příběh, založený na starých křivdách a konfrontaci, čímž by film získal takříkajíc "ksicht", tam se to scénárista a režisér rozhodli zcela ignorovat a z nepochopitelných důvodů to pouze načrtli (Bůh ví proč)- což ve finále nemá vůbec žádný význam, jelikož to vyšumí naprosto do ztracena. Plus, opět, zcela nepochopitelně, nechají nejzajímavější postavu, která tmelila film a byla příslibem, sprostě odstranit- to mi hlava nepobírá. Byla radost sledovat Oldřicha Kaisera, ten chlap má charisma, zraje jako víno. Byla radost sledovat Jana Třísku. Jsou to chlapi, co mají/měli odžito a je to znát. Byla radost sledovat Terezu Voříškovou- dodala snímku krásu. Scéna, kdy se střetne "Vlk a maminka" u rybníku, je krásná. Zůstala mi v paměti. Škoda, že i tato scéna nemá žádný význam či přesah, že není článkem něčeho důmyslnějšího. Škoda, škoda, škoda. ()

Mlle

Ta z trouby čerstvě vytažená, právě upečená buchta hodné, starostlivé maminky, ke které zasedne trochu zmatený, avšak snaživý a v jádru bodrý český táta, je v tomto posledním svěrákovském počinu extrahována ve svou základní esenci. Jako by to bylo obráceně a teprve v tomto filmu si Svěrákové načrtli základní lajny a mustry pro všechny své předcházející postavy i děje. Prototypy nepříliš pečlivě, ale nesmlouvavě a repetitivně typizovaných charakterů rozehrávají prototypický děj v prototypickém prostředí všech svých předchozích filmových dojíren citů. Jediný psychologický i dějový model, se kterým si toto slavné autorské duo vystačilo po celé 20. století. A přece je to první film, ve kterém mě tato jejich manipulace s divákem neuráží, neunavuje, a ona jalová česká nátura plná chyb a lží, kterou je dle tvůrců lepší omlouvat než napravovat, mě neatakuje se silou, s níž ji Svěrákové protežují v předchozích dílech. Může za to scéna venkovského prostředí. Svěrákové se tu vzdali normalizační poetiky a utonuli plně v náruči odkazu Jana Herbena či Marcela Pagnola. Žádný jejich film není tak pagnolovský jako Po strništi bos – samozřejmě s výjimkou chybějících hodnot, které, mírně a umně, avšak nelítostně akcentované, jsou právě tím, co činí z Pagnolových děl nadčasová poselství, jejichž kvalit nemůže Svěrákova zahleděnost do šosáctví nikdy dosáhnout. Ale i tady je venkov opravdovým venkovem, místem setkávání, reálných věcí i reálného prožívání všedních banalit i morálních dramat. A to je balzám na duši. Bez ohledu na malost českých postav, k nimž Svěrák vzhlíží s úctou a nabádá k jejich laskavému přijetí, utvrzujíc tím nevědomě bídný stav našeho národa i lidstva. Obklopena pokusy o virtuální náhradu světů v dnešní „moderně“, vnímám toto dílo jako lék, anebo aspoň jako přívětivou podívanou. A ano, abych nezapomněla – Kaiserova postava i um, s nímž ji ztvárňuje, je fenomenální. ()

bllm

No tak ty tři jsou čistě z milosti, ta třetí je za ušatýho kluka, kterej je kromě Kaisera suverénně nejlepší herec z celýho filmu, ale to je jen jedna část týhel tragédie. Další je scénář bez příběhu, s pitomýma škrobenýma dialogama, který herci trapně recitujou (bzvláště herečky). Pak ještě ten zvuk, to je tak obrovskej problém nazvučit dialogy tak, aby to vypadalo autenticky? Asi jo, přijde mi to u českých filmů docela častej nešvar. Pro mě ale má tenhle film jinej zajímavej aspekt. Nikdy jsem neviděla film, kterej se skoro celej natáčel v místě, který dobře znám. Ona je ta skutečnost spíš dost rušivej element, ale tady nebylo co kazit. Nejlepší to bylo asi ve scéně, kde Edu honí ten kluk, co mu chce dát na budku. Prvně běžej od papírnictví ke škole, pak střih a běží po horním náměstí, který je na úplně druhou stranu, střih a vbíhají na hřbitov, kterej je ještě na jinou stranu a nakonec vybíhají brankou ze hřbitova, a to je v Sadech, což je asi 15 km. Samozřejmě vím, že tohle je normální a že je to v každým filmu, ale tam to člověk nevidí, když to místo důvěrně nezná, přišlo mi docela fascinující to sledovat, že obrněnce vyjíždí ze slepý ulice atd. ()

popelka595

Na 2 hvězdy to sice nebylo, ale že bych se u toho vyloženě bavila, se říct nedá. Kdybych u toho nedělala něco jiného, tak to nejsem schopná dokoukat do konce. Komedii si opravdu představuju jinak. Co naopak oceňuju, byly herecké výkony dětí a pěkné nastínění atmosféry venkova. Jinak ještě nechápu, proč dali Vetchýmu za manželku Voříškovou, když by přitom mohla klidně být jeho dcera. ()

Lukin413

Film je pocitově o půl hodiny delší, než ve skutečnosti je, na druhou stranu je v něm mnoho naznačeno a téměř nic dotaženo. Zbývá tak jen hezká výprava a některé dobře napsané postavy. ()

Saur.us

Další Svěrákovina, která překypuje svěráckou poetickou, prosluněným dětským pohledem na svět. Bohužel kvůli epizodnosti jednotlivých příběhových linií je strašně nekonzistentní, chybí pořádný nosný děj a jednotlivé linky nejsou řádně uzavřeny. Jinak jde ale o krásně natočený rodinný snímek s velkými i malými hvězdami, který ale marně sahá po hvězdné Obecné škole. ()

El-Barto

Je mi to skoro až líto. Mrzí mě, že tak krásně natočený film, řemeslně v našich končinách ojedinělý může být tak nudný. ()

inachisio

Přestože se všeobecně tvrdilo, jak nepovedený je film, mě se líbil. Nelišil se tolik od kniżní předlohy a herci se do něj hodili. Vůbec nemám námitky. ()

Mackoun

Dlouho se mi do toho nechtělo a nevěřil jsem, že se ještě dneska dá natočit pěknej kousek z týhle doby. Dnešní kucí nikdy nebudou tak autentičtí, jako ta generace před lety, ale i přes to se jim povedlo splácat pěknou a pohodovou podívanou, kterou by byla škoda ignorovat. Jen je mi nakonec vždycky líto, že typický český venkov už z našich krajů pomalu mizí (nejen environmentálně, ale především mentálně). ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka