Zaklínač - Série 1

(série)
USA / Polsko, 2019, 7 h 57 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvůrci:

Lauren Schmidt

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Epizody(8)

Geralt z Rivie, zaklínač, ktorý loví príšery za peniaze sa stretáva s čarodejnicou Yennefer a princeznou Ciri. Ich osudy sú prepletené cez zákon prekvapenia a spoločné dobrodružstvá. Yennefer sa mení z deformovanej ženy na mocnú čarodejnicu, zatiaľ čo Ciri uniká pred dobyvateľmi z Nilfgaardu. (Filmaris)

MichaelKey

Nemůžu si stěžovat. Uteklo to jako voda. Cavill jako Geralt je skvělej. Na Ciri už jsem si taky celkem zvykl. Prosím, další sérii, co nejdřív! ()

Kokos

Neznam knizky, neznam hry...takze latkou jsem nepoliben a pusobilo to na me dost chaoticky. Snad prvni ctyri dily jsem ani nerozumel, ze se to odehrava v nekolika casovych rovinach. Takze scenar by chtelo trosku prizpusobit pro civily proste no. Ale bylo videt, jak se vsichni snazili, byt vizual trosku pripominal nemecke kriminalky (ty promo fotky tady vypadají líp, nez vysledek v TV). Davam ctyrii, protoze ta nadsenecka energie tvurcu z toho sala a to se mi nechce podkopavat... ()

IZFNP

Toss a coin to your Witcher... :) Seriál bol pre mňa prvým stretnutím so svetom Zaklínača, nemôžem teda zrovnávať s predlohou, no i bez toho som ako fanúšik žánru bola dosť nahypovaná. Výsledok síce nie je ani tak veľkolepý, ani tak produkčne namakaný, ako by som dúfala, má však vcelku výraznú chuť a zanechá stopu. S hercami som dosť spokojná, hlavne Cintra ponúkla veľmi zaujímavé charaktery, a Cavill je v úlohe Witchera možno menej drsný, než by si čitatelia želali, ale jeho zápal pre celý projekt a skutočnosť, že je sexy AF, sa mu nedajú uprieť. Napriek menšiemu počtu postáv mi bohužiaľ prišlo, že sme v príbehoch postáv išli zjednodušene a zrýchlene. Prvá séria je ale šikovne vystavaná, obratne kombinujúc a gradujúc dve časové linky. Príbehu nechýba osudovosť, epizódne zápletky bavia, a tvorcovia ukázali, že látka je v dobrých rukách. Takže slušný štart, podarilo sa vykresať feelingom svojský a zaujímavý fantasy seriál, ktorý sa v žánre nestratí. A soundtrack je extrémne vydarený. Nový ambiciózny počin Netflixu nie je dokonalý, zďaleka však nejde o druhotriedny počin na seriálovej fantasy scéne. Na prvý raz som dala 75-80 %, po druhom zhliadnutí zdvíham na 90 %. ()

Marcas

Těch skoro 80% na to sedí. Čekal jsem možná o malinko víc, přesto jsem spokojený. Soundtrack a soubojové pasáže se řadí k naprosté špičce a Henry Cavill v podání Geralta je perfektní, moc si tam teď nedokážu představit někoho jiného. Taky jsem si za první sérii vybudoval slabost pro Anyu Chalotru, která je nádherná a pro roli Yennefer špičkově zvolená. Jediné, co se mi až tak moc nelíbilo bylo nepřehledné přeskakování v čase, které ale zase dokresluje charaktery postav a je vždycky dobře, když se k postavám vytvoří hlubší vztah. Pevně doufám, že tohle byla pouze jakási "předehra" a úvod do Sapkowského universa, a že kvalita v dalších sériích už jenom poroste. ()

psychousek

Neuvěřitelné debaty, které předcházely seriálu mne jakožto nečtenáře knih nechávaly zcela chladnou. Stejně tak varování od osob, které seriál viděly dříve, než já, že nečtenář nebude seriálu rozumět, jsem shledala nepravdivá. V první sérii bylo velmi zajímavé oroentovat se ve více časových rovin, oddělovat je a skládat příběh do správné časové osy. Tvůrci potřebovali propojit více příběhů, přičemž každý začal jindy a jinde. Pokud se divák na identifikaci časů skutečně nezaměří pak může být zaskočen. Co mne trošičku zaskočilo byly dryády - já si myslela, že jsou to amazonky.... ()

CrazymanM

Zatím jsem velmi spokojen!Měl jsem trošku obavy,které ovšem byly záhy zahnány,po první sérii jsem už jen v napětí a očekávání věcí příštích!Snad jen na ty efekty,obludy a podobné věci snad teď bude víc peněz a budou vypadat trochu lépe,v této sérii to bylo spíš pro zasmání!Pro diváky bez aspoň částečných znalostí předlohy ovšem asi trošku méně stravitelné?! ()

Dejf4

Těžké na hodnocení. Celá série je kvalitativně hodně nestálá a kolísavá. Po vizuální stránce je to slaboučké a stahuje to celý seriál dost dolů. Nevyprávět příběh chronologicky a ve více časových rovinách působí občas zmatečně a celkově tvůrci používají zbytečně moc zkratek. Což má za následek, že plno momentů působí až moc jednoduše a banálně. Jednodušeji řečeno. Zaklínač je často nadprůměrná podívaná, ale strašně nevyrovnaná a silné momenty okamžitě srazí chyby vypsané pár řádků nad. Každopádně pochválit se musí nejvíce Henry Cavill, který svůj úkol splnil a je z něho ten správný Zaklínač. Suma sumárum základy se postavily vcelku slušné a dostali jsme dobrou a lehce nadprůměrnou podívanou, která ale nevybočuje a neohromí. 7/10 ()

Mamutol

S velkým sebezapřením jsem dokoukal tuhle první sérii a o další opravdu nemám zájem. Režiséři a scénáristé museli jet opravdu na solidním matroši, protože tahle slátanina vůbec nedávala smysl. Prolínání několika časových linií pochopíte ve chvíli, kdy jedna postava umře, ale záhadně zase ožije. Kouzlení také nedává smysl, protože pokud mám to velké kouzlo k dispozici, proč ho tedy nepoužiji včas a ne až ve chvíli, kdy nechám umřít téměř všechny moje spolubojovníky. A takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. Henry Cavill byl asi těsně po dávce botoxu, protože takhle strnulej ksicht jsem už dlouho neviděl. PS: Také tam běhá docela dost černých bubáků. ()

Ronkar

Jako celek převládá spokojenost, ale má to hodně nedostatků. Režie ujde, scénář roztěkaný (místy výborný, místy velmi slabý), výtvarně to jde (ačkloli CD Projekt vystihl atmosféru Zaklínače ve hrách mnohem lépe). Hudba možná není nijak extra výrazná ale do prostředí mi seděla. Akce je povětšinou kvalitní a choreografie v 1. episodě je perfektní. Důležité: všichni tři ústřední herci hrají dobře a především Cavill ukazuje, že byl pro Geralta dobrou volbou. Yennefer má celkem zajímavý story arch a dokáže odehrát tu pověstnou mrchu (vzhledem mi nesedí). Ciri fajn, ale bohužel její (uměle) vytvořený děj byl poměrně nudný (Brokilon hodně zklamal). Ale příběh Ciri se skutečně rozjede až v druhé sezóně, takže zde očekávám nápravu. Odebírám hvězdy za zbytečné přepisování původních příběhů a značné okleštění povídek na úrok nových scénářů (méně zajímavých. Byl bych raději, aby to mělo 10 dílů a bylo to propracovanější. Ztrácí se tu hloubka i některé významné události a rozmluvy (př. konflikt s Renfri zcela postrádá okamžik, kdy se její banda chce rozhodnout povraždit lidi v Blavikenu??? Jen to stroze řekne, přitom hlavní důvod, proč ji Geralt sundal byla ochrana města). Nejlepší je 3. episoda se Strigou (příjemně hororové a vesměs věrné originálu) a 5. s Džinem, kde se setká Geralt a Yen poprvé (ta v polském seroši úplně chyběla). Tyhle dvě se nejvíc podobají původním povídkám a působí komplexně. Tvůrci měli hodně materiálu ale tlačí děj Yennefer moc do popředí, takže to místy vypadá, že hlavní postavou je Yen a ne Geralt. Za mě chyba. Taky je to Netflix, takže tu máme rasové a feministické agendy (patriarchát je hnus, většina chlapů jsou zmrdi a slaboši, kteří zneužívají ženy - někdy skutečně jde o zpracování předloh, ale seroš to staví mnohem dál a působí to blbě). Černoši ve středové zbroji a s elfími uši jsou směšní, ale dokážu to akceptovat. Logicky chybí duch knížek i her, který má takovou tu "slovanskou" náladu v jednání postav i prostředí. Ale to jsem ani nečekal, že zde bude, protože na západě jí nerozumí. Tři časové úseky budou pro nečtenáře asi matoucí. Sice se na konci pěkně slednotí, ale nejsem přesvědčen, že to byl nechytřejší krok. Upřímně řečeno by mi nevadilo, kdyby byla Ciri třeba jen v posledních 2-3 dílech a minulost Yen víc okleštěna. Je fakt, že to mohlo dopadnout naprosto tragicky, ale dopadlo to celkem slušně, takže se budu těšit i na další sérii. 65% ()

wahaj

Má to své mouchy, ale jako celek dost solidní. Má to pomalejší start, nicméně od 3. dílu se to za mě rozjede. Cavill ztvárnil Geralta líp než bych čekal, Joey Batey byl taky skvělý. Určitě do toho nechoďte s očekáváním, že to bude další GoT. Hry jsem nikdy nehrál, četl jsem jen první knížku a nějak podobně bych čekal live-action Zaklínače. Těším se na další! ()

xvyhl100

Chvílemi trochu nepřehledné, události nejsou vždy v chronologickém pořadí, ale místy se prolínají. Některé triky jsou opravdu hrozné. Především draci vypadají spíš jako z české pohádky než ti z GoT. Ale to je tak asi jediné v čem byly GoT lepší. Jinak je tento seriál převyšuje ve všech směrech. ()

blackout

Kdo dal mene nez dve hvezdy je troll, kdo dal 5* mel by se zamyslet. Sagu jsem cetl tak trikrat za poslednich 20let a vytvoril si vlastni predstavu Sapkowskeho sveta. A musim uznat, ze serie on Netfixu se od mych predstav tolik neodlisila. Ale..... tech, ale je bohuzel vice nez by se mi libilo. Trochu odbocim, ale az ted docenuji, ze se Jackson dostal k natoceni Pana Prstenu na prelomu tisicileti. Koukat na cerne elfy a cerne dryady je opravdu na pest. Jako fanousek predlohy jsem nemel problem sledovat dej. Ale jako clovek sagou nepolibeny, bych s tim asi seknul po tretim dile. Ohledne castingu bohuzel Zaklinac dopadl daleko hure nez GoT. I ty triky opravdu dost pokulhavaly. A ve finale semi zdalo, ze serial se mel jmenovat Witch. Yen mela vice prostoru nez Gereal. Ale nastesti klady prevazuji. Proste je velka skoda, ze se v nasem regionu nenaslo dost penez a museli jsem nakladnejsi zpracovani prenechat caste Amikum. Uvidime jak se to bude dale vyvijet. ()

Brainstorm odpad!

Tak na tento seriál jsem se vážně těšil ale nečekaně to u mě propadlo. První série naprosto zbytečná, když původní seriál z roku 2002 je mnohem lepší a vůbec nepotřeboval oprášit tímto paskvilem. Obsazení některých postav raději ani nekomentuji. ()

Saroman

Vyhodit z tama tu Lauren Schmidtovou a dat tam normálně smýšlejícího člověka co dokáže udělat seriál věrný své knižní předloze. Přestaňte tam cpát ty černý smrady sakra, vždyť ten seriál se má odehrávat v Severních královstvích inspirovaných středověkou Evropou. Když tam občas bude jeden maur, nebo dva, okey. Ale je jich tam prostě moc a vypadá to hnusně. Pěst na oko. Takže do příštích sérií si bezvýznamně a naivně přeju Europoidní rasové obsazení a uvidíš ty Lauren pizdo dutá hlavo, že schytáš mnohem lepší hodnocení, protože tohle prostě kurví dnešní filmy a seriály. Jinak se mi ten seroš mega líbí, pěkně vystihlá atmosféra, Geralt je super, s Marigoldem dělaj parádní dvojku. Jsem zvědavej na Milwu, Regise, Zoltana a další postavy co přibudou v dalších sériích a snad bude i víc dílů. ()

Kushina

Skvělá filmová série, která měla jen málo chyb a člověka akt vtáhla do děje. Dalo by se říct, že 3 hlavní postavy přežily a to je hlavní, ačkoliv cesta byla dlouhá a krvavá, tak plná lásky a zvratů a krásné hudby. 85% ()

Illithune

Průměr. Procentuálně se vyjádřit, tak bych to odhadl na 60%. Zaklínače znám a sleduji dost roků, poprvé jsem na to koukal s tátou, když na ČT2 měl premiéru polský seriál někdy v roce 2000 něco, načež jsem po pár letech zahrál první díl, přečetl knihy a nakonec tu trojku... V hlavě jsem měl tedy nějaké rozdílné interpretace, které se nějak měnily a usměrňovaly v průběhu let. Věděl jsem, že seriál bude úplně něco jiného, nicméně pevně jsem věřil, že Netflix to zvládne v pořádku. První epizoda mi přišla celkem dobrá, moc se mi to líbilo. Ale postupně ta kvalita spíš klesala... Proč a co bych k tomu vytkl? 1. Začněme hned u soundtracku... Srovnávat hru a seriál je bláznovství, nicméně když si vezmu ostatní za mě úspěšné seriály (GOT, Vikings, The Last Kingdom, Peaky Blinders), tak jsem si okamžitě běžel na youtube hledat soundtrack... Tady se to tak nějak minulo efektem... Ten soundtrack jsem moc nějak nevnímal a když už se nějakým způsobem dral na povrch, nebylo to nic výjimečného. 2. Další věc je CGI a kulisy, které pomalu vypadají jako z polystyrenu, zejména Brokylon mi přijde jako špatný vtip. Silným douškem je drak Villentretenmerth, který vypadá jak kuře, které bylo obětí laboratorních experimentů kdesi v hlubinách Agrofertu. Jediné, co se asi povedlo a líbilo se mi, tak byla kikimora (ono ostatně těch encounterů s beasty moc nebylo). 3. Herecké obsazení. Nebrečel jsem rok předem, že Cavill bude stát za hovno, u něho jsem věděl, že to zvládne bravurně. Ciri byla taky zahrána skvěle. Spíš mi leze krkem, že každá druhá postava je nějakým způsobem barevná (ten elf byl pecka :D ). Místo trpaslíků, na které jsem se opravdu těšil (představoval jsem si Thorina Oakenshielda z Hobita), jsem dostal bandu liliputů... Ke všemu jak tu někdo už psal výše, interpretace jako ze Sněhurky. Čarodějky jsou totálně šeredné... Fringilla, Coral… Yennefer má v průměru 4 brady (kluci ve studiu měli co dělat)... Okej… Budiž. Vilgefortz mi pravidelně v úterý servíruje chicken kormu v indické restauraci a Cahir vypadá, jako kdyby měl Guy Pearce dítě s Jakem Gyllenaalem. 4. Nesmírně lituji lidí, kteří se nikdy nedostali ke knihám, hrám, či alespoň onomu polskému seriálu. Autoři vůbec necílili na to, že by si tím mohli získat nové publikum. Vytvořili tak totální chaos v timelinu… Dobře, všem to eventuálně dojde, ale to zmatení ze začátku může být dosti frustrující. 5. Některé scény jsou opravdu patetické. Sodden byl opravdový fail. Připomínalo mi to "IT chapter 2" (týpek jde tam, vyleze IT)… Stejně tak v tomto případě si tu lesem pochoduje skupinka Nilfgaarďanů s jejich šourko-zbrojema, cestu jim zkříží nějaký magič a je s nimi amen. Nehledě na to, že Yen byla OP jak Rey ve SW, ostatní mohla taky pozametat s ostatníma úhořema, žádný dopad by to nemělo. Z Cintry si akorát pamatuji fight ve stylu Avengers, který se do seriálu absolutně nehodil. 6. Lezlo mi krkem taky osekání příběhu, zbytečné scény a dětinské alterance. Doppler byl opravdu špatný vtip, zabití Myšilova, feministická interpretace Calanthe… Z povídek typu "Poslendí přání" jsou vynechány ikonické scény a hlášky, stejně tak vynechání Velerada a zajímavých detailů z povídky "Zaklínač" a tak dále a tak dále... Bylo toho dost. 7. Kostýmy - moc věcí bych na tom nešramotil, nicméně dvě zbroje - Nilfgaard - šourek a Cintra - ty zbroje mi připadaly docela abnormální a lehce předimenzované, pomalu jako z World of Warcraft. Nicméně byla to první série, jestliže druhá bude inscenací ságy, tak by to mělo být mnohem lepší. () (méně) (více)

panki9922

Veľmi solídna prvá séria v rámci žánra akčného fantasy. Hlavné postavy, aj tie záporné sú dobre obsadené a divák o nich má strach - hlavne ku koncu série. S najčastejšiu výčitkou pre Witchera - chaotický dej, časové skoky, 3 dejové linky - som ja osobne nemal absolútne problém, naopak, som za to rád. Nečítal som knihy, ani som nehral hry, ale len z toho, čo nám ponúkla 1 séria cítim obrovský potenciál. Dúfam, že v ďalšej sérii/sériách dôjde k ešte lepšiemu, alebo aspoň rovanakému dôrazu na charaktery a vykreslenie postáv a deja, aby sa z toho nestala len skratkovitá, rýchlo preskakujúca kravina, ktorá sa bude viac spoliehať na efekty než na príbeh. ()

Mancunian

Tak první série je za námi. Četl jsem knížky a hrál hry, ale seriál se snažím brát, jako něco nového. Líbilo se mi, jak ukázali příběh Yen před přijmutím mezi čarodějky, Marigoldovo zpěv a choreografie soubojů jsou na velmi dobré úrovni. Co se mi nelíbilo je obsazení některých postav. To se ale dá nějak zvládnout. Co se mi ale nelíbilo bylo skákání z děje do děje bez vysvětlení. Někdo, kdo nečetl knížky ani nehrál hry, se v tom podle mě musel ztrácet, takže nějaké vysvětlení divákovi kdo je kdo, co se děje, jaká je doba a podobně by dle mého názoru bylo na místě. Každopádně se těším na další sérii a jsem zvědav, co z toho tvůrci udělají. Určitě bych se nebál nějakých "fillerů" s Geraltem a nějakými zajímavými zakázkami na příšery, protože třeba díl se strigou byl pro mě nejlepší v celé sérii a určitě bych se nebránil dalším příšerám. Třeba využít nějaký úkol z her, určitě by to seriálu prospělo. Za mě čtyři hvězdy a uvidíme, co bude dál. ()

existimator

Začalo to obrovským očekáváním něčeho, co předčí i Hru o trůny. To ale začalo polevovat již s prvními uniklými informacemi a snímky z natáčení. Pořád jsem ale čekal, že to bude docela dobrý seriál. Ale obří zklamání přišlo již s první epizodou. Jako čtenář všech knih a hráč Divokého honu mohu říct, že na Witcherovi je špatně tak nějak všechno a obava fanoušků, že Henry Cavill je špatnou volbou se ukázala být tím nejméně podstatným problémem. První věc, která mě neskutečně ničí, je práce s časem. Přesto, že jsem četl původní knihy, nedokážu úplně přesně určit, co se dějě před čím, a vlastně vůbec to, že v čase skáčeme sem a tam, jsem pochopil tak v polovině série. Dokonale tomu napomáhá fakt, že postavy vůbec nestárnou a že Cirilla a Pavetta vypadají úplně stejně. Nebylo vůbec jednoduché pochopit, že se jedná o dvě zásadně odlišné postavy. Další fuckup je výběr herců. Yennefer vypadá jako placatá, usmrkaná školačka, která sice není o nic mocnější než ostatní čarodějové, ale ti se před ní můžou posr*t strachy a chodí ji prosit o rady přes to, že jsou jejími učiteli. Nebudu snad ani plýtvat časem, abych vysvětlil, co všechno na tom nesedí. K tomu Henry Cahill jakoby zapomněl, že nehraje sebe, ale Gerlta z Rivie. No a do třetice všeho zlého bych ještě upozornil na totální disrespekt, který má seriál k příběhu a detilům z knih. Třeba povídka o Zlatém drakovi byla z velké části o Geraltovém setkání s Yarpenem Zigrinem, ten se ale do hodinové stopáže už nejspíš nevešel. Podobně katastrofálně byla zpracována Bitva u Soddenu. V moderní historii světa Zaklínače je to sice jedna z nejdůležitějších událostí, ale v seriálu je ztvárněna jako naprosto nesmyslný masakr čarodějek v nějakém hradu. To, že jde o onu událost, jsem pochopil až ke konci epizody. A taky... ehm, ehm, černoši v Zaklínačovi prostě fakt nebyli. Jediným pozitivním aspektem je snad bard Marigold, který je docela dobře vystižen a jeho píseň Toss A Coin To Your Witcher, která má skvělou atmosféru. ()

HennessyVSOP

Dám čtyři hvězdy, protože se jedná o fantasy, kde je velmi malá konkurence. V seriálu za mě celkem dobře funguje herecké obsazení a neuráží mě ani technická stránka od výpravy, přes hudbu po triky. Ale nemám pocit, že by bylo dobře zvládnuté tempo. Navíc první řada mi víc než co jiného přijde jako prolog, takže doufám, že u druhé se bude děj odvíjet více lineárně a hlavně rychleji. ()