Jsou hranice světa, v němž Filip žije, totožné se zadrátovanými hranicemi normalizačního Československa? Ale co je za nimi? Jakou cenu musí Filip Marvan zaplatit za svou zradu? (Česká televize)

klukluka

Stálo to na vratkejch nožičkách, úplný špejličky to byly, narozdíl od Filipovy muskulatury, která mu i po měsících v komatu umožnila do hodiny opustit oknem nemocnici, ale jako celek to mělo jistý kouzlo, jemuž jsem do určité míry rozhodně podlehl i já. Budu si ten seriál pamatovat jako jeden ze svých oblíbených, byť z něj neryčím blahem. ()

Rejže

Jasná pětka hvězd pro celkovou produkci! Když to člověk sleduje jako fanoušek každičký den od první klapky po poslední divácký den, tak už je to srdeční záležitost. ()

mira007

Úplně ten uspěchaný konec nenabyl má očekávání a jako úlet mi přišlo zapojení rodiny do svého osvobození z nemocnice za cenu překročení zákona ( to jako by šli sedět aniž by věděli smysl svého počínání?) , trochu jsem doufal, že minulost změní budoucnost pozitivněji a že nalezená nábojnice pošle za katr Klementa už v minulosti, ale budiž, nebudu hnidopich - jedná se o jeden z nejlepších a hlavně nejzajímavějších seriálů současnosti. ()

IvcaSammet

Na závěr seriálu jsem byla opravdu hodně zvědavá a mám obrovskou radost, že nezklamal. V něčem byl trochu předvídatelný, v něčem překvapil, ale ve finále byl ještě lepší, než jsem čekala, že bude. Neříkám, že bylo všechno úplně stoprocentní, ale i přesto jsem se závěrem spokojená. Svět pod hlavou je jeden z nejlepších Českých seriálů vůbec a velmi ráda se na něj podívám znovu. ()

LachtanShows

Poslední dobou jsem viděl už tolik nepříliš pozoruhodných seriálových konců, že jsem ani u Světa pod hlavou neměl žádná vysoká očekávání, plus se dalo i zčásti vydedukovat jak Marvanův příběh skončí. ()

MiniMinion

Důstojné zakončení jednoho z nejlepších českých krimi seriálů posledních let. Jak část v osmdesátym třetím, tak ta v současnosti nezklamala. Neužil je fakt skvělej (taky vám občas připomíná Pavla Kříže?). Celkově se to všechno hezky vyřešilo, ikdyž vlastně ne. Byl tam? Nebyl? No, zkrátka a dobře doufám, že podobně kvalitní seriály budou v naší televizi čím dál častěji. Čest, soudruzi. ()

mh.mail

60% — Tak na nějaké velké „wow“, jak jsem ho očekával, sice nedošlo, ale nijak zvlášť mi to kupodivu nevadilo. Příběh byl solidně uzavřen a klíčové otázky zodpovězeny, i když logika přece jenom trošku pokulhávala, především v dohrávce příběhu v současnosti — Marvan se probudí z kómatu (navíc po automobilové nehodě) a hned skáče z oken a přeskakuje ploty jako čamrda. A ten úplný závěr — to ho fakt nechali jen tak jít? To stačilo vrátit ukradený zápisník a všechno dobrý? Jinak mě tento poslední díl naplnil jakousi nečekanou melancholií, která ve mě přetrvává ještě teď, když píšu komentář. Přece jenom se mi Martin Plachý dostal pod kůži víc, než bych si byl pomyslel. V posledních asi dvou, třech dílech jsem si začal pohrávat s myšlenkou, že je to utajený příslušník StB, který nakonec Marvana zradí. Nechápal jsem sice, jak by to mohlo souviset s příběhem, ale měl jsem určité indicie. Nakonec se ukázalo, že tomu tak není a že jeho role v seriálu byla úplně jiná. Jeho příběh ve mě ještě pomalu doznívá... ()

inachisio

Až na posledních pár minut se jednalo o velice vydařené dílo. Žasla jsem, kolik se toho do jedné hodiny vejde. Závěr byl překvapivý a originální, konečně jsme vše úplně pochopili. Opravdu mě mrzelo, že je seriál tak krátký a konec tak nepovedený. Opravdu bych si zakončení tak povedeného, výborně zpracovaného a atmosférického seriálu představovala poněkud lepší. Ale když přehlédnu tento drobný nedostatek, opět skvělá podívaná. ()

Ozzy2

Jeden z nejlepších seriálů, možná i nejlepší.Když se člověk doslova modlí,aby už bylo pondělí a s napětím očekává, co se bude dít v roce 1982 dál, tak takový seriál jsem od roku 1989 nezažil.Bál jsem se,aby nedošlo k nějakému paskvilu na konci kvůli změněné budoucnosti.Naštěstí ne.Šejbič s Kratěnou dostali, co jim patří, protože veškerá spravedlnost (Policie, justice) je na takové svině krátká. Právě tito Šejbové a Kratěnové řídí naše životy, jej ich plný parlament, senát, vláda a něco podobného chrochtá na Hradě. Kdyby šlo udělit 10 hvězd, nešuetřil bych z nich ani jednu.Ale na co se budu v pondělí dívat?? ()

Karp

Tak to nakonec nebyl příběh Filipa Marvana, ale především Martina Plachého, který jsme těch deset dílů sledovali, protože Filip, jak se i dalo čekat, v žádné minulosti nepobýval. Na prvním a posledním dílu série si bylo možné všimnout, jak nevděčná je současnost. Stačí totiž pár uniforem, několik takřka muzejních vozů, socialistický šatník a všichni jsou spokojeni, jak ten seroš hezky šlape. Nostalgie (i ta temná) a návrat do minulých let přináší kouzlo, které je vděčné. O to nespravedlivěji pak vynikne hodnocení první epizody, která určitě nebyla horší než ta poslední. Ale chyběla jí jistá citová vazba, kterou si divák zatím stačil vybudovat. 3,5* ()

topi80

Popravdě řečeno, čekal jsem víc. Motivů, se kterými se dalo pohrát, nabídly předchozí díly víc než dost, takže ten závěr mi přišel trochu banální. Jistě se nad tím dalo popřemýšlet více. Některé vědomosti získané v kómatu k něčemu byly, některé nikoliv a některé zázraky byly až moc zázračné. A při vzájemném účtování Šejby s Kratěnou jsme se ocitli kdesi ve filmu Kristián. ()

nula87

Finále se možná drželo trochu víc při zemi, než bylo nutné, ale rozhodně nezkazilo dojem ze seriálu, který byl na české půdě jedním z nejlepších za posledních několik let. ()

George8

Slušné zakončení celého seriálu. Je pravda, že když se děj vrátil z roku 1983 opět do přítomnosti, už to nebylo ono. Najednou to šlo všechno tak jednoduše, ale přesto jsme mohli zjistit dost zajímavých věcí.. např. Jak dopadl nejvěrnější Filipův kolega Plachý.. vlastně on to jeho kolega vůbec nebyl... ()

Ironhead

No ja cekal trosku, ze ho ten kolega policajt po predani zapisniku a nahravek sejme :_) Mozna tim zacne pripadna druha serie, ze z toho Sejbic nebo Klema nebo oba dva vybruslej a budou se mstit?!? ()