Příběh z roku 1898 sleduje britského důstojníka Harryho Favershama (Heath Ledger), který se odmítne postavit do čela svého pluku, když zjistí, že jeho regiment odchází do Súdánu kvůli vojenskému konfliktu s "mohamedánskými fanatiky". Přátelé a snoubenka mu pošlou čtyři bílá pírka, která symbolizují zbabělost. Aby znovu získal ztracenou čest, vydá se v převlečení za Araba do Súdánu, aby se mohl dostat za nepřátelskou linii a sloužit britským silám jako špeh a průzkumník. Když je jeho bývalý pluk napaden, Faversham tajně zachrání životy těm, kteří ho předtím označili za zbabělce. (Cinemax)

Kaka

Obrovsky průserový velkofilm, kde nefunguje vůbec nic. Sledovat tento paskvil lze skutečně jen na vlastní nebezpečí. Jentak totiž neuvidíte tak špatně natočené akční scény, netrefený casting a děj naprosto o ničem. ()

sud

Dlouho jsem hledal nějaký dobrodružný film, natočený za posledních 10 let, který by si na nic nehrál. A pak jsem jeden objevil - "Čtyři pírka". Narozdíl od těch všech "Mumií" a "Tajemných tváří" působí velice přirozeně a uvěřitelně jak po příběhové stránce, tak co se týče postav. Hlavní hrdina není žádný namachrovaný a neporazitelný borec, ale obyčejný kluk, který se hrdinou stal spíše omylem. Jinak o dobrodružství není ani na chvilku nouze, výprava je pěkná, nechybí pořádná bitva, přátelství až za hrob a láska, která i hory přenáší. Nevím, co se většině na tom nelíbí. 85%. ()

castor

Britský režisér indického původu (začínal v Bollywoodu) své režijní kvality přesvědčivě demonstroval již historickou Královnou Alžbětou, a aniž bych převypravoval děj, vše se točí (jak zní název) kolem tradičního symbolu zbabělosti. Přibral australskou hvězdu Heathe Ledgera, vycházejícího Rickyho Fittse z Americké krásy (Wes Bentley) a povinný ženský element, neústupně patriotistickou Kate Hudson (oscarová nominace za Na pokraji slávy). Úvodní zauzlení nepřináší zhola nic, ani napětí, ani sympatie, divák nemá absolutně šanci získat si motivacemi alespoň jednoho z ústředního tria. Chybu na svých bedrech pravděpodobně nenese režisér Kapur, ale producenti, kteří osekali rozsáhlé, zajímavé téma a smrskli jeho úsilí do o něco delší dvouhodinové stopáže. Kostýmní drama totiž mělo četné ambice, rozmáchlé pouštní bitvy mají svoji poetiku a nejsou prostým masakrem řvoucích mas á la ryze řemeslný Patriot Rolanda Emmericha. Nakonec si tak divák musí vystačit „jen“ (vedle hudby Jamese Hornera) s neomylným kameramanem Robertem Richardsonem, před kterým musím (a to velice rád) opět smeknout. Poušť nasnímal jako jeden neklidný obraz a například vedle Oscarů za JFK a Letce se na něj snáší další uznání. Leckterý jeho záběr dychtí nápadem, originalitou, používá ostrý kontrast, a především jeho zásluhou je film nadprůměrným dobrodružstvím. ()

viperblade

Já se ani nedivím tomu nízkému hodnocení. Ne proto, že by to byl špatný film. Je to z toho důvodu, že pro většinu z n(v)ás je těžké si představit, že kvůli čtyřem pírkům, bychom byli ochotni umřít. Protože doba se změnila, většina zapomněla na takové věci, jako jsou čest, respekt, přátelství. Pak se ale divíme, v jakém že světě to žijeme. Vraždy jsou, (bohužel), na denním pořádku a děje se spousta zvěrstev. Kde jsou ty doby, kdy slova jako úcta nebo přátelství něco znamenala. ()

Spooner

No teda já vám nevim.Z tohodle filmu jsem docela v rozpacích.Čekal jsem od toho něco lepšího než něco tak strašnýho.Ledger s Bentleyem jsou úděsní a Hudsonové to u mě prochází snad jen proto jak nádherně vypadá.2 hvězdy zá nádhernou pouštní krajinu.Víc nic ()

Jamal

Taky nechápu jak může mít tento snímek pod 60%, jsou tu horší snímky s lepším hodnocením, normálně bych dal tři, ale v tomto případě raději čtyři, protože si to do lepšího průměru zaslouží. ()

burina

Ako už spomína kolega Lima, asi sa pri hodnotení prejavil tzv. ovčí syndróm. Inak si tie hodnotenia a komentáre neviem vysvetliť. Mňa tento napínavý dobrodružný snímok inšpiroval prečítať si knihu, či sa minimálne poobzerať po ostatných adaptáciach. Presne takto nejak si totiž daný žáner predstavujem. ()

Big Bear

Mně se to také líbilo a nenudil jsem se. Herecké výkony velmi dobré i zápletka. Pravá odvaha se vždy pozná nakonec. ()

Stegr

60% - Televize nova se snaží ze smrti Heatha Ledgera vytřískat maximum, tak zařazuje snad na každý víkend jeden film s ním v hlavní roli. Čtyři pírka jsem předtím vůbec neznal, tak jsem si řekl, že se kouknu. Nic extra se nekonalo. Herecky byl film na vysoké úrovni, děj byl taky zajímavý, ale prostředí pouště mě zas tolik nebralo a tempo některých scén bylo silně uspávací... ()

Allien.9

Čekala jsem nudný průměr, objevila jsem však krásný film o lásce, přátelství a odvaze, na který jen tak nezapomenu... Harry Favesham je mladý britský důstojník, který je až po uši zamilovaný do své dívky, kterou si má brzy brát. Když zjistí, že má spolu se svým regimentem odejít do války kamsi do Sudánu, dostane strach a odejde z armády. Jeho přátelé, otec a snoubenka však tento akt nedokáží pochopit a pošlou mu čtyři bílá pírka - znamení, které mu má připomínat jeho zbabělost. Když se Harry dozvídá o hrůzách jenž se v Sudánu odehrávají, vydává se na dlouhou cestu - jak jinak než plnou nástrah, sebeobětování, utrpení a smrti - jejímž cílem má být získání odpuštění od svých "bývalých" přátel... Dojemný příběh dokresluje překrásná hudba, poutavá kamera a dechberoucí herecké výkony - především pak Heatha Ledgera a Djimona Hounsouna. ()

misterz

Taká príjemná veľkovýpravná oddychovka v hlavnej úlohe s hercom, ktorého je veľká škoda. Príbeh bol síce zaujímavý, no obsahoval aj miesta, ktoré trochu začínali nudiť. Na svedomí to mala hlavne kolísavá dramatická stránka filmu, kde sa mi zdali jednotlivé pasáže v kontexte udalostí okolo postáv a ich konania pomerne nevyrovnané. Skrátka, chcelo to lepšiu dramatizáciu. Lepší priemer. 65/100 ()

kingik

Mladý poručík Heath Ledger, potomek starého vojenského rodu, se odmítne postavit do čela svého pluku a způsobí poprask. Otec ho zavrhne, milovaná snoubenka opustí a kamarádi dají najevo své pohrdání symbolickým pírky hanby. Jenže netuší, že brzy budou jeho statečnost potřebovat, aby je zachránil před jistou smrtí. Dobrodružně laděnému příběhu vévodí Heath Ledger, ale i režijně si nevede špatně Shekhar Kapur. Film mě nenudil a klidně se mu dá dát vyšší hodnocení, ale působil na mě tak nějak naivně a v závěru docela rozvlekle. V mírně nadprůměrném levelu mu to sedí lépe, než jako výjimečný film. ()

Aknah

Film, který je hlavně o velkém přátelství, odvaze a lásce. Čtyři pírka fungují jako základní symbol celého filmu - tedy zbabělost, který mi přijde naprosto přirozená a pochopitelná. Je to opravdu moc dobrý výpravný film s válečnou tématikou, doprovázený hezkou hudbou a Heathem Ledgerem, který se toho jako vždy ujal velmi dobře, ale i přesto na mě film působil nudnějším dojmem. Zdlouhavé scény s domorodcem, byly neskutečně utahané a zbytečné. Možná jsem čekala o něco lepší napětí, nebo herecké výkony... Překvapivě spíš slušnější průměr než dílo, které by něčím vyloženě oplývalo nebo překypovalo. Ale zase z toho na mě aspoň trochu padala ta bezmocnost a někdy marná snaha...Konec byl sice napínavý a dojemný zároveň, ale přesto všechno jsem s tím hodnocením hodně v rozpacích... protože to bylo dlouhé a nějak to ve mě nezanechalo žádný dojem... Trošku zklamání. ()

Anderton

Buď som sa pozeral na iný film, alebo som bol v nejakej divnej nálade, kedy sa mi páči úplne všetko. Klasická dobrodružno-romantická omáčka je doplnená pomerne realistickými a drsnými zábermi zo Sudánu, s jednou dobre (nie výborne) natočenou bitkou uprostred púšte. Ústrednej trojke to spolu sekne, len som mal pocit, že film vznikol kvoli neustálemu detailovaniu Ledgerovej tváre a jeho očí (takže, aby na to došlo čo najviac žien). Britská vojnová posádka v Sudáne mi bola neskutočne nesympatická, tak som skor držal palce arabom. Záver bol trochu rozpačitý, ale pi hroze, čo som podla komentárov čakal, som bol celkovo spokojný. ()

AppleCore

Mohlo to bejt nádherný, dechberoucí a šokující drama, ale je tu vidět hodně malej rozpočet díky kterýmu vypadá většina scén hodně lacině a nedotáhnutě. Herecký výkony za moc nestojí a všemi oblíbený Heath Ledger to nijak nezachrání (on má herecky vlastně jen jeden povedenej hit - Temnýho rytíře). Za zmínku stojí hezká hudba, který nebejt tak jde film na jednu hvězdu a možná až do odpadu. ()

swamp

Myslím, že tento snímek nikoho neurazí, ovšem ani nijak zvlášť neohromí. Dokonce jsem uvažoval i o čtyřhvězdičkovém hodnocení, ale poměrně zkoprnělý výkon Heath Ledgera rozhodl o konečných třech. Ale snímek to je příjemný! ()

Slartibarkfast

Nepochopil jsem zdejší experty na válečné drama, ale film se mi líbil. Dobrodružný byl, herecké výkony taky stály za to. Nevím co se jim na tom nezdá. Prostě fajn film u kterého se nenudíte. Starý dobrý boj o čest. 80% ()

Slarque

Naprosto průměrný romanticko-válečně-dobrodružný koktejl. Zaujme působivá kamera, dobrá hudba a pár herců, ale scénář není nic moc a o režii se bohužel dá říci to samé. ()

zahadna

Mne sa osobne tento film veľmi páčil a bol zaujímavý až do konca...a súhlasím s hodnotením a komentárom kleopatry. ()

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007