Ptáci

• Československo

Vtáky

Horor / Thriller

USA, 1963, 119 min

Klasika mistra Hitcha, z ktorej mám trochu zvláštne pocity. Čakal som napínavý thriller/horror s dokonale vybudovanou atmosférou od začiatku do konca a čo som dostal... Začalo to ako romantická komédia - blondínka sa stretne so sympatickým chlapom, preskočí iskra, no ani jeden z nich nič neiniciuje, neskôr blondínka vyhľadá sympaťáka... (ubehne 25-30 minút - žiadne vtáky). Pokračovalo to ako rodinná dráma - sympaťákovi pred pár rokmi zomrel otec a teraz sa matka bojí, že "stratí" aj jeho, plus sa zapletie aj sympaťákova bývalá, ktorá ho, ako inak, má ešte stále rada... (ďalších 15 minút - prvá čajka útočí). V týchto momentoch som sa už zamýšľal, či pozerám správny kanál, a vtedy to konečne začalo. Čajky, vrany, vrabce, lastovičky (ešteže tam neboli pštrosy :-)) začali útočiť v plných kŕdľoch, dostavila sa mrazivá atmosféra a skutočné filmárske umenie, na ktoré som od začiatku čakal. Len škoda toho (dlhého a nudného) začiatku: 7/10(23.6.2005)

Ptáci jsou napínavý film, ale rozhodně ne tak děsivý, jak by se podle žánrového zařazení mohlo zdát - i když hlavně zvuky, které létající zabijáci vydávají, budí v divácích určité rozpaky a Hitch ladně brnká na naše nervy. Absence hudby je díky vynikajícím zvukovým efektům (šustění křídel, hlahol racků) celkem logická a pomáhá pozvolna houstnoucí atmosféře. Tippi Hedren byla kouzelná a jedna ze světlých stránek tohoto díla. Po technické stránce filmu nemám co vytknout, kamera i režie na jedničku, triky byly povedené a i když se první hodina filmu dějově trochu vleče, pro vybudování napětí to není vůbec špatné. Co dál? Otevřený závěr. Byl to režisérův jasný záměr a když se na to člověk podívá s odstupem, tak je to vlastně nejlepší řešení, nechat ten konec otevřený (závěrečná scéna patří do zlatého fondu světové kinematografie). Cokoliv se nám ve filmu nepozdává (Jessica Tandy, pár nelogičností) vynahradí legendární scéna, kdy sedí Melanie před školou, čekajíc na Cathy s cigaretou v ruce a v pozadí se začínají slétávat vrány chystající ničivý útok. To bylo opravdu výborné (a často parodované např. v Simpsonech). Podtrženo, sečteno - jedná se rozhodně o jeden z nejlepších filmů v pestré Hitchcockově filmografii. P.S. V době uvedení filmu Alfred Hitchcock prohlásil, že pokud budeme pozorní, odhalíme smysl děsivého běsnění opeřenců a pak si film užijeme mnohonásobně intenzivněji. Přiznám se, že ani po zhruba třetí, čtvrté projekci, jsem přícinu neodhalil, ale tuším, že bude spojena s postavou Melanie. Pomůže mi někdo?(23.1.2010)

Další z filmů, které jsem viděla dávno tomu coby dítě... a nebála jsem se;-). Morbidní dětskou duši potěšila vyzobaná očička, ale jinak dítko čekalo o něco víc krve a napětí, dítko se totiž namlsalo výbornou povídkou Daphne du Maurier. Těžko říct, jak by na mě Hitchcockova klasika působila dnes - možná lépe, možná bych se nudila, připouštím však, nijak mě neláká si tuto podívanou zopakovat. To si radši znova přečtu onu parádně atmosférickou povídku. 65%(21.10.2009)

Velmi slušně budovaný thriller, který v dnešní době málo koho může šokovat ale ve své době vzniku bych se nedivila kdyby lidé měli hrůzu se jen přiblížit k nezvyklím zvířecím útočníkům po skončení filmu.Napětí ke konci opravdu graduje a právě proto mě překvapil nebo spíše zklamal konec který byl podle mě nedotáhnutý.(5.9.2010)

Velice zajímavý film z dílny klasika hororové tvorby, Alfreda Hitchcocka, si dokáže svého diváka získat především podmanivostí jednotlivých obrazů, pečlivým budováním charakterů a zejména pečlivou atmosférou. Jedná se o jeden z mála snímků, v nichž se tvůrce nesnaží vyvolávat v divákovi nějaké sympatie k hlavním protagonistům, ale vše nechává na nich. Pomalu nám odkrývá jejich jádro, aby nám nakonec mohl ukázat, že jsou vlastně úplně jiní. Jediné co bych trochu ztrhnul je otevřený závěr a hlavně nezodpovězení velikého množství otázek. 75%(1.5.2006)

• - Filmu předcházela tříletá přípravná fáze, během níž byl vytvořen detailní "story-board" s 1500 záběry, což je asi třikrát více, než je obvyklé. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natočení scény s ptačím náletem na Melanie Daniels (Tippy Hedren), která prohledává dům a objeví pokoj, kde jsou nashromáždění ptáci, trvalo týden. (Pavlínka9)

• - Uvažovalo sa o niekoľkých koncoch pre tento film. Jedným z nich, mal byť aj záber na most Golden Gate celý pokrytý vtákmi. (Germanotta)