poster

Ptáci

 • USA

  The Birds

 • Slovensko

  Vtáci

 • Československo

  Vtáky

Horor / Thriller

USA, 1963, 119 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Gilmour93
  *****

  Vítejte ve voliéře Bodega Bay, kde se schyluje k útoku armády ptactva na lidstvo! Kamikadze letka racků do okenních tabulí, komínoví vrabci průzkumníci, nálety na děti provádějící vraní eskadra a k tomu navrch zvláštní jednotka - do dveří klovající datlí komando.. Roli MacGuffina tentokrát plní startér ptačího běsnění, které režisér dávkuje pozvolna, občas ho proloží i humorným nádechem, jako třeba při scéně v baru s vrásčitou odbornicí na ptáky a nenuceně přitom směřuje k závěrečné tiché chůzi v ornitologickém minovém poli (i když původně zamýšlený konec s Golden Gate Bridge plným opeřenců by se mi líbil ještě víc). Když teď vidím na poli hejno vran, vždycky si vzpomenu na okouzlující tchýni Banderase Tippi Hedren v Aston Martinu DB2/4 v zřejmě nejlepším snímku o zvířecím teroru. Děti Hitchcocka prozatím neznají, tak tam vidí jen 500 Rumburaků..(12.11.2009)

 • Gemini
  ****

  Mrtvolné ticho, sem tam narušené krákancem nebo zašustěním peří. Struna, která se napíná a my netušíme, kdy praskne. Neznámé příčiny celého toho okřídleného běsu, vyděšené výrazy "pánů tvorstva", mistrovská práce s kamerou. Pokračovat je zbytečné, ale věcí, které na Ptácích obdivuji, jsem si našel daleko víc.(3.10.2006)

 • POMO
  *****

  Pútavá štúdia charakterov, prekrásna kompozícia farebného obrazu, majstrovsky budovaná atmosféra, hypnoticky podmanivá plynulosť deja. Na prvý pohľad „iba“ nádherne vyzerajúci komerčný supernatural horor, na druhý pohľad umelecké dielo s dráždivým existenciálnym podtextom, po odstupe času filmový drahokam.(23.11.2004)

 • Bachy
  ***

  Ptáci jsou zvláštní. Je tu pár scén, kde si říkám:"Já koukám na klasiku. To je něco." Na druhou stranu je tu dost scén, kde se směji v pasážích, kde bych se měl bát. Hitchcock mě vždycky bavil hlavně dialogy a psychologií postav. Dostal mě v Oknu do dvora a zničil mě v Psychu. Ptáci také mají fajn dialogy (tedy spíše ti lidé) a mají krásné prostředí. K tomu ty úžasné scény jako finální odjezd, či přílet vran ke škole. Přesto mi to nějak nesedlo. Netušil jsem, že následující větu někdy použiji i ve spojení s Hitchcockem, ale - Z tohoto námětu šlo vytřískat ještě daleko víc.(5.1.2008)

 • Morien
  ***

  (1001) Myslím, že už nikdy nevlezu do telefonní budky. Radši se nechat uklovat, než potom nemoct ven. Když se to vezme kolem a kolem, tak u původní povídky jsem se asi bála víc, ale to proto, že tam bylo víc popisu opeřenců a jejich zlověstného číhání, kdežto Alfie se ve filmu věnuje spíše dějové lince, která je úplně jiná než právě v té povídce. To ale neznamená, že by mě film nebavil. Když šla máti pokecat na farmu, tak mě málem klepla pepka, i když bylo jasné, že něco takového přijde. To je bohužel ten problém, když člověk moc čte, máloco ho potom překvapí.(20.6.2008)

 • - V roce 2016 byl film uložen do knihovny kongresu USA jako „kulturně, historicky či esteticky významný“. (Varan)

 • - Herečku Tippi Hedren (Melanie Daniels) skutočne poranil vták na tvári v jednom zo záberov, ktorý sa ale vo filmu neobjavil. (Germanotta)

 • - Suzanne Pleshetteová si vážila Alfreda Hitchcocka natolik, že prohlásila, že by hrálá i jednoho z ptáků, jen aby se objevila v Hitchcockově filmu. (jonyyy)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace