V Londýně řádí sériový vrah žen, jehož poznávacím znamením je pánská kravata, kterou zanechává pevně utaženou kolem hrdla svých uškrcených obětí. Policie je samozřejmě v pohotovosti, všechny stopy však naneštěstí vedou k nevinnému muži. Ten bude svou nevinu muset dokázat, nejlépe tak, že skutečného vraha vypátrá sám... Zběsilost je předposledním filmem mistra filmové hrůzy Alfreda Hitchcocka. Při jeho natáčení se po více než dvaceti letech, strávených v Hollywoodu, vrátil do Londýna, v němž prožil dětství a mládí a kde vznikla díla, jež ho proslavila. Scénář příběhu o londýnském škrtiči napsal Anthony Shaffer podle knižní předlohy Arthura La Berna. Před natáčením Hitchcock strávil více než šest týdnů vyhledáváním zajímavých a působivých londýnských lokalit, z nichž ve filmu uvidíme například Covent Garden či Newgateské vězení. Hlavní roli bývalého letce, obviněného ze série vražd, ztvárnil Jon Finch, který začínal jako divadelní herec a v době natáčení Zběsilosti měl za sebou již první výrazný filmový úspěch v Polanského Macbethovi. (Česká televize)

hemul

Hitchcock to vedel. Aj Shakespeare to vedel. Obaja sú z toho istého rodu rozprávačov, ktorý sa rodia raz za 100 rokov. Tento film je dôkaz. ()

ddf76

Mistr je mistr a zvlast o Hitchcockovi to plati obzvlast. Vyborny krimi thriller s vybornym scenarem. Velmi skvele jsou dialogy manzelky inspektora s manzelem :). ()

djfun

No, prostě Hitch umí napětí stupňovat dokonale...a asi netřeba zdůrazňovat, že k tomu nepotřebuje hektolitry krve...I když některé záběry jsou na dobu vzniku filmu celkem drsné. Každopádně poctivá detektivka, které se dnes už téměř netočí (nebo je spíšť nikdo takhle natočit nedokáže)! Navíc lehce okořeněná černym humorem, kdy při kulnářských scénách s panem detektivem a jeho chotí jsem doslova řval smíchy. U mě na hraně mezi 4 a 5 hvězdama, výborné! ()

zahadum

Povrchné a miestami až na smiech...neviem kde sa stratila tá proklamovaná budovačka atmosféry....bol to pre mňa problém vôbec to dopozerať do konca. ()

mh.mail

40% - První věc, která mi u detektivky hned srazí mínění, je to, že od začátku známe vraha. Další děj pak musí být obzvlášť vydařený, aby se pošramocené mínění napravilo. Tady jsem si sice vraha správně tipnul, hned jak se objevil v první scéně, ale i tak jsem přišel o tu sladkou nejistotu, která mě na kriminálkách tak baví. A samotný děj tedy rozhodně nebyl tak úžasný, aby mi tento hendikep vynahradil. A například ty "slavné" večeře komisaře a jeho ženy byly v tomto filmu silně mimo mísu, ke konci dokonce spíš otravovaly. Závěr byl poměrně nedůvěryhodný a takový odfláknutý. Zatím nejlepším filmem od Hitchcocka, který jsem viděl, pro mě zůstává Okno do dvora. ()

Mona-Lisa

Spíš thriller než horor namíchaný s černou komedií. Víc mě baví Hitchcockovy starší věci, ale i tady bylo hodně dokonalých momentů. Skvělá práce s tichem. 4 hvězdy, protože na nejlepší kousky to nemá. ()

agassi68

Anglicko, aké mám rád. Nechýba čierny humor a od začiatku vieme, kto je vrah. Recept na to, ako z toho upiecť dobré kino má v rukách Hitchcock. A ten je dobrý kuchár.. ()

J.Bohumil

Falešné obvinění a jeho následky v tomto filmu vytvářejí zábavný kriminální thriller, v němž Alfred Hitchcock nezklame svými režijními majstrštyky (pomalé couvání kamery z místa vraždy, lámání prstů mrtvoly atd.). ()

maaan

"Mr. Rusk...you're not wearing your tie." Večeře Chief Inspectora Oxforda a jeho ženy jsou legendární! :) ()

Killingjoke

Měl to být poslední pokus o návrat Alfreda Hitchcocka na výsluní, jenže mistrovi už bohužel trošku docházel dech. Zběsilost je příběh londýnského škrtiče ne nepodobný vražednému běsnění jiného londýnského vraha Jacka Rozparovače. Na pozadí sledujeme příběh bývalého pilota, pokřivené povahy, jenž se souhrou hitchcockovských náhod stane nespravedlivě obviněným ze sérií vražd mladých žen. No, ale co taky může čekat, když má za sebou nepěknou minulost, hádku s bývalou manželkou, kterou druhý den najdou mrtvou a celou řadu dalších důkazů, které neoddiskutovatelně ukazují na něj. Dokázat vlastní nevinu a dostat skutečného škrtiče pak není jednoduchý úkol a navíc, vražd stále přibývá… Hitchcock se pustil do skoro až dokumentárního popisu morbidních vražd a pomaloučku odhaluje povahu škrtiče. Prostě tomu ale chybí šťáva, kterou se honosí jeho starší filmy a občas jsem se neubránil pocitu zbytečné zdlouhavosti (například scéna hledání špendlíku na mrtvole ukryté v pytli brambor mohla být opravdu kratší). K dobru mu budiž, že film je docela napínavý a je v něm velké zastoupení černého humoru. Ve výsledku prostě průměrný a bohužel i zapomenutelný film… ()

Biopler

Také britské, také pekné a myslím, že hoci sa jedná o jeden z posledných Hitchových filmov, a nemá už tak hustú atmosféru, tak stále ma ešte dokázal niečím prekvapiť. Napríklad scénou s mŕtvolou v nákladnom aute, alebo scénou keď divák vie čo bude nasledovať a Hitch odíde z tichého miesta činu kamerou von do hlučnej ulice, alebo koniec koncov aj scéna "Lovely". Je pravda, že vrah bol dosť veľký truľo, ktorý robil v istých momentoch fatálne chyby, ale taká bola predloha. Bol však výborne zahraný Barrym Fosterom. Ostatní herci málo známi, ale podali slušné výkony, preto si snímka zaslúži 4*. ()

NightPorter

Povedene. Hlavni postava i vrahoun pekne zahrani, zapletka fajn. A jako gurman ocenuji, ze desivejsi nez ty vrazdy byly ty nechutne pokrmy, co pani detektivova manzelovi pripravovala. Alfred postavou vypadal taky jako gurman, tak predpokladam, ze to tak zamyslel. ()

strycekmaso

Po Psychu a Ptácích pro mě nejlepší film od Hitchcocka. O dost brutálnější vraždy než v jeho dřívějších filmech (Kromě Psycha). Střih jako vždycky výborný. ()

Adiemus

Po opětovném zhlédnutí, kdy jsem si pamatovala některé scény, ale nikoliv způsob určení skutečného pachatele, mě kromě scény v náklaďáků nadchla podobnost kuchyně inspektorovy manželky s oblíbenými jídly Hercula Poirota (mimochodem, i tato dáma disponuje poirotovskou předvídavostí) a překlad, ze kterého nečouhaly dnes všudepřítomné anglismy. Pochopila jsem, až když jsem zaznamenala jako překladatele Jana Jiráka. Inu, šlo o rok 1993, kdy ještě renomovaní překladatelé nebyli pro dabingová studia finanční překážkou. ()

markotter

Pro mně zatím nejlepší Hitchcockův film. Ani nevím proč, asi pro dokonale vykreslenou atmosféru Anglie 70. let a několik nezapomenutelných scének - hledání špendlíku v náklaďáku s bramborami a všechny s inspektorem a jeho manželkou při jídle. Proti očekávání to nebyla jen vydařená kriminálka, ale chvílemi i výtečná černá komedie. ()

dobbin

"Mr. Rusk, you're not wearing your tie!" - po této hlášce jsem šel v samém závěru do kolen. Ze sentimentu dávám za *****. ()