V Londýně řádí sériový vrah žen, jehož poznávacím znamením je pánská kravata, kterou zanechává pevně utaženou kolem hrdla svých uškrcených obětí. Policie je samozřejmě v pohotovosti, všechny stopy však naneštěstí vedou k nevinnému muži. Ten bude svou nevinu muset dokázat, nejlépe tak, že skutečného vraha vypátrá sám... Zběsilost je předposledním filmem mistra filmové hrůzy Alfreda Hitchcocka. Při jeho natáčení se po více než dvaceti letech, strávených v Hollywoodu, vrátil do Londýna, v němž prožil dětství a mládí a kde vznikla díla, jež ho proslavila. Scénář příběhu o londýnském škrtiči napsal Anthony Shaffer podle knižní předlohy Arthura La Berna. Před natáčením Hitchcock strávil více než šest týdnů vyhledáváním zajímavých a působivých londýnských lokalit, z nichž ve filmu uvidíme například Covent Garden či Newgateské vězení. Hlavní roli bývalého letce, obviněného ze série vražd, ztvárnil Jon Finch, který začínal jako divadelní herec a v době natáčení Zběsilosti měl za sebou již první výrazný filmový úspěch v Polanského Macbethovi. (Česká televize)

SgtPepper

A přesně kvůli takovým filmům mám rád Hitchocka. Tak nevím, co bylo horší. Jestli ta situace, ve které se nacházel hlavní hrdina, nebo jídla detektivovy ženy. ()

Fanucci

Další parádní thriller u kterého - jak tady hodně lidí píše - černý humor rozhodně nechybí. U některých scén jde člověku mráz po zádech (brutální vraždy, výrazy uškrcených, scény s bramborovým pytlem). Závěr je opět skvěle vygradovaný...Hitchcock je borec! ()

BoredSeal

Alfrédův poslední velkolepý kousek. Pečlivě upletený napínavý příběh, kde se nesympatický hlavní hrdina čímdál víc zapletá do průšvihu před zraky vynervovaného diváka a občasné kousky černého humoru to moc neodlehčují. Hitchcock prostě řemeslu rozumí, scény násilí jsou nepříjemné a nejintentivnější je snad sekvence, kde kamera "bez komentáře" opouští budoucí místo činu směrem do ulice - tenhle druh chytrého zacházení s divákem hodně v současných filmech postrádám. ()

honajz2

Jsou filmy, které mě ze začátku chytnou a s přibývající stopáží se mi líbí čím dál tím. A Hitchcockova Zběsilost je pravým opakem. Začátek mi přišel poměrně průměrný, ale čím déle to trvalo, tím více se mi to líbilo a tím více mě příběh zaujal, až jsem od toho ve finále nemohl odtrhnout oči. Ještě jsem se teda chvilku bál, že odhalením vraha ten film přijde o napětí, ale to se mi rychle ukázalo jako blbost. On ten vrah byl poměrně odhadnutelný od prvních minut a jeho brzké odhalení tak vedlo k tomu, že jsem byl v napětí, jestli ho vůbec dostanou a nebo místo něj půjde sedět ten nevinný muž. A popravdě, tohle napětí bylo rozhodně poutavější než to, které jsem původně čekal. Ale tak co se divím, Hitchcock už mě spousty svými filmy dokázal uchvátit natolik, jako málokterý režisér... Navíc i přes vážný námět je zde i místo pro humor, a co je hlavní - funguje to dohromady přímo dokonale. Hlavně u scén, kdy vyšetřovatel večeří u své matky a snaží se všelijak vyhnout jejím kuchařským experimentům jsem fakt nemohl :D Každopádně já jsem hodně spokojený, protože takhle nadšený jsem z nějakého Hitchcockova filmu nebyl už dlouho. A o perfektní filmařské a herecké stránce asi netřeba se rozepisovat. Možná jen ten závěr byl trošku urychlený, ale mě to vůbec nevadilo, spíš naopak. 5* ()

(mOnkey)

Hitch se vrátil do rodného Londýna, aby tu natočil svůj předposlední thriller. I když kvalit ani věhlasu výpravného North by Northwest nikdy nedosáhne, bylo by slepé nedat mu šanci. Příběh se točí kolem muže, který se shodou nešťastných náhod připlete k případu sériových vražd mladých a atraktivních žen a nezbude mu než se dát tak jako Cary Grant na útěk vstříc spravedlnosti a očištění své osoby. A i když už se zdá být vše ztraceno, na povrch vyplouvají nové důkazy a motivy svědčící v jeho nevinu. Hra na schovávanou se blíží ke konci! ()

Martin741

Reziser Alfred Hitchcock uz v 70. rokoch netocil take kulty ako v 40. a 50. rokoch minuleho storocia. Film aj ma akysi pribeh, ale kulisy su hodne priemerne, dialogy casto vyzneju do prazdna a nuda zase dostala dostatok priestoru. Akurat nieco ma do seba cierny humor, to zase jo : 55 % ()

tomtomtoma

Přepsáno v srpnu 2018. Zběsilost je kriminální thriller s bezvýchodnou atmosférou a přiměřenou hladinou černého humoru. Nespravedlivě obviněný jedinec se propadá hlouběji do ubíjející marnosti proměnlivých kontur reality, drobné motivy z dřívější tvorby jsou důmyslně recyklovány do čerstvější životnosti a decentní kultivovanost je osvěžujícím rysem okouzlujícího a zjemňujícího sarkasmu. Zběsilost je aktualizovaný Jack Rozparovač počátku sedmdesátých let dvacátého století. Prostředí napětí je tradičně působivou stránkou Hitchcockova filmu, se satirickou rozverností si pohrává se stereotypy a se zběsilou houževnatostí se žene vpřed za svým očištěním. Hlavní postavou Hitchcockova oblíbeného tématu je Richard Ian "Dick" Blaney (zajímavý Jon Finch), zahořklý bývalý armádní pilot. Životní frustrace rezonuje v hrdelním vzteku jízlivé útočnosti a probíhající zkušenosti jeho nepříjemné pocity násobí. Bezmoc se ve žluči převrací z jedné strany na druhou, šlehá plameny jedovatých výrazů ve štěkotu hněvu a připravuje se chytit svou jedinou šanci zadostiučinění za správnou stranu. Výraznou postavou je Oxford (příjemný Alec McCowen), galantní policejní šéfinspektor. Výlevy emocí neprobudí ani podivné kuchařské pochoutky jeho manželky, fakta pohodlně ukazují řešení. Drápek pochybnosti se zasekl a začíná klíčit v prasečích nožičkách. Důležitou postavou je Robert "Bob" Rusk (dobrý Barry Foster), uhlazeně přátelský obchodník zeleniny a ovoce. Společenská spořádanost zakrývá sexuální deviaci. Sebevědomí postupem času získává pocit neohroženosti a s uspokojením nadále ukájí svou představu vrcholného tělesného prožitku. Nejvýraznější ženskou postavou je Barbara Jane "Babs" Milligan (zajímavá Anna Massey), barmanka a Dickova přítelkyně. Obvinění přítele je nepříjemným překvapením a útěk se lépe snáší ve dvou. Pochybnosti nejsou na místě. Výraznou ženskou postavou je také Brenda Margaret Blaney (příjemná Barbara Leigh-Hunt), bývalá Dickova manželka a úspěšná provozovatelka seznamovací kanceláře. Spořádanost lepší střední třídy je životním cílem a uspokojujícím životním standardem. Z dalších rolí: vůči Dickovi stále zaujatá Hetty Porter (Billie Whitelaw), Dickův žárlivý zaměstnavatel a přízemní provozovatel baru Felix Forsythe (Bernard Cribbins), bezelstně zářící Oxfordova manželka a neúnavně experimentující kuchařka (příjemná Vivien Merchant), Oxfordova pravá ruka policejní seržant Spearman (Michael Bates), odměřená stará panna a Brendina sekretářka Monica Barling (Jean Marsh), Dickův dlouholetý kamarád a poslušný Hettyin manžel Johnny Porter (Clive Swift), či zodpovědný hotelový poslíček (Jimmy Gardner). Zběsilost je solidně pevným filmem žánru kriminálního thrilleru. Napětí, pocit bezmoci a vzteku a neagresivně osvěžující černý humor. ()

C0r0ner

Jednoduše řečeno - nebavilo mě to. Složitěji řečeno - zajímavý příběh je okamžitě zničen totální nesympatičností hlavního hrdiny, kterému by člověk měl fandit, ale místo toho mu přeje, aby ho zavřeli, nebo rovnou zastřelili. Když se pak ukáže opravdový viník, je jasné, jak to dopadne, takže tak od půlky vyložená zívačka. 55% ()

1frida2

Fajn psychologický rozměr. Jinak mám radši to napětí, kdy nevím, kdo je kdo? A nejlepší je moment překvapení. ()

danecek24

30. Zlatý Glóbus za rok 1972 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Alfred Hitchcock, Nejlepší scénář - Anthony Shaffer, Nejlepší hudba - Ron Goodwin ()

zette

Zbesilost uz tedy neni zadne PSYCHO a nemel jsem behem sledovani ani ZAVRAT, i tak si vsak myslim, ze se jedna o velice zdarily film. Hitchcockove filmy maji jednu vyhodu, nevim, jestli to funguje na vsechny, me ale snad kazdy jeho film strasne bavi. A to i v momentech, ve kterych se nic " nedeje ". Jako jine uzivatele, i me zaujala couvajici kamera a vubec, cela atmosfera, at uz Londyna nebo pribehu samotneho byla vynikajici. Manzelka vysetrovatele byla kouzelna a pro jeji gastronomicke dovednosti mam pochopeni:-)! ()

MarekT

Jestli jsem u Marnie psal, že Hitchcockovi pomalu ujíždí vlak, tak tady musím s nadšením konstatovat, že jej dostihl. To by nemuselo být ani až tak zvláštní, kdybych neřekl jak - zde mi přišlo, že s nástupem let sedmdesátých se Hitch zbavil toho, čím si během posledních tří dekád vybojoval uznání. Nevědět, že režíroval on, asi bych si jej během projekce nevybavil. Tato detektivka se silným psychologickým odérem mi ale přesto (nebo možná proto, Alfred si asi tehdy uvědomil, že je čas na změnu) vyhovuje, hlavně díky zmíněnému parfému, jenž mi podobně jako u Mechanického pomeranče (ačkoli kvalitu srovnávat nechci) ulehčil zážitek ze sledování. Psychologie a zde vyvstávající otázky jsou mi totiž blízké - zaujalo mě nejen to stěžejní neoprávněné obvinění, jehož karoserie za sebou táhne plechovky pomsty, ale také notoricky známý fakt, že vycvičený profesionál nemusí být a priori lepší než amatér, který může užít vlastní intuice a selského rozumu. To dle mě platí nejen pro činnost detektivní, ale i například při hodnocení filmů. Byl jsem překvapen, že Hitchcock v odvážnosti sáhl ještě dále než zmíněného roku 1964 u Marnie. Filmu to ale nijak neuškodilo, stejně jako detailní záběry vražd, které mu dokonce přidaly - v některých scénách mě to pomalu jasné nebylo, ale zde jsem měl jasno - pořád máme tu část s mistrem napětí. Tichá atmosféra mimochodem stále zabírá... Zběsilost je film, který lze doporučit širšímu okruhu lidí. Máte rádi detektivky či hledáte něco na psychoanalytický rozbor? Zde si může většina něco najít, i tací, kteří Hitchcocka zrovna nemají v lásce, neboť film je oproti některým starším kouskům přitažlivěji natočen. Nehledě na to, že si celkem užijete i Hitchcockova stylu humoru. V této všestrannosti mimochodem převyšuje žánrově podobného Bostonského škrtiče, se kterým jsou ale na tom kvalitativně stejně. Hitch nezklamal i v šestém desetiletí své tvůrčí činnosti a milerád mu přiznám plné hodnocení. ()

sulimo

Povedená kriminálka, ale na můj vkus mi tam chybí ta atmosféra let šedesátých a dřívějších, která Hitchově filmům přece jen víc sluší. Tím nevrdím, že je to film špatný, jenom je pomíjivý a těžko si na něj třeba za týden vzpomenu, narozdíl od jiných Hitchových prací, které se z hlavy těžko dostávají. Je klidně možné, že kdyby to nenatočil tento režisér, tak to zde hodnotím jinak, lépe. Ale on to natočil a srovnání se tedy neubráním, vlastně se ani bránit nechci, jinými slovy, umí to lépe. ()

mortak

Hitchcockův komentář k sexuální revoluci je sice hodně cynický a žlučovitý, ale neskutečně pobaví. Zběsilost nemá vlastně kladného hrdinu, všechny postavy jsou více méně nesympatické, rodina v podstatě neexistuje, pro lásku tu jsou seznamky, ženy chtějí něco nového (jídlo), místo toho, aby vařily a chovaly se tradičně... Ovšem tento konzervatismus je skrytý pod brutálním zobrazením patálií jednoho škrtiče podané s neodolatelným černým humorem. ()

majo25

Predposledný Hitchcockov film a posledný nekomediálny. Či ide o typickú hitchcockovku, ťažko povedať, ale že ide o typický britský film, to je bez diskusie. Na triler pomalšie tempo, dosť ukecaný a s dávkou svojského (anglického) humoru. O šerednejších ženských herečkách nehovoriac. Celkovo obsadenie hapruje. Skôr ako triler by som to videl ako detektívku, v polovici ktorej sa divák dozvie identitu páchateľa, čo je len ku prospechu, a so záujmom sleduje, ako sa to nakoniec vyvinie. Trilerových prvkov je poskromne a sú prítomné jedine pri konaní vrážd. Celkovo nie zlé, ale Hitchock mal aj lepšie snímky. ()

MJMilan

Velice povedená Hitchcockova detektivka, nebo thriller? Horor? Komedie? Každý si myslím přijde na své. Hitchcock tu vykresluje hlavní charaktery postav v plné kráse, takže se lehce vcítíte do pocitů kterékoli z nich. U scény se sponou jsem se skvěle pobavil stejně tak o detektiva Scotland Yardu snažící se pozřít speciality své ženy. ()