Only the Brave

Granite Mountain Hotshots

No Exit

Drama / Životopisný

USA, 2017, 133 min

Only the Brave ma naprosto položilo. Kinosálu som opúšťal so zaslzenými očami, a na Spotify som hľadal záverečnú pieseň (môj Oscarový kandidát #1). Joseph Kosinski vybudoval film na postavách, ktoré majú ďaleko od tých filmových. Na plátne boli reálny ľudia s reálnymi interakciami. Pocit bratskej súdržnosti, rodiny a lásky bol pretkaný celým film, čo spôsobilo, že Only the Brave pôsobí uveriteľne a hlavne ľudsky. Žiaden pátos. Žiadne hrdinstvá. Jednoducho príbeh skupiny hasičov a ich blízkych, podaný tým najorganickejším spôsobom. Toto celé umožnilo finálnym scénam mať neuveriteľný emočný dopad, v ktorom sa miešali pocity nádeje, bezradnosti a smútku. Je však ešte väčšmi umocnené skvelými hereckými výkonmi naprieč celým ansámblom. Skvelá kamera, hudba, vizuálna krása a krutosť plameňov. Nemám absolútne žiadne výhrady. Jeden z najlepších filmov roku 2017. P.S. Pokiaľ nie ste oboznámený s udalosťami, ktoré sa odohrávajú vo filme, nechajte film nech vám vypovie čo sa stalo. Potom nazrite bližšie ak záujem stále pretrvá.(12.11.2017)

Zatím nejdojemnější film roku 2017. Tušila jsem, jak asi film skončí, ale na tehle konec jsem se nepřipravila a ještě dlouho po konci jsem seděla v kině, než mi uschly slzy. Kosinkého režii mám hodně ráda. Je to kompetentní režisér, co si i s ohranou zápletkou poradí tak, aby žánr ozvláštnil. Jedinou chybou je, že se jedná o pomalu budované drama, což prospívá napětí, ale ně vždy to prospívá tempu filmu. Realistický scénář mu poskytl skvělé základy, ale jsou to herci v čele s Brolinem, Tellerem a především Jennifer Connelly, co tyhle skutečné hrdiny a jejich blízké přivedou k životu velmi realistickým způsobem a zůstanou s vámi ještě hodně dlouho.(19.11.2017)