V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

SkyHawk

Skvělý scénář, výborná hudba a ještě lepší Russell Crowe. Velmi povedený film, který nejednoho diváka musí chytnout za srdce. ()

skretik

Konečne som tento film videla celý. Vynikajúca hudba, herecké výkony, fantasticky vykreslený príbeh... a najstrašidelnejšie na tom je, že je to realita... Úchvat... ()

Krustyburg

Začátek vypadal jako nějaká variace na Dobrého Willa Huntinga, prostě o týpkovi co je dobrej na matiku, ale pak se to vybralo do originality a přišlo několik dějových zvratů, ale dostavil se i kýžený hollywoodský happy end. :) Zajímavý komentář: Laurent. ()

sskrblik

Crowe ve své životní roli. Hlavním tahem na úspěch je velice kvalitní příběh a herecké výkony pouze umocňují naprosto jedinečný zážitek při cestě do duše geniálního matematika. ()

sochy.zirafka

Kašlu na dokonalé zpracování...Síla byla v osobnosti! Profesor Nash v podání R. Crowea? Zní to sice dost neuvěřitelně, ale ono to funguje. A jak! Shodl jsem se tedy sám se sebou na 90%. ()

hroubek

Konečně jsem měl možnost se kouknout na celý snímek a musím uznat,že jse mi hodně líbil.John Nashe je samo osobě zajímavá postava ale Howard zvladl uchopit téma a nezklamat.Tenhle film není hlavně oneman show Crowe,protože má hlavně s kým hrát at je to Bettany(spolu jim to sedne i v Master and Commander),Harris(který umí na malém časovém prostoru zazářit) ale hlavně Jennifer Connelly(dostala mě už v Rekviem za cen)jejíž výkon mě trvale posadil na zadek.Film má pár momentu na,kterése nezapomíná at je to popsaná zed či hledání idenfikatečního kódu.Howard v té době válel. ()

Tomatáš

Tak toto je genialita sama!Naprosto dechberoucí podívaná a prvotřídní pokus o vykreslení osudu slavného matematika. Především herecký výkon Russell Crowa je fenomenální. Vřele doporučuji. ()

MIGHTTREE

Život člověka, který bojuje nejenom svojí prací, ale bojuje a vyhrává tam, kde boj je předem prohraný. Cesta aplikované matematiky do všech vědních oborů "pravým hrdinou." Boj není život, ale život je boj. ()

Beatle

Docela jasně si vzpomínám, jak jsem tehdy viděla A BEAUTIFUL MIND poprvé (a naposled). Byla jsem relativně malá, neměla kamarády a všichni se mi posmívali. A tak jsem měla přátele imaginární. Film A BEUTIFUL MIND mi však během jednoho večera obrátil život naruby a od té doby mám strach podívat se na tento film podruhé. Všechny své imaginární přátele jsem ztratila tu noc, kdy jsem se dodívala na tento snímek a ještě několik dní poté jsem chodila otřesená. Přesto teď, po tolika letech stejně vnímám A BEAUTIFUL MIND jako jeden z nejděsivějších a nejúžasnějších filmů vůbec. A od té doby rovněž obdivuji rváče Russella Crowe. Je to možná směšné, ale veřím, že ten, kdo si něčím podobným prošel pochopí, že tohle dokáže nějakým 13-letým dítětem hluboce otřást. ()

Mihail123

Po dlhej dobe film, ktorý ma dostal hádam všetkým - či už skvelou réžiou, hereckými výkonmi (Russell Crowe na vrchole), krásnou hudbou a scenárom. Jednoducho neuveriteľne ľudský film, ktorý chytí za srdce. Je ťažké byť géniom. ()

sheldonka.

Po dlouhé době mám opravdu silný dojem z filmu. Ze začátku jsem si myslela, že mě to bude nudit. Mýlila jsem se. Po chvíli, mě film vtáhl dokonale do děje. Je to úžasný snímek, který vás dostane. Skvělí herci, skvělá hudba, skvělý scénář .. to vše nahrává velkolepému dílu. ()

Brain-D

Působivé, obzvlášť výkon Russella Crowe, který stvárnil velkého člověka. Sice jsem ho do téhle doby neznal, ale jak se dovídám, tak udělal lidstvu velký přínos a za to byl oceněn Nobelovou cenou. Také je to celé o síli vůle, kterou měl John a popral se zákeřnou schizofrenií. No byl to pěkný zážitek, ale taková psycha zas až tak nemusím. ()

harryy

Prvá polka bola výborná ale to pravé nastáva až v tej druhej, po odhalení schizofrénie.Crowe vážne vynikajúci.A scéna kde profesory rozdávajú všetky perá Croweovy patrí k najsilnejším aké som kedy videl.A to že to bolo podľa skutočnej udalosti ma len utvrdilo v presvedčenie že som videl nazoaj výnimočný film.Neuveriteľný životný príbeh génia Johna Nasha. 100% ()

Master19

Jestli je tento film na míru ušitý akademii, pak jsem akademik jako buk. Fascinující ve své přímočarosti a přesto s nečekanými zvraty. Ačkoliv je příběh relativně známý, přesto ty dvě hodiny utečou jako voda a není prostoru na nudu. Nechci urazit ústřední dvojku, ale zdá se, jako by tu hrála jen jakási "druhá liga", přesto nelze nic vytknout a Russell tímto potvrdil svůj vstup mezi hollywoodskou elitu. ()

zdenny

Naprosto perfektní výkon Russella Crowea mi trošičku pokazila špionážní pasáž, protože já špionážní filmy moc nemusím. Za zmínku stojí osoba manželky, která láskyplně dokázala vstřebávat všechny překážky, které jí manželova nemoc postavila do cesty. Já se velice omlouvám, že nejdu nad tři hvězdy, ale opravdu mě tento film tak úplně nedostal. Za svůj výkon by Russell Crowe ovšem zasloužil hvězd pět. ()

Všivák

Hodně zajímavá tématika, které zabíjí potenciál skutečná událost. Takový prostor pro fantazii a tak moc se to snaží být civilní, usedlé a uvěřitelné. Škoda toho. Škoda toho trapnýho dojáku nakonec. Podobná šablona už tady párkrát byla. Škoda nepřesného překladu názvu. Spíš by to měla být Čistá Mysl. Škoda, že mě hlavní zvrat tolik nepřekvapil. Zvlášť po zhlédnutí, pro mě, mnohem zábavnějšího Klubu Rváčů. Zahrané je to ale skvěle. Muzika je taky super. ()

LEGACY

Po dlouhé době zase na dabingu a bylo to celkem jedno, protože géniové jako John vám dlouho uvíznou v paměti. Jak Einstein kdysi vyřkl, že štěstí je velice vzácná věc u inteligentních lidí, no a tento film to krásně demonstruje, do toho mentální problémy, celá hra vámi vesele pulsuje a vy více a více začínate film oceňovat, stejně tak jako zásluhy pana Nashe, který svedl jak se světem tak sám se sebou důstojný boj. ()

VanTom

Na "hladivý" životopis geniálního roztržitého matematika, který svou brilantní myslí porazí zákeřnou paranoidní schizofrenii, se moc hezky kouká, jelikož po řemeslné i herecké stránce suverénně naplňuje veškeré AAA parametry. Ovšem činí vše tak (okatě a typicky) hollywoodsky hladce, nekonfliktně a cíleně, až se může chytit do vlastních (emoce žádostivých) pastí a téměř minout. ()

Sany33

Zdvorilo si trúfam povedať že "Čistá duša" je Croweova životná rola aj napriek jeho účinkovaniu v historickom veľkofilme Gladiátor. Až tu na pomedzí šialenstva sa dokázala predrať veľkosť jeho hereckého génia čo beriem ako najväčší klad tohoto filmu. Slušne odsýpajúci dej aj sympatické herecké výkony nie iba hlavnej ale ja vedľajších postáv. Celkové rozuzlenie bolo pre mňa dosť prekvapujúce čo ja ako už náročný divák, ktorý počíta asi so všetkým hodnotím rovnako kladne. Čo už je menej kladné je koniec, ktorý jednoducho sekne sľubne rozbehnutý film a ponúkne vám, ktorý viete čo to o Johnovi Nashovi vec na ktorú ste celý jeho životopisný film čakali a teda udelenie Nobelovej ceny. 87% ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

22.06.2017

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)