Vše nechali za sebou a uprchli, aby nalezli to jediné, po čem celý život skutečně toužili. Zemi dost velkou pro jejich sny... V Irsku roku 1892 se rolník Joseph Donelly (T. Cruise) vydává zabít bohatého statkáře Christieho kvůli bídě, v níž se on i desítky dalších ocitli jeho přičiněním. Právě v Christieho sídle se setkává s jeho vzpurnou dcerou Shannon (N. Kidmanová), otrávenou svazujícími společenskými konvencemi. Tyto rozdílné povahy spojí dohromady stejný sen po nové půdě, která se má rozdávat zájemcům v americké Oklahomě. Společně prchají za oceán, ale brzy po připlutí k americkým břehům se svými plány narazí a jsou nuceni přežívat v nuzných podmínkách bostonské chudinské čtvrti. Odkázáni jeden na druhého překonávají spoustu zkoušek, ale svého snu se nevzdávají… (Česká televize)

castor

„To je ale složitá vražda!“ Je to možná s podivem, ale v mé sbírce DVD zastupují nejpočetnější skupinu právě filmy Toma Cruise. Pro někoho zřejmě stále ten chlapík z Top Gunu, co cení zuby a mhouří oči, pro jiné spolehlivá herecká star, která rozehrává svůj talent v rozmanitých kouscích, ve kterých se často „vykupuje“ ze svých komerčních hříchů. Dost často se objevuje v rolích na něj poměrně atypických a úmyslně na hlavu staví svou image hvězdy, stejně jako motá hlavu filmovým kritikům. Možná je to hlavně pečlivým výběrem rolí a obklopováním se výbornými režiséry (však posuďte sami: Brian De Palma, John Woo, J. J. Abrams, Bryan Singer, Ridley a Tony Scott, Barry Levinson, Cameron Crowe, Michael Mann, Francis Ford Coppola, Rob Reiner, Robert Redford, Sydney Pollack, James Mangold, Edward Zwick, Stanley Kubrick, Steven Spielberg, Martin Scorsese, Oliver Stone, Neil Jordan, Paul Thomas Anderson nebo jako v tomhle případě Ron Howard..), každopádně se zas a znova těším na další setkání.. I tahle irská pohádka o štěstí a kousku té vysněné americké půdy určitě stojí za pozornost. On prostý, nezlomný a irský venkovan, ona vzdělaná, rozmazlená a neposkvrněná dcera velkostatkáře. Spojí je útěk do Ameriky, kterou si ona pro její pokrok vysnila a on doufá, že na něj zbyde kus poctivé půdy. Z irských putyk se dostaneme do amerických boxerských krčem a bordelů. Ale nikdy se doopravdy neušpiníme. Ron Howard mezitím vypráví netriviální (ač jasně nalajnovaný) příběh bez zbytečných ran pod pás, Mikael Salomon pořádá poctivé kamerové jízdy, John Williams diriguje sympaticky rozmáchlé melodie a duo Cruise-Kidman nabízí uvěřitelnou chemii ve story, která se líbí i dvacet let poté. ()

Fiftis

Musím sa priznať, že som bol veľmi prekvapený a ohromený, od samého začiatku som film dosť podceňoval, a čakal som "slaďáky" so všetkým možným. Ale hneď od prvej minúty ma majster Ron Howard presvedčil o opaku a dokonca som si po dopozeraní povedal, že tento film musím mať na DVD. Tomovi Cruisovi rola sedla úplne dokonale, každý dialóg ktorý viedol a do toho jeho herecké nadanie a máme bravúrny herecký výkon, taktiež Nicole Kidman ako vždy skvelá a šarmantná. Celý film je dobrý a skvelý i keď je dlhý. Záver ma potešil i keď som myslel že to skončí o minútu skôr. ()

JohnnyD

Na tento film som sa kedysi veľmi rád pozeral v TV. Sladká melodráma o irskej vlne emigrácie do Ameriky so skvelými Tomom Cruisom a Nicole Kidman v hlavných rolách. ()

misterz

Na tomto filme sa mi páči osudovosť. Keď si spätne predstavím čo všetko musel chudobný írsky roľník prežiť a čo všetko preskákať aby získal kúsok pôdy tak mám príjemné zimomriavky. Je tu krásne ukázané, že keď niečo človek veľmi chce a ide si za tým, tak je veľká možnosť že to nakoniec i dosiahne. To dodáva nádej a silu nevzdávať sa. ()

Allien.9

Tenhle film je tak divný! Na jednu stranu se tváří jako seriózní drama o Irech hledajících nový život v Zemi neomezených možností (a o dceři bohatého statkáře, která touží po svobodě rozhodování), na druhou stranu je ale protkaný tolika meh-momenty, že se prostě seriózně brát nedá. Těžké podmínky daného období naší historie jsou zobrazeny výborně, ale Tom s Nicole (jinak výborní herci) jsou chvílemi těžce mimo, díky čemuž je z "Navždy a daleko" nechtěná taškařice. ()

Snorlax

Král ochotnických herců Cruise předvádí vskutku povedenou taškařici a posunuje film do nechtěné komedie. Jeho imitace Meresjeva je k popukání. ()

Omnibus

Blbé jako troky. Pardon, ale když mě nějaký film neuvěřitelně nasere, holt to napíšu. Dělávám to tak. Nic proti rádoby romantice ani nic proti pohádkám pro dospělé, i na tom si rád pošmáknu, ale něco takového... bohajeho... Urážka všech drsných Irčanů, urážka všech starosvětsky slušně vychovaných slečen toužících se emancipovat, urážka všech Američanů, kteří kdy krotili Divoký západ. Čtvrt hvězdy za zvědavé nakouknutí Nikolky pod salátovou mísu, na mužství alfa samce Tomíka a tři čtvrtiny hvězdy za milionáře s licousy, který se na stará kolena našel v malé lumpárně s kolíkem kvůli půdě, kterou vlastně ani nepotřeboval. Aspoň on byl šťastný. Já akorát nasraný ze ztraceného času. Ach jo. Ale že ten kůň zalehl Tomíka fest... skoro nám na to umřel, chudák ... ()

Anderton

Typický klasický Hollywood, ktorý sa snažil komerčne vyťažiť zo vzťahu Cruisea a Kidmanovej a zároveň z nej urobiť veľkú hviezdu. Ona to potom dokázala ambicióznejšími úlohami. Solídny priemer na víkendové popoludnie, ale od Howarda očakávame vždy nejakú pridanú hodnotu aj v klasických omáčkach. Na druhej strane ide o dôkaz, že sa vie pohybovať v každom žánri a v každej historickej dobe. ()

Fingon

70%. Šlo to, ale co si budeme povídat, tohle je dost jednorázová záležitost. Vážně nemám chuť dívat se na to znovu, i když minimálně kvůli scéně, ve které dostává Tom Cruise na rypák to stojí za to vidět. ()

Slartibarkfast

Když to vezmu kolem a kolem, je to vlastně taková líbivá pohádka pro jemné dívky o tom, jak chudý irský synek ke štěstí přišel. Po letech jsem se na to znovu podíval a celkem jsem se pousmál nad jednoduchostí děje, který sráží snad jen předlouhá stopáž. Šablonovitý scénář se nevyprostí z předem daných kolejí ani na vteřinku, ale možná to ani není špatně. Jakékoliv vybočení by u takového filmu bylo jen ke škodě. Je to zkrátka kýč, který divák chce. A kterého je občas potřeba. 75% ()

Chrustyn

Tento film mi docela dlouho unikal. No a když jsem ho už konečně viděl tak jsem si uvědomil, že jsem vůbec o nic nepřicházel. Film to rozhodně není špatný a duo Cruise-Kidman hraje dobře ale chyběly mi ve filmu nějaké zajímavé okamžiky nebo něco co by mě opravdu chytlo. Rozhodně si myslím, že by film dopadl lépe kdyby se celý odehrával v duchu posledních cca 30 minut. Takhle to je "jen" dobrý film, který stačí vidět jednou. ()

dopitak

Film plný nečekaných zvratů, originálních nápadů a dialogů, jaké jste ještě v romantickém filmu neslyšeli. A teď vytáhneme hlavu z nočníku a řekneme si popravdě: větší snůšku profláklých trapáren a keců aby hollywoodský milovník pohledal. Líbila se mi výprava a kamera, nelíbil se mi scénář (v některých zvratcích nápaditý asi jako reklama na Šlágr TV). Bývá obvyklé, že v pohádkách je nespravedlnost opravdu flagrantní, ale u mainstreamového projektu Rona Howarda (jeho 6. film, co jsem viděl) bych takový pitomosti nečekal (logika dostává na zadel: dostals na držku, tak to jako odplatu vykopeme z hrobu tvýho dědu, má to hodně společnýho). Viděno v prvním dabingu, kde vedlejší role mluví Gustav Bubník a Dana Bartůňková, hlavní roli rozsekanou asi do sedmdesáti roliček si uzmul děda Dalimil Klapka Simpson! ()

Arsenal83

Ďalší kúsok zo zlatých deväťdesiatok, kde pre mňa je nezabudnuteľná scéna ako Kidmanka obdivuje Cruisovi vtáka pod lavórom. Vynikajúca hudba – to Írsko z toho priam emituje do priestorov obývačky alebo kdekoľvek ten film budete sledovať. Po presune do slobodnej Ameriky je pekne zobrazená realita doby – na jednej strane pôda zadarmo prilákala množstvo nových imigrantov a to je vo svete unikát. Na strane druhej v uliciach vládne mafia, korupcia, ilegálna činnosť. To všetko v romanticko-dobrodružnom šate. Nemám čo vytknúť. ()

SeBig

Jžš zase Nikol Kidman a Tom Cruise? Nebylo to tady už? Jedna za zpracování. Jinak romantika pro romantiky. ()

Jirka_Šč

Velké váhání mezi třema a čtyřmi hvězdičkami. Trochu naivní, trochu klišovité, na druhé straně celkem barevné postavy, které se vyvíjí, zahrané značně atraktivním duem Cruise/Kidmanová. Béčkovitá záležitost, která má celkem dost do sebe. ()

marhoul

Pěkný film z dob, kdy byla Kidman ještě docela nehezká dívka s prasečím nosem a nepěkně vyceněnými dásněmi. Já ji mám velmi ráda, opravdu, ale nelze si nevšimnout, jak na sobě zamakala. Ona i plastičtí chirurgové. Dnes je to kost, před kterou nezbývá než smeknout, vynikající herečka a očividně moudrá žena. K filmu: dlouhatánský příběh o tom, jak se osidlovala Amerika irskými přistěhovalci. ()

anais

Pěkný film v klasickém hollywoodském stylu. Z dnešního pohledu se mi zdá jako jakýsi kříženec mezi Titanikem a Gangy New Yorku. Howard je dobrý režisér a dokázal tomuto na dnešní dobu možná až příliš přímočarému filmu, dodat potřebnou velkolepost, která si nezadá ani s takovými velikány srdceryvných scén jako Jih prti severu nebo už zmíněný Titanic. ()