• Švédsko

• Kanada

• Austrálie

Drama / Životopisný / Sportovní

Švédsko / Dánsko / Finsko, 2017, 107 min

Film provází téměř výhradně kladné ohlasy, takže jsem chtě nechtě očekával nějaké ty lepší a psychologičtější Rivaly. Ve výsledku jsem trochu zklamán, ač bych rozhodně neřekl, že Borg/McEnroe je špatný film. S ohledem na můj zážitek to je film ale pouze lehce nadprůměrný. Herecky vše v pořádku, ta zmiňovaná psychologie tam je a její zjištění, že zdánlivě rozdílní soupeři jsou ve svém niterném základu vlastně stejní (tedy přesný opak Rivalů), je asi tím nejzajímavějším na celém filmu. Bohužel mě příliš nechytla ta dramaturgická konstrukce a ani její vyvrcholení (tedy samotný zápas). Narozdíl od ostatních mi technické zpracování přišlo trochu jalové. Měl jsem pocit, že střih víc zachraňoval samotný dojem, že se opravdu jedná o světový tenis (střih sem, střih tam, ať si divák nestačí uvědomit, že hra není na takové úrovni, na jaké by měla být), než že by primárně podporoval dynamiku vyprávění. I tak jde ale o film, který nijak neurazí a určitě patří k tomu lepšímu, co o tenise vzniklo. 6/10(13.1.2018)

Bezesporu námět jako hrom. Dva tenisoví bohové, povahově totálně odlišní a jejich památné finále z Wimbledonu roku 1980, které překonalo až to další Rafaelova a Rogerovo o notkou řádku let později. Prostě reklama na špičkový tenis té nejvyšší kvality. Na jedné straně pečlivě uhlazený, solidně vystupující Borg, jehož největší devízou byla povětšinou trpělivá hra od základní čáry, na straně druhé, tehdy ještě nastupují princ, vzteklý a výbušný hráč John McEnroe, který si naopak zakládal na útočném stylu servis, síť, volej. Tihle dva, byli tou dobou snad nejlepší reklamou na tenis a plnili stránky, všech novin hodně dlouho před začátkem turnaje. Co se však týká samotného filmu, nemohu se ubránit pocitu mírného zklamání. I když jsem to tak trošku čekal. Výborných, sportovních filmů se moc nerodí a tenhle nebyl bohužel žádnou výjimkou. Vadilo mi tam víc věcí. Nejvíc asi obsazení McEnroea. Sia na to sice herecky má, ale tady nedostal moc prostoru a ať se na mě nikdo nezlobí, mohli mu dát aspoň rezavou paruku. Tahle jsem měl před očima pořád starého Johna a na toho filmového jsem si až do konce nezvykl. Sverrir je naopak naprosto věrnou a dokonalou Borgovou kopií a za jeho výběr zvedám všechny palce nahoru. Celkově je to tak nějak přesně mezi, finále celkem ok a hlavně za pár maličkostí ( třeba střídání jazyků, věrohodně vypadající Borgova tehdy budoucí a pak jen bývalá žena) to nakonec zvedám na čtyři. Pokud chcete vidět, jak vypadalo jejích finále i s kulervoucím tiebreakem, zkuste kanál Yuotube, určitě ho bez problémů najdete.(30.12.2017)

O tenisu moc kvalitních filmů nevzniklo. "Wimbledon" byl filmová tragédie, "Souboj pohlaví" také příliš nezabodoval. Svitlo na lepší tenisové časy? Nedobrý dojem vyvolá samotný Borg, má mu být 24 let, vypadal, že mu táhne na padesát. Jeho představitel, divně působící Sverrir Gudnarson, je už čtyřicátník. O moc lépe na tom nebyl ani McEnroe, ten už tak přestárle nevypadal, ale co ty kadeře?! Předpokládám, že Shia LaBeouf si půjčil kulmu od Victorie Silvstedt, když už jsme v tom Švédsku, a naonduloval se do směšných rozměrů. Nešlo se nesmát. A navíc nikdo z nich nebyl svým slavným předobrazům vnějškově podobný, ale studie pohybů celkem věrná. Pokud od filmu očekáváte strhující průběh, vezměte si na projekci kalendář s tenistkami Bouchard, Kerberovou a spol., abyste se alespoň nějak zabavili, neb film kromě závěrečného duelu nenabízí nic záživně skvostného. Na dobrou hodinu jej ovládne taková filosoficko/popisná nuda, až to nebylo hezké. Vše je dost jednostranně cíleno na nudného, málomluvného Borga, zajímavější, prchlivý a výbušný McEnroe dostal jen minimum prostoru. Nepřipadalo mně, že by film byl až tak brutálně věrohodný. Závěrečný souboj je ovšem bombastický - je nebývale dramatický, dynamický, plný divokých střihů, napínavý, bez ohledu na to, že divák (znalý sportovní historie) ví, jak zápas skončil. Je to rozhodně ta nejlepší část z celého filmu, který sice nenasekal takové kvantum iritujících chyb, přesto spoléhat jen na závěrečný match, to není zrovna ideální výsledek. Za umrlou nudu a Sverrir Gudnarsona (neskutečně špatný ochotník) bych udělil odpad, závěrečný zápas to nebývale pozvedl. Shia LaBeouf hodně příjemně herecky překvapil, pokud si odmyslíme ten účes, ten měl hrát prim v příběhu. A filmů o tenise nevzniká kvantum. 6/10(30.12.2017)

Máš rád/a tesnis ? Máš rád/a filmy ? Pokud je tvá odpověď ne tak by mě zajímalo co děláš zrovínka na tomhle borg-mcenroe recenzi. Najdi si jiné lízáto a nás zaručené tenisové a filmové odborníky, který si všimnkou každé lajny nech na pokoji. Uctihodně zahraný tenisové opičky. Jako takhle ohnutého Švéda jsem ještě neviděl a to jeho předkové byli vikingové. Shia byl pěkný kudrnáč se slušně vyvynutým slovníkem jak se patří na náctiletého blbečka. Na druhé straně ono stát naproti Shaldona není prdel, tak proč by se z toho nevypíčil že ? ale ono ne, neposral se a hrál svou hru :) 5*(20.3.2018)

Rivalové v krátkých trenclích, kteří nepočítají kola, ale tiebreaky. Celé je to zajímavě stavěné jako hra o vaše srdce, kdy se po každé scéně rozhodujete, komu vlastně fandíte a kdo si vítězství zaslouží víc. Ve střední části se to celé trochu zpomaluje flashbacky, které nenesou moc příběhové informace, a jen dokreslují, jací dickové byli hrdinové v dětství. Ale závěr opět nabere grády -- i když ve skutečnosti si režie musí vystačit asi se třemi typy akce (míč vrazí do sítě, přeletí síť dobře, přeletí síť špatně) a co se mění je jen tabule skóre -- a stejně okusujete nehty.(5.1.2018)

• - Mladého Björna Borga si zahrál Björnův skutečný syn Leo Borg. (Chevees)

• -Jsem především rozčílený z toho, že jsme do toho filmu nebyli s Björnem nijak zapojeni. Strašně bych si přál, aby to byl dobrý film, ale je mi líto, musím říct, že není“, nechal se na tiskové konferenci během víkendového Laver cupu v Praze slyšet McEnroe. [Zdroj: Aktuálně.cz] (Martrix)

• - Film se natáčel v Göteborgu, Londýně, Monaku a Praze. (Zlatohlávek)