• Švédsko

• Kanada

• Austrálie

Drama / Životopisný / Sportovní

Švédsko / Dánsko / Finsko, 2017, 107 min

Bezesporu námět jako hrom. Dva tenisoví bohové, povahově totálně odlišní a jejich památné finále z Wimbledonu roku 1980, které překonalo až to další Rafaelova a Rogerovo o notkou řádku let později. Prostě reklama na špičkový tenis té nejvyšší kvality. Na jedné straně pečlivě uhlazený, solidně vystupující Borg, jehož největší devízou byla povětšinou trpělivá hra od základní čáry, na straně druhé, tehdy ještě nastupují princ, vzteklý a výbušný hráč John McEnroe, který si naopak zakládal na útočném stylu servis, síť, volej. Tihle dva, byli tou dobou snad nejlepší reklamou na tenis a plnili stránky, všech novin hodně dlouho před začátkem turnaje. Co se však týká samotného filmu, nemohu se ubránit pocitu mírného zklamání. I když jsem to tak trošku čekal. Výborných, sportovních filmů se moc nerodí a tenhle nebyl bohužel žádnou výjimkou. Vadilo mi tam víc věcí. Nejvíc asi obsazení McEnroea. Sia na to sice herecky má, ale tady nedostal moc prostoru a ať se na mě nikdo nezlobí, mohli mu dát aspoň rezavou paruku. Tahle jsem měl před očima pořád starého Johna a na toho filmového jsem si až do konce nezvykl. Sverrir je naopak naprosto věrnou a dokonalou Borgovou kopií a za jeho výběr zvedám všechny palce nahoru. Celkově je to tak nějak přesně mezi, finále celkem ok a hlavně za pár maličkostí ( třeba střídání jazyků, věrohodně vypadající Borgova tehdy budoucí a pak jen bývalá žena) to nakonec zvedám na čtyři. Pokud chcete vidět, jak vypadalo jejích finále i s kulervoucím tiebreakem, zkuste kanál Yuotube, určitě ho bez problémů najdete.(30.12.2017)

Píše se rok 1980, "bezemoční" Borg hraje se značně labilním, ale vynikajícím McEnroem o pátý winbledonský titul. Famózní filmový zážitek. Tak dokonale zahrané, že jsem se při každém vyrovnání finálového zápasu chytala za hlavu a s tlakem 200 na 100, mě málem klepla Josefa, jako bych sledovala přímý přenos. Skvělá atmosféra filmu, podpořená vzpomínkami z dětství, díky, kterým pochopíme, proč jsou tací jací jsou. Přesto se přes obrovský rozdíl jejich povah nakonec staly nejlepšími přáteli. Výborný životní a sportovní zápas.(12.4.2018)

Mám ráda Shiu a taky se čas od času podívám na nějaké tenisové utkání, takže mi tenhle snímek, nenápadně skrytý v programu kin mezi "Star Wars" a dramaty s oscarovými ambicemi, nemohl uniknout. V jedné scéně si John McEnroe stěžuje otci, že během rozhovorů nikoho nezajímá on sám, ale jeho největší soupeř Borg. To je zároveň největší problém celého filmu, protože postavě Borga (jeho dětství, vztahu s trenérem atd.) je věnováno neúměrně větší množství času. Na stěžejní finále Wimbledonu 1980 je ale radost pohledět.(3.3.2018)

Není to špatný film, ale strašně se snaží prodat divákům rivalitu, která tam v podstatě není. Oba hlavní hrdinové se setkají vlastně skoro až před zápasem a neustále drzej McEnroe je před Borgem připosranej a plnej posvátný úcty. Neříkám, že je to špatně. Mě se film líbil, jen moc nechápu ty hypeující věty typu "toto změnilo tenis napořád" a "největší nepřátelé, nejlepšími přáteli."(30.3.2018)

Nevím, jestli jsem měl jiná očekávání, nicméně filmu značně chybí to nejpodstatnější - konflikt. Takto se Borg/McEnroe smrskává na portrét dvou naprosto odlišných osobností, které si to na konci rozdají ve finálním mači. A to je vše, bez jakékoliv vyhrocenosti. Ústřední herecké duo je výborné, ani to ale nestačí k tomu, aby si člověk pár minut po zhlédnutí z filmu něco výraznějšího pamatoval. Howard s Rivaly zabodoval násobně více.(20.12.2017)

• -Viděl jsem to už před několika týdny ve Švédsku, kde měl film premiéru. Je to v pohodě. Ale Johnovu kritiku chápu, nemohli jsme u toho být, a tak je to pouhá fikce, nic jiného" říká o filmu Borg. [Zdroj: Aktuálně.cz] (Martrix)

• - Mladého Björna Borga si zahrál Björnův skutečný syn Leo Borg. (Chevees)

• - Film se natáčel v Göteborgu, Londýně, Monaku a Praze. (Zlatohlávek)