Po masakru archeologického týmu v džungli se zachová pouze několik beden s domorodými artefakty a vzorky místní flóry. Bedny cestují z přístavu do přístavu a nakonec skončí v Chicagu, zapomenuty v podzemí muzea přírodní historie. Jeden den před otevřením velké výstavy se v temných sálech a na chodbách začne pohybovat i něco jiného než návštěvníci. Začnou se objevovat zavraždění lidé a stopy naznačují, že vrah musí být obdařen nezvyklou sílou. Když však mladá bioložka Margo Greenová najde spojení mezi vraždami, neúspěšnou amazonskou expedicí a podivnou sochou na připravované výstavě, začíná nemilosrdný souboj se strašným nepřítelem, v němž všichni lidé, uzavření v muzeu, musí bojovat o svůj život. Margo spolu s policejním důstojníkem Vincentem D´Agostou nedobrovolně vytvoří dvojici, vyšetřující sérii brutálních vražd… (Intersonic)

mosnak odpad!

Policista,který se bojí černé kočky nebo třeba překročit mrtvolu, protože to nosí smůlu dorazí do Chigacského muzea vyšetřovat podivnou vraždu. Tam zjistí, že se mu na tomto případu něco nelíbí a oplakává svého psa, kterého mu soud odebral (dostala ho jeho bývalá žena).... bla bla bla a pak se objeví vraždicí mončičák a já si řekl dost! Děkuji nechci 3% ()

GOREGASM

"Relica" jsem viděl letním kině v Havířově v devadesátémsedmém, a protože jsem tehdy neměl ponětí o kvalitním hororu, tak jsem odcházel z kina nadšený. Dostalo mě hlavně parádně zpracované monstrum, o kterém jsem tehdy ještě nevěděl, že je z dílny Stana Winstona, ale tušil jsem, že nejde o tuctovku. A o tu nejde ani po devatenácti letech, přestože nejde ani o nic revolučního, atmosféra stále funguje, Tom Sizemore sice bije ženský, ale tahle role mu typově sedí a čtyřnohá bestie dekapituje vytrvale s cílem pobavit diváka bez rozdílu století narození a daří se jí to. 65% ()

Raziel_cz

Možná nejtemnější film, jaký kdy uvidíte. A nemyslím tématem, ale vizuálem. Důležité ovšem je, že a) Hyams to tak chtěl a b) funguje to. Jenom si musíte pořídit BR, jenž kvalitou obrazu odpovídá kinoverzi, a ne DVD, kde nějakým způsobem došlo k o poznání většímu a neúmyslnému ztmavení. A samotný film? Vlastně takový Vetřelec z muzea. A absolutní pecka. Máme tu skvělé obsazení v čele s naprosto parádním Tomem Sizemorem, nádherné a děsivé monstrum Stana Winstona, jaksepatří klaustrofobní atmosféru, dobře napsaný scénář, který vám nedá všechno najednou a udrží vaši pozornost celou stopáž postupným rozplétáním záhady i poznáváním postav, a dost akce i pěkně krvavých mordů. Zamrzí akorát lekačky a v některých pasážích horší CGI. Většinou je ale pořád obstojné a pro blízké záběry byl využit Winstonovův model, takže to mi výsledný dojem nijak nekazí. Jediná škoda je, že zde nevystupuje Pendergast a nikdy jsme se nedočkali adaptace dalších dílů. Hyams se nebál vydupat si svoje a posunovat hranice a já bych rád viděl, kam dál by zvládl zajít. ()

Hanzman

Průměrné filmové béčko vycházející z dokonalé knižní áčkové předlohy. Kniha Relic (u nás Relikvie) od dvojice autorů Douglas Preston & Lincoln Child je dechberoucí a strhující příběh, který vás neotrhne od začátku do konce (ostatně celá série o FBI agentu Pendergastovi je bezkonkurenční). Tato filmová "splácanina" je upravena pro jednoduchého konzumního diváka a nabízí absolutní chaos od začátku do konce. Nehledě na to je z knihy vypuštěna nejdůležitější postava charsmatického agenta Pendergasta.Vezměte ostrovtip Sherlocka Holmese, okořeňte domýšlivostí Trevanianova Nicholaie Hela, přidejte špetku dokonalého chuti – kulturní, nikoli kulinářské – Hannibala Lectera a máte Pendergasta. Škoda neznat dokonale knihu, kterou jsem již asi 10x četl, odhodlal bych si i k třem hvězdám. Ale takhle a navíc bez Pendergasta, sorry, 40% a víc ani ťuk. ()

Sign

No rozhodně nadprúměrný horo na styl Vetřelce, s tí rozdílem že zde nevraždí vesmírný mimozemšťan lidsky podobné trochu postavou ale zmutovaný člověk s několika zvířaty a pěkně velký a hlavně dosti odporný, atmosféra muzea je dokonalá hlavně scéna v tunelu se psy, to jsem tehdá vážně pomalu nedýchal, navíc je zde výborný Tom Sizemore :-) ()

Likan7

Béčkové zpracování, céčkovej scénář, béčkocéčkovej hlavní drsňák, béčková "krásná" doktorka, béčkový monstrum a skoro 2 hodiny, který jsou pocitově minimálně 3. Co říct víc? Na konci milénia neměl Peter Hyams dobrou formu.. ()

Marty7CZ

Sizemore je správnej drsnej polda s brokovnicí v ruce,atmosféra je opravdu hororová a Hyams to celý kočíruje zručně! ()

Lilien

Relic napriek svojej tuctovosti, a hlúpučkému scenáru disponuje slušnou atmosférou i tajomným príbehom. Herci neoslnia, tak isto ani ako príšera ktorá sa dá zhliadnuť iba v tme. ()

milanhanic

Film, kterého jsem byl fanouškem už od dětsví. Jediné co mě mrzí je to, že nedokázali využít to napjetí a hrůzu po celou dobu filmu, nýbrž je to tam jen na krátké chvilky. Tudíš ubrat dvacet minut by ani neubralo, spíše naopak. Nicméně když to porovnám s jinými průměrnými horory, tak tohle si značnou špetku přislouží ještě jako bonus. Navíc málokterý horor vypadá tak dobře, co se týká tvorby nějaké hrůzy nahánějící bestie. Relic se tím chlubí a má proč. Jen fakt to napjetí, proč tak dlouhý a prázdný krucipís?! ()

vodkasesemte

To je prča. Na co potřebují na tak malým prostoru takový halogeny? S tím nábojem jsem to nepochopil. Jakou to hrálo roli? - They are our future benefactorsslimy - You will show them how bright you are - You really are a gerbil - They made a deal with Satan to vanquish their enemies (a já mám dohodu s Bohem) - Anthropologists are permitted to believe in myth - Packing leaves - Lets see to having those leaves and crates incinerated (taky si řikám) - Don be such a wuss - Tvl, ani nedokouřil špeka - Já bych jim naložil ještě víc, zmrdum - Nesundavej si ty rukavice. Má prstýnek na levý ruce - You goofball. You almost wet your pants - Never thought there was a worse way to die than a shark attack - Pinpoint source, speed, force, fullsplatter pattern - I dont mean to downplay the horror of this tragedy - Its so vital for us - They pick the bonec clear - Speciemens (vzorky) - Nailed shut - Chimera. Its combination of creatures (on neví, co je to chiméra) that superstitious ppl see as god or enemy - Lovely to see you under such alarming circumstances - I heard your ex got custody of the dog. What? Its on the goddamn internet? - You shouldnt have been late on your Alpo payments - How the fuck does somebody get custody of a dog (marně hledám spojitost s dnešní zhovadilou dobou)? - Hypothalamus - Rehearsing - Really good ending - Evolutionary biology - Are we still evolving? Some of us - Im really busy right now, and I dont have time to be socializing (komu se tohle nemohlo líbit) - Kindred spirits - She believes that science must destroy myth, and as a consequence, she has very little patience with superstitious ppl like us - Callisto Effect - Commonly-held belief that life evolved gradually by natural selection - Sudden evolutionary changes that creates a grotesque and short-lived aberrant species - You wanna take somebodys head off, an axe is a pretty good way to do it - This is nuts - Two plus two, in my book, thats four - Very superstitious (pověrčivý) - Mám nějký škrábance na myši - No nic, todle bude masakr - Pollux! To je dement - No jo, rozdělte se - Prej psovod - Nevim, kdo tady koho vodí - As we march for with fragile footsteps into the sunset of the last few - Is he speaking English? I dont know - Kathoga, great evil god. Sitting on the skulls of his dead victims (já po nich kráčím) - Point blank range - It doesnt pop - Plain old-fashioned good luck (celej Strnger) - Opíchá ji? - Molecular biology is the science of the future - And whatever prankster created this miasma, I get my hands on him - Still changing. Evolvin into something reptillian - Tvl, tak oni mají nahoře okna a řežou dveře - Tvl dobře po něm skočil!! - To je super - That things part human - It cant handle extremes of hot and cold - Ten zvuk kapající vody - Imbecil převnuje nějaký zasraný listí na mříž, zatímco ho sleduje příšera - Proč mu radši do držky nehodili tu bombu s tekutým vodíkem a nerozstřelili ji jako v čelistech? - Mořná ho chtěli jen nasrat - Jak to chceš zastavit, ty imbecile? - Jak zavírá ty dveře - A ten debil se dobývá přes bezpečnostní - Jak shazuje ty skleničky místo celýho regálu - To je hodně uchylný - Vem ji někam na večeři - Paráda. Bavil jsem se od pulky do konce - Penelope Ann Miller, nekecej () (méně) (více)

moviefan4

Na moje prekvapenie kvalitný film ktorý ma bavil a nenudil som sa pri ňom. Aj keď prvá polovica je taký krimi-mysteriózny thriller ale keď prídeme so druhej polky je tu viac viac kills so super gore, film zrýchli tempo a viac graduje. Herci boli fajn, ich charaktery boli tiež dobre napísané a dej ból pútavy. Za mňa vysoká spokojnosť a zaslúžené 4*. ()

da-a

Evoluce je potvora. Doslova. Peter Hyams oprášil hrůzy Vetřelcovy a uvedl v život další výplod fantazie Stana Winsona. Je libo návštěva muzea? Relic je ucházející, na některých místech dokonce skvělý horor, mezi jehož hlavní devizy patří rychlý a tajemný úvod, minimum vedlejších linií pro lepší tok příběhu, hutná atmosféra ztemnělé budovy a netvor, který obětem obnažuje mozkové závity. Jmenuje se Kothoga a je tím nejlepším, co film nabízí a co stojí za zapamatování. Jeho tvůrce, který má na svědomí i terminátory, predátory, satany a dinosaury, opět nemeškal a na desingu ústředního padoucha si dal záležet. Však si jej film také střeží jako oko v hlavě, a svou plnou pozornost si vyžádá až dobře od půlky stopáže. Koncepce jeho původu, motivu, způsobu zabíjení a do praxe převedený přemutovaný vzhled opravdu dodávají filmu nádech jedinečnosti. Bohužel, od opravdového úspěchu Relic dělí práce režiséra. Hyams, jako by si nevěřil v kompozici napínavých a akčních scén, raději mnoho z nich halí do hustě černé tmy, nechává probleskovat světla baterek a raději buduje atmosféru, než aby udělal krok dopředu a divákům tu hrůzu opravdu zprostředkoval. Proto mě až překvapila výborně natočená pasáž paniky, která propukla při prvním netvorově útoku - hosté po sobě šlapou, shazují ze schodů a vyráží si dech i s výtrysky krve - což je, spolu se závěrem, jediné místo, kde lze Hyamsovu práci skutečně ocenit. Ve výsledku je tak Relic doporučeníhodný titul, který ale měl na víc, než nakonec předvedl, a tak i zde platí, že jen ten, kdo čeká méně, může dostat více. Na tří hvězdičky si ale vystačí každopádně. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore