OA

• USA The OA
Drama / Mysteriózní
USA, (2016–2019), 14 h 43 min (Minutáž: 31–71 min)

Brit Marling, Will Brill, Emory Cohen, Patrick Gibson, Brendan Meyer, Ian Alexander, Scott Wilson, Robert Eli, Marcus Choi, Chloe Levine, Nikolai Nikolaeff (více)

Série(2) / Epizody(16)

Sunny.69

Ono to má něco do sebe. Neumím se rozhodnout, jestli jednu hvězdu v hodnocení nepřidat. Na druhou stranu se neumím ani rozhodnout jestli si dát druhou sérii. Na jednu stranu je to dost bizarní, zajímavé a člověk chce vědět jak to dopadne a co se stane. Na druhou stranu má člověk pocit, že se 60% času nic neděje a mě osobně vyloženě pije krev sledovat hodinový díl, kdy půl hodiny nesympatická hlavní hrdinka cosi vypráví a pořád se to ne a ne blížit ke konci. Je to asi jeden z mála seriálu, u kterých si neumím vybrat, jestli se mi líbí a nebo mi jen leze na nervy. ()

warrenur

Velmi zvlastne sci-fi a aj odrozpravany pribeh ustami krehkej Brit Marling. Ten nadych ezotericna a zvratov mal nadych mysteriozna. Zvlastne.....ale dobre. Nie kazdemu serial bude po chuti. ()

LeitoSE

Na jednej strane ľudia povedia, že to má myšlienku s presahom, hlbší dej a atmosféru. Na druhej strane, že sa jedná o niečo, kde nefiguruje žiadna logika, je to plné metafyzických kecov, ale tvári sa, že vám to chce niečo veľmi dôležité zdeliť a tí inteligentní na to prídu a nemusia to mať na rovinu povedané. Pravda je asi niekde medzi a jednoduchá myšlienky je zaobalená vo vrstvách naoko uhladeného, no pre mňa vrcholne nevkusného balastu. Nijako veľmi ma to nezaujalo, nijako veľmi ma to nepobúrilo, niet dôvodu pozerať ďalšiu sériu. 8/8 - 55% ()

Bozvav

První řadu jsem shlédla, byť od 4 dílu rychlokursem, neb se to nedalo. Taková blbost, že by člověk pohledal. A ten závěr, nebudu ani komentovat. Protagonisté nesympatičtí, logika v konání postav měla dovolenou, celé je to divné. Přitom nápad to nebyl marný. ()

fraktal

Klasicky "pomalé" drama, které si s divákem pohrává. Mnozí si stěžují, že se tam "v podstatě nic neděje", já si to vysvětluju tím, že jim zřejmě chybí to, co mně na současném hollywoodu přebývá - veškerý ten kolorit "nutných" rekvizit - honičky v autech, přestřelky, pronásledování skrze byty/obchody/restaurace, povinná zrada a hromada sexu. Co naopak mi často chybí (a čeho se mi zde dostalo náramně): uvěřitelnost, přesah, psychologie i "vedlejších" postav, plastičnost vyprávění, sem tam utroušený diamant (moudro), spojitost s naším běžným světem i transcendence kamsi "za". Také je znát, že celý příběh autoři opravdu vypráví od srdce a tak nic není odbyto. Podobná atmosféra jako třeba CASHBACK či The Man From Earth, založeno na vypravěčském umu a (neotřelé) imaginaci která nepotřebuje miliardové CGI triky. Za mne plný počet. ()

Corbinian

Velice zajímavý projekt, který si vzal za svůj ústřední motiv lehce tabuizované téma prožitků blízké smrti. The OA na mě nepůsobilo jako nějaké všeříkající dílo s filozofickým podtextem, spíš to beru jako takový zajímavý úlet s trochou mystických prvků, který jsem si užíval hlavně také kvůli kvalitnímu hereckému osazení. Zvláště spoluautorka Brit Marling skutečně excelovala. V některém ohledu je seriál naprosto geniální, v některém nudný až otravný, trochu nedomyšlený a zbytečně natahovaný. Jeho síla tkví v silném konci, respektive v zajímavých a alespoň pro mě velmi nenápadných detailech, které prostupují celý seriál a vyvrcholí právě v několika závěrečných scénách. Nejzajímavější mi přišla linie, kdy OA příběh vypráví. Líbí se mi, jak nám tak trochu nenápadně ukazovala na životních příbězích svých vyvolených, co je na naší společnosti tak trochu špatně a kam nás naše okolí může vést. Na druhou stranu část, kdy byla OA zajatá mi přišla nudná, rozvláčná, vyvolávající takřka nulové emoce, což asi měla. I tak tam samozřejmě bylo několik světlých zajímavých okamžiků. Každopádné určitě nelituju, že jsem se do tohohle mírně artového ujetého seriálupustil, protože v mnoha ohledech je dost jedinečný a originální, a to se v dnešní době cení. |70%| ()

kondor77

Chápu, že různí esoterici, okultisté, scientologové (zdravím Toma Cruise), popírači logického myšlení a jiní "exoti" jsou také jenom lidé a proto si i oni (a někteří klienti v psychiatrických léčebnách) zaslouží svůj seriál. Co mě děsí je fakt, že seriál má naneštěstí i druhou řadu, což znamená, že těchto podivínů je nemálo. ()

Sweat55

Obsahuje spoilery: Sakra já fakt nevim jak to ohodnotit. Ale vůbec. Na jednu stranu mě novinka od Netflixu neskutečně překvapila, na stranu druhou jsem brutálně zmatenej. Asi jsem to nějak extra nepochopil. Co hodnotit můžu je režie, opět Netflix na jedničku. Možná trochu víc ruční kamery než by se slušelo, ale po druhé epizodě jsem to přestal vnímat. Herci jsou vybráni skvěle, každej potěší. Čekal jsem takový další Stranger Things, ale tohle je o dost divnejší. A teď k tomu co mě dost mate. Seriál vás všech osm epizod napíná až do mrtě, aby vám na konci vůbec nic pořádně nevysvětlil. Ale vůbec. Všechno co uslyšíte budou jenom spekulace od diváků. Teda dokud tvůrci neřeknou jinak. Sakra fakt nevim jak hodnotit. Stranger things bylo unikátní v tom, že dost věcí se vysvětlilo a na pokračování si tvůrci nechali otevřená malá vrátka. Tady ne. Tady zůstala obří vrata. Ale tak možná to byl záměř tvůrců, aby o tom lidé přemýšleli. No, uvidíme v budoucnosti. ()

billinus

stačí když si proklepnete Brit Marling a její další projekty a bude hned jasné, že se pohybujeme ve vodách post-new age říznuté teoriemi paraleních vesmírů, superstrun či něčeho z kvantové fyziky......tady je to řízlé silnou dávkou Castanedy a jeho nagualů............podivudodný mix, který pro některého funguje, pro některého ne. A hlavně se furt jen kecá, kecá a kecá....... Ale závěr to zabil :D PS: tak ano, moderní tanec je dost o výrazu a gestech ale obávám se, že ony magického pohyby by se spíše měly dělat pomalu v rovnováze s dýcháním, které je naším šémem k životu ;) ()

Ergon

Mysteriózní lahůdka, která pohladí po duši. Hlavní postavu Prairie (neboli OA) jsem si ihned oblíbil. Je ztělesněním čisté krásy a jedinečného dobra, které nemá obdoby. Její příběh, který se line celým seriálem, jsem doslova hltal a když skončil, pocítil jsem zklamání a zároveň radost. Velmi originální příběh nabitý emocemi, tolik uvěřitelný a přitom absurdní. Prostě krása. ()

Franc1s

Do prd*e, jsem v pasti...Uf, co k tomu říct... Když už i v práci jsem nad tím přemýšlel...Ze zvědavosti jsem toto chtěl zkouknout, mělo to málo dílů, tak proč ne.. Začátek, útěk, návrat, fbi, pak jiná dimenze a začalo mě to ještě více zajímat, pak sklep s výzkumem, pak těch 5 lidí, jak se začli měnit jejich osobnosti, myslet v něco víc, no a pak konečně natěšenost na finále, že se opravdu taneček povede. No před tanečkem, menší wtf... ale pak i taneček se povedl a konec, další wtf..(kde skončila)? Rozhodně hodně povedený nápad a vyprávění.Ukázka toho, že když se tvůrci nebojí přijít s něčím neotřelým, tak to jde a já dávám palec nahoru! Nevím jestli bude ještě pokračování, i když vše takřka zůstalo otevřeno. Rozhodně bych koukl. Není pro každého, to je oč tu běží :) 9/10 musím to ještě strávit... ()

mica_micova

Tenhle seriál jsem měla dlouho na seznamu toho, co chci vidět a rozhodně nelituji toho, že sem se na to podívala, ale.... Mělo to slušnej potenciál a zazdilo ho to enormním množstvím toho, co bych nazvala, že bylo  'už MOC'. Kdyby to bylo realističtěji podané, byla by to topovka. A realističtěji nemyslím míň spirituálních fantasmagoria science fiction prvků (který miluju!), ale realističtější průběh děje. Mám ráda tyhle typy filmů/seriálů (třeba Donnie Darko) a tady byl fakt skvělej rozjezd, ale 2. série to prostě rozbila. Vlastně vůbec nemusela bejt a bylo by to lepší. Nebo dodělat 3. (třeba se dočkáme?), prostě 2 série jsou moc a málo. 2. série se snaží toho dost vysvětlit, ale skončíte s více otázkami než na konci 1. Kdyby to byly dva různé seriály bylo by to lepší. Spoiler >> Všechno to kolem záhadného domu (od toho vyšetřovatele až po bylinky rostoucí z uší děcek naložených ve vodě) tam bylo navíc. Nechápu,  jakou hlubší myšlenku nám to mělo sdělit. Jediné, co mě napadá je, že "Každý další paralerní vesmír je víc na ho*vno." A to mi prostě od takového filmu, který vám celou dobu servíruje, že máte čekat něco epesního, nestačí. ()

viky13

Žádný seriál ve mě nezanechal takovou stopu a emoce, které ani neumím popsat. Je zvláštní, perfetkní. V některých momentech se přímo dotkl mé duše, ani jsem nedýchala. ()

Misulka93

Musím říct, že tento seriál si mou pozornost a zájem získal už první dílem. Když jsem pak koukala na poslední díl, chviličku už to vypadalo, že i po těch úžasných 7 dílech budu muset kvůli tomu 8 dát odpad. Naštěstí se vše zachránilo doufám v pokračování a dávám plný počet ☺️ skvělý seriál! ()

boo-boo

Samotná nosná téma a to, ako sa k nej príbeh postavil a kam ju viedol, ma uchvátili. Všetko bolo príjemne mystické, príbeh málo predvídateľný, hrdinovia postupne sympatičneli - hoci vznik toho puta medzi nimi sa dial v podstate mimo záber a človek si ho tak nejak musel domyslieť - a Isaacs bol skvelý záporák. No ako The OA postupne spelo ku koncu, dostavil sa pocit, že takto postavená hra sa možno nedá nejak elegantne ukončiť. A potom prásk - prišiel posledný diel, konkrétne jeho posledná scéna, ktorá vysokým koncentrátom nepochopiteľných vecí na sekundu (fakt tam cvičili tú svoju jógu? prečo tam cvičili tú svoju jógu? pomohlo to veci?) celú mystiku spláchla do hajzla. ()

RedRose

Tento seriál (naštěstí to má jen 8 dílů) jsem protrpěl a jsem i naštvaný, že jsem to viděl cele! Čekal jsem, co z toho vyleze, když je to v červených číslech. Zkousnul jsem i příšerný casting, který mi fakt vadil a přes ty ošklivé ksichty, kterým vévodila hlavni hrdinka se svou matkou, jsem čekal, že z toho snad něco bude. Nebylo! A když přišly na řadu "pohyby" tak to už bylo na mě fakt příliš. Závěrečný tanec v jídelně byla jedna z nejtrapnějších scén, co jsem za dlouhou dobu viděl! Jedinou hvězdu dám za Isaaca, který byl jediná přijatelná postava této příšernosti... ()

Kukolar

Súhlas so @Sonjoe: "Bolo to dobre, ale vobec neviem o com to bolo. Asi tak. Cisty mindfuck, bez nejakej vypovednej hodnoty." ()