Žert

• USA The Joke
TV spot 2

Tragikomedii podle románu Milana Kundery natočil režisér Jaromil Jireš v roce 1968. Mottem filmu je výrok Jirešův: „Škody spáchané na člověku nelze odstranit jako třeba rozbitou dlažbu, protože lidská srdce mají svou paměť.“ V čase vzniku šlo o jeden z mála filmů, který otevřeně hovořil o deformacích 50. let, jež měly vliv na pokřivení lidských charakterů... Hlavní hrdina Ludvík Jahn představuje oběť, která se ani po letech nedokáže vyrovnat s utrpěnou křivdou. Chce se za ni pomstít, ale nakonec se všechno obrátí proti němu. Po letech se vrací do rodného jihomoravského města. Rozhodne se svést manželku Pavla Zemánka, který mu zničil život. Ve vzpomínkách se vrací do minulosti, kdy ho za pohlednici se žertovným textem vyhodili ze školy, přišel o svoji lásku, léta strávil ve vojenském vězení a v dolech. Když svede Helenu Zemánkovou, zjistí, že její muž už má jinou mladou atraktivní ženu a svoji bývalou manželku ochotně přenechává muži, ke kterému se chová, jako by se nic nestalo. Ludvík nakonec pochopí trapnost situace a nesmyslnost své pomsty. (Česká televize)

subic

Velmi hořko-sladký film o jedné letité a nevyřešené křivdě a s trochu neočekávaným koncem. Excelentní Josef Somr ve svých 34 letech už měl obří přehazovačku, kterou si u něj pamatuju vždycky. Ale v tomhle filmu je taky chvíli namaskovaný, má dodělané vlasy, je omlazený tak o 10-15 let, kdy byl na vojně a v dolech. Shodou okolností jsem dnes dal i jeho další film O rodičích a dětech (2007), kde ho omlazovali taky. 85% ()

kubilov

Spolu s Vaculíkovou Sekerou je Kunderův Žert z hlediska společensko-politického sdělení jednoznačně největší a nejdůležitější knihou šedesátých let dvacátého století v československých literárních vodách, o to těžší muselo být tento komplexní a kompozičně složitý román zfilmovat, což se však Jaromilu Jirešovi povedlo více než uspokojivě, přesto si myslím, že kdyby bylo na realizaci filmu více času, financí a dalších faktorů, dalo by se z této vynikající předlohy dostat ještě o něco více. ()

imarvin

Nevím, proč se mi film Žert tak dlouho schovával. Jde o velmi zajímavý pohled na dobu dávno minulou. Jeden malý žertík, který dokáže člověku pěkně zamíchat se životem, rozjíždí vlnu následků, které se vymykají lidskému rozumu. Z dnešního pohledu černá komedie, ale mě by docela zajímalo, jestli i v době, kdy běžel film poprvé našimi kiny (1969 – čili už po okupaci), než ho zavřeli do trezoru, vzbuzoval v sále tolik smíchu, který se rozléhal při promítání dnes. Každopádně i přes vtipná místa mi běhal hlavně mráz po zádech z toho, čeho jsou lidi schopni pro své přesvědčení, které nemusí být vždy to správné. Jak dokážou druhým zničit život a kariéru jenom proto, že s nimi názorově nesouhlasí. Hlavně je neskutečný přesah i do dnešních dní, protože lidi jsou na sebe jako psi pořád a spravedlnosti se málokdy dočkáme. A já se jen bojím, co všechno nás ještě čeká. ()

niska98

Bylo naprosto logické ponechat z knihy hlavní dějovou linku. Tak vznikl svižný a velmi výmluvný snímek. Je škoda, že nebyl prostor pro dějovou linku s Lucií ()

hrumsrt

Většina by při vyjmenovávání největších českých spisovatelů jmenovala osoby jako Jan Neruda, Karel Čapek nebo třeba Alois Jirásek, ale že jím je nakonec možná právě nejmladší Milan Kundera, tím leckoho překvapíte. Je rok 1967 a vy napíšete tohle.. Neuvěřitelný stín událostí budoucího roku 1968. "Venku bylo tak škaredě, že by ani komunistu ven nevyhnali." I když jde o jiný citát, který není tím vtípkem, jaký spáchal hrdina příběhu Ludvík, osudy protagonistů byly v lecčem podobné. Žert jako jiná díla s podobným tématem funguje jako obraz nepěkné minulosti a důkaz, jak děsná doba to byla.. Za sebe pořád nerozumím, že se Evropa neinspirovala politickému smyšlení v USA a tuhle stranu po tom všem nezakázala. Tohle sice není jeden z těch příběhů, který by ukazoval její bestiálnost, ale opět vykresluje nepříjemnou dobu, kterou tihle političtí představitelé vytvořili a tolik let hrdě udržovali. Snímek není úplně povedenou adaptací, v 60. letech se hodně rozvolňovalo a filmaři experimetální tvorbou nešetřili. Proto vzniklo několik magických poetických snímků, které si dobu romantizují a postavy řeší existencionální dilemata, tady to nemá takovou sílu a není to tolik ku prospěchu jako při stějne starém Spalovači mrtvol, ale jednoznačně využívá podobných technik zobrazování a pořád se mu to daří. Není to úplně nejkoukatelnější snímek, ale má silné téma a odvážné provedení. A také bezesporu životní výkon nedávno zesnulého Josefa Somra! 75% ()

Binne

Tak byl to žert, nebo nebyl? Rozhodně nebyl. I proto patří Kundera mezi mé nejméně oblíbené autory v mém seznamu nejoblíbenějších autorů. Jak lze z lidského zla těžit po desítky let. Zažehnout malou jiskru, která spálí zevnitř každého, kdo se k nám přiblíží. Tento snímek rozhodně řadím k těm povedenějším stejně, jako knihu. Mám-li srovnat dva filmy podle knihy Milana Kundery, které jsem viděla, tedy, "Žert" a "Nesnesitelná lehkost bytí" (na které se velmi podepsala primárně výroba v USA) rozhodně se knize více podobá právě žert, který nám podává skrze 82 minutovou stopáž svědectví o zoufalství jedince, který se chce bouřit proti utlačovatelskému a nelogickému režimu, nicméně ví, že by mu to bylo k ničemu. Jako jednu z nejlepších scén, kterou ve filmu hodnotím je ta, kde Ludvík sedí na vítání občánků během kterého se mu současně promítá jeho veřejný lidový soud o vyloučení z vysoké školy. Nepovažovala jsem za trapný okamžik moment, kdy mu došlo, že s paní Helenou to byl zásadní přešlap, rozuměla jsem jeho zoufalství a celý film je pouze svědectvím o tom, že "jen hlupák může žít s nenávistí", což řekl František Slimáček (Radek Brzobohatý ve filmu "Všichni dobří rodáci"). Každopádně, film mi v některých momentech připomínal "O slavnostech a lidech" což jsem ocenila, i rukopis Jaromila Jireše byl nepřehlédnutelný, určitá poetika, kterou tomu vnesl a která Kunderovi velmi chybí (ač je sám přesvědčený o tom, že ne) mi byla ve filmu velmi příjemná. Jediné co, a velmi mě to mrzí...Josef Somr mi jako Ludvík vůbec nesedl. Ocenila bych někoho, kdo působí mnohem více "věkově neurčitě" a komu bych věřila i určitou naivitu a emoční nevyspělost. ()

ostravak30

Není divu, že film putoval do trezoru. Zcela otevřeně kritizuje socialismus, respektive to, co soudruzi v 50. letech napáchali. Mluví se dokonce o dolech a dalším. Jó, šedesátá léta, to si každý myslel, že cenzura už neplatí a zatím neplatila jen zmýlená. Kundera se ani nepokouší si na něco hrát a jde otevřeně k jádru problému. Celá absurdita pomsty je pak podpořená kombinací politiky a lidové hudby, což je dost výrazný protiklad, pač si neumím představit, jak se vedle krojů a tradic řešily stranické funkce a socialistická odpovědnost. Jsem si dost jistý, že kvalitu filmu zvýšila právě účast samotného spisovatele na scénáři. ()

SirGawain

Nežil jsem v komunismu, ale takhle absurdně si ho představuju. Asi je to úplně vyvedené do extrému, ale to já posoudit nemůžu. Ten konec je krásně jednoduchý. Až tak, že jsem se v tom snažil najít ještě něco jiného, než jenom vyvrcholení Ludvíkovi bezmocnosti, ale asi to tam vážně není :-). ()

LuckyK

Kundera je stejně nejlepší v knize a nikdy se nedá úplně dokonale převést na plátno, i když tohle je prý jeho osobně nejlepší pokus. Muselo se,asi nutně, vynechat pár zásadních věci z knihy. Ale budovatelský olomocký orloj na začátku je vynikající a alegorický až běda. ()

Lewaso

Na tenhle film jsem si musel nechat patnáctiletý odstup. Teď mu dám o jednu hvězdičku víc, než bych dal předtím. Možná jen proto, že mám o 15 let více zkušeností se ženskejma... ()

Achab

Tento film mi dlouhou dobu unikal - nakonec jsme se setkali a já byl velmi potěšen, obsahem (který jsem již znal z románu) a hereckým výkonem Josefa Somra. Bezpáteřní Zemánek (Munzar) je typickým příkladem polistopadového človíčka, který se měl dobře za všech režimů..... ()

kviczala

Pro mne jeden z nejlepších českých filmů s excelentním hereckým výkonem Josefa Somra... Ve většině filmů mi Somr nikdy moc nesedl... Ale tady jsem se do něj zamilovala! ()

Zekster

Žert, jakožto výborná kniha, se dal filmově velmi jednoduše pokazit, toto zpracování se ale svou kvalitou knižní předloze vyrovná. ()

Jack.Pott

V románech Milana Kundery je děj víceméně jenom sledem modelových životních situacích, jež autor interpretuje filosofujícími, psychologizujícími a sociologizujícími esejemi, a právě ty jsou skutečným bohatstvím jeho knih. Ve filmu spisovatel pochopitelně nemohl věnovat tolik prostoru hlubokým verbalizovaným úvahám, neměl-li se snímek stát mnohahodinovým monologem vypravěče. Přesto se scénáristům - tedy Jaromilu Jirešovi a Milanu Kunderovi - dílo zdařilo. Dokázali i prostřednictvím filmového umění uplatnit geniální zkratku, jež je zhutněna především v závěrečné scéně. "Ale tebe jsem přece bít nechtěl," povzdechne si hlavní hrdina Ludvík Jahn při vyústění tragikomického - a mnohem spíše tragického než komického - řetězce událostí, poté co mlátil nevinného ležícího mladíka. Opravdu excelentní - bravurní a snad i neopakovatelný výkon podal Josef Somr. Dokonale ztělesnil cynického, zatrpklého nihilistu; především jeho mimika a polohlasně žlučovitý přednes neměly chybu. Josefa Somra proto dokonce řadím vedle Rudolfa Hrušínského a Radovana Brzobohatého, kteří ve Spalovači mrtvol a Všech dobrých rodácích rovněž využili vynikající texty k hereckému perfekcionismu. ()

Max Q.

Těžko říct, co ve mě tento film zanechal. Žert životu nakonec vyšel, ale že by to bylo na celý film... Možná v té době mohlo vyprávění působit na lidi jinak. ()

jungewolf

Velice realisticky jsou tam vystižené poměry u "pétépáků" , žádná komedie jako v Černých baronech ... . Takže 5 * a 86 % . ()

carl.oesch

Asi jeden z těch řídkých příkladů, kdy se film vyrovná knize (u mě osobně ji i předčí), protože se soustřeďuje na to podstatné a odhazuje onen balast tu úvah o lidové hudbě, tu filozofování o všem možném a především přespekulovanou stavbou a vůbec délkou celého románu. Zde je to prostě děj s retrospektivními vsuvkami v přesně takové délce, aby film posouvaly a jak nějak nemusím J. JIreše, tak tohle bylo asi jeho (aspoň pro mě) vrcholné dílo. A u Kundery oceňuji, že zákonitosti filmu pochopil a jeho podíl na scénáři byl ku prospěchu věci. Kromě vyznění filmu jsem ocenil i obsazení a dostalo mě (až když jsem se onou personou - samozřejmě díky bohu pouze imaginárně), jak onen Luděk Munzar vysekl onoho Pavla Kohouta, to nemohl být nikdo jiný...asi pil i krev nejen Josefu Škvoreckému, ale i Milanu Kunderovi. Rozhodně jeden z těch mála filmů, které si svoji kvalitu po všech stránkách, ale i "poselství" zachovaly dodnes. Ale poučit jsme se nedokázali. Vždyť kolik těch Petrů Zemánků, bezskrupulózních mladý komunistů ve nejhorší době padesátých let předvedlo (z čistě kariéristických důvodů, z touhy po moci) onen neuvěřitelný názorový obrat v osmašedesátém, aby se jako oni až trapní disidenti, když byli ze subjektivních i objektivních příčin převálcováni po roce 1989 vrátili, aby se na vlně falešných zásluh konečně k té vytoužené moci a na samý vrchol dostali... ()

hwnd

Prostě nebudu tvrdit, že je to nadprůměrný film jenom proto, že byl v trezoru. Sterilita je snad ještě šílenější než v knížce a to je opravdu co říct, protože ta se nepovedla hodně. Tady se ještě děj proškrtal o pár věcí, ale hlavní faktory a to "nevtipný, hloupý a divný žert" a "divná pomsta" tam zůstaly. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr