Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

COF_666

Bomba! Tenhle film na mne opravdu hodně zapůsobil. Bylo to určitě atmosférou ale hlavně skvělými herci, zejména hlavní mužská trojice v čele s Cruisem. Ten dokázal že pokud má nad sebou alespoň trochu schopného režiséra umí velmi dobře hrát. Pitt s Banderasem také ukázali že mají rozhodně talent a rolí se zhostili také velmi slušně, ačkoliv mi Pitt trochu vadil cca prvních 40 minut, kdy se nemohl smířit s tím že se stal upírem. Kirsten Dunst byla hodně ďábelská a pro mě je to její nejlepší film, jinak ona prostě podle mě neumí hrát. Film má svižné tempo a rozhodně nenudí. Mnohdy byl velmi naturalistický a chudáci krysy si odnesly svou daň. Jinak ale - super horor. ()

hans500

Tento film se může řadit k nejlepším upírským snímkům. Začnu herci: všichni podávají výborné výkony, Cruise jeden ze svých nejlepších a Pitt s Banderasem taktéž to lepší ve svých kariérách, Kirsten Dunst je ovšem herecky lepší než všichni tito tři dohromady! Dál ještě stojí za zmínku i slušný Slater, který svou roli zvládl dobře. Co ovšem tento film skutečně vyvyšuje je brilantní scénář (výborně zakomponované filozofické prvky aniž by to narušilo tempo filmu) podpořený bravurní režií. Navíc je tu excelentní temná atmosféra (atmosférická je i skvělá hudba) a samozřejmě kostýmy. ()

chelseaman22 odpad!

Tohle je vážně strašný film! Aneb ani vysoce kvalitní herecké obsazení není zárukou úspěchu. Relativně průměrná stopáž byla využita maximálně - pilováním italské gramatiky a srkáním kafe s relativně nízkým obsahem mléka z německého lokálu zvaného Norma. odpad! Celosvětový zisk k 16.10.2012: $223,664,608..........418. nejvýdělečnější snímek historie ()

Khumbac

Na upírské schopnosti a upírské efekty to bylo poměrně chabé. Nejlepší postavou byl Tom Cruise. Pitt byl tak emotivně slabý, že jsem se divil, že nevyšel na slunce??? Když ho vše tak sralo...Banderas docela nevýrazný. ()

Xardascz odpad!

Až se mi nechce věřit, jak moc jdu se svým hodnocením proti proudu, ale pro mě je Interview s upírem nesmírně tupý a nedotažený film. Výtek bych měl mnoho, napíšu zde ale jenom dvě nejzávažnější. Tou první je psychologie postav, která tu je propracována podobně jako v brazilských telenovelách. Člověk nedokáže ani na okamžik uvěřit, že postavy na plátně mají vůbec nějaké reálné emoce, a že kromě teatrálního křiku nebo ublížených pohledů zvládnou i nějaký jiný projev. Ani bych za to nesvaloval vinu na herce, ti se snaží, seč mohou, spíše bych vinil scénáristy, kteří se asi inspirovali seriály Tak jde čas nebo Dallas. Zejména upír Lestat se mi jeví jako nejsměšnější figurou celé podívané, byť se Cruise opravdu snaží. Co se druhé výtky týče, ta směřuje také ke scénáři. Celkově příběh působí hodně nekoncepčně a obsahuje mnoho hluchých míst, zejména u dekadentní Paříže ve druhé půli jsem si říkal, že sem byla zařazena jenom kvůli Banderasovi a jeho neuvěřitelnému účesu. Tvůrci tehdy evidentně místo na scénář vsadili na hvězdné obsazení, a podle toho taky film dopadl. Za mě jednoznačně palec dolů. Už dlouho jsem nebyl z nějakého filmu tak zklamaný. ()

filmmovier

Fantastičtí herci (u mě vede z pánské trojice Banderas, naprosto nejlepší je ale úchvatná Kirsten Dunst), fantastické masky a naprosto přeúchvatná atmosféra, která je správně gotická a postupně temnící. Všechny žánrové prvky v tomhle filmu fungují na jedničku - temná romantika, i téměř prvotřídní horor, navrch velmi povedená hudba a fantastický vizuál, a i když je úvodní půlhodina jen taková příjemné rozjezdová, s přibývající stopáží je to stále lepší a lepší, a finále je pak přímo parádní. A navrch jsou tu i kulisy San Francisca a v českém dabingu také koncert Dlouhých bratrů. V 10 večer naprosto luxusní filmový zážitek. 85%. ()

ivan_drago

Pecka nasátá tou správnou atmosférou a stylizací upírské tématiky, která se z dnešního pohledu jeví až neskutečně realisticky v porovnání s těma sračkama o emo/upírech co točej teď. Je i snad dobře, že jsem se k filmu dostal až teď a tím dokážu ocenit ďábelskou povahu všech zúčastněných upírů/herců ve filmu. Příkladná temnota a do posledního detailu vykreslená nadlidskost těch stvůr. A ta hudba,,,, prostě pecka. ()

Qitek

Do dnes pro mne nejlepší upírská záležitost. Co se příběhu týče, zpracování, hereckých výkonů a neuvěřitelné atmosféry podtržené mistrovskou hudbou... ()

Bobik9

Jak jsem mohl tak dlouho tento film přehlížet! Cruise, Pitt, Banderas v jednom filmu! K tomu Slater a mladičká Kisten Dunst. Výborný začátek vystřídá chvilková nulová část, po které nastoupí znovu skvělý závěr. Nicméně atmosféra je od první až do poslední minuty pohlcující. Výborní herci, výborný scénář, na svou dobu skvělé kostýmy a konec, který se mně osobně líbil. Škoda, že není více podobných upírských snímků. Zajímalo by mě, jestli tvůrci Twilight někdy vidělo toto dílo. ()

Novada

Film naprosto dokonalý, jak atmosférou, tak i prostředím, v kterém se celý příběh odehrává. Ocenil jsem také hlavně herecké výkony Toma Cruise, který se pro roli zabijáckého upíra s city člověka přesně hodí. Doporučil bych komukoliv, kdo se rád podívá na starou dobrou "upírskou" klasiku. ()

danoo

Démonická upírska biografia strhne svojou inakosťou a neholywoodskosťou,ktorá bola asi príčinou diváckeho prepadu v USA a tiež hlavným dôvodom môjho vysokého hodnotenia. (po 7, 12 opiciach a Klube bitkárov môj 4.najobľúbenejší B. Pitt) ()

BS

Ještě mám někde doma možná Cinemu, kde je na obálce nápis Interview s upírem :)). Dost nostalgie, kvalitní film s teprve zoubky vystrkujícím Pittem a už celkem zavedeným Cruisem. Mám prostě rád upíry (a rád si nostalgicky zavzpomínám na tu Cinemu u které jsem strávil HODNĚ času :)) ()

xerno

Mě se to zdálo, jako děsná slátanina, neucelený děj, prostě, je to divný, a navíc ještě k tomu je to hollywood, jak řemen, takže sorry, ale todle je fakt na 3*... ()

Jazzzz

Pozvolná balada o upířím světě. Kirsten Dunstová hraje senzačně. Netlačí se na pilu, nejde o horor, který by nějak ukrutně rychle gradoval, ale atmosféra je příjemně upírská a velice hezky se na to kouká. S odstupem času kvality filmu stoupají. Na podruhe a potřetí se mi líbil více než na poprvé. ()

sallyann

Hmmm, oblíbení upíři......tady jsem Cruise ještě měla ráda. Jediný film, kde se sešli mí 3 oblíbení Muži z Hollywoodu :) ()

Monoxid

První film o upírech, který jsem viděla a navždy nejlepší. Ani nevím, co mě tak uchvátilo, jestli to úžasné prostředí, kde se příběh odehrává nebo tři hlavní postavy. ()

lennyd

San Franciského novináře Daniela Malloy (Christian Slater) čeká zvláštní návštěva - tajemný muž Louis de Pointe du Lac (Brad Pitt) mu chce vyprávět svůj neuvěřitelný životní příběh - o tom, že je upíř a jak byl stvořen, o svém "otci" Lestatovi (Tom Cruise), o své odvěké lásce Claudii (Kirsten Dunst), o tajemném muži v pozadí Armandovi (Antonio Banderas), a o životě upírů vůbec. Daniel Malloy v tom pro sebe vidí velkou příležitost - ale Louis nehledá publicitu, ale jen trochu porozumění ... Přiznám se, na film jsem se s přestávkami díval asi týden - vždycky když jsem si k němu sedl, tak někdo přišel, nebo bylo třeba něco udělat a než jsem mohl pokračovat, zapomněl jsem co se dělo předtím :) Ale i v těchto útržkách jsem se bavil - ať již pojetím filmu jako takového (upíry mám rád, i když radši v modernější formě - spaní v rakvích je už trochu out :) ) nebo hereckými výkony jednotlivých představitelů. Brad Pitt se na svoji roli hodí naprosto dokonale, těžko si představit v jeho roli někoho jiného - Cruiseho jsem pro změnu nepoznal vůbec (až po titulcích). Ale nejvíc mne překvapila mladičká (dvanáctiletá) Kirsten Dunst - už tenkrát na sebe dokázala strhnout veškerou pozornost. Těším se, že se někdy na Interview mrknu ještě jednou, v klídku .. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)