Film Karla Kachyni vznikl podle jedné z nejkrásnějších milostných novel české literatury, podle povídky Ivana Olbrachta "O smutných očích Hany Karadžičové". Děj lyricky laděného snímku o víře, lásce a oběti je situován na Podkarpatskou Rus třicátých let do židovské enklávy uprostřed obce Polany. Žijí tu svérázní obyvatelé, přísně si uchovávající svou židovskou víru, která jim dodává sílu čelit nejrůznějším nepřízním osudu. Vyprávění se soustřeďuje na pohnutý úděl mladičké židovky Hanele Šafarové (L. Jelínková), jejíž otec (J. Ornest) přišel o majetek a ona, kdysi bohatá dívka z hrdé ortodoxní rodiny, se tak dostává do bezvýchodného postavení chudé nevěsty a raději volí odchod za prací do Ostravy. Tam se seznámí se sympatickým, příjemným mužem, původem Židem, ale smýšlením bezvěrcem a volnomyšlenkářem. Zamilovaná Hanele se za Iva Karadžiče (M. Noga) hodlá provdat a odjíždí s ním do rodné obce pro otcovo požehnání. Tuší, že ti dva tak tvrdohlaví, ale důležití muži v jejím životě se stěží shodnou… (Česká televize)

bohemia_regent

Je to mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nahoru jdu za 1) nečernobílé vykreslení obou stran konfliktu, 2) vyznění, kde oběť a smrt, které mají vykoupit vesnici, proběhnou v podobě symbolické a duchovní - na rozdíl od jiných etnik a jiných náboženství, kde by se to bez krve neobešlo. ()

Renfield

Pokud je to třeba, zaslouží si i povídka více, než pouhých devadesát minut a tady to třeba bylo. První polovina nadchne svoji poetikou, jejíž převod z knihy na filmové plátno opravdu vyšel. Vlastně na to stačí několik povedených záběrů na zasněžené pohoří Karpat a je doprovázející hudba Petra Hapky. Ale také denní život ve vesnici, rituály obyvatel, z nichž mnozí tuhle okolní idylku rychle posílají zpět do reality. Až příliš rychle, postav je tu spousta, prostoru pro ně již podstatně méně, proto ani herci příliš nemají co předvést. Na základní seznámení s příběhem to sice stačí, ale rozvedení alespoň některých by neuškodilo. Podobný pocit jsem měl i ze vztahu Hanele s Ivem, příliš rychlé, přesto podstatně podrobnější a herecky obzvlášť od Lady Jelínkové výborně podané. Naštěstí čas na vrcholnou závěrečnou konfrontaci dvou světů, si Karel Kachyňa našel. 75% ()

Rockerman

Poetický příběh ze židovské komunity v zapadlé vesničce Polana na Podkarpatské Rusi, kde se vyznává ortodoxní víra se všemi jejími atributy. Je jasné, že když to chce narušit něco nebo někdo "pokrokový" nebo chce něco vědecky vysvětlit musí tvrdě narazit na odpor. Tento Kachyňův film unikal mé pozornosti, neprávem. Velmi zajímavé. ()

Biopler

Milý film zo zapadákova so správne typovo zvolenými hercami až na Mira Nogu. To neviem čo bol za výber. Židovská obec bola hercami zahraná ukážkovo, i so svojimi zvykmi a náboženskými rituálmi. Čo ma mrzí je nerozvinutá linka medzi Hanele a Ivom. Stretnú sa a akože iskra preskočí. Autor si dal námahu s vykreslením prostredia, z ktorého Hanele pochádza, vykreslil charaktery hlavne jej blízkych, ale na túto dôležitú linku nedal dôraz. Potom uveriť v závere tomu, že Hanele chce skutočne odísť je ťažšie. Hon obce v závere na Iva je super, sledovať Nogu ako sa bráni guľovačke bola sranda. ()

xenopus

Tisící hodnocení filmu, a přidávám ho zrovna já - jaká to čest :-). Nicméně: film mě až tak nezaujal především díky své v podstatě jednoduchosti a ve zpracování i povrchnosti - nevím, do jaké míry se na tom podílí už samotná předloha - nečetl jsem. Poetičnost prostředí Rusi je střídána s tvrdou realitou průmyslového Ostravska, víra je stavěna do kontrastu s bezvěrectvím, tradice a zaostalost vs. otevřenost a pokrok... téma silné a na protiklady bohaté, což o to, ale zřejmě ne tolik, aby bylo s to vytvořit film, který by mě zaujal více. Kachyňa ukazuje v plné parádě svůj režisérský styl a vyzdvihnout musím výběr představitelky Hanele - oči má opravdu smutné. Celkově ale průměr. ()

Hanussen

Pěkné, poetické zpracování Olbrachtovy novely. Avšak ta je přece jen poetičtější a filosoficky zadumanější. ()

ostravak30

Nejen o smutných očích, ale též o zabedněnosti, o víře bez pokroku a o příšerné naivitě. Židé mají svou víru a pravidla, a stejně jako třeba islamisté, se přes tyto pravidla nedá jít. Tehdy nejspíš přísnější než dnes. Židovská komunita dokázala být stejně jednotná i přísná zároveň a my máme možnost do ni nahlédnout pomocí lásky a nezkušenosti mladé Hanele. Krásná a mladá Lada Jelínková a celá řada současných hereckých hvězd, tehdy ještě jako úplní mladíčci. Martin Hofmann, Lucie Žáčková či Martha Issová. Přesně po kachyňovsku zachytil Karel K. situaci v Podkarpatské Rusi i s ohledem na těžkou sociálně-politickou situaci, ale též cestu a boj za láskou, který vypadal, že je předem ztracený. Jsem si jistý, že u většiny jiných režisérů by se nejednalo o tak poetické dílo na které by se dalo dívat. ()

Alden_Larson

Druhá polovina tohoto filmu je sama o sobě mnohem zajímavějí než jeho celý zbytek. Začátek je hrozně pomalý a nudný. Postavy byly docela zajímavé, ale jejich vývoj mi přišel moc rychlý a tím pádem nerealistický. Herecké výkony byly slušné, prezentace byla dobrá a hudba taky ušla. Jako celek je to ale celkem nezajímavý film. 5/10 ()

buchannon

Jsem agnostik a rozhodně neuznávám žádné náboženství, které slepě vyznávají ovce všude na světě. Organizované náboženství vždycky bylo největší mor lidstva, teď je to sice lepší, ale přesto si s ortodoxním věřícím zřejmě nezajdu na "jedno", i kdyby mu to jeho víra dovolila. Nevím, do jaké míry tento film sledoval skutečné chování Židů, ale jestli pro ně bylo ukamenování menším hříchem než svatba s nevěřícím, tak to v hlavě moc srovnané neměli. No co, aspoň Hanele ukázala kozy (i když nic moc), což kvitoval zejména uživatel KrestanFilms. :) Ortodoxní Židi - ách jo. ()

PTuranyi

Vážny príbeh zobrazujúci stretnutie pokroku a tradície v prostredí židovskej obce Poloniny v Zakarpatskej Ukrajine. Hanele dcéra schudobneného krčmára, odchádza za prácou do Ostravy, kde stretáva obchodníka Karadžiča, ktorý je neveriaci. Jej odchod so ženíchom spôsobí v obci silné vášne. Pre ľudí, pre ktorých sú správy z Užhorodu nepredstaviteľné novinky, je opustenie viery nepredstaviteľná vec porovnateľná so smrťou. 70% ()

gizi

Kachyňa už není tím, čím býval. První dvě třetiny dost nezajímavé, až pak se mi to začalo líbit. 65%. ()

Vlkopec

Kachyňa natočil lepší filmy, ale ani tomuhle nemůžu dát jen čtyři hvězdičky, protože mne zastihl v přesně tom správném rozpoložení. A Lada Jelínková mi připomněla moji maminku, když jsem ji ještě nemohl znát. ()

Radka.Skouma

Nemůžu si pomoct, ale občas se mi stane, že mám úplně nutkavou potřebu tenhle film vidět znovu. Je v něm nějaká nepojmenovatelná síla - to Kachyňa uměl. Skvělá je i kamera, záběry na krajinu jsou až snové. A z herců mě dostal Miro Noga - do té doby jsem ho znala jako komika na způsob O. Kaisera. Tady byl disciplinovaný a uvěřitelný. ()