blackrain

Černobílá kamera dotváří ponurost filmu. Pravdivý příběh o poválečném prostředí na hranicích odehrávající se na Šumavě. Drsné podnebí, drsní lidé. Převaděči proti pohraničníkům. Na Šumavě ( a nejen tam) byli převaděči v každé době. Každá doba měla své hrdiny. Ať už to byli pohraničníci, převaděči nebo lidi, co chtěli jít za svobodou. Karel Kachyňa předvedl výbornou práci. Radovan Lukavský je nezapomenutelný. ()

SarumanKo

Z filmárskeho hľadiska pôsobivý a napínavý dobrodružno-špionážny film, natočený v atmosférických lokáciách, sledujúci zaujímavý príbeh a sympatické postavy stvárnené šikovnými hercami. To, že z dobrých robí zlých a zo zlých dobrých, je nezmazateľná ideologická stopa režimu, ktorou síce osobne opovrhujem, ale môj divácky zážitok z tohto dobrého remesla neskazila. (7/10) ()

Maq

Jestli to byla propaganda, pak byla geniální. Ani slovo o historické úloze dělnické třídy, ani náznak třídního boje. Všichni zlí jsou v podstatě pachatelé obecné kriminality; bylo by to úplně stejné, pokud by to bylo posazeno o dvacet let dřív a financové honili pašeráky. --- Dost pochybuji, že se našel politruk, který pochopil, že takhle může glorifikovat strážce hranic nejúspěšněji. Spíš si to vykládám tak, že Kachyňa měl objednávku a dokázal ji zručně vyřídit, aniž by divákovi před očima šermoval srpem a kladivem. ()

topi

Ponuré hororové drama Karla Kachyni, které nastartovalo jeho uměleckou kariéru. Kameraman Josef Illík si záběry vyloženě užívá a mazlí se s nimi, na svou dobu sakra novátorská práce. Hudba Miloše Vacka řádí jako z amerických sci-fi hororů 50. let. Na nějakou ideologii se můžu vykašlat, žádná tam není, takhle to v pohraničí prostě fungovalo. Král Šumavy je spíš dobrodružné drama, ve kterém hlavní roli hraje chlapská odpovědnost. ()

Thomassi

Český film Karla Kachyni popisující dění na Šumavě v roce 1948. Komunisté se ujali moci a za každou cenu chtěli zabránit přechodu na stranu Západu. Je to příběh točený na Kvildě, kde působili pohraničníci, kteří stáli proti převaděčům přes Šumavu do amerického sektoru. Na dobu, ve které film vznikl, jsem byl hodně překvapen, že ideologie typu "Jedině Sovětský svaz" tady není vůbec cítit. Samozřejmě, že převaděči jsou zde vylíčeni jako nepřátelé a proto se střílelo i na české občany, kteří chtěli opustit nenáviděný režim. Ale taková byla doba, pohraničníci plnili jen rozkazy, protože jinak by byli právě oni odsouzeni. Pan Kachyňa se s tím ale vypořádal bravurně i bez zbytečné a slizké komunistické propagandy. Herci jsou výborní, hlavně Radovan Lukavský, nebo třeba i mladý Vadimír Menšík. A ta atmosféra, mlha, močály. Rozhodně stojí za vidění. ()

FilmFan24

Nesporné filmařské kvality pro dnešního diváka sráží všudypřítomná ideologie a typologie postav. Taková ale byla doba a tak se u nás bohužel žilo. Kdo vybočoval, byl okamžitě třídní nepřítel. Kdybych měl hodnotit filmy podle ideologie, spousta by jich muselo skončit v odpadu. ()

Fanucci

Příběh je hodně agitační, ale film má super atmosféru a místy geniální kameru. I přes tu ideologii (hrdinní pohraničáři chránící naši zem před agenty po vítězném únoru...ehm) ale dávám 4 hvězdy. ()

Chrysopras

Konečně jsem zhlédl dílo o chrabrých pohraničnících, kteří nás zachránili před mstivými kopečkáři :-). Není to špatně natočeno ( a opět, nevěděl jsem, že na sesli režisérské seděl mistr Kachyňa, pak se není co divit ). Žel herecky už to tak skvělé není - své si uhráli Lukavský i Švormová, ovšem pana Valu jsem nikdy za dobrého herce nepovažoval a ani zde mi to nevyvrátil... ()

Lischai

Technicky dokonalé, atmosferické a já nevím jaké. Ale ideologicky to neunesu; je to agitka. Žánrově čistá, ale pořád agitka. ()

Martin741

Karel Kachyna sa ukazal ako fuckt talentovany reziser! Vysoko chvalim vyborne herecke vykony a to, ako sa postupne humorne ladeny pribeh behom casu meni na napaty pribeh, v ktorom casto pohranicnici nasadzuju vlastne zivoty. Priroda Sumavy je nadherna a fascinujuca, realie roku 1959 v CSR su vykreslene maximalne uveritelne so vsetkou drsnostou a casto aj surovostou. Aby sa zmiernila surovost doby a zamestnania clenov pohranicnej straze, humor ma na starosti pan Mensik. Par slov aj k pani Jirine Svorcovej. Nejdem tu rozoberat jej sukromne nazory a postoje na totalitny rezim, ale ako herecka podla mna vedela hrat. A to, ze mala komunisticky svetonazor, tak do toho miestne dementy nemaju co kecat. Takze ako hrdy cechoslovak a mylovnik ceskoslovenskej kinematografie dam vysokych 87 %. ()

rakovnik

Karel Kachyňa byl skvělý vypravěč, byť zde pojal akční téma dost zeširoka. Hlavní hrdina mi byl čím dál více nesympatický. Černobílý materiál udělal i z rozkvetlé louky ponurý hřbitov a déšť s mlhou se hodily tvůrcům téměř pořád. V době vzniku musel být film trhákem, ale dnes s odstupem vidím jeho pozadí trochu jinak. Zločinná ideologie dělala hrdiny z lidí, jichž většina se proslavila zastřelením spoluobčana z tehdejší ČSR do zad při útěku před režimem. Doba byla zlá a je třeba připomínat souvislosti. ()

tomtomtoma

Technicky kvalitní snímek s napínavou atmosférou, bohužel zneuctěný obrovským chlapáctvím pohraniční stráže SNB a nezměrnou ideologií danému režimu. Karel Zeman (Jiří Vala), nový člen pohraniční stráže, nejen že svým chlapáctvím získá opuštěnou ženu Marii (Jiřina Šejbalová), ale všechno vyřeší. Všechny podvratné živly, převaděče těch, co touží po svobodě, buď zastřelí nebo odhalí. I když po tragické smrti Marie to vše bere osobně. Velitel pohraniční stráže Václav Kot (Radovan Lukavský) je snad tím nejlepším velitelem, kterého si můžou všichni přát. Je tvrdým v práci, ale dokáže ocenit dobře odvedenou práci. Člen finanční stráže Beran (Jaroslav Marvan) svou opileckou neodbytností spustí konečné odhalení celé sítě. A že podvratní živlové byli místními obyvateli? Může se snad někdo divit za dané situace, v dané době, když se vladnoucí strana chovala tak, jak se chovala a všechno znárodňovala a všechny možné pozavírala. A navíc si mohli přividělat. ()

zette

Musim dat 5 hvezdicek. Herecke vykony a atmosfera celeho snimku je strhujici od zacatku do konce a i pres scenar patri Kral Sumavy ke skvostu ceskoslovenske kinematografie. ()

Fallen_One

Ten komoušskej nádech tam pořád je silně cítit, ale napětí to má slušné a navíc podívat se jak dříve vypadala Kvilda a Šumava je zas naopak přínos. ()

pakobylka

Černobílé retro z černobílých časů lze těžko soudit dnešní optikou - pohledem polistopadové éry, která se jen tak zběžně porozhlédla, trochu otřepala, nenápadně odložila samet (spolu s ním i ideály) ... a neobyčejně čile prohodila černou a bílou. To bych musela zatratit i mnohé filmy z opačné strany barikády, navlas stejně nesmlouvavé a striktně nalajnované. Je obrazem doby: Stylově zahalené závoji mlhy a deště straní unaveným, leč neohroženým strážcům hranice a jejich čtyřnohému pomocníkovi ... doprovázené zjitřenou písní sloupů elektrického vedení, která zní stejně naléhavě jako kdysi. ()

majo25

Atmosfericky dobre natočená dráma z pohraničného prostredia s niekoľkými hereckými hviezdami (Marvan, Lukavský, mladý Menšík). Možno výprava trochu pokrivkáva, možno príbeh je prvoplánovejší, ale aj v kontexte doby neskame. ()