Smrt krásných srnců

• Československo Smrť krásnych srncov (více)
TV spot
Československo, 1986, 91 min

Leo Popper tráví s rodinou chvíle pohody v chalupě převozníka Proška na břehu Berounky. Učí se rybařit, pozorují stádo srn a občas se dozvědí leccos důležitého o životě. Po krušných začátcích se Leo stane úspěšným prodejcem vysavačů Elektrolux a může si splnit dávný sen, koupit si rybník plný kaprů. Přestože slavnostní výlov skončí trapasem, protože rybník je prázdný, Leo se nevzdá a zahájí chov vlastních kaprů. Chvíle úspěchů a štěstí však nečekaně přerve příchod nacistů. Když přijde oznámení, že Hugo a Jirka mají jít do transportu, rozhodne se je Leo pořádně vykrmit, aby útrapy přežili. Nejprve se pokusí nachytat ryby, ale když neuspěje, přemluví v zoufalství Proška, aby mu půjčil psa a on mohl ulovit srnce. Za pytláctví je sice trest smrti, ale Leo je odhodlán udělat pro syny, co jen bude možné. (TV Nova)

Emzet

Po dlouhé době opravdu netuším nejen kolik přesně hvězd si Smrt krásných srnců zaslouží objektivně, nýbrž i kolik vlastně dát chci. Pavlovu předlohu jsem míval velmi rád (a vlastně asi pořád mám), ale velmi dlouho jsem se k ní nedostal a dost toho pozapomněl, takže výsledná zkušenost by byla příjemně bizarní i tak (aneb když si přibližně stejnou měrou připadáte v obraze i zcela mimo něj). --------------- Kachyňova poměrně dravá režie (viz ten místy až absurdně dynamický střih, nájezdy, detaily, ta hektická a drmolivá mluva, tempo překotně utíkající) se poněkud zvláštně míchá s onou prapodivnou, téměř až televiziní estetikou; výsledek je dost netypický, ale čím dál více mi připadá, že je to vlastně přesně ten správný způsob, jak předlohu adaptovat. Pavlova tvorba balancuje na hranici kýče, je ulepená od nostalgie, ale přitom se v onom biedermeierovském guláši nikdy neutopí a zachovává si strohost, sdělnost a vtip. A později i zaštípe. Výsledkem tohoto snímku je přesně ona evokace kýče, která ale na diváka nemluví napřímo, ale přes onu zcizující "kokainovou" stylizaci mu dá prostor k dýchání a k vytvoření si vztahu k zobrazovanému subtilnějším, zdravějším způsobem. A na konci, když už jsme zvyklí na vypravěčův svět a jeho zákonitosti, skutečně taky zaštípe. --------------- Smíchat "feel good" první tři čtvrtiny s depresivním koncem je samo o sobě snadné a trochu podbízivé... a vlastně snad dnes už i trochu klišé. Klobouk dolů Kachyňovi za svůj, zcela legitimní a autentický, přístup, za zachování naděje v dobách temna, za nespadnutí do melodramatické ulepenosti a v neposlední řadě za to, že zcela roztříštěnou, epizodickou knížku přetvořil do poměrně stabilního, gradujícího, smysluplného rámce. --------------- Nakonec za pět, v mnoha ohledech je to zážitek natolik unikátní, že bych byl skutečně nefér všem snahám tvůrců, kdybych výsledek neoznačil za vskutku výjimečný. I když "nejhezčí ženskou v (tehdejší) střední Evropě" měl stejně ten pitomec doma - Marta Vančurová má třikrát tolik stylu, grácie, kouzla a vůbec všeho než Marta Vlková, no ne? ()

Jaroslaf

Nádherný film s nádherným soundtrackem. Vytknul bych jenom malé detaily jako nerealističnost "sexuální" scény a další drobnosti, které jsou ovšem zanedbatelné v porovnání s tím o jak zábavný, mnohažánrový a zajímavý snímek se jedná. ()

Grafito

"Dobrá střední sundá každou těžkou.." anebo Heřmánek ve svý nejlepší roli .. i když dojáky teda fakt nemusím.. na sledování "Srnců" je potřeba mít tu správnou.. resp. špatnou náladu.. ()

RadimFišer

Poměrně hezký film, který se pro mě stal povinností poté, co jsem se dozvěděl o příběhu. A nejvíce mě zaujal tatínek Oty Pavla, který prodal vysavače i v obci, která nebyla elektrifikovatelné. Nebylo to kvůli tomu, že se vyspal se ženou. Jeho tatínek musel zažít neuvěřitelné dobrodružství, tím více bylo však bolestivé, když spolu se synem odcházeli do koncentračního tábora. Přál bych si, abychom na každém člověku poznali jaká je s ním zábava a trávili s takovými lidmi více času. Smrt krásných srnců je pro mě příběh, který je tak zatažený za uši, že uvidíte i bubeníka co bubnuje zprávy a chce za to pár krejcarů. To mě dostalo a kvůli tomu bych chtěl tento příběh vidět znova. ()

Petrus1

Je to možná divný, ale na mě tento příběh, byť pravdivý, byť od Oty Pavla, moc nezapůsobil. Nepůsobil na mě ani dřív, ani teď. Jediný, nový čeho jsem si všimla, bylo, že tam jednoho z chlapců hraje Strach. Hádejte, podle čeho jsem ho poznala?! Ze začátku to působí jako velmi dobrá komedie o úspěšném obchoďákovi. Já bych takovou práci teda dělat nemohla, ale když v tom umí někdo chodit, může to být i docela zábava a vzrůšo! Sem nevěděla, že vysavač může posloužit jako výborná erotická pomůcka! Budu muset vyzkoušet. I když dnešní vysavače mají asi trochu vyšší výkon, tak by to možná nemuselo ani dopadnout dobře :-D No, ve spojení s domácím rybízovým vínem, by se ovšem mohlo jednat o nevšední zážitek! Tak doufám, že se letos urodí hodně rybízu. Pak se nám příběh stočí do úplně jiných kolejí - osudy Židů v začátcích války. To je sice silné téma, ale mě ryby nějak neberou (doslova) a dilema v zabití srnců taky ne. Sice zvířátka to jsou hezký, ale takovej srnčí gulášek… ()

Ba-jo

Filmový historik Philip Kemp popsal modelový film československé nové vlny jako film s hořkosladkým humorem, důrazem na detail a se smutně láskyplným humanismem. Když jsem si tuto definici přečetl, vybavil se mi však místo nějakého filmu z 60. let právě tento. Skvělá symbióza scénáře dle Oty Pavla, režie Karla Kachyni a hereckých výkonů Karla Heřmánka, Rudolfa Hrušínského a dalších. U filmů se běžně nedojímám, ale u závěrečných titulků brečím jako želva a to nejen díky tomu, že po cestě kterou ve filmu odcházejí chlapci do transportu jsem chodil každý den na vlak do školy. ()

Chundys

Nemám nic proti Otu Pavlovi nebo Karlu Kachyňovi, jenomže mě se smrt krásných snrců nelíbila! Modlil jsem se abych si tohle nevybral u maturity a naštěstí se zadařilo, vytáhl jsem si Kytici, která je podle mého názoru zfilmováná lépe a aspoň se to nějak podobá! Tady hned ze začátku jsem se vůbec neoritentoval a tudíž u mě i film prohrál!!! ()

zdeny99

Krásná literární předloha posloužila vzniku neméně vynikajícímu československému filmu. Z počátku je koncipován jako komedie, ovšem v polovině se mění v drama. Dívat se na Heřmánka, jak ztěží zpočátku prodává vysavače a ledničky Lux, je fakt sranda. Ještě větší prča je výlov rybníka, když zjistí, že v rybníce plave jen jeden kapr. Tím pádem vlastní nejdražší rybník v Evropě. Tato první polovina filmu dává názorný příklad, jak se Československo mělo na tom dobře v době první republiky. To poté ostře kontrastuje s vyhlášením Protektorátu Čechy a Morava... Karel Kachyňa opět nezklamal, nýbrž se jedná o jeden z jeho nejlepších filmů. Zvolil svůj klasický styl, tedy dramatickou tragikomedii a do životní role obsadil Karla Heřmánka. [17354. hodnocení, 254. komentář, 87%, 116. nejlepší film] ()

tragos

Mám rád Kachyňovy filmy, dokonce moc rád, ale u Smrti krásných srnců se musím pozastavit. Hlavní a nespornou kvalitou filmu je předloha a z ní pramenící silný příběh. Jenže způsob natočení, od naprosto příšerného zvuku, přes slabou hudbu, prapodivný střih, přesvětlenou kameru, až k některým křečovitým scénám (předávání věnce), v mých očích film šíleně sráží. Pan Heřmánek kraluje, ale lux by mi neprodal :) ()

Joll

Heřmánek tu hraje jak nikdy v životě a já mu tu věřím každičké slovo.Scéna s Holanem je nezapomenutelná! ()

Romeo5

Krásný film z prostředí řeky Berounky, z období okupace Československa. Mám moc rád Karla Heřmánka , Rudolfa Hrušinského a musím říct že jsou to páni herci.Je tu styl humoru který mám moc rád a celkově mě příběh velice oslovil, vtáhl do doby a ukázal,jak hrozně měnila okupace životy lidí. Velice smutný konec a celkově celý film na mě zanechal veliký dojem i maličko díky tomu že bydlím kousek od řeky Berounky. Tento příběh od Oty Pavla který Berounku miloval,natočil a obsadil Karel Kachyňa fantasticky. Klobouk dolů všem co se na něm podíleli. Mám ho v srdci dávám pět bodů ()

Radek.SCH

Asi jeden z nejlepších českých filmů o druhé světové válce. I když to zas taková vysoká meta vlastně ani není. Silná témata to měla vždycky jednoduší. ()

Beranek

Kouzlo tohoto filmu mne úplně minulo. Jako jeden z mála musím říct, že i přes výkon Karla Heřmánka a vážné téma filmu mne nezaujal a nechal chladným. A proto nemohu dát jako většina hodnocení 4-5*. ()

agassi68

Niektorí herci sa narodia pre jednu úlohu. Heřmánek pre túto. Poézia predvojnového kraja pri rieke Berounke je pre mňa návratom do detských čias, plných bezstarostnosti. Preto tento film milujem. ()

maxXxic

Ota Pavel je úžasný vypravěč, jeho zážitky z mládí jsou obsahově velice hezky ztvárněny. Jen je docela škoda, že z celkových 7mi povídek Karel Kachyňa filmově ztvárnil pouze 4, ale i tak dokáže film zaujmout a velice chytlavou atmosféru. Každoroční opakování tohoto snímku v televizním vysílání sice udělalo své, ale velké množství známých herců v čele s životní rolí Karla Heřmánka to více než jen vyvážilo. Kniha je povinná četba k maturitě a film je klasika pro filmové fajnšmekry, proto by tento film neměl chybět v žádné obsáhlé filmové sbírce a každý by ho měl vidět alespoň jednou. ()

gombarix

Hlavní hrdina je velmi rozporuplný a sympatie si získává docela obtížně, což je na jednu stranu iritující, ale na druhou vlastně osvěžující. Výborně natočeno i zahráno, Heřmánek v této době exceloval. ()

Jeand´Boa

Karel Heřmánek to celé táhne ... ale není to na filmu vidět, že by místy uvadal a jindy zase zářil ... snímek je v celé své dílce naprostým koncertem ... takto silný příběh mládí, jehož předlohou je sám život, si nezasloužil nic jiného, než důstojné zpracování, kterého se mu také dostalo ... ()

Zemřel Ladislav Potměšil

Zemřel Ladislav Potměšil