Smrt krásných srnců

• Československo Smrť krásnych srncov (více)
TV spot
Československo, 1986, 91 min

Leo Popper tráví s rodinou chvíle pohody v chalupě převozníka Proška na břehu Berounky. Učí se rybařit, pozorují stádo srn a občas se dozvědí leccos důležitého o životě. Po krušných začátcích se Leo stane úspěšným prodejcem vysavačů Elektrolux a může si splnit dávný sen, koupit si rybník plný kaprů. Přestože slavnostní výlov skončí trapasem, protože rybník je prázdný, Leo se nevzdá a zahájí chov vlastních kaprů. Chvíle úspěchů a štěstí však nečekaně přerve příchod nacistů. Když přijde oznámení, že Hugo a Jirka mají jít do transportu, rozhodne se je Leo pořádně vykrmit, aby útrapy přežili. Nejprve se pokusí nachytat ryby, ale když neuspěje, přemluví v zoufalství Proška, aby mu půjčil psa a on mohl ulovit srnce. Za pytláctví je sice trest smrti, ale Leo je odhodlán udělat pro syny, co jen bude možné. (TV Nova)

Brain-D

Zasloužená procenta. Karel Heřmánek je tu ještě lepší než v "Čerty nejsou žerty". Dokázal zde v první půli rozpoutat takovou show, že jsem se musel smát. Naopak v druhé půli díky 2 sv. válce a tomu, že byl žid mě dokázal krásně dojmout. Dokonalý český film. ()

hroubek

Zrovna nedávno jsem znovu dočetl předlohu, u které jsem se hodně moc dobře bavil.Ani né za týden jsem zjistil, že v televizi poběží film, který jsem samozřejmě neviděl.A poté, co film skončil, jsem si uvědomil, že jsem malinko zklamaný.Ani mě nevadilo, že tam byly nepřesnosti s knihou, ale spíše jakým způsobem byly pojaty některé postavy.A zrovna nejvíce, ta hlavní.Jinak skvělá adaptace nádherné knížky. ()

lucascus

Velmi poetický a smutný film, především o životě, který uznává soulad s přírodou a atmosféru doby nastiňuje jen jakoby náhodou a bez detailnějšího povšimnutí. A přesto tato temná atmosféra dokázala surově zasáhnout i do přírody... ()

zdenny

Řekl bych lyrická klasika. Klasika o touze po životě, o touze po umění žít, o touze po užívání si života. A klasika krutého faktu, že sem tam se v dějinách najde generace nebo skupina lidí, kterým tato obyčejná touha není dopřána. ()

lykan9

Smrt krásných srnců je doslova nádherný film s krásnými záběry, jemným humorem a nevtíravou dojemností. Když se k tomu přičte skvělé obsazení není, co víc dodat. ()

ganz

Kdybych neviděl film rozsekaný do 3 školních hodin( tyden po sobě) možná bych dal 5*. Každopádně film je výborný a jeho silný konec s nástupem protektoriátu byl natočen skvěle. Český film většinou tolik nemusím( asi jsem ignorant), ale tohle je výjimka. ()

ghatos

Krásný a smutný příběh. Karel Heřmánek v roli plebejského prodavače vysavačů nemá chybu. Takové filmy se v dnešní době už netočí...velká škoda. Úchvatná je pasáž, kdy si vezme slovo vypravěč. 90%. ()

mirec88

Dnes som videl ďalší zo skvostov československej kinematografie, ktorý som neviem prečo vždy v TV prehliadal. Ako dieťa síce by som ho asi nepochopil. Veľmi krásny film, ktorý ukazuje život v tej dobe po tej humornej (Elektrolux) i po tej vážnej stránke (zaobstaranie jedla pre židovské deti). Scéna so psom je pre mňa jedna z najdojemnejších a najsilnejších chvíľ v československom filme. ()

Autogram

Skutočná vojnová dráma, hoci len ku koncu filmu, tentokrát celkom bez výstrelu. Najskôr poskytne návod, ako sa stať najlepším predajcom vysávačov, zvodcom, filozofom a rybárom, neskôr sa voľne preklopí do nepriameho boja o život detí. Jednotlivé príbehy sa zdajú, akoby spolu nesúviseli, majú spoločnú často len hlavnú postavu. V hlavnej úlohu sú okrem ľudských hercov aj smutné srnčie a psie oči. –––– Zamordovat krásnýho srnce, který má oči smutnější než lidský, tak to, to je u mně sprostá vražda. ()

Philoun1

Opravdu krásný kousek z naší kinematografie. Ota Pavel nejedenkrát dokázal, že je to Pan Vypravěč a málokdo dokázal takto skloubit těžkou tematikou Druhé světové války s posíláním Židů do koncentráků přidat špetku našeho humoru a ještě podle vlastní vášně do toho namontovat rybolov. ()

standsiller

Čo všetko dokáže spraviť človek, len aby získal nepodstatné statky ? Dokáže sa život pohrať s jeho charakterom? Film v sebe zahŕňa odpoveď na tieto otázky vo veľkom štýle. Šťavnaté i nostalgické. Skvelý príbeh pretavený na cit diváka skrz znamenitú réžiu Karla Kachyňu. Výborný výber literárnej predlohy, skvelé herecké mená, ktoré nesklamali. Karel Heřmánek vo filme sedel, ale svojim spôsobom si ma najviac získal Lubor Tokoš. Jediné čo mi na filme vadilo, je hudba v záverečných titulkoch. Divákovi smie vadiť "nuda" ktorá v istom momente vo filme stúpa , ale nie je za tou nudou dôvod ? ()

Jello Biafra

Dojemný film o útrapách židovskej rodiny Popperovcov počas vojny je natočený podľa známej knihy Oty Pavla. Karel Heřmánek tu podáva svoj životný herecký výkon. ()

venca163

Už dlouho jsem neviděl film, na kterym by mě nevadilo ale naprosto nic. Speciálně musím vyzdvihnout atmosféru a spád od začátku do konce. A líbilo se mi, jak film předpokládal nestupidní diváky a neobtěžoval se nic vysvětlovat. Racionálně mě nenapadá, proč nedat plný počet. Pocitově sázim maximálně silný, bleštivý, ale "jen" 4 hvězdy. Prostě to není z těch filmů, na který bych se mohl koukat znova a znova. (85%) ()

solskjaer

Brilantní příběh Oty Pavla převedený na filmové plátno. Výsledkem je pak dokonalý celovečerní film, kde září v roli podomního obchodníka Karel Heřmánek, kterého nechal Kachyňa tímto filmem vyniknout. ()

Mr.Jackass

Prostě a jednoduše výborný film. Pro mě osobně silně nostalgický s ohledem na místo a příběh, kde se děj odehrává...tam v luhu pod Branovem sem ztrávil léto každý rok co jsem byl mladý... :) a co se týče filmu Heřmánkova životní role a skutečně silný a dojemný příběh... ()

Zemřel Ladislav Potměšil

Zemřel Ladislav Potměšil