Rašín

(TV film)
  • angličtina Rašín (festivalový název)
TV spot 2

Příběh muže, který dokázal uskutečnit sen o samostatném státě navzdory monarchii i snahám uchýlit se pod křídla carského Ruska, a který také napsal text prvního zákona nově vzniklého Československa. Ve filmu se názorově střetnou Kramář a Rašín, přesto se oba sejdou v jedné vězeňské cele a nakonec i ve vládě nově vzniklé republiky. S tou bývají nejčastěji spojováni Tomáš Garrique Masaryk a Edvard Beneš, zatímco další, neméně důležité osobnosti, zůstávají v jejich stínu. (Česká televize)

gpx

Zajímavé a poučné. Jen ty scény, kde se hlavní postavy potkávají s manželkami a muckají se jak puberťáci jsou trochu přehnané. ()

BarVo

Vznešená a uťahaná nuda. Hoci mám rada historické aj biografické filmy, toto šlo väčšiu časť mimo mňa. Vetchý a najmä Donutil fajn, ale mala som problém to dopozerať. ()

v.indruchova

Toto bych nazvala jako silný vlastenecký film. I když chápu že většina s občankou v kapse vlastně nechápe co je a kdo je vlastenec. Tenhle film by měl vidět každý. A pokud není dostatečně zralý aby jej pochopil bude se na něj dívat tak dlouho dokud jej nepochopí i kdyby mu mělo být 99let. Pak tady chodí kde kdo a plive na vše české a přiklání se k nějaké velomoci. Lidé umírali a trpěli za to abychom mohli mít občanku v kapse a nemuseli lézt mocnostem dozadku. Skvělé obsazení, i herecké výkony. Brečela jsem jak želva, do doby. také lidí se dalo vžít a to je velká síla filmu. Jiné hodnoty té doby mohou posílit některého dnešního zhýčkaného človíčka moderními výdobytky. Vadí mi, že ve škole jsme se nic podobného neučili, někteří z nás se tedy sami dovzdělávají. Tedy chápu dnešní zmatenost některých lidí pokud jim chybí tyto důležité základy. Děkuji všem, kteří tento film pomáhali vytvářet. Uvědomuji si že samotné události zde mohly vyznít nějak jinak, jelikož já tam nebyla, jak to mohu soudit. ()

PTuranyi

Veľmi dobre spracovaný film s histórie konca Rakúsko-Uhorska. V mnohom mi pripomínal film Smrť ministra o Vladimírovi Clementisovi. Stiesnená atmosféra tlaku rakúskeho aparátu na české elity je vykreslená veľmi dobre. ()

tata22

Opět stejná chyba jak v Husovi. Člověk dokonale neznalý historie je úplně mimo a vůbec nechápe co se vlastně na plátně odehrává. Nevím jak Vy ale my jsem se ve škole o tomhle období českých dějin neučili skoro vůbec a fanda do historie nejsem. Takže bohužel to byl por mně dost velký oříšek, který jsem nerozlousknul. Odmítám se kvůli tomu hrabat v knihovně. To jednoduše raději TV přepnu na jiný kanál. Je mi líto ale takhle si pan Svoboda svoje diváky bude hledat těžko... Je to škoda, dost jsem se těšil a doufal, že se něco o té složité době dozvím. Nedozvěděl jsem se skoro nic o době, něco o Rašínovi a Kramářovi. To je asi dost málo... ()

harpsychord

Filmové zpracování tiše vychcíplo v mnoha postavách, v podivném scénáři a to důležité se rozmělnilo. Přesto hodnotím kladně, nějaký ten patriot Rašín by se nám teď moc hodil. Navíc herecký ansámbl to zachraňuje na všech frontách, takže jo, u mě dobrý. ()

krchopetra

Vôbec som sa nenudila. A som rada že som si Rašína pozrela. Veľmi pekne vizuálne vyšperkovaná dráma, výber hercov naozaj chválim. Donutil ukázal, že vie aj verne plakať a Vetchému som jeho patetickosť, vlastenectvo a zamilovanosť stopercentne verila. To, čo sa dialo pred začiatkom zlatej éry, tvorcovia zhrnuli trochu stručne, určite by podobný formát slušal aj obširnejšiemu výkladu tejto fázy histórie. ()

pesbara

Svobodovo uspávání hadů za velké prachy ČT pokračuje, předvídatelné, klišoidní, staře a zcela nezajímavě natočené. Takové filmy mají v člověku zpětně vyvolat hrdost a vlastenectví, zápal pro věc za kterou ti hrdinové bojovali, třeba Lincoln, u toho člověk napětím nedýchá. Škoda peněz... ()

Hombre8

Je docela smutné, chce-li někdo, aby filmový příběh nahrazoval prospané hodiny dějepisu. Svoboda určitě neměl v úmyslu točit dokument, ale životopisný film, a to se mu beze zbytku povedlo. Těžko nalézt chyby a těžko neocenit zvláště autorovu politickou vyváženost, zejména s ohledem na jeho politickou orientaci. Bravo! Bravo také Donutilovi a zejména Vetchému, jehož způsob herectví mi jinak vůbec není blízký. Zde podle mne dokázal opustit svou pateticko vyjevenou pózu a odehrál jednu ze svých nejlepších rolí vůbec. ()

Mistr119

Rozhodně dobré, že tenhle film vznikl, aby se vědělo, kdo skutečně stál za revolucí. Jen je otázka po 120 letech, jestli ty strany dobra a zla byly skutečně takhle... :) ()

Cesty timem

Nevím, jestli bych to měl vůbec hodnotit. Protože prostě nechci film nějak subjektivně hanit, ale pro mě strašně nezáživné. Může za to přespříliš politiky v něm, ale také ta délka, kterou podruhé zcela jistě nedám a tedy ani filmu druhou šanci. Historie mne zajímá, ale pokud je to až takto moc prorostlé politikou a těmito řečmi, prostě je to pro mne velmi těžko stravitelné. Sorry jako. ()

fly

Černobílé, statické. Hodni Češi proti zlým Rakušanům. Politický odboj řídí Masaryk s Benešem z exilu. Dokonalý otec (skákající přes ohýnek) a manžel Rašín (Vetchý) s mecenášskými a jánošíkovskými sklony, vášnivě milující i po letech svou manželku (Stivínovou) se dostává do čela odboje (předává zprávy a získává info o poměrech v zemi) a posléze je zatčen. Do toho senilní a infantilní všeslovanský Kramář (Donutil), který nevěří persekuci i přes imunitu je zatčen a podroben osobní prohlídce . Trpící čeští vojáci v nosítkách. Zastřelený mladík, jenž pomlouval Rakousko a velebil Rusko v hospodě. Zlí prorakouští vojáci a vyšetřovatelé. Celé to působí velmi uměle a neživotně. ()

Dobry_clovek

Problem je, ze na podobne role nemame herce. Umite si predstavit v roli Kramare Rudolfa Hrusinskeho? A v dalsich rolich treba Ludka Munzara nebo Radovana Lukavskeho, hereckou elitu, ktera umela nejen dobre hovorit, ale i vyslovovat a z nichz srselo charisma v jedinem jejich pohledu? Panecku, to by byl herecky koncert. Vetchy je vynikajici herec, ale na roli Rasina se proste nehodi a uzvatlany Donutil hraje neustale to same uz ctyricet let. Chybi nam dobri scenariste a vypraveci typu Oldricha Danka, kteri umeli postavit pribeh a hlavnim predstvitelum vtiskli do ust uveritelne a pritom krasne vznesene vety, z nichz i po letech prijemne mrazi. Je to skoda, Rasin si opravdu zaslouzi filmove zpracovani, ale ne takto. Dej me nejenze nestrhnul, ale priserne nudil, hlavnim i vedlejsim postavam jsem nebyl schopen uverit a nekteri herci hrali vyslovene spatne. Je na case si priznat, ze stejne jako v hokeji a fotbale uz nehrajeme prvni ligu, tak i na filmovem platne jsme zabredli do prumeru. ()

Drslw

Ako všetky tzv. historické filmy, aj tento má historickú výpovednú hodnotu len o dobe, kedy bol natočený. Takže preto je plochý, nevieryhodný, plný klišé, predsudkov a súčasných názorov (ak nepovieme rovno propagandy), a preto sa hlavné postavy chovajú ako slabosi a klauni. Mohlo to byť aspoň o protihre Rašína a toho Topfera (meno postavy mi vypadlo), film o lámaní ducha a charakteru, o sluhoch moci, ale to by to musel písať niekto iný ako Svoboda a najmä hrať iný než Topfer s Vetchým. Smutné je, že tento film je stále ešte silný nadpriemer súčasnej českej produkcie. ()

Hanka_M

Především jsem film dokoukala kvůli kvalitním hereckým výkonům. Donutil spadal trošku do takové šarže, ale vybruslil z toho se ctí. První díl mě moc nebavil. Jednalo se spíše o diskuzní televizní hru, kde se jen omývaly fakta a názory. V druhém díle jsem byla více napjata, jak budou hrdinové (a také scenárista) svou situaci řešit. Scenáristicky nadprůměrné dílo, režijně místy spíše formální. Nechápu, proč kameraman točil tolik záběrů z ruky, měl si s režisérem ujasnit záběrování. Mnoho ručních záběrů rušilo nejen kompozici, ale i střihovou skladbu a vnímání situace - atmosféry. Vyzdvihla bych ovšem technologickou kvalitu, tónování barev i kostýmy. Hlavní hudební nápěv byl velice nápaditý, ale některé elektronické pasáže a umělé syntetické housle při ruském opojení Lenky Vlasákové srážely hudební dramaturgii a kompozici na samé dno. Skladatel neměl dostatek peněz? Orchestr byl najatý pouze na pár hodin a zbytek se dořešil elektronicky? To se za bývalého vedení televize nedělo. Vetchý hrál opět s velkým nasazením, děkuji za Dastlíka, Jastrabana i Stivínovou. Herecky a nakonec i střihově celkem povedené dílo. A to i díky výpravě a lokacím. Ovšem zámek Sychrov by tvůrci neměli představovat jako vězení. ()

Tafee

Tak já si počkal na druhý díl, jo... Vážení gaylouni s koulema jen okrasu - na TV tvorbu to bylo skvělé! Uvěřitelná výprava - což je samozřejmě u historické TV tvorby vždy problém - pak tu máme, nebojím se říct, skvělé představitele hlavních rolí - ať už Vetchý nebo, Assvendžři chraň, Donutil (ten mě po letech opravdu příjemně překvapil)! Jasně Rašín je tu za Supermana, což teda opravdu nebyl, ale pro vypravěčskou zkratku dobrý, a vlastní vyprávění a scénář je zpatlany jak kdyby to odplodily děti v MŠ během pobíhání na zahradě... Chyběly mi tam snad dvě věci - jednak zvýraznění faktu, že první zákon republiky (osamostatňovací) napsal Lojzík doma rukou (což mi s ohledem na dnešní status quo přijde jako z pera Sex pistols), no a ještě "po-republiko-vznikový" propíraný vztah k "tatíčkovi", což by uštědřilo jistě pěknou ránu na jednu nebo na druhou stranu, ale snad příště... ()

Martina_K

Jsem velice ráda, že ČT ke kulatému výročí vzniku našeho státu uvádí filmy a dokumenty z období našich dějin a že vyzvedne hrdiny, kteří upadají v zapomnění. Je ale opravdu hrozné, že i špičce našich současných herců je čím dál míň rozumět a výslovnost na konci věty je téměř nulová - a to zdaleka nejen v tomto snímku. ()

Kimacek

Dvoudílná minisérie mapuje trnitou cestu a úsilí několika lidí, které bylo potřeba vynaložit, aby náš samostatný stát mohl vůbec vzniknout. V tomto vidím především hlavní přínos filmu. Málo kdo dnes vůbec tuší v jakých dobových souvislostech náš stát vznikal a co pro jeho vznik musela řada lidí obětovat. Ruku na srdce, ve školách se o tomto významném okamžiku novodobých dějin příliš nemluví, tím spíš vítám tento filmový počin a chápu ho také jako jednu z poct zakladatelům státu, které k oslavám 100. výročí patří. Zpracování samotného filmu je dle mého názoru na velmi dobré úrovni, kromě výborných hereckých výkonů postav v popředí (Vetchý, Stivínová, Töpfer, Donutil), mě velmi potěšily menší role hereckých legend (Preiss, Kňažko). Dále musím vyzdvihnout také kameru, pečlivý výběr filmových míst a zachycení dobových reálií. Film by si zasloužil také třetí díl který by zmapoval Rašínův přínos pro vznik české měny a dále by rozvinul počátky vzniku samostatné republiky. Přes všechny výhrady však film hodnotím čtyřmi hvězdičkami a byl bych rád, kdyby vznikali další filmy z tohoto období. ()

stuj

Hlavní postavy působily jaksi nepřirozeně. Podobně jako u filmu Milada, i tady tomu chyběl nějaký náboj a spád. ()