Už dlouho jsem neviděl tak povedený snímek z české kotliny.Po odchodu z kina jsem neviděl nikdy v životě tolik lidí utírat si slzy z obličeje.David Ondříček ukázal,že umí natočit film světového formátu a nebojím se říci,že získá ve světě spoustu ocenění.Film je sice situován do minulého století na začátek šedesátých let ,ale filmaři se s tím popasovali na jedničku.Maximálně vychytané detaily oné doby, ať už bydlení ,kostýmy, účesy,auta,prostě i ty nejmenší maličkosti odpovídají době.Děj vypovídá o běžném avšak tvrdém životě obyvatel Havířova kde syn chce otci dokázat,že stejně jako on otec ,se dokáže postarat o svou nastávající ženu a brzy na svět příchozí dítě.Film nás však v druhé polovině zavede do katastrofální situace,kde všem hornickým hrdinům jde o život.Herci se skvěle poprali s havířovským slengem a postava komunistického ředitele dolu,kterého ztvárnil Jiří Langmajer,tak ta je úžasná.Podařilo se mu tuto roli ztvárnit na jedničku.Jeho nejlepší role. I Martha Issová ztvárnila úžasně typickou havířovskou ženu. Film je natočen podle skutečných událostí což je o to horší ,když si člověk uvědomí jaká to musela být při oné katastrofě beznaděj.Kam se hrabou zahraniční filmy o důlním neštěstí.Filmu dávám pět hvězd,ale kdyby to šlo dal bych deset.(19.5.2018)

Viděla jsem na filmovém festivalu Finále Plzeň 2018, tak nebudu prozrazovat příliš, avšak v kině to pořádně dunělo :-) 1. díl je více zaměřen na příběh postav, v 2. díle máte pocit slušně natočeného thrilleru. Ke vztahové linii bych jen podotkla, že to co bývalo přísně střeženo za dob socialismu, je dnes bohužel běžností :( Osudy hrdinů jsou proto k zamyšlení. "Změna protagonisty" aneb změna charakterů se mění a říkáme si v průběhu komu fandit a kdo překvapí. :) Po technické stránce je ČT opět o kus dál a palec nahoru při televizním formátu - především v kameře a osvětlení. Natáčení proběhlo v reálné lokaci dolů na Rakovnicku a Ostravsku, takže diváka lokace pěkně vtáhnou do děje. Kam se hrabe 3D? Někdy je důležitější to vtáhnutí a to vytváří ten efekt efektivněji.(11.5.2018)

• Vikki

To co se tu předvádní není jen výsadou starého režimu. Charaktery, karierizmus, bezohlednost a chamtivost, které stojí za tragedií jsou dnes ještě o mnoho horší než za onoho času. To co si dovolovali někteří tehdejší soudruzi si dnes dovoluje kdejaký podnikatelský zmrd. Film je zdlouhavým a utahaný a až v závěru se trochu pohne., ale havloidní kavárna napsal, že je fantastický tak soudruzi ze stáda musí pivinně sázet vysoká hodnocení jinak by šli z kola ven.(18.5.2018)

• - Z původního dolu Dukla zbyly dnes už jen poslední dvě budovy (ta zachovalá byla v postprodukci přenesena ve 3D do natočeného materiálu), proto tvůrci film natáčeli v dole nedaleko Rakovníka. Zavítali také do dolů v Karviné, Ostravě či Frýdku-Místku. Natáčelo se v exteriérech měst Havířov a Příbram. (SimpanzJi)