Quills - Perem markýze de Sade

• Velká Británie Quills (více)

Aristokrat, starý zvrhlík, excentrik a svobodomyslný grafoman Markýz de Sade (Geoffrey Rush) je mnohokrát obviněn ze sadismu, únosů a pobuřujících sexuálních praktik. Unikne během hrůzovlády v období Francouzské revoluce jen o vlásek gilotině a je odstraněn do charentonského blázince. O ústav se stará osvícený abbé Coulmier (Joaquin Phoenix), který ponechá svému pacientovi možnost psát, protože ví, že jedině tak umožní markýzovi ventilovat jeho deviace. Pochopitelně, že člověk markýzova formátu, posedlý psaním, hledá způsob, jak publikovat. Spojku mezi vězením a svobodou objeví v mladičké, krásné a chytré pradleně Madeleine (Kate Winslet). Ta, v okouzlení literaturou a vzdělaným erotomanem vynáší z blázince jeho knihy ke skandálnímu vydání. Publikace nemravných textů šokuje státní správu, a ta se postará o definitivní zkrocení neúnavného autora. Proto je do blázince poslán odporný psychiatr Dr. Royer - Collard, který je znám svými krutými a předpotopními metodami léčby. Chce de Sadovi znemožnit hlavně to, co nejvíc miluje. Odebere mu brk i inkoust. Ale markýz pokračuje v psaní kuřecí kůstkou a červeným vínem a nakonec v dokonalé posedlosti slovem a do poslední chvilky a jakýmikoliv prostředky bažícího po literatuře píše i vlastními výkaly. (oficiální text distributora)

charge

I když je tahle verze oproti francouzský nápaditější, celkovým vyzněním spíše pokulhává za svým bratrem. Ta zcela evropská je totiž vážnější a charismatičtější především díky hlavní roli Daniela Auteuila, nehledě na dokonalejší filmový prostředí, větší reálnost příběhu, nebo i mnohem peprnější scény. Vzhledem k účasti Kate Winslet jsem čekal víc než, že si jen sedne na koleno Geoffreyho Rushe. Zde tvůrci vyloženě alternovali a chvílema spíš film připomínal komedii Terryho Gilliama ovšem s následky tragédie. Oba markýzové se tedy zhruba vyrovnávají, ale přesto za o něco kvalitnější považuju toho s Auteuilem. ()

Belbo

Fikce se vším všudy: tzn. historický nesmysl. O život božského markýze jsem se shodou okolnosti začal zajímat až po shlédnutí tohoto filmu, tzn. mám rámcové představy o jeho pobytech v Bastille i různých blázincích, proto hodnotím méně než francouzskou životopisnou verzi. ()

filmmovier

Překvapivě vizuálně exkluzivní lahůdka s fantasticky vystiženou atmosférou blázince, fenomenálně zvráceným Geoffreym Rushem, okouzlující Kate Winslet, fantastickým Joaquinem Phoenixem a ďábelským Michaelem Cainem, který je využitý míň, než by se slušelo. Vynikající filmařina, která utíká jako voda, která rozhodně není ukecanou a utahanou nudou, jak by se možná mohlo někomu zdát. Naopak, Quills je opravdu výjimečný zážitek, jenž vám z hlavy rozhodně jen tak nezmizí. Škoda je jen toho konce - ne snad, že by byl špatný, jen je prostě úplně jasný dlouho dopředu. Ale to je jen malá vada na kráse této skvělé záležitosti, která je navíc podtržená skvělou stylovou hudbou. 85 %. ()

Cushing

Možná i tři hvězdy, ale poselství toho filmu je dávno stará vesta a pozitivní pohled na markýze prasáka taky. Za bolševika by to ovšem fungovalo skvěle, všechny ty posunuté významy a přenesené aktualizace apod. V permisivní, v podstatě liberální společnosti to nutně musí zapadnout. Hm. Ale co třeba v Polsku? Co na to dva zaprdění dioskúrové v tamní vrcholné politice? ()

gjjm

Markýz de Sade patří k autorům, kteří mne nejvíc fascinují. Ne že bych patřil k zažraným čtenářům pornografie, ale jeho stylistická virtuozita, rozpor mezi vysokým stylem, mistrně zvládnutou literární technikou, a neuvěřitelnou perverzností, a také samozřejmě obrovská nápaditost ohledně vymýšlení úchylností, je přinejmenším zajímavý. Je mi nesmírně líto, že zarytí filmožrouti mohou jeho pozoruhodné dílo mimo mnoha různě špatných béčkových pornofilmů poznat jen v nudné a příšerně aktualizované Pasoliniho adaptaci. I když s atmosférou jeho románů, úchylnou i precizní, se můžete zčásti seznámit v tomto filmu. Fiktivní příběh o smrti markýze v blázinci je sice notně zamerikanizovaný a silně překombinovaný, ovšem na americké poměry poměrně odvážný (skoro nekrofilní scéna mezi Madleine a Abbém). Celá řada vynikajících scén (mně se nejvíc líbila ta, kde markýz "filtruje svou povídku přes mozky bláznů" a pak ta, kde hraje doktorovi svou pornografickou satiru na něj samotného) a nesmírně charismatický Geoffrey Rush (mimochodem, Sade vypadal reálně jako něco mezi Steve McQueenem a Klementem Gottwaldem, ovšem tento film je těžce fiktivní) a sympaťák Michael Caine v roli doktora, který má pana de Sade vyléčit, ovšem ne tolik, aby nemohl psát, protože jeho úchylnými povídkami celý blázinec vlastně vydělává. Líbilo se mi vylíčení prostředí blázince, stejně jako perfektně vybrané a parafrázované úryvky ze Sadovy prosy (mimochodem, tvrzení ze zajímavostí, že "všechna Sadeho práce zde prezentovaná byla ve skutečnosti napsána scénáristou Doug Wrightem" je, bez ohledu na to, že to je špatně přeložené, pravda jen napůl - konkrétní formulace sice napsal scénárista, všechny ale dějově vycházejí ze situací ve skutečných markýzových dílech - ono je taky v oblasti pornografie u markýze dost těžké střelit vedle, když potřebujete nějakou zvrhlost), které jeho dílo víceméně charakterizují. Trochu mne štve, že film činí Sadeho život stravitelnější, stejně tak mne štve vložení několika romantických vedlejších příběhů a degradace postavy Renée (markýzova manželka), ale vzhledem k tomu, že tento film skutečně vystihuje jen velmi mírně odbarvenou ((tím nemyslím blond, ale opak od přibarvenou) atmosféru reálné markýzovy tvorby to jsemm ochoten odpustit. A to je ve filmu nejdůležitější. Navíc, vím, že je to můj nezvyk, ale už dlouho se mi nestalo, aby mne dvouhodinový film nenudil, což je nutné taky přičíst k dobru. ()

PierrevanH

Co se mi zde trošku nezamlouvá je jak dopadnou mí oblíbenci Winslet a Phoenix :-D. Film je to určitě zajímavý, ale nečekejte dobrý konec, i když jedna zápletka v něm dopadne podle mě dobře. ()

lennyd

Charentonský ústav pro choromyslné má jednoho zvláštního pacienta. Je jím Markýz de Sade (Geoffrey Rush), saditstický sexuální zvrhlík. Ředitel ústavu, abbé Coulmier (Joaquiem Phoenix) tuší, že jediným způsobem léčby markýze je nechat jej vložit své fantazie na stránky papíru. Markýzi se ale vždy podaří své dílo dostat za stěny blázince, kde je jeho nemravné dílo vyhledávány prostým lidem. To se samozřejmě nelíbí vládě, a tak do Charentonu posílá jednoho z nejlepších psychiatrů, doktora Royera Collarda (Michael Caine), aby Markýza de Sade zkrotil... Z tohoto filmu mám velice rozporuplné pocity - na jedné straně jde o herecky velmi vybroušené dílo (samozřejmě filmu vládne výborný Geoffrey Rush), na straně druhé mne obsahově až tolik neuchvátilo. Po celý film jsem se nemohl rozhodnout, komu vlastně fandit - z lidského hlediska je sice Markýz de Sade odpad, jenže Phillip Kaufman jej postavil do role týraného mučedníka, což se mi celý film docela eklovalo.. ()

Pavlínka9

Vynikající obsazení v podobě Geoffreyho Rushe a Michaela Caina - už i to je pro mě u tohoto filmu výhra :) :) Film jsem poprvé viděla jako malá, ale přesto si ho pamatuji dodnes zcela živě :) Při dalším shlédnutí jsem opět nebyla zklamána :) Jen jsem si tam ještě víc všimla Joaquina Phoenixe v roli, kterou mi malinko připomínal Mela Gibsona ve ZNAMENÍ. Podobnost čistě jen náhodná ;) ()

Brandon

Seberte feťákovi drogu, alkoholikovi flašku nebo de Sademu jeho pero a budou se chovat stejně. Dostanou absťák. Lehce teatrální snímek o lidských zvrhlostech. Zatímco markýz o nich v Quills jen psal a představoval si je, odsuzující pokrytci je činili. ()

Tereza666

Jako čtenářka Markýzových knih mě film jednoduše pohltil. A jsem zase o krůček blíž k tomu zvrhlému šílenci. Rush byl perfektní. Tak zvrhlé, provokativní, nevšední... ()

davidek

Stále jsem se nemohl dostat na tu pravou strunu filmu, ale pak se mi to podařilo a musím říct, krásný a drsný zážitek. ()

ghatos

Skvělé a dokonale vyvážené drama s filosofickými výstupy. Každá postava má svůj význam a není samoúčelná. Geoffrey Rush předvádí perfektní výkon s oscarovými ambicemi. Výborná gradace příběhu potvrzuje pětihvězdičkové hodnocení. "Andělé se rozpláčí a všichni svatí budou lapat po dechu!" 93%. ()

D28

Markíz o tom "iba" písal,my sme to "iba" pozerali, zvrhlí sú tí, čo tak žijú.Ale bez zla nespoznáme dobro, bez zvrhlosti cnosť.Film nám však ponúkol ďaleko viac ako pohľad na svet blázinca a jeho obyvateľov.Mne sa najviac páčila romantická línia a vtipné dialógy v podaní charizmatických hviezd.I to, že hranica vkusu nebola prekročená, ak nepočítam tie asi 4 razy,čo som musela privrieť oko obrazne i doslova.Kľudne to urobte tiež, ak si nechcete nechať ujsť inak strhujúci príbeh o tom, čo je v každom z nás, no pokiaľ máme srdce i rozum, v pekle neskončíme. ()

headcrab

"Conversation, like certain portions of the anatomy, always runs more smoothly when it`s lubricated." Toliko k jisté, decentní dávce perverznosti. Je sice pravda, že obsahově je to, hlavně zhruba v prostřední části, trošku roztříštěný, nesourodý, ale jinak po všech ostatních stránkách je film nepochybně vynikající. Geniální, dechberoucí úvod, famóóóózní výkony podané kompletním ústředním kvartetem (Geoffrey Rush, Kate Winslet, Joaquin Phoenix, Michael Caine), super kamera, hudba, výprava, kostýmy - všechno dodává tomuhle snímku věrohodnou a hutnou uatmosféru. Navíc film řeší témata, pro který mám slabost, takže i přes tu lehkou, občasnou zmatečnost, musím tu pětku dát. ()

Puyi

Celkem těžké tento film ohodnotit... hodně vtipných momentů díky spoustě až trochu (chvílema trochu hodně) perverzních hlášek od Geoffreyho Rushe, ale i spousta dramatických scén, hlavně ke konci filmu (uplný konec byl super :P) a spojení těchto dvou faktorů je v tomto podání hodně zajímavé. Hlavní čtyřka herců zahrála své postavy skvěle, hlavně se mi líbil jako vždy Joaquin! Takže při hodnocení nakonec trochu přidám hlavně kvůli mým 3 oblíbencům. :) ()

Pedross800

Tenhle film, toť nefalšované herecké orgie. Skvělý, Rush/Sade, úžasný abbé/Phoenix, ďábelský psychiatr Caine a rozkošná pradlenka Madeleine/Winslett. Všichni dohromady jste mně připravili šťavnatý, inteligentní a pikantní filmový orgasmus. A Kate Winslet to na smrtelném loži tak slušelo!....... apropó ať žijí korzety :-) ()

JohnSmith

Nebýt neuvěřitelného výkonu Rushe, tak bych dal nižší hodnocení. Bohužel ani on nedokázal filmu zvýšit jeho rating. ()

Zažijte Vary naostro!

Zažijte Vary naostro!