První člověk

• USA First Man (více)

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí. (CinemArt)

C0r0ner

Místy to bylo dech beroucí jako třeba Interstellar, příběh je to jeden z nejzajímavějších, jaké lidská historie nabízí a Chazelle je samozřejmě excelentní... ale mělo to tak o půl hodiny víc, než by bylo zdrávo, za což jde dolů ta jedna hvězdička. Škoda, ale i tak moc pěkný film. 80% ()

Azrael515

Po 400 + odlietanych hodin v Elite: Dangerous... :D Movie of the year! Gosling dokonca uz papa cerealie a rozsiril svoje mimicke portfolio zo smutneho stenata No.1 az No. 4 na nejake to skoro-uveritelne ..emicko. Whee... USE ACTING PRETTY BOY! :D Ach, ti fesaci! :D Team Corey here..sorry ladies :D ()

Cheeter

Dlouho jsem přemýšlel, jaké hodnocení zvolit, nakonec jsem se rozhodl pro trochu vyšší. Váhal jsem někde mezi. První část filmu pro mě byla lehce táhlá. Ta druhá zase spíš dokument. Jakoby hrály to, co se stalo. Navíc člověk, který ten příběh trochu zná, tak ho tenhle film nemůže překvapit. Ale je dobře, že Amrstronga vykreslili tvůrci takový, jako byl. Spíš stažený do sebe a hodně skromný. ()

Pajky3

Portsmouth, 27.10.2018 Závěr letošního roku je vysloveně narvaný filmy, které stojí za podívání v kině. A podle mého názoru mezi ně patří i ten s Ryanem Goslingem v hlavní roli. I kdyby to mělo být jen kvůli tomu, že jsem poprvé v životě zažil v kině okamžik naprostého ticha, přísahám, že na několik vteřin tam nikdo ani nedýchal. Dobová výprava je skvělá a příběh, který Armstronga trochu víc odkrývá, je rozhodně zajímavý. Mě tam jen chybělo o něco málo víc emocí k tomu, aby to byla úplná extratřída. ()

fugazi

První člověk ukazuje Armstronga jako člověka od rodiny, kterej se musel vypořádat se smrtí svojí dcery a s úmrtím spousty kamarádů při letových zkouškách. Ale byl to člověk tak silnej, že i přesto tvrdil, že je nutný selhat tady dole, aby se nic nemohlo pokazit tam nahoře. Minimálně nominace na Oscara za režii je jasná a Justin Hurwitz za hudbu už by si měl udělat místo v poličce, protože složil nejkrásnější soundtrack od dob Posledního Mohykána! … 9/10 ()

Martrix

Další rádoby životopisný film, který se nám bude snažit ukázat historii vesmírných letů a osobu Armstronga objektivně? Americký film? Jaký přínos takový film může mít? Nikdy neukáží, jak to bylo doopravdy. Zase půjde o oslavu ducha amerického národa.... . Hádejte, jak moc jsem s těmito názory, chtěl Prvního člověka vidět? Ale stalo se..byť ne v kině, což je škoda. First Man se prezentuje jako Drama / Životopisný / Historický a naplňuje všechny atributy těchto žánrů. Přesto nejde o klasický životopisný film. Uvidíme sice jeho ženu, jeho děti, co ho zasáhlo...ale tvůrci se rozhodli zprostředkovat divákovi postavu Armstronga spíše skrze to, co prožil. Nerozebírá se jeho charakter, to jaký byl...i když tomu se samozřejmě vyhnout nelze. A z toho historického pohledu, zachytili především atmosféru nejistoty a obav, která ani trochu nekorespondovala s obecným pohledem na úspěchy NASA. Už to by stačilo na skvělý film. Ale Damien Chazelle zašel dál. Vzal nás společně s těmi třemi šílenci na cestu k Měsíci. A od Cuaronovi Gravitace, to byl nejlepší výlet tam Ven, co byl na plátně k vidění. Takto...patřím k těm, kteří mají pochybnosti o tom, jestli se vůbec něco takového opravu stalo. Nevěřím vládě naší a už vůbec ne ruské, nebo americké, takže přestože jsem milovník sci-fi, tak mě ty "reálné" snahy o dobytí vesmíru, nijak zvlášť nezajímají. Na druhou stranu...ve filmu První člověk zazní myšlenka, že kde jsme teď, jsme díky práci a obětem těch před námi. Což je nezpochybnitelná pravda a díky Prvnímu muži si teď umím lépe představit, jak velké oběti to byly. Skvěle natočený film z doby, kdy si blbouni z USA a CCCP poměřovali pinďoury skrz rakety. ()

campix

Chazelle ukázal, že mu to jde i bez hudby a natočil technicky bezchybný snímek, který bohužel v mých očích proměnil tuhle svoji největší výhodu v největší nevýhodu, jelikož kromě toho, že technicky je každá scéna perfektně nasnímana je to celou dobu strašlivá nuda a troufám si tvrdit, že film o přistání na měsíci by mohl být daleko více atraktivnější nežli ho Chazelle natočil. Opravdu snímek nejde divákovi tolik na ruku a kromě technického mistrovství nenabízí tolik navíc. Řeklo by se typická Oscarovka, ale vypadá to, že i na cenách První člověk kromě pár nominací ostrouhá. Další z trumfů filmu Ryan Gosling mě opět zklamal a pomalu se na mém žebříčku oblíbenosti sune dolů. Celkově docela zklamání, která snad kromě technického zpracování nenabízí nic z čeho by se dalo sednou na zadek, ale samozřejmě chápu názory ostatních, kteří film velebí. ()

zette

Na tomto snimku skutecne nejvice zaujme jeho civilnost. Vzhledem k tomu, o jake zasadni tema jde, pak americky film... Opravdu zajimave. Vzdy ocenim v zivotopisnem filmu, ukazku jak z rodinneho, tak profesniho zivota. Tady mi to vsak prislo takove na pul cesty. Dokonce ani vystup na mesic me emocne jakkoliv minul... Mne tam, alespon trochu k nadprumeru neco porad chybelo. ()

Wormboy

Civilizovaný, osobný a popritom technicky brilantny vylet na Mesiac, resp. do duse Neila Armstronga. A opat, skvela Hurwitzova hudba. 4,5/5* ()

Juto

Po technickej stránke je film dokonalý, audiovizuálna stránka je progresívna. Ale potom je tu príbeh. Všetci vieme, čo sa stane. Išlo teda len o uhol, pod ktorým sa k nemu priblížime. Bohužiaľ si vybrali nudný uhol. 7/10 ()

Ondatra

Damien Chazelle přichází tentokrát už s třetím filmem a zvolil si opět snímek podle skutečné události o pravděpodobně nejznámějším astronautovi na světě a tím je Neil Armstrong. Ve filmu můžeme sledovat hodně věcí. Příběh začíná v momentě, kdy Neil je ještě pouze testovací pilot. V průběhu celého filmu můžeme s tím sledovat pozadí jeho života a jeho rodinu. Vidíme jaký Neil ve skutečnosti byl a jak na tom byl s city, které nedával moc najevo. A tohle Ryan Gosling naprosto vystihl. Trápí se pouze uvnitř, nedokáže o tom mluvit, ale přesto napohled je chladný a vyrovnaný. Současně s tím nahlédneme do střediska NASA, uvidíme, jak to tam probíhá a jak to Neil celé přijme. A samozřejmě na konci se dočkáme už legendárního letu na Měsíc, kde zazní ta veleznámá věta: ,,Je to malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo." Líbí se mi, jak Chazelle celý film pojal a to tak, že všechno vlastně sledujeme zevnitř. U samotného letu nás nezajímá okolí, ale přímo pouze vnitřek rakety a jaké to bylo. Když Neil sestoupí na Měsíc, tak nás nezajímá, jaké to je šlápnout na ten povrch, ale spíš jaké pocity v tu chvíli člověk má. Film se ani nese*e s politikou a všechno podává dost otevřeně. A právě tohle všechno dělá ten film tak dobrým. 8/10 ()

BoXBe

Perfektní film. Oblíbený žánr, oblíbené téma, oblíbení nebo prostě dobří herci. Super zpracování, minimum digi, vyklidněná atmosféra, super hudba. Úžasný vizuál. Čirá nefalšovaná vánoční radost :) ()

mortak

Chazelleho zajímá opravdu jen Armstrong a jeho rodina, a tak divák na jednu scénu z NASA dostane několik rodinných videí najednou. Diváci si tedy užijí cachtání dětí v bazénu, rozhovory manželek, zatímco jsou muži v práci, pak hlavně otcovských pohledů do očích svých dětí, a pochopitelné s přibývajícím časem i rodinných krizí. Chazelle nechápe, proč by měl vysvětlovat nějakou tu rotaci, či dokonce divákovi sdělit, jak se pak dostali na zem. Hlavní je Armstrong, žena, děti to pořád dokola, a nakonec je tu Měsíc v nedůležité vedlejší roli. Přesto jsou tu dva důležité přesahy do dnešní doby Za prvé film ukazuje, jak těžké a nebezpečné to všechno bylo. Takže až zase uslyšíte mediální lháře (promiňte vizionáře) typu Elona Muska, jak mluví jenom o své genialitě a úspěších, co se týče připravované cesty na Mars, vzpomeňte si na tento film A za druhé hipízáci protestující tehdy před NASA vyhráli na plné čáře. Na Měsíc už se dávno nelétá, nebylo by na sociální dávky. ()

SHI-SHA

SPOILERY. Pro mě zklamání. Těšil jsem se na samotný let a místo toho jsem dvě hodiny koukal na klasické rodinné drama, let na měsíc je odbitý v posledních dvaceti minutách. Moc jsem se těšil na vysvětlení, jak probíhá řízení rakety a jak vlastně probíhaly složité výpočty bez moderní výpočetní techniky. Nic takového tam nebylo. Návrat na zem je pak vystřižen úplně. Nebylo to špatné, nicméně stopáž totálně přetažená, podstatnou část filmu jsem se nudil. ()

animaxis

Film je zajímavý především tím, že se zabývá přistáním na Měsíci z co nejvíc osobního hlediska. V první řadě tu jde o Neila Armstronga a pohled na jeho osobní život a až poté jde o samotné přistání. Kvůli tomu je First Man svou atmosférou rozhodně spíše komorní. To působí i ve scénách s létáním, protože se tu málokdy stává, že by po uzavření kokpitu byla někde mimo něj. To v divákovi skutečně vyvolává pocit jako kdyby byl natěsnaný v malém prostoru. Celý film táhnou dobré herecké výkony, bez kterých by to film jako takový sám prostě utáhnout nezvládl. Dobře tu působí i hudba a efekty, přestože tu jsou používány po troškách. A i díky tomu má First Man tak výraznou atmosféru. ()

laik_60

Dlhý predlhý film o tom čo všetko sa udialo, kolko pokusov, omylov, i ludskych obetí kým sa dostal človek na mesiac. To všetko obohatené o osobný a rodinný život Amstronga, jeho manželky, detí a priateľov. , ()

angel74

Tohle je snad první film o nějakém úspěchu amerického vesmírného programu, při jehož dosažení se v průběhu děje zběsile netleská. Každopádně já osobně tentokrát moc ráda zatleskám, už jen proto, že jsem se nedočkala žádných patetických žvástů a projevů nacionalismu, tolik typických pro zámořskou produkci. Celé to je nesmírně lidské, velmi uvěřitelné a vizuálně úchvatné. Vše navíc podbarvuje nadpozemsky krásná hudba. Drobnou výhradu bych měla pouze k trochu delší stopáži. (80%) ()

SeanLSD

Neverím sice, že Neil Armstrong hodil do mesačného krátera spomienku na svoju mŕtvu dcéru, tak ako Winston CHurchill necestoval metrom, kde si vypočul názory občanov, ale film bol poctivý a vtiahol ma, mohol som tak zase vďaka filmu zažiť tie pocity, ktoré nijak inak nemôžem.. byť prvým človekom na Mesiaci.. Plus najsilnejší orchestrálny soundtrack za veľmi dlhú dobu! ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2018

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

19.09.2018

Ryan Gosling (Blade Runner 2049, La La Land) si momentálně užívá press tour ke snímku První člověk, u kterého si zopakoval spolupráci s režisérem Damienem Chazellem (Whiplash), a který podle kladných… (více)