První člověk

• USA First Man (více)

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí. (Cinemart)

Pavlínka9

Tento film je pro mě dost "neosobní". Byl takový chladný - což chápu vlivem tématu a prostředí. Ale něco mi tam bralo tu chuť to dokoukat na jeden nádech. Bylo to vlastně lehce uspávající - narozdíl od jiných filmů z vesmíru. I samotná osobnost Armstronga byla tedy dost uspávající :) Gosling a Foy mi seděli jako dvojice. Bavil mě Jason Clarke a ta jeji scéna s ohněm a kyslíkem v té kabině - pustila jsem si ji ještě 3x. Na Oscara to nevidím, ale pro Claire bych Glóbus klidně schovala ;) ()

Bobik9

Nedělal bych kolem toho takový humbuk. Film je to jistě hezký, ale není to nic, co by mě usadilo do židle. Jeho nevýhodou je příběh, který každý zná a podle mě velmi nešťastné herecké obsazení. Ryan Gosling je dobrý herec, ale tady mi (na rozdíl od ostatních) přišel velmi nudný a nezajímavý. Ovšem kdo mi vyloženě vadil a jeho postava mě sr*la, tak to byla Claire Foy. Těžko jí tady přát cokoli dobrého. Naprosto nevyhovující je i délka. 141 minut koukat na něco, co vím jak dopadne a nic mě tam nepřekvapí není úplně košér. Nicméně, co musím vyzdvihnout, tak je skvělá hudba, naprosto brilantní střih a úchvatná kamera, která by si zasloužila i nějakou tu sošku. ()

elanius

(19/2019) / Nikdy nepochopím ignoráciu akadémie ohladne First Mana, ale v podstate sa nám tu len opakuje scenár z pred pár rokov s Interstellarom. Hold, pododobné témy asi nie sú v kurze. Hlavne, že Black Panthera máme nominovaného v hlavnej kategórii, týmto predpokladám klesajúcu sledovanosť Oscary nezastavia. K filmu, aj napriek téme odlišnej od Whiplash a La La Land je podľa mňa First Man jasná Chazellovka. Obdivujem spôsob akým Damien spravil tento film a namiesto patetickej a zbytočnej oslavy v politickom kontexte sledujeme komornú drámu Neila Armstronga. Jemný, faktograficky presný a s emóciami opatrne pracujúci, hlavne taký pre mňa tento film bol. Som rád, že nakoniec sa ušla aspoň soška za efekty a zároveň absolútne nechápem nenomináciu za original score. V jadre rovnako dôležitá hudba ako Zimmerov Interstellar je (a znovu klasický Chazell) Hurwitzov motív to najlepšie z posledných rokov. Herecky Ryan s veľkým prehladom, Jason Clarke klasicky brutálny ako supporting herec, ale trošku mi z toho vyskakovala Claire s mierne hysterickou postavou, ale predpokladám, že to nebola náhoda. Jediné čo Chazellovi chýba je trošku väčšia filmová "špina". Je to proste stále ten posh premiant, ktorý to inak asi robiť nikdy nebude. V momentálnej dobe postfaktuálnej, kde hociaký chudák dokáže veriť šialenosti typu Moon hoax je spojenie faktov a filmového umenia takéhoto rangu pohladením po duši a mozgu zároveň. (10/10) ()

hroubek

Málokdo se může pochlubit, tak slibně rozjetou kariérou jakou má v tuto chvíli Damien Chazelle. A já mu to jen přeji. Chazelle mě třetím filmem dokazuje, že je hodně moc talentovaný, šikovný a taky umí točit. A potom co jsem viděl jeho nejnovější počin musím uznat další věc, a to je, že dělá věci jinak a mnohdy i lépe. Ten úkrok a změna žánru se zdál být logický, ale rozhodně jsem nečekal, že se s tím Chazelle, tak dobře popere. Dovedu si představit desítky verzí, jak šlo tento film natočit, ale jen pár z nich vypadá takhle. Nevím do jaké míry za to může scénář, ale já jsem za to hodně vděčný. Chazelle natočil film hodně realisticky, odtažitě, a bez patetických a oslavných scén, žádný hrdý patriotismus, žádné bujaré oslavy. Nic takové, jen čistě lidský pohled na jeden z největších úspěchů lidstva. A takhle nějak vypadá pohled na cestu na Měsíc, i na rodinný život Armstronga. Rozhodně to není, tak divácky vděčné jak by téma nabízelo, ale ten pohled je natolik jiný, zajímavější a i lepší, že jsem tomu sám moc nevěřil. Ryan Gosling mi v této roli sedl, hlavně jeho výrazy a mlčení, a ta jeho málomluvnost byla nečekaná. Claire Foy má velmi vděčnou roli a odehraje jí s přehledem. Kyle Chandler mě zde dost bavil a jeho výkon mě sedl. Jason Clarke je dobrý herec, ale jeho výkony mě ne vždy sednou, přesto tady je výborný a předvádí opravdu velmi dobrý herecký projev. Jak už jsem psal, tak Chazelle dělá věci jinak, a je to vidět i na scénách kdy se někam letí. Je to natočeno hodně klaustrofobicky, roztřeseně a nepůsobí to vůbec dobrým pocitem, a to více pak emočně působí, když to hrdinové přežijí a zvládnou to co zvládnout měly, platí to i obráceně u neúspěchů. Dost tomu pomáhá velmi dobrá kamera Linuse Sandgrena a hudba od Justina Hurwitze. I přes všechny klady se nemůžu zbavit pocitu, že se mohlo jít více do hloubky, a taky že mě unikalo spoustu detailů, které se ani neřešily. První člověk je krásně natočený film o prvním člověku na Měsíci, ale rozhodně to není jen o cestě na Měsíc. ()

Mishqo

Armstrong = obyčajný muž so svojimi ideálmi, hodnotami a problémami. Veľmi citlivo natočené, emócie priam bublajú pod povrchom pripravené eruptovať každú sekundu filmu. Pekný vizuál, príjemná hudba, no a Gosling. ()

Nyck

Chazelle u mě tři ze tří, tomu říkám kvalitní začátek. Povedlo se mu z jedné z nejvelkolepějších událostí v historii lidstva natočit komorně zaměřené drama o honbě umanutého astronauta za svým cílem. Nečekejte typickou mainstreamovou oslavu americké dokonalosti, protože možná budete celkovým vyzněním filmu překvapeni. Snad příjemně. ()

VanTom

Sebevědomá, precizní filmařina (plus výrazná hudba) podnítila mnoho neopakovatelných, neviděných zážitků (start rakety z klaustrofobického pohledu z kokpitu, tichá prázdnota Měsíce), nicméně trošičku jí chybělo "srdíčko", ke kterému umanutý Neil ani jeho rodina dvakrát nepřirostli. Závěrečné prostřihy, že za vším jako hnací síla stála "smrt dcerky", už hraničily s emocionálním kalkulem (a minuly se účinkem). ()

ZeroCZ1233

První člověk. V mých dětských letech by mi při zaslechnutí těchto dvou slov přišlo na mysli to, že to bude film o prvním člověku, tudíž film z Pravěku a já bych byl tuze rád. Kdybych se na to ale podíval, tak by přišlo těžké vystřízlivění. Ano, skutečně je film První člověk o prvním člověku, ale o prvním člověku, který svou nohu zabořil do prachu, který jest po celém povrchu té tajemné bílé koule, na kterou koukáme v noci a která se nazývá Měsíc s velkým em. A ten člověk byl Neil Armstrong, který pod Americkou vlajkou tuto nesmazatelnou stopu jak do povrchu Měsíce, tak do historie lidstva, udělal. Ale tomuto činu něco muselo předcházet a to nám právě nabízí tento snímek. A nepředcházely tomu jen šťastné věci, které vždy vycházely, dozvíme se krutou pravdu, která nám růžové brýle silou zahodí. Děj kupodivu nezačíná rok, maximálně dva roky před vzletem, ale na samotném začátku 60. let, kdy je Armstrong "jenom" zkušebním pilotem, takže vidíme jeho příběh aopravdu od začátku. Snímek se ale netočí jen kolem samotné přípravy na let, ale i na Armstrongův osobní život, jeho strasti, obavy, rodinu a charakter. Armstrong je poměrně tichý, flegmatický chlapík, který své emoce nedává moc najevo, ale když dá, tak to stojí za to a slzy vám potečou více než jemu. Musíte hodně hledat v jeho tváři, což je jeden z mála skvělých detailů, který je tento snímek plný. Ano, detaily, detaily, detaily. Ty malinké, titěrné věci, které dělají tento snímek neskutečně unikátní. Režisér si vyhrál a fakt musíte koukat po sebemenších věcech, protože později mohou mít neskutečnou příběhovou i emoční hodnotu. Uvedu pár z mnoha příkladů. Třeba když Neil (tehdy ještě nevědouc svůj budoucí osud) zpívá svému dítěti písničku, kde figuruje Měsíc. Nebo když při startu rakety kamera nesnímá celou raketu, jak by všichni čekali, ale třeba jen pár nýtů, které se chvějí, či různé páčky, hejbátka a další... Prostě skvělé. K tomu ještě dopomáhá skvělý mix zvuku, kde se nádherně třeba mícha epická hudba (nejen původní, ale i třeba část From New World od mistra Dvořáka) s vesmírným tichem (Interstellar to měl možná lepší, ale tady to také fungovalo bravurně), která graduje právě při dosedání na samotný Měsíc . Herecké výkony jdou ruku v ruce s tím, co jsem již popsal. Musíte koukat hlavně na tváře. Protože každý úsměv, cuknutí koutku, celkový výraz tváře a mnoho dalšího je geniálně zahrané (ano, to se také musí hrát). Každý z herců to zvládl, ale kraluje tomu samozřejmě Ryan Gosling. K závěru, tenhle snímek je čirá ukázka čistého filmařského řemesla. Mohl bych to srovnat třeba s loňským Blade Runnerem. Oba dva snímky jsou řemeslně na výši, ale každý svým způsobem a to je jeden z mnoha důvodů, co na kinematografii miluji. Různorodost. ()

Timak

Čekal jsem něco úplně jiného. Oslavné chorály, famfáry apod. Místo toho jsem dostal jednu velkou depku. Vizuálně skvělý a naprostou poutavý. Ale délka je přemrštěná a hlavně, je to jedna velká nuda. Líbilo se mi, jak Chazelle chtěl přiblížit divákovi ten risk, tu přítomnost smrti, která celý projekt Apollo obcházela, ale když beztak každý ví, jak to dopadlo, tak to zase vlastně takové terno nebylo. ()

VasaX

Na Prvního muže se tu pěje chvála a i já se těšil. Zklamán jsem samozřejmě nebyl, ale bez pachuti to taky nebylo. Nějak se nemůžu rozhodnout, jestli to bylo o (cestě k) misi Apollo 11 nebo o Neilovi Armstrongovi. Samotná postava Neila - už jsem viděl Goslinga hrát lépe. Přišel mi takový toporný, emocionálně plochý (i ty emoční epizody jsem mu nevěřil). Ono to je celé takové moc sterilní na "lidský příběh" a málo sterilní na "vědecký příběh". Stopáž dvě hodiny dvacet, je taky dost dlouhá. A nemusela být. Stačí odstranit ty hluché rádoby rozjímavé scény. Ale i tak se mi to líbilo, alespoň tedy ta technická/dobrodružná část. Ta je udělaná fakt skvěle, člověka hned krásně vtáhne. Řemeslně je film dobře zpracovaný, jen je sterilní jak zavařené okurky, což je trochu škoda. ()

Ceres

Filmářsky je to špičková práce, jen škoda, že jde stavěná na fikci, lži - přistání na Měsíci. ()

Sany33

Časť divákov, bol to aj môj prípad, sa bude po veľkú časť filmu nudiť. Ak máte radi tvorbu Damiena Chazella, budete určite vo výhode. Pri svojich predošlých úspechoch si však mohol pomôcť hudbou. Hoci je soundtrack aj tu výborný, nemôže byť nosný ako pri početných hudobných číslach Whiplashu a La La Landu. Prvý človek by potreboval pevnejšiu réžiu a viac vtiahnuť divákov do deja na plátne. Napriek atraktívnosti témy a osobnému záujmu som sa osobne po väčšinu snímky necítil zainteresovaný. Sporné reakcie vyvoláva aj samotné vyvrcholenie filmu. Ak to opäť trochu preženiem, Neil Armstrong z neho vychádza ako muž, ktorý musel odísť až na Mesiac, aby si mohol poplakať za mŕtvou dcérou. V istom zmysle vtipná interpretácia určite nehovorí o Armstrongovi to podstatné, a keďže Prvý človek vám len náznakovo dáva tušiť, prečo práve jeho vybrali na túto historickú misiu, zrejme sme sa ani o ňom nedozvedeli to podstatné. Zároveň je film aj silnou obhajobou vesmírneho výskumu a míňania verejných zdrojov na tento účel, lebo aj keď sa nám to nemusí zdať, profitovať z neho budeme raz všetci. 66% ()

Eleanor05

"The man jus' upped my rent las' night, 'cause Whitey's on the moon. No hot water, no toilets, no lights, but Whitey's on the moon..." Jako vždy skvělá Claire Foy a jako vždy slabý Ryan Gosling, který se neumí tvářit nijak jinak, než jako flegmatik, kterému je všechno ukradené, v průměrném dramatu o Neilu Armstrongovi. Pěkná kamera, pěkná hudba, dobrá rodinná linka, ale slabší "kosmonautská" linie, která bohužel ke konci, u toho nejdůležitějšího (přistání na Měsíci), úplně ztratí dech a vyzní tak nějak předvídatelně (náramek od dcery) a do prázdna. 2,5*. ()

Castrator

V tomto filmu je všechno. Všechno. Je tam přistání na Měsíci. I to, co za takovým přistáním na Měsíci je práce. Je za ním hodně práce. Tuna práce! Taky je tam dost z toho osobního života. Jak umře pilotovi dcera a on to dusí v sobě, nikomu nic neřekne a pak si odběhne ke kráteru, aby se do něj vymočil. Je tam taky dost o tom, jak Američani nakopali sovětským komoušům zadnici, i když to tak zprvu nevypadalo, ale kdo se směje naposled, ten močí u měsíčního kráteru. Je tam toho prostě strašně moc a ta hudba (soundtrack je vynikající!), to je eňo ňuno, jak říkal Zindulka v jednom seriálu (možná to říkal jinak, ale je to jedno, protestovat už nemůže). A komu to nestačí, tak dostane jako bonus bubnujícího černocha. Za to by Oskar za nejlepší film roku být mohl. Ano, mohl. Bohužel, žijeme v době, kdy filmy jako První člověk nesklízejí Oskary po kilech, jako sklízel třeba Titanic, takže ten Oskar není vůbec jistý. Kdyby První člověk byl natočen tenkrát, před cca dvaceti lety, tak ten cca dvacijáš sošek dostane, vytře zrak i náboženské agitce Ben Hur a o nejlepším filmu všech dob není pochyb, ale takto... Na víc, než Oskara za hudbu (to díky tomu bubnujícímu černochovi) a možná za nejlepší film (to díky tomu bubujícímu černochovi) to nevidím. Po téměř třech letech doplnění: Nebyl z toho ani Oskar, ani nominace, dokonce ani nominace za nejlepší hudbu. Nenonimaci za hudbu považuju za jeden z největších úletů Akademie a po asi dvaceti projekcích v mém domácím kině řadím Prvního člověka v mém soukromém filmovém žebříčku velmi vysoko a scény startu Saturnu V a přistání lunárního modulu na Měsíci předčí vše, co jsem kdy ve filmu viděl. Ani Kubrickova veleslavná scéna „opice si mrská klacek" nemůže konkurovat. Skvělý film o největším úspěchu lidského snažení, naprostá nirvána pro všechny fandy kosmonautiky a kinematografie. Perfektní!!! ()

Mr.Dogman

Chazellovi chybí ve First Manovi jediná věc a tou je cíl. Čeho chtěl dosáhnout? Vesmírné výpravárny? Komorného drama? Politického zákulisí? Došlo mi, že Chazelle to umí s malými příběhy, které svým talentem dotáhne do epických výšin. Tohle ale byl epický příběh od samého začátku, a tak se v tom Damien trochu ztratil. Na druhou stranu se mi líbilo jak si First Man hraje z tichem a hlukem a poslední záběr byl dechberoucí. ()

Lukyn007

Chazelle má skvělé hudební cítění a opět jej dokázal prodat i v jeho nejnovějším snímku. První muž má ovšem do výborného filmu Whiplash a muzikálového La La Landu přece jen trochu daleko. Gosling jako Armstrong dobrý, ale výrazně jej převyšuje jeho herecká kolegyně Claire Foy, která si říká o zlatého plešouna. Snímek je po technické stránce skvělý, nicméně kamera byla místy natolik roztřesená, že nebylo poznat, co se na plátně děje. Čtvrtou hvězdu si První muž zaslouží za posledních 15 minut, kdy Armstrong přistává na Měsíci. To byl vskutku koncert! Jinak Apollo 13 i přes jeho velký patriotismus zůstalo nepřekonáno. 70 % ()

klima777

Proč "pouze" tři hvězdy? Prostě se vždy raději podívám na staré záznamy přistání na Měsíci. Tam to JE.------ First Man zůstává velmi pěkným, leč do sebe zahleděným (školometským? zbytečným?) dílkem. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2018

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

19.09.2018

Ryan Gosling (Blade Runner 2049, La La Land) si momentálně užívá press tour ke snímku První člověk, u kterého si zopakoval spolupráci s režisérem Damienem Chazellem (Whiplash), a který podle kladných… (více)