Modré stíny

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(4)

Čtyřdílná minisérie Modré stíny navazuje na trilogii Případ pro exorcistu. Vyšetřovatelé se tentokrát dostanou k případu zastřeleného docenta. Toho jednoho rána nalezne uklízečka mrtvého přímo v jeho vlastní pracovně. Kriminalisté tak budou řešit, zda vražda souvisí s dlouhodobou snahou oběti o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy, a také to, co dohnalo vraha k tak velkému riziku, aby svou oběť zneškodnil přímo na půdě univerzity. Pátrání po tom, kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta, zavede hrdiny mnohem dál, než by sami čekali. (Česká televize)

grerar

to je ART. Je to prostě něco jiného. a o tom to JE. Pro mě první setkání a taky nejldpší s detektivy od Svaté trojice. 5* ()

Ozzy2 odpad!

Takhle odfláklej film jsem dlouho neviděl.Kamera otřes, na mobil bych to natočil líp.Zvuk hrůza a casting..to je škoda mluvit. Zbytečné dialogy, herci většinou nesympatičtí, i ten Novotný tam spíše přípomíná obézního traktoristu, než policajta. Krobot hrát neumí vůbec . Doufám, že vraha nikdy nedopadnou.Těmhle fízlům fakt fandit nebudu. Protože se na to už nebudu dál ani koukat. ()

DAPDO

Hodnocení si nechám až po posledním díle. První díl trochu nudnější, ale nepochybuju o tom, že se to rozjede. Co mě však neskutečně sralo je zvuk. Některým hercům jsem nerozuměl prakticky vůbec, některým každý třetí slovo, do toho v dialozích hrála hudba. Musel jsem mít u sebe ovladač a každejch pět minut regulovat hlasitost... ()

Torpid

Až k neuvěření, nesympaticky napsané a zahrané hlavní postavy, - nesmyslně - je to přeci detektivka a ne nějaký umělecký psychodrama. Spíš jde o nemohoucnost scénáristy a herců, nelze nikomu fandit / Případy 1. oddělení jsou tady v červených číslech, právě z opačného důvodu/. Zvuk občas řemeslně nezvládnutý, kvalitní hudební podkres necitlivě hlasitý a samostatnou kapitolu tvoří kameraman - nesmyslně na sebe strhávající pozornost na úkor příběhu, exhibující sebestředná manýra bez účelu. Režisér má nakoukáno, tvoří jednotlivosti, které netvoří celek, ve výsledku trapný pocit z velkých ambicí a průměrných schopností. ()

anitae

Tohle bylo snad ještě horší než předchozí trilogie. Nezaujalo a horší zvuk jsem už dlouho neslyšela. Hodně slabé 3* ()

tranquill

Myslel jsem, že nepřekonám první díl. Nepříjemný "sluneční" filtr (který se táhl exteriéry a všemi díly), podivná kamera a téma machinace s dotacemi mne odrazovalo. Ale vydržel jsem. Nakonec jsem se se zvláštní režií smířil a přijal i velice civilní pojetí, abych si užil výborné herecké výkony a ne zcela předvídatelnou pointu. A také logičtější a především nebulvární zpracování (na rozdíl od takového Atentátu). No a s každým dílem stouplo i mé hodnocení. ()

Schlierkamp

Český čtyřdílný televizní seriál z krimi série Detektivové od Nejsvětější trojice navazující na Případ pro exorcistu. Kriminalisté pod vedením majora Výrové (K. Melíšková) se zabývají vyšetřováním vraždy docenta Chalupy v universitní budově zřejmě související s neprůhlednými finančními transakcemi universitního kvestora Jonáše (M. Huba). Brzy se ukázalo, že stopa začíná už v 90. letech na olomoucké radnici, odkud se politik známý svými nečistými praktikami dostal až na ministerstvo vnitra a kterému má v blízké budoucnosti kvestor Jonáš dělat náměstka. Vyšetřování na nejvyšších místech je pochopitelně nežádoucí a kriminalistická skupina, která je díky inspekci a neuvěřitelně křivému jednání kapitána Barana, jenž byl do týmu komisařky Výrové dosazen seshora, na pokraji rozpadu. Do vyšetřování zasáhnou kromě K. Melíškové také její pravá ruka kapitán Mráz (S. Majer), M. Krobot, u něhož vyplavala napovrch jeho estébácká minulost, a T. Voříšková a T. Dastlík, jež dostali mnohem více prostoru než v předchozí sérii. Kapitán Baran v podání vynikajícího D. Novotného, jenž proslul svým buranským vzezřením, neuctivostí ke svým nadřízeným a neslýchaně drzým a nekolegiálním jednáním, neobyčejně tuto sérii obohatil. Totožnost a motiv pachatele se ukázal v závěrečné akční scéně v Jonášově domě, kde majitel bezpečnostní agentury Mitner v podání režiséra V. Tauše projevil svůj skutečný charakter a své šílené plány. V zajímavé roli ženatého vysokoškolského profesora Termera, prožívající svůj milostný románek s T. Voříškovou a jenž se v krizové chvíli ukázal jako agresivní psychopat, se objevil M. Pechlát. Modré stíny od V. Tauše rozhodně hodnotím jako velmi povedené dílo, jak po herecké tak po příběhové stránce, které patří k nejlepším českým krimiseriálům poslední doby. ()

quixote

Zajímavé a hodně jiné než tuctové detektivky, hlavně druhý a třetí díl. To se cení. Úžasné hlavní role, ale i epizodní - Lábus a Fidlerová. Vadilo mi snad jen trochu ploché vyznění do morality s nářkem nad dnešní úpadkovou dobou (ne že by taková nebyla). Reprízu určitě nevynechám. ()

Manhatten

Za celou sérii, viděno v předpremiéře na FF UP (přímo v místě činu). Hodnocení je jistě ovlivněno tím (stejně jako u exorcisty), že mám slabost pro předlohu, prostředí a navíc chodím na projekce , kde je přítomen jak autor předlohy, tak v tomto případě i režisér. Což znamená, že nejsem úplně nezaujatý divák (hlavně všechny čtyři části po sobě, to je jízda). Každopádně některé divné věci (jas, divná kamera a ořez apod.) vysvětlil sám Tauš, ale zůstalo tam i spoustu wtf momentů, které se nevysvětlí nikdy :-) No a nějaké ty vyčpělé Jarchovského dialogy o vyrovnávání se s komunistickou minulostí, ty už se dají docela dobře zvládnout. Zajímavý případ, obstojní herci (mají pěkné uši :-D ), a zajímavě divná serie. Mezi 3/4. ()

bearmeedek odpad!

Klidně si tlachejte, že po prvním dílu se seriál nehodnotí. Já to téměř zásadně také nedělám. Ale tam, kde bylo úsilím vydržet do konce prvního dílu, který tvoří čtvrtinu celého seriálu, a je jasné, že lepší to být nemůže, nebudu dál tvůrcům dělat pitomce a čas věnuji raději nějakému FILMU. Děj odnikud nikam. Postavy mdlé a pomalé, nejspíš permanentně mírně sjeté. Kamera mizerná, asi dostal největší příděl. Barvy z prdele, jinak to k realitě nepřirovnám. Zvuk ze stejných prostor a ještě za nějakým závěsem. Že by ČT docházela kvalitní technika? Místy nebylo vůbec rozumět vypuštěným větám. Když jsem pak přepnul na jiný program, kde byl také český seriál, až jsem se leknul barev a že rozumím, co říkají. Jestli to snad měl být Art a umění pro inteligentní občany, tak nechci patřit k těmto vyvoleným a pojedu si dál podle svých zažitých parametrů. ()

myschenka

Musím říct, že příliš neholduju politicky zabarveným tématům, ale kvůli tomu jsem ten seriál hned po prvním dílu nehodila do koše. Co mě na něm však nadchlo, byl především výběr prostředí olomouckého jezuitského konviktu, který mě před deseti lety utvrdil v tom, že právě tady a ne jinde v republice chci studovat dějiny umění. To místo má obrovský genius loci, a ne náhodou je uměleckým centrem a sídlem uměnovědných kateder Univerzity Palackého. Proto pro mě byla velkým překvapením artová kamera, na kterou si tu moře lidí stěžovalo. Mně se opravdu moc líbila, právě proto, že byla JINÁ, a hlavně dala vyniknout i krásám konviktu, architektuře, detailům, i samotným postavám. A do toho skvělý hudební doprovod, místy úplné ticho či ponechání přirozených zvuků jednotlivých míst. Já mám prostě ráda nekonvenční věci. ()

spacylemon

Tradice se mají dodržovat a tak stejně jako Exorcista padají i Stíny do modrého kvůli retardovanému rozuzlení. Jinak cajk, jen by to chtělo víc jasu, více zpěváků; á mimochodem, chápu to dobře, že závěrečná titulková píseň Ostrouchova/Harriese je ironická parafráze Hejmovy ODSácké hymny Modrá (je dobrá)? ("modrá je naděje, láska" versus "blue are the lips of everyone who dies" - vtipné) ()

markotter

Já na to výtvarné zpracování chvíli koukal jak zjara, ale po chvíli jsem si zvykl a musím říct, že to byla největší deviza týhle série. Když jsem potom přepnul na 1. oddělení, připadlo mi hrozně obyčejný. Sice politiku nemusím, ale tady se to dalo docela snést a i partička, která to vyšetřovala, mi přišla dost sympatická. ()

Ergon

Ano, to se povedlo! Značný podíl na to má jisto jistě kvalitní knižní předloha a do jisté míry aktuálnost příběhu, tedy klientelismus a korupce v politice (pan Sýkora vzbudil můj zájem o jeho tvorbu, a to mně jako rodáka olomouckého kraje velice těší). A taky herecké výkony nezůstávají pozadu, zvláště K.Melíšková se ukázala obstojně hlavně v emočně vyhrocených scénách s panem Krobotem a Terezou Voříškovou. Modré stíny jsou tak jednoznačně nejlepším dílem Detektivů od nejsvětější trojice. ()

Psycho.R

Už jsem chtěl jásat, že se Hřebejk poučil a druhý díl natočil zábavně. Poté jsem zjistil, že Modré stíny natočil Viktor Tauš. Dá se říci, že 95% toho, co jsem vytýkal Případu pro exorcistu je zde napraveno. Jediné, co mě vytáčí je neustálé klepání kamery, které má opodstatnění, když jsou postavy v emočním rozpoložení, jinak je to tam navíc. Ale těšil jsem se na každou epizodu. Takže za mě 4* (i když je to nadhodnocené). ()

Inozuka

Oproti Případu pro exorcistu více vážné a méně ulítlé. Nicméně pořád dobré, akorát trochu jiné. Případ malinko obyčejnější, i když s patřičně dramatickým vyvrcholením. Ale jinak spokojenost (až na tu zde již několikrát zmiňovanou zvukovou stránku), zajímavě napsané a s přehledem odehrané. Na téhle sérii mě zatím baví takový ten vnor do případu, který u moderních detektivek není zrovna běžný a trochu mi připomíná atmosféru někdejších Kalašovek - samozřejmě s vědomím všech odlišností. Již dlouho jsem tenhle pocit u tuzemského seriálu neměl ... ()