Případy 1. oddělení (TV seriál)

• Česko

Oddělení vražd

(neoficiální název)

Prípady 1. oddelenia

Krimi

Česko, 2014 - 2016, 22 h 36 min (Minutáž: 22x63 min)

Ondřej Vetchý, Bolek Polívka, Petr Stach, Filip Blažek, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Igor Bareš, Ondřej Malý, Petra Hřebíčková, Stanislav Majer, Petr Franěk, Roman Štabrňák, Zuzana Onufráková, Sabina Remundová, Slávek Bílský, Rebeka Lizlerová, Regina Rázlová, Jarmila Vlčková, Jan Meduna, Radek Holub, Tomáš Kozák, Robert Poláček, Jiří Modranský, Anna Polívková, Jiří Lábus, Josef Mareš, Jiří Král, Stanislav Zindulka, Roman Skamene, Martin Donutil, Jana Šulcová, Martin Sitta, Marek Adamczyk, Adrian Jastraban, Jiří Wohanka, Luboš Veselý, Antonín Hardt, Vladimír Brabec, Jiří Zapletal, Andrej Polák, Josef Kuhn, Renata Podlipská, Braňo Holiček, Jarek Hylebrant, Tomáš Dastlík, Tereza Blažková, Lukáš Melník, Vlasta Peterková, Ladislava Něrgešová, Václav Helšus, Lukáš Reichl, Gabriela Mikulková, Lenka Zahradnická, Sebastian Jacques, Peter Ondreička ml., Alena Doláková, Silvester Matula, Jan Plouhar, Gustav Hašek, Jiří Černý, Milan Mikulčík, Šárka Vaculíková, Radoslav Šopík, Alena Štréblová, Pavla Beretová, Richard Fiala, Lukáš Příkazký, Jana Gýrová, Přemysl Bureš, Predrag Bjelac, Čeněk Koliáš, Kamil Švejda, Jan Novotný, Zdeněk Košata, Jarmil Škvrna, Petr Halberstadt, Libor Kovář, Olga Schmidtová, Petr Lněnička, Aneta Krejčíková, Miroslav Gulyas, Anna Kameníková, David Máj, Filip Kaňkovský, Michal Gulyáš, Martin Hofmann, Otto Rošetzký, Miroslav Sabadin, Milan Hloušek, Jiří Čapka, Ondřej Lechnýř, Kryštof Nohýnek, Jiří Ployhar ml., Vojtěch Záveský, Milena Steinmasslová, Radek Kuchař, Radim Jíra, Andrea Daňková, Kristýna Kociánová, Agáta Lexová, Jakub Štáfek, Jiří Konvalinka, Justin Svoboda, Zdeněk Bařinka, Hana Štádlerová, Tomáš Havlínek, Tereza Těžká, Ondřej Novák, Jiří Bartoň, Štěpán Vlček, Martina Randová, Petr Buchta, Jiří Bábek, Vladimír Javorský, Jiří Štrébl, Martin Šmíd, Tomáš Tobola, Kateřina Fixová, Dana Klášterecká, Vlastimil Brabec, Ondřej Hampl, Filip Menzel, Petr Bláha, Kateřina Burianová-Rajmontová, Tomáš Jeřábek, Jakub Železný, Tomáš Dastík, Hana Seidlová, Veronika Řeháková, Brigita Cmuntová, Antonie Talacková Barešová, Markéta Tannerová Šebesťáková, Hana Frejková, Zdeněk Palusga, Pavel Majkus, Karel Wiencek, Jiří Krejčí, Štěpán Komárek, Matěj Nedvěd, Štěpán Kozub, Jamba Mulimwe, Kristýna Maléřová-Podzimková, Zuzana Slavíková, Milan Šteindler, Václav Vašák, Andrea Černá, Jan Apolenář, Pavel Štoll, George Pacurar, Petr Reif, Josef Vrána, Barbora Munzarová, Petr Motloch, Roman Luknár, Zuzana Vejvodová, Roman Svoboda, Kryštof Grygar, Martina Bezoušková, Zuzana Skalická, Otakar Brousek ml., Tereza Bílková, Ctirad Götz, Rostislav Novák ml., Jan Bosák, František Mitáš, Otmar Brancuzský, Lukáš Bech, Jitka Ježková, Jaroslava Pokorná, Jana Sováková, Robert Nebřenský, Stanislav Trtílek, Stanislav Gerstner, Gabriela Heclová, Pavla Gajdošíková, Tereza Lášková, Markéta Martiníková, Lola Hrabovská, Jakub Hajner, Tomáš Kettner, Igor Chmela, Diana Toniková, Dominick Benedikt, Martin Ešpandr, Pavel Romaňák, Marek Dobeš, Radek Jiříček, Zdeněk Drahokoupil, Eliza Roth, Petr Panzenberger, Adam Ernest, Eva Kodešová, Tereza Režnarová, David Altman
  • kingik

"Halo, halo, slyšíme se?!" "To je Maigret?" Z druhé strany telefonického spojení se ozývá: "Ne, jakej dekret?!" "Tady je Polívka, z prvního oddělení kriminální ústředny." Odpovídám zklamaně: "Aha, tak já zavolám, až tam bude Maigret". Na druhý den volám znovu: "Halo, halo, je tam Hercule Poirot?" Rozespalý hlas mně odpovídá nevrle: "Jakej zas polaroid, tady je kriminální ústředna - první oddělení!!!" A vztekle zavěsil. Třetí den volám naposledy, naléhavě a s prosbou: "Dobrý den, je tam alespoň kapitán Bábovka?!" "Mně se totiž ztratil křeček z chovného páru, můžete mně, prosím Vás, pomoci ho nalézt?" Otrávený a zachrchlaný hlas znějící po asi třiceti cigaretách odpovídá až po pomlce: "Jo, dobře, už tam jedeme!" A tahle prvotřídní blbost si dovolila vlézt na obrazovky a otrávit 14 večerů svým neumětelstvím po všech stránkách. Od technické až po řemeslnou. Prosím pěkně, vzkažte někdo těm dvou nemožným režisérům, aby šli točit dokument o hovniválech. Tam snad nic neposerou. 0%(6.1.2014)

Českou seriálovou tvorbu posledních let moc nesleduju, ale když jsem si Případy 1. oddělení dal dvakrát a některé díly i víckrát, musím k tomu něco napsat. Zaujala mě půvabná paralela s Malým pitavalem v typologii postav jako byl ostřílený mazák pracující hlavně s letitými zkušenostmi (Vlastimil Hašek/Bolek Polívka), dva akční hrdinové vrhající se často bezhlavě do dobrodružných akcí (Pavel Zedníček, Jiří Krampol/Filip Blažek, Petr Stach), dojemný outsider, kterému se občas podaří zazářit (Michal Pešek/Miroslav Vladyka) a nekompromisní, nepříliš oblíbený, přitom dobře hláškující šéf (Ladislav Frej/Miroslav Hanuš). Oba seriály sice pracovaly se skutečnými případy, jenže zatímco Malý pitaval sklouznul k úsměvným epizodám loupeže papoušků, Případy 1. oddělení se přecijen drží divácky atraktivnějších vražd. Práce kriminalistů je zobrazena věrohodně, ať už jde o akční zásahy nebo mravenčí práci na vyhledávání důkazů často řadu let zpět. Vyšetřovatelé jsou chlapi z masa a kostí, ale záblesky z jejich soukromí jsou tu v míře snesitelné. Kromě nich několik výborných vedlejších rolí, v rámci svého comebacku například skvělá Regina Rázlová jako vydíraná ředitelka čokoládovny v epizodě Sladký vyděrač nebo dokonale dementní Filip Kaňkovský coby bezradný komplic v díle Hodinka k dobru.(10.10.2016)

Nebojím se říct, že to co The Wire udělal pro policii v USA, dokázaly Případy 1. oddělení pro Policii ČR. Samozřejmě je třeba dodat, že The Wire šel ještě podstatně dál, ale to už je vedlejší. Případy úspěšně demýtizují práci policie, kdy detailně vykreslují proces vyšetřování tak, jak probíhá doopravdy. Metodika, nástroje, technologie, terminologie, dokonce i interakce mezi kolegy jsou v jistém zjednodušení vyobrazeny tak, jak probíhají v reálu. Zjednodušení, či vynechání nezajímavých částí je nutnost, ať už z hlediska ochrany informací, nebo prostě proto, aby si seriál zachoval nějakou dramatičnost, spád, dokázal překvapit atd. Případy jistě patří mezi to nejlepší, co kdy bylo v ČR natočeno, snad nad každým dílem mohu uznale pokývat hlavou, jen při srovnání se světovou špičkou tomu chybí určitá přidaná hodnota navíc... 8/10(25.3.2016)

Nečekaně dobré. Baví mě to, dává to smysl a je fajn, jak je každá postava opravdu jiná a jaký to má vliv na vyšetřování. Navíc vyšetřování nevypadají jako neuvěřitelný sled nejmodernější technologie, která udělá veškeré pátrání, která poskytne důležitá vodítka. Líbí se mi, jak přemýšlejí hlavou a nohama.(14.2.2016)

,,ZPRACOVÁNO PODLE PŘÍPADU … PACHATEL BYL PRAŽSKÝMI POLICISTY DOPADEN ZA … DNŮ. MĚSTSKÝ SOUD JEJ ODSOUDIL K VÝKONU TRESTU….“ /// Žádný čtení myšlenek ani forenzní nehrajou hlavní roli. Klasická pátračka, Vacátko v mobilu a herci s osobním kouzlem přesvědčit, že sledujete dobrej tým a skutečný případy. A přitom taková klasika – na úvod zločin a pak… až k happy endu. Předpokládám, že se v seriálu nepoznali jen uchyláci a vrazi, ale taky policajti. Voceňuju, že tady nepitvaj soukromý životy, ale lehce a jednoduše se vystihnou charaktery postav. Tohle mě baví a navíc si nepamatuju, kdy naposledy jsem si u českýho seriálu přál pokračování. (Vlastně jo.) 2.SÉRIE: V agitace o náročnosti práce s největším debilem na šéfovský pozici se naštěstí najde dostatek prostoru pro případy a pátrání. Seriál dokazuje, že mít vo čem vyprávět (zločiny podle skutečnosti) je 80ti% záruka úspěchu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Fandím policajtům co fanděj Spartě. 2.) Nevím, proč se uděluje Cena Michala Velíška. 3.) Zjistím, že v Praze můžu stále potkat hříšný lidi. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(9.4.2014)

• - "Strašnej klub, ta Bohemka," pronese major Tomáš Kozák (Ondřej Vetchý) v 10. epizodě "Klubové barvy" při výslechu fanoušků Bohemians Praha. Sám Vetchý je totiž známý fanoušek Sparty. (melica)

• - V 5. díle 2. série "Tělo" si čeští policisté jedou pro podezřelého z vraždy do Německa. Přestože se jsou na budově i služebně znaky německé spolkové policie (orlice uprostřed policejní hvězdice), mají všichni němečtí policisté na rukávu uniformy znak saské zemské policie (znak Svobodného státu Sasko uprostřed policejní hvězdice). Zemští policisté ale na služebnách spolkové policie neslouží, protože se jedná o dvě zcela odlišné složky (jako by městští strážníci sloužili na služebnách PČR). (Pimburger)

• - Zuzana Onufráková, představitelka policejní mluvčí, je nepřehlédnutelně podobná Janě Nagyové, nyní Nečasové. Těžko určit, nakolik se jedná o záměr tvůrců, že příjmení policejní mluvčí v seriálu je právě Nečasová. (consuela1)