Danny Vinyard vidí vzor ve svém starším bratrovi Derekovi, který se po smrti otce, jenž byl coby profesionální hasič zastřelen v černošském ghettu, stal zapřísáhlým vyznavačem rasistických hodnot. Strmě stoupal v neonacistické skupině Bílá síla. Pak byl ale odsouzen za chladnokrevnou vraždu dvou černochů. Po třech letech v base se Derek vrací domů, ale už to není člověk jako dřív. Poté, co mu černoch ve vězení zachránil život, když se ho běloši snažili znásilnit a zabít, nedokáže být rasista. Jeho bratr Danny ale tento obrat nechápe, sám je členem Bílé síly. Ve škole má průšvih kvůli rasistické eseji. Proto se Derek sejde s vůdcem Bílé síly Cameronem a chce ho přesvědčit, aby nechal Dannyho jít. Všichni z gangu, jeho bývalí bratři, se však obrací proti němu, ani u Dannyho nenachází pochopení. Soukolí gangu se prostě točí dál. Semele i Dannyho? (TV Nova)

Pierret

Tenhle film je o slepotě, o hněvu a o ztrátě lidské svobody. Život každého z nás se rozděluje na spoustu cest: na ty kvůli nímž nemusíme moc myslet a nekriticky se zaplétáme do mlhy polopravd a lží ...a na ty, které stojí spoustu úsilí, ale vedou někam, odkud můžeme vidět celý svět. Derek (hlavní hrdina) si nakonec dokázal vybrat cestu k pravdě, ovšem podoben Dostojevskému Idiotovi je nucen bojovat proti většině lidí ve svém okolí. Nejhorší je závěr, kde pochopíme, že ztráta naší svobody přivádí i lidi v našem okolí do neviditelných okovů mlhy. Máme odpovědnost za víc, než jen za sebe. ()

Tichoza

Film nejvyšší kategorie, u kterého jsem se ani chvilku nenudil a hlavně mi dostal ten konec. Čekal jsem další americkej happy end...kde se bráška dostane očištěn z kriminálu, najde si práci a postará se o rodinu a všichní budou šťastní až do smrti...a ono bum, pár výstřelů na nevinné návštěvě školního záchůdku a film u mě stoupnul skoro o dvě hvězdy. Nezapomenutelné. ()

Deathproof

Dávam prísne 3*. Aj keď moje oko neostalo počas celého filmu suché, to nemení nič, že ten film sa mi zdal prázdny a povrchný. Samotný príbeh bol zaujímavý a dal sa zhltnúť, ale celkový pocit s filmu je biedny. Nič nové som sa nedozvedel, žiadne pocity to vo mne nezanechalo, skrátka mi to celé prišlo bez farby, chute a zápachu. Prispel k tomu aj môj vlastný, zmetený, až dokonca kontroverzný názor na herca Edwarda Nortona v úlohe Dereka. Miestami sa mi zdal na úlohu ako stvorený, ale miestami sa mi zdal na úlohu maximálne nevhodný. Postava otca a čierneho učiteľa sa mi zdali takisto príliš naivné. A dodnes nechápem ako môže sedieť dlhšie ten čo ukradol telku + „napadol“ policajta ako dvojnásobný, rasisticky motivovaný vrah. ()

michal2287

Tenhle film opravdu žeru. Viděl jsem ho 3x a pokaždý mě velice dojal. Úžasně vykreslený problém s rasismem a výborný výkon Edwarda Nortona. ***** ()

Bratr

Rozhodně se mě to dotklo, to jako jo, ale přitom mi nějak nevyhovovala forma. Navíc se ani nedivím, že spousta nácků si to může vyložit v pozitivním slova smyslu. ()

chemikals

když se nad filmem ohlížím zpětně nevidím v něm to co předtím...přesto je to pro mne velice kvalitní dílo....plné surových zvratů...a žádných nadpřirozených hrdinů...jednou tu jste a zítra už ne... ()

Toumyk

Tento film by se dal opravdu považovat za ten KULT. Atmosféra je naprosto úžasná a časové skoky krásně slaďují příběh do poměrně široké dějové linie. Kritika rasismu tady kouká ze všech stran a ukazuje, že tento nesmysl je opravdu jen povrchní odsuzování. A způsop jakým je toto ukázáno je sice trochu "brutální", ale na druhou stranu pravdivé. A konec mi přišel možná trochu naivní. O Nortonovi se proslýchá, že natáčení s ním je opravdový očistec, ale musím přiznat, že hrál velmi pěkně. Stejně tak Furlong. Poměrně mile taky překvapil Ethan Suplee. Část lidí tento film možná nikdy nepochopí a je to škoda, protože v sobě skrývá ohromný potenciál, který se tvůrcům krásně podařilo promítnout na filmové plátno. Sám za sebe musím říci, že pana Sweenyho jsem moc nemusel. Takovej moc velkej prófa a klaďas. ()

Champion7

Velice povedený film s vynikajícími herci (Edward Norton hraje opravdu neuvěřitelně). Vede k zamyšlení o neustále omílané věci rasismu a zároveň vypráví příběh který končí dost velkým zvratem a člověk kouká s otevřenou pusou a snaží se přijít na to proč tohle a tomto dopadlo jak to dopadlo. Tento film mohu doporučit opravdu každému, ba dokonce bych řekl že tento film je povinné vidět. ()

Zodiak

Neni co dodat. Skvele natoceny, skvele zahrany. Tohle je silna latka a Tony Kaye ji zvladnul na jednicku. Mraz po zadech mi behal jeste dalsi den. ()

Blackadder

Tak tenhle film mě překvapil. Nejprve hrozným překladem názvu a pak tím, že jsem ho ještě neviděl. Je to už hodinu a stále musím po shlédnutí filmu přemýšlet. Ne nad filmem, ale nad situací ohledně rasové nenávisti a neonacismu. ()

Idealista

Vážně dojemná pohádka která nemá nic společného se skutečným životem . Film hodnotím poměrně vysoko proto že je celkem kvalitně natočený , chvílemi jsem i věřil že je náprava takových to lidí možná ( i když s tou basou plnou hodných černouškú to vážně přehnali ) . Skrátka velmi korektně natočená podívaná která popcornem a cocacolou nasáklého diváka zcela dostane. ()

Titleist

Velmi zajímavý film, který se, jak bych tak řekl, trefil přímo do ''černého''. Ukázka toho jak jeden vypatlaný člověk dokáže zfanatizovat celý vypatlaný dav. Tyto skupiny vypatlanců jsou dnes již k vidění na každém kousku ulic, ať už v podobě skinheadů, antifašistů, i samotných ''negrů'', kteří vlastně ani neví za co bojují, jen jim prostě někdo řekl, že by bojovat měli a když jsme u toho, tak bychom mohli rozbít pár pomníků. V dnešní době je to zvlášť živé téma a American History X volá po zamyšlení nad ním. Bohužel jak se říká, ''přesvědčíte přátelé, znudíte (pobavíte) nepřátelé! P.S.: Může mi někdo vysvětlit, jak z názvu American History X, může vzniknout Kult hákového kříže? ()

sirrgulo

Ještě nedávno, bych se na snímek nepodíval. Rasismus je v dnešní době pořád velkým problémem a když je ve snímku až tak vyhrocený obvykle to není zrovna příjemné. Film se odehrává ve dvou časech při čemž v černobílích flashbacích se dozvídáme o Derekově minulosti, který byl zaritý nácek a doslova fanatik. Vražda černochů a následný kriminál ho do základu změní a Edward Norton září. V závěru snímku, když chodí po ulicích a neustále se ohlíží, jestli se neblíží nebezpečí ze strany černých nebo bílých je jeho výkon opravdu skvělý. Nakonec snímek nebyl zas tak drsný jak jsem se obával, ale několik scén bylo vážně super i celkové vyznění. Tyhle rasové problémy jsou opravdu hrůza, bílí nesnáší černé a naopak, při tom mezi oběmi jsou špatní i dobří, chytří i hloupí. V závěru snímku byla skvělá scéna v pokoji, aby mi pak vyrazili tvůrci dech scénou na záchodech. Podobný konec jsem vážně nečekal. V tu chvíli jsem si říkal, že přeci snímek tak náhle neskončí, ale skončil stejně rychle jako mnohdy lidský život, kvůli hlouposti. ()

route60

Film jenž my vyrazil dech, asi už nikdo nenatočí takovýmto syrovým pohledem na rasismus v americe jako Tony Kaye, Edvard Norton je neuvěřiteně přesvědčivý od rasistického zmetka až po člověka který prozře i když pozdě, a ostatní herci nezůstavají v žádnem případě pozadu, prostě a jednoduše 100% filmový skvost. ()

B3R

Půl hodiny po skončení filmu jsem se odhodlal vylést z postele. Tak todle jsem doopravdy nečekal. Tak realisticky podanej snímek, s vynikajícím E. Nortonem.. 2 časové linie tomu dodávali ten správnej šmrnc. Rasismus v dnešní době se takřka nezměnil a myslim, že i v bližší době nezmění, i když zajímalo by mě kdyby se scénář psal v době vlády obamy :-) Tendle film musí bejt hodnocenej jednoznačně za 5* protože takhle vtaženej do děje jsem se snad nikdy necejtil.......... ()

GoldenGecko

Tenhle film mi vyrazil dech jako málo co. Nemá smysl o tom povídat, protože film je spíš obrazem než povídáním. Naprosto geniálním způsobem vám ukáže, jak strašně se člověk může mýlit, jak neskutečně může trpět, jak ztrácí smysl... Jeho podstata a pointa je odpověď na otázky, na který se člověk ptá celej život. Pustila jsem si to a hned mi to vlezlo do myšlenek, dojalo a poučilo... A taky jsem se zamilovala do Nortona ještě víc jak po Klubu Rváčů. ()

ToAletak

Naprosto skvělý film o rasismu v americe. Je to film u kterého musíte hodně přemýšlet a nestačí na něj jen bezmyšlenkovitě koukat. Chtěl bych moc pochválit E. Nortona, v tomhle filmu bych řekl snad jeho jedna z nejlepších rolí vůbec. ()