bono22vox

Krásný film, který předběhl dobu ve které vznikl. Dean byl za svůj výkon nominovaný na Oscara a když ho zde uvidíte, zjistíte, že právem. Byl to neuvěřitelný talent. Vyhlášení cen se však už bohužel nedožil... ()

Adiemus

Nic proti Deanovi, nic proti Kazanovi, ale proč musel propánajána vynechat tak důležitou postavu jako je Číňan Lee? Vždyť celá Steinbeckova kniha stojí na jeho filosofii, ne "musíš" a "nesmíš", ale "můžeš". A mimochodem, filmová Abra mi připadala proti té knižní poněkud vlezlá. ()

junxi91

John Steinbeck a jeho oblíbená severní Kalifornie a především městečka Monterey a Salinas. Jedno je spíše rybářské, druhé farmářské. V tom druhém žije také celkem zámožná rodina Traskových, kde se otec jmenuje Adam, je to silně věřící člověk, pracovitý farmář, který se vyžívá v předčítání Bible a má dva syny - spořádaného a rodinné farmě oddaného Arona a flákače, rebela, který se po nocích různě toulá po barech jménem Cal. Cala hraje naprosto úžasný James Dean a už chápu, proč to byl takový idol tehdejší mládeže a hlavně se musel hodně líbit holkám. Aron má svou přítelkyni Abru, kdežto Cal jich má spoustu a střídá je jako ponožky. Cal však učiní odhalení - najde svou biologickou matku jménem Kate, která měla být údajně po smrti, ale mu se díky vyzvídání v baru podaří najít a zjistí, že je to celkem pěkná mrcha, která navíc vykořisťuje jednu mladou nebohou holku. Cal ji začne navštěvovat a při rozhovorech s ní pochopí, že je spíše po ní než po otci. Přesto se však snaží otci zavděčit a jeho systém přepravy hlávkového salátu pomocí uhelné rampy ušetří spoustě lidí práci. Na rozdíl od vynálezu jeho otce v podobě přepravy hlávkového salátu vlakem s kostkami ledu, aby vydržel salát čerstvý. To mu asi nedocvaklo, že horké kalifornské Slunce led rozpustí a ze salátu zůstane břečka. A tak se Cal rozhodne otci pomoci a vydělat peníze, kterými mu vynahradí vzniklé škody. Má geniální nápad - založí si farmu na pěstování hrachu společně s obchodníkem Willem Hamiltonem a využije vstupu USA do Velké války, díky kterému mají skokově narůst ceny fazolí. V podstatě se tedy stane takovým "válečným zbohatlíkem". Nepočítá ovšem s tím, že tohle se jeho křesťansky a morálně založenému otci bude příčit. Bratrovi také přebere přítelkyni, protože se s ním evidentně nudí, kdežto hezoun a bouřlivák Cal je přesně něco pro ni. Ty ženský jsou prostě pořád stejné. Takže je to celkem zajímavý příběh se skvělými hereckými výkony, biblickým námětem, ztracenou a znovu nalezenou chladnou matkou a válečnými zbohatlíky. To vše v krásném prostředí Kalifornie před sto lety. Za mě dobrý. A obzvláště se mi líbila ta myšlenka, že člověk má na výběr a to nás odlišuje od zvířat. ()

Miksa

Kniha sice může být dobrá, téma je velmi zajímavé, Dean hraje celkem dobře, ale scénář psal někdo na záchodě při zácpě. Všichni herci pomalu tlačí svoje monolgy i dialogy do ztracena a nehorázná nudna se rozlévá celým filmem. Naivita z plátna jen teče. Rebela bez příčiny mám rád. Vysoké hodnocení tohoto dílka je snad zas jen na vrub tomu, že se lidé bojí kritizovat legendy. ()

Shredder

A tak Kain vo svojej ziarlivosti zabil nielen brata, ale aj otca a pravdepodobne matku. S klasickymi mainstreamovymi dielami mam casto problem. Ludia maju tendencie zobrat nejaku vec a urobit z nej mytus.Poznate to vonku pred barom sa strhne bitka, pri ktorej dvaja chlapi zbiju dvoch inych, po par dnoch vsak uz koluje historka ako jeden chlap zmlatil piatich a ani sa nenazdate a za nejaku dobu budete mat pocit, ze pocuvate historky o Supermanovi. V kazdej dobe sa vyskytli vynimocne osobnosti, filmy, knihy ci udalosti, ktore na tu dobu mohli byt uzasne, revolucne, rafinovane a najlepsie avsak to neznamena, ze ostanu neprekonane. Z nejakej priciny vsak tomu ludia casto veria - uz nikdy nebude taky dobry futbalista, uz nikdy nebude existovat taky spevak, uz nikdy nikto nenatoci taky film etc. Nie je nezvykle, ze ludia az za hrob obhajuju nieco o com ani nic nevedia, napriklad vas budu presviedcat, ze hocico od slavnych autorov z minulosti ako Steinbeck, Remarque, Hemingway ci Dickens je lepsie nez hociktora kniha sucasnosti, bez toho, zeby niekedy od nich nieco vobec citali. Taketo vynasanie na piedestal a snobizmus sa mi z duse protivy. Podobne pocity mam aj z tohto filmu. Nic sa nedeje, o nicom sa nehovori a okrem hereckeho vykonu Jamesa Deana nie je nad cim plesat. Nicolas Cage povedal ze sa rozhodol byt hercom potom, ako videl Jamesa Deana v East of Eden. Nuz viem odkial zobral inspiraciu pre svoje herecke kusky, pretoze tu jednoznacne u viacerych hercov vidiet prehnane reakcie na bezne situacie a ta teatralnost a hyperbolizacia z nich v mnohych momentoch len tak salaju. ()

teuwik

Zamilovala jsem se. Naprosto jiné od dnešních filmů a možná proto mi to tolik utkvělo v srdci. Jamese Deana je škoda, dotáhl by to jistě daleko. Tohle je jen důkazem! Nádherný a procítěný film. ()

Anomiska

Príbeh super, prevedenie síce odpovedá vtedajšiemu spôsobu hrania, ale mne nesedí. Zbytočné prehrávanie ma skôr iritovalo. Občas to pôsobí zmätene. Kniha má navrch. ()

Rattlehead

V případě literárních klasik většinou platí, že je kniha lepší než film, což je zřejmě i tento případ. Kniha má zkrátka svůj jazyk, své vyjadřovací schopnosti, které se na filmový pás přenést nedají. Nemluvě o tom, že kniha je tak obsáhlá, že na plochu dvouhodinového filmu se celá prostě přenést nedá. V tomto případě zřejmě dost děje vypustili, což je samozřejmě v pořádku a ku prospěchu věci. Nejvíce oceňuji "zkřivené" záběry coby filmový prostředek, který nahrazuje literární řeč. Ze třech slavných filmů Jamese Deana tento jako jediný ode mě nemá pět hvězdiček, prostě mu něco málo chybí. ()

Amonasr

Když se sejde špičková předloha, špičkový režisér a tak talentovaný herec, jakým byl James Dean, vznikne filmový klenot, který neztratil nic ze své působivosti ani za téměř tři čtvrtě století od svého vzniku. Silný a hluboký zážitek. ()

Anianna

Jeden z těch amerických filmů, který řeší, co je špatné a co dobré. Vina, osamocení, nepřijetí... a tak pořád dokola. Až je toho nimrání se příliš. Dean hraje jak o život i Julie Harris se mi líbila, ostatní postavy působily schematicky, černobíle. Věřím ale, že film v době svého vzniku vzbudil velkou pozornost. 75%. ()

Prejza

Jestli za nic jinýho, za East of Eden si Jimmy Oscar zasloužil naprosto nevoddiskutovatelně. Jeho Cal je asi tou nejzajímavější, nejpropracovanější a nejprogresivnější postavou, kterou chudák Jimmy stihnul ztvárnit. Jasně, že dramatická struktura díla jako takovýho pochází vod Steinbecka, Kazan si dal ale kurva záležet, a film posunul až do takový intimnější roviny. ()

Zdenda

Začátek filmu, dejme tomu první čtvthodina jest velice slabá a celé to drží jen James Dean (zatím ne tolik hereckým uměním,a le svým charizmatem). Herci přehrávají a příběh nemastný neslaný a vůbec... Clovek se boji, že zde James sáhl s výběrem mimo. Jenže. Jenže pak se film rozjede do nebývalých rozměrů. Je na co koukat, James exceluje v každém záběru navíc režie je jistá, v některých místech třeba i zajímavě experimentující (hra stínů) a i scénář je velice kvalitní (nevím nakolik pochválit scénaristu a nakolik Steinbecka, předlohu jsem nečetl).. Vše spěje k velikému finále. Kde jak jinak opět září hvězda jménem James Dean. Neuvěřitelé, co dokázal tenhle mladík. Já vím, vše je ovlivněno kultem osobnosti, onou legendou, ale James Dean je, respektive byl a bude vždy jen jeden. A navždy pro mě zůstane LEGENDOU... Vlastně ani nevím, proč nedávám plné hodnocení, asi za ten slabší začátek a taky rezerva na příště... P.S. Na tak starý film je až s podivem, kolik chemie a jiskření se vešlo do vztahu mezi Calem a Abrou... Další důkaz Deanova neuvěřitelného talentu a umění... ()

pepino

Moje první seznámení s Deanem. Hned jsem musel uznat, že ten člověk měl talent. Kdyby ale jen tak v tom svym Porsche nelítal, možná by tu ještě byl. ()

monikka87

Na východ od raja je podarená adaptácia časti rovnomennej veľmi dobrej knihy. Skvelý James Dean nie ako, on je Cal Trask, prostredie Kalifornie... neostáva mi inak, len udeliť plný počet. ()

JohnnyBoy

Zopakoval jsem si to po letech v televizi. Zajímavé zjištění: Dramatická linie je stále stejně silná a neuvěřitelně přehledná. James Dean hraje tak strašně jinak než ostatní, že všechny scény bez něj jsou ukázkou filmu pro pamětníky, zatímco scény s ním ožívají a jsou stále hrozně autentické. To znamená, že byl prostě unikát. Je škoda, že tahle "velká" dramata již nevznikají, nebo nejsou středobodem Hollywoodské produkce let současných. Ale chápu. Kdo by dneska šel na film o klukovi z venkova, kterej seje hrách, hádá se s fotrem a má matku v bordelu? ()

kubilov

Velice úspěšná literární předloha spolu s prověřeným režisérem Eliou Kazanem a mladičkou vycházející hvězdou Jamesem Deanem, tohle prostě průšvih být nemohl. Nepřizpůsobivý Dean opět hraje jak o život (v roli Rebela však snad ještě lépe), stejně tak otec Raymond Massey či ctnostný synek Richard Davalos, zato Julie Harris mi až překvapivě hodně svou až divadelní afektovaností vadila. Příběh o amerických maloměšťácích v době, kdy byla první světová válka na spadnutí za lepší 4* s nezapomenutelným Jamesem Deanem. ()

marabart

Předem upozorňuji, že toto je komentář pro ty, kteří ČETLI knihu a dobře si ji pamatují. Hodnocení 84 % nechápu. Pro mě je to naprosto nepovedená adaptace a divím se, že Steinbeck si nepodal scénáristu, režiséra a vedoucího castingu. Film zahrnuje pouze část knihy, a proto nemůže být dobře pochopen. Úplně chybí vysvětlení, kdo byla Kate (Cathy), tedy že dohnala jednoho mladíka k sebevraždě, zavraždila své rodiče, dlouho okrádala staršího milence, který ji málem zabil, potom ještě obalamutila Adama a majitelku nevěstince Faye, kterou zavraždila a ještě po ní zdědila podnik i velké úspory. Vztah Caleba ke Cathy je v knize popsán úplně jinak, Caleb si od ní rozhodně peníze nepůjčil. Špatné je i vyobrazení samotné Carthy, z níž absolutně nejde strach. Aron je ve filmu za mazánka, o jeho náboženském přesvědčení ani zmínka. Úplně mě šokovalo, že se zapomnělo na sluhu Leeho, tak důležitou postavu celého románu. Mimochodem to on půjčil Calebovi peníze. Na konci mě ještě dostala "svalnatá" ošetřovatelka a samozřejmě vymyšlené výroky Adama. Aby taky ne, když tam chyběl Lee. ()

ostravak30

Bez přečtení knižní předlohy tvrdím, že jsem byl spokojen. Jak s hereckými výkony, tak s prostředím i námětem filmu. Ono to tak někdy bývá, že rodič se upne z mnoha důvodů na jedno dítě, někdy i nevědomky. A vůli jednomu, dvěma hříchům pak už má u druhého mírný závoj přes oči. Jistě je škoda, že James Dean už stihl natočit jen jeden film. Jeho talent byl veliký. I po tolika letech od natočení má tento film i dnes stále co říct a svůj význam prokazuje. ()