Dark Phoenix

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 114 min

Obsahuje spoilery: "Vezmi si tohle pero, dobře? Je to dárek. Teď si můžeš vybrat, jestli s tím namaluješ pěkný obrázek. Nebo s tím můžeš vypíchnout něčí oko. Každopádně, je to jenom pero. A na co ho využiješ, je jenom na tobě." X-Men jsou zase tady! Film staví na postavách. No a hlavně na přerodu Jean Greyové v její temné já. Mimochodem ta tady vypadá mladě a atraktivně jako nikdy předtím. Aby byla ve filmu nějaká akce, tak v něm figurují i nějací lupiči těl z kosmu, kterým šéfuje obarvená Jessica Chastain. Ta touží po moci, jíž Jean disponuje. To vygraduje v trhání vlasů, které začne v obrněném vlaku, kde exceluje Michael Fassbender v nápaditých a dravých akčních sekvencích. Překvapilo mě úmrtí Jean Greyové a Raven, protože to jsem fakt nečekal. Jinak je to takovej X-Men standard s obvyklou temnou atmosférou. - 70%.(5.10.2019)

Snad v očekávání průšvihu jsem zklamán nebyl. Z Turnerové asi nikdy velká herečka nebude, i když třeba se na stará kolena vypracuje, ale potěšilo mě, že se dokázala dostat i do jiné polohy než ,,permanentně nakrknutá Sansa". Po herecké stránce je nejlepším, jaké překvapení, Michael Fassbender, který utáhl celý film sám (sólovka s Magnetem by nemusela být špatná). Zaujala mě rovněž J. Chastainová, která vskutku vypadala jak z jiné galaxie, i když měla málo prostoru, aby předvedla, jaká že to bezcitnost v ní dřímá. Akční scény povedené - již úvodní nehoda, souboj v nočním městě na téma kdo s koho či závěrečné finále. Jasně, triky vypadají laciněji, než je našinec zvyklý, takové ošuntělé a občas vykoukne nějaký neposlušný pixel, ale tragické nejsou. A pak samozřejmě rozhovory o rodině, egu, co se stalo, mělo se stát a co bude. Někomu to možná přijde jako plkání, kdo řeší něco obdobného, bude mu to připadat až nebezpečně povědomé. Osobně jsem rád, že převládá nad tím vším fantastická rovina, jelikož tu jsem na těchto comicsech vždy miloval. Chápu, že leckdo si žádá v comicsech a následných filmech hlubší ponory, filozofii, spletité příběhy, artové polibky, ale já mám zkrátka nejraději ty původní jednoduché, přímočaré a plné soubojů. Za mě spokojenost, i když jde o film, který se časem propadne do velké skupiny filmů, co jste viděli, ale už ho celý neodvyprávíte.(9.6.2019)

• Tom_Lachtan

Esence komiksové nudy, která nepřináší nic zajímavého, většina děje je podle stejné šablony, jako předchozí x-filmy, aneb něco se stane, Xavier a Erik se tváří odcizeně, pak se zas něco stane, vzpomenou si že byli kamarádi a jednou naposled musí spolupracovat a tak pořád dokola.. Dobrá, palec nahoru, že si z toho v jedné scéně dělají srandu - Your always sorry, and there’s always a speech” ale to je málo. A poslední hřebíček do rakve zaklepe naprosto antiherecký výkon Sophie Turner, která jakoukoliv scénu zadusá do prachu tím, že zkrátka neumí hrát a její výkon je jenom o stupeň lepší, než moderování Jaromíra Soukupa.(12.5.2020)

Z Jean Grey se stala Dark Phoenix a ostatní X-Meni ji po dobrém nezkrotí. Mají ale proti své bývalé parťačce vůbec šanci? A co když o její nové síly stojí ještě někdo mnohem nebezpečnější? Noví X-Meni se vrací ke svým kořenům a víc než na akci se pokoušejí spoléhat na zajímavé postavy a vývoj jejich charakterů. Daří se to tak napůl, bohužel překvapivě solidně režírujícímu Simonu Kinbergovi podráží nohy mnohdy ne moc dobří herci a přespříliš uspěchaný příběh. Pár silných emotivních momentů tu ale také je a finále ve vlaku patří mezi vůbec nejlepší akce, jaké jsme kdy v X-Menech viděli. Čekal jsem to o dost horší.(6.6.2019)

6/10. Ani zdaleka nejde o takový průser, jak všude pročítám či slyším. Akce je parádní (využití schopností moc potěšilo), Zimmerova hudba správně epická a stále to má několik hereckých es (McAvoy či Fassbender), které to táhnou kupředu. Zápletka se bortí pod nezvládnutou dramaturgií a ústřední postava (Sophie Turner) těžce zaostává... ale nejde o žádné fiasko. Je to fajn. Ovšem... smutným faktem zůstává, že série, která komiksový žánr před lety nakopla, se loučí na průměrné notě. Více: https://www.youtube.com/watch?v=9ZiTFV6aQ_k(12.6.2019)

• - Po snímku Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti (2016) skladatel Hans Zimmer oznámil, že se jedná o jeho poslední soundtrack ke komiksovému filmu. Svůj názor však změnil a nabídku na X-Men: Dark Phoenix přijal. (CrypzzXD)

• - Závěr filmu byl výrazně přetočen z vesmíru na scénu ve vlaku, kvůli přílišné podobnosti se snímkem Captain Marvel (2019), která se v závěru odehrává ve vesmíru. (Kinofil)

• - Původně se plánovalo, aby byl závěrečný díl série X-Men dvoudílný podobně jako Avengers: Infinity War (2018) a Endgame (2019). Kvůli produkčním problémům se od nápadu upustilo. (Kinofil)