Dark Phoenix

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 114 min

Z Jean Grey se stala Dark Phoenix a ostatní X-Meni ji po dobrém nezkrotí. Mají ale proti své bývalé parťačce vůbec šanci? A co když o její nové síly stojí ještě někdo mnohem nebezpečnější? Noví X-Meni se vrací ke svým kořenům a víc než na akci se pokoušejí spoléhat na zajímavé postavy a vývoj jejich charakterů. Daří se to tak napůl, bohužel překvapivě solidně režírujícímu Simonu Kinbergovi podráží nohy mnohdy ne moc dobří herci a přespříliš uspěchaný příběh. Pár silných emotivních momentů tu ale také je a finále ve vlaku patří mezi vůbec nejlepší akce, jaké jsme kdy v X-Menech viděli. Čekal jsem to o dost horší.(6.6.2019)

V pohodě průměr, který působí díky výpravě a lokacím rychleji upečeným a levnějším dojmem. Vévodí scény s Fassym a povedená závěrečná akční scéna ve vlaku. Zbytek je už tisíckrát viděná formule - je vidět, že tento x-menovský vesmír je již vyčerpán a pouze recykluje. To platí obecně pro filmové komiksovky, chtělo by to pauzu. Recykluje i Hans Zimmer, ale pěkně. V IMAXu jako vždy pohodová podívaná, která neurazí, ale ani dlouho v mysli nezůstane.(10.6.2019)

• Sdoom

Tak bohužel, tohle se opravdu nepovedlo. Přitom minimálně první půlhodina byla slibná, než přišla osudná hmota do vesmíru. Naprosto nevyužitý potenciál postavy Jean Grey, časté nelogické chování postav, naprostej joke záporák Jessicy Chastain a mohl bych pokračovat v negativech. Fassbender, vizuál a hudba to zachraňují od totálního dna této ságy, kde se stále "vyhřívá" The Wolverine. Tohle bylo tak na úrovni Apocalypse. (kino Atlas, orig.)(9.6.2019)

Dark Phoenix není zdaleka taková katastrofa, jakou jsem čekal. Kinberg docela umí singerovskou atmosféru z prvních dvou dílů, takže se X-Meni i tentokrát jasně liší od marvelek, a navíc se opírají o parádního Fassbendera a nečekaně řízné finále ve vlaku. Správně však tušíte, že tím zásadní pochvaly končí, jelikož většinu filmu podrývají buď slabí herci (ano, jde o partu z Apokalypsy), anebo přílišná zkratkovitost, která paradoxně ničila už třetí X-Meny od Ratnera. Kinberg má řadu zajímavých nápadů (linku s Profesorem X trefil skvěle) a hlavně v akci si je až překvapivě jistý v kramflecích. Jeho film se ale bohužel točí kolem Jean Grey a záhadných mimozemšťanů, což jsou dvě věci, které vás absolutně nebudou zajímat. V rámci série tedy jde o jeden z nejslabších kousků, které vůbec není potřeba vidět. V rámci očekávání to ale zase tolik nebolí. Už kvůli tomu vlaku! (6/10)(6.6.2019)

Nikdy jsem nebyla velký fanda X-Menů. Před Dark Phoenix jsem si pustila všechny filmy (většinu z nich poprvé) a většinou jsem vnímala jen tak na půl, zatímco jsem dělala nějaké domácí práce, nebo byla na compu. Možná právě proto mě žádný z těch filmů nijak extra nezaujal. Dark Phoenix byl prvním X-Men filmem, kterému jsem věnovala všechnu svou pozornost a díky tomu se mi asi líbil nejvíce. Časová linka všech X-menů už je tak znetvořená, že o tom snad ani nemusím mluvit, příběhově to bylo velice přímočaré a herecké výkony nebyly úplně špatné. Asi by se mi to líbilo méně, kdybych do X-Menů byla zažraná. 4*(11.6.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 14. května 2019 v Mexico City. (Varan)

• - Lilandru měla hrát Angelina Jolie, ta však roli nepřijala. (3T)

• - Děj se odehrává 10 let po událostech z dílu X-Men: Apokalypsa (2016). (Varan)