Dark Phoenix

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 114 min

Začátek ucházející, leč pro děj podstatný twist, který dá vše do pohybu, má mnohem menší emocionální zápřah, než by se slušelo. Pak to začne neuvěřitelným způsobem drhnout. Je ironií osudu, že se za kormidlo konečně postaví scenárista série, překvapí sebejistotou v akčních scénách a vůbec mu nefungují dialogy a vývoj děje. Naštěstí se i v té hrozně upachtěné a neučesané druhé třetině, kde jdou postavy často proti vlastní logice a do toho je příběh zbytečně zatížen story vesmírných panchartů, která vůbec, ale vůbec nikoho nezajímá, najde pár skvělých nápadů (z "chůze po schodech" mě vyloženě mrazilo). A pak se najednou téměř stane zázrak a Kinberg naservíruje jedno z nejlepších akčních finále celé série. Z konce je hodně cítit, že se dotáčelo na poslední chvíli (řešení konfliktu jde najednou stranou, protože už na důsledky není čas), ale finální setkání dvou starých přátel nad poslední partií, to mě dojalo. A byla to vlastně i milá tečka za celou X-Men ságou.(18.6.2019)

• HOCKEYKA

Celá vynikajúca séria dostala týmto posledným dielom poriadne na p..u a vôbec nie v dobrom slova zmysle.Celé zle,okrem hudby a Fassbendera.Mal by sa natočiť taký malý vzdelávací dokument o tom,ako sa Sophie Turner podarilo vyhrať casting na hlavnú rolu a ako James McAvoy totálne skurvil jednu z najobľúbenejších filmových postáv.(27.6.2019)

Kvalitou sa to blíži skôr k X-Men 3 a Origins: Wolverine, ale aj tie ma bavili. Dark Phoenix ma moc nenudil a navyše je to krátke oproti predošlým dielom o dobrých 20 minút, čiže to ubehne ako voda. No prijal by som viac scén a aj viac akcie, pretože okrem super scény vo vlaku nič strhujúce tam nieje, tie drobné šarvátky nerátam. Simon Kinberg na to nejde cez akciu ako Singer v Apocalypse, skôr kladie dôraz na Jean Grey a atmosféru (ktorá pasuje k nastavenému Singerovemu tonu), no problém je to, že to funguje tak napol. Mladí X-Meni neťahajú tak ako starí a okrem MCAvoya a Fassbendera tu moc hereckých es čo by utiahli film nenájdete. Navyše im to ich postavy a ani príbeh moc neumožňujú, kedže stredobodom pozornosti je Sophie Turner a Jessica Chastain. No a tie moc nezaujmú. Rozlúčka zo sériou sa moc nepodarila a po tých rokoch fandenia obľúbeným mutantom tento film vo mne nezanechal žiadne emócie. Sklamanie je aj hudba. Zimmer ponúkne mix svojich posledných soundtrackov a dunivej hudby a nemôžem povedať, že by to tam nepasovalo, ale v poslednom filme by som rád počul hudbu a motív X-Menov od Johna Ottmana. Kinberg skrátka nieje Singer. Ako debut a zároveň film s X- Men serie je to fajn, ale ako finále je to slabé. P.S.: za titulkami nič nenájdete. 75% - 4*(9.6.2019)

Rozpočet $200miliónovTržby USA $65,826,828Tržby Celosvetovo $252,423,828Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Nakoniec žiadna katastrofa sa nekoná. Simon Kinberg to na svoju premiéru ustál, ako nedá sa čakať že by dosahol kvalít Singera, či Vaughna, ale nie je o nič horší než taký Ratner, takže nechápem tú smršť kritiky. Máme to pôvodne osadenstvo, ktoré vie vždy potiahnúť, strhnúť, dejovo to je v pohode. Dokonca aj Sophie Turner to nejak zvlášť nekazila a to nejak zvlášť nemusím, myslím že jej herecké kvality moc zaujímavých polôh neobsahujú. A aj keď akcia tu skôr na vedľajšej koľaji, keď na nejakú príde ako vo vlakovom finále, tak to má dosť dobrí náboj. Miestami som mal dokonca príjemné zimomriavky, proste bralo to v niektorých dramaticky vyhrotených, či aj smutných scénach. Svoje tu spraví aj Zimmerová hudba, ten sa jednoducho vie predať. Pre mňa osobne som si to určite viac užil než nejaký Avengers Endgame. Takže u mňa spokojnosť a určite sa rád vrátim tak ako k tomuto filmu aj k celej X-Men sérii filmov. /videl v kine 3D verziu 2x: 80%/(8.6.2019)

6/10. Ani zdaleka nejde o takový průser, jak všude pročítám či slyším. Akce je parádní (využití schopností moc potěšilo), Zimmerova hudba správně epická a stále to má několik hereckých es (McAvoy či Fassbender), které to táhnou kupředu. Zápletka se bortí pod nezvládnutou dramaturgií a ústřední postava (Sophie Turner) těžce zaostává... ale nejde o žádné fiasko. Je to fajn. Ovšem... smutným faktem zůstává, že série, která komiksový žánr před lety nakopla, se loučí na průměrné notě. Více: https://www.youtube.com/watch?v=9ZiTFV6aQ_k(12.6.2019)

• - Výroba a autorizovaná distribuce filmu podpořila více než 15 000 pracovních míst. (BMW12)

• - Natáčení začalo 28. 6. 2017 v kanadském Montrealu a skončilo 14. 10. 2017 v Montrealu. (Varan)

• - Ještě před premiérou bylo potvrzeno převzetí X-men série zpět pod Marvel Studios (díky převzetí studia Fox Disneym) a připojení ságy do MCU. (Kinofil)