Dark Phoenix

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 114 min

• silentname

"Dark Phoenix" bude skutočne poriadna dávka sklamania. Takúto rozlúčku si X-meni od Foxu nezaslúžili a jednoznačne platí, že pôjde o jeden z najslabších X-men filmov. Cenou útechy pre Fox môže byť asi len fakt, že nebolo to na úrovni ako "Fant4stic". To bola veľká ukážka nekompetentnosti. Tento film je len špatný. Nie je veľmi zaujímavý, nemá moc čo ponúknuť a celkovo nijako nevyniká. Charles Xavier sa v tomto filme skutočne predvedie v hroznom kabáte. Myslím si, že vybudovať v hlave Jean steny bol veľmi zlý nápad a celkovo to umocnilo všetko čo sa potom začalo diať. Takže áno. Je to jeho vina. Mrzí ma, ktorá postava v tomto filme umrie, mrzí ma, že akcia je strašne tupá. Niečo tomu jednoznačne chýba. Sophie Turner v hlavnej role je podľa mňa celkom okey, no ako postava Dark Phoenix je podľa mňa veľmi slabo vyprofilovaná. Chcel som ju poznať o niečo viac, chcel som do toho ísť trošku hlbšie a nedať tomu tak jednoduché vysvetlenie. Plus je tu ešte Jessica Chastain, ktorá podľa mňa absolútne nič nepridala. A jej kamenný herecký výkon ma fakt nebral. Čo sa mi na filme páči je časť, keď Jean bude v Xavierovej hlave a bude sledovať jeho spomienky. A nájde sa pre neho odpustenie. Čo ešte? Sem-tam je tam v pohode scénka, ale nemám pocit, že by vo filme bola výrazná scénka, ktorá by ma nejako upútala. Všetky tie pretáčky a posúvania moc nepomohli. Ale pravdou je, že neviem ako by som to zafixoval. Film ma necháva viac menej nezaujatého. Nie otráveného, alebo frustrovaného. Ale nie je nič, čo by som si na tomto filme vysoko užil, alebo by predčilo predošlé filmy. Slabé. Hodnotenie: C-(23.6.2019)

X-Men: Dark Phoenix oproti První třídě a Budoucí minulosti nemá moc čím překvapit a nenabízí příliš hluboce promyšlený příběh se zvraty. Sophie Turner mě bohužel ani po tomto snímku nedokázala přesvědčit o tom, že je mocný "Temný fénix". Vesměs všichni mladí herci mi tam přišli spíše jako přicmrndávači a poněkud mi neseděly rychlé výkyvy v jejich smýšlení. Nejvíc mě oslovila postava s tváří démonické Jessicy Chastain. Na druhou stranu musím pochválit závěrečnou sekvenci ve vlaku, která byla nadupaná akcí od podlahy až po strop. Na staré a první nové X-Meny to nemá ani omylem, ale mohlo to dopadnout hůř.(9.6.2019)

Vzhledem k nulovým až záporným očekáváním široké veřejnosti dlouho dopředu jasná kritická i komerční prohra, která mi láme srdce tím, jak moc mi jde naproti a jak moc si s ní rozumím. Je totiž rozkročená přesně na půli cesty mezi poctou všem myslitelným předlohám a stejně tak i dosavadnímu filmovému odkazu. Dává důraz na týmovou akci, která přitom (naštěstí) postrádá naivitu klasických komiksových dobrodružství a zároveň bezostyšně poukazuje na fakt, že se víceméně opakuje Poslední vzdor, před jehož rozporuplnými dějovými zvraty několikrát pomrkne na diváka - a vydá se jiným směrem. Sophie Turner si navíc rozpolcenou Jean překvapivě uhrává a celé Phoenix sáze tak vzdává (i díky o třináct let vyspělejšímu CGI) větší hold než svého času (jakkoli ikonická) Famke Janssen. Když se navíc do děje ponoří naplno i Magneto, opět dokazující, že Fassbender je z celého osazenstva nejlépe obsazen, zapomínám i na mírně rozporuplné motivace jednotlivých charakterů a výsledné hodnocení rád podřizuji komplexnímu poselství, tak symbolicky nahrávajícímu prapůvodním myšlenkám z prvních dílů. Simon Kinberg mutantům rozumí a až nekriticky je miluje, takže občas zapomíná na diváky, kteří nemají většinu minulých dílů nakoukaných i pozpátku. Rozloučení se samostatnou podobou spravedlivých X-Men přesto dokáže zůstat pevně na zemi, jakkoli se měřítkem vypravilo až ke hvězdám.(15.6.2019)

• Kaka

Veselohra pokračuje i v další epizodě. Materiál o ničem, ze kterého nejde vydojit absolutně nic. I kdyby se Fassbender a spol stavěli na hlavy. X-menům odzvonilo už dávno z mnoha důvodů. Příliš košatý příběh, skákání časem, klišovité scénáře. Není hitmaker, který by to dokázal pevně uchopit a vést. Poslední opravdu povedený díl tak zůstava s naprostým přehledem First Class, který byl svěží, originální a režijně nebývale zdatný. Zbytek po tom už je matlanina bez ladu a skladu. Možná samostatné spin-offy mají nějakou šanci, ale tahle parta hic je jinak těžce za zenitem.(7.9.2019)

Snad v očekávání průšvihu jsem zklamán nebyl. Z Turnerové asi nikdy velká herečka nebude, i když třeba se na stará kolena vypracuje, ale potěšilo mě, že se dokázala dostat i do jiné polohy než ,,permanentně nakrknutá Sansa". Po herecké stránce je nejlepším, jaké překvapení, Michael Fassbender, který utáhl celý film sám (sólovka s Magnetem by nemusela být špatná). Zaujala mě rovněž J. Chastainová, která vskutku vypadala jak z jiné galaxie, i když měla málo prostoru, aby předvedla, jaká že to bezcitnost v ní dřímá. Akční scény povedené - již úvodní nehoda, souboj v nočním městě na téma kdo s koho či závěrečné finále. Jasně, triky vypadají laciněji, než je našinec zvyklý, takové ošuntělé a občas vykoukne nějaký neposlušný pixel, ale tragické nejsou. A pak samozřejmě rozhovory o rodině, egu, co se stalo, mělo se stát a co bude. Někomu to možná přijde jako plkání, kdo řeší něco obdobného, bude mu to připadat až nebezpečně povědomé. Osobně jsem rád, že převládá nad tím vším fantastická rovina, jelikož tu jsem na těchto comicsech vždy miloval. Chápu, že leckdo si žádá v comicsech a následných filmech hlubší ponory, filozofii, spletité příběhy, artové polibky, ale já mám zkrátka nejraději ty původní jednoduché, přímočaré a plné soubojů. Za mě spokojenost, i když jde o film, který se časem propadne do velké skupiny filmů, co jste viděli, ale už ho celý neodvyprávíte.(9.6.2019)

• - Spoiler: Film adaptuje příběh komiksu „The Dark Phoenix Saga“, ve kterém Jean Grey (Sophie Turner) ztratí kontrolu nad svými schopnostmi jako Dark Phoenix a tím nutí X-Meny bojovat proti ní, zatímco císařovna Lilandra se snaží chytit a zničit Jean. (Varan)

• - Po snímku Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti (2016) skladatel Hans Zimmer oznámil, že se jedná o jeho poslední soundtrack ke komiksovému filmu. Svůj názor však změnil a nabídku na X-Men: Dark Phoenix přijal. (CrypzzXD)

• - Ve filmu vidíme fiktivní vesmírnou rasu Shi'ar. V komiksu mají tito ektotermní humanoidi stejný původ jako naše ptactvo a na některých místech svého těla peří (ve filmu chybí). Shi'ar je jeden ze čtyř hlavních mimozemských druhů zobrazených v Marvel Universe. Shi'arská říše je obrovská sbírka cizích druhů, kultur a světů umístěných v blízkosti Skrullů a Impéria Kree. Poprvé se objevila v lednu 1976 v komiksu „X-Men #97“. (3T)