Romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý), jehož láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní. Baron se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. (CinemArt)

Sidonka

"Hastrman" se řadí podle mého názoru mezi lepší průměr. Patří k tomu lepšímu, co bylo u nás za poslední dobu natočeno, i přes jistou nejednotnost, slabší děj a jiné nedostatky. Současná produkce se mi příliš nezamlouvá a tak uvítám i takovouto změnu, která není bez chyb a trochu jí schází ta správná šťáva. Uvítala jsem i sázku na některé nepříliš obsazované herce. Herec Dobrý byl dobrej, vnitřní kouzlo mu nechybělo, postavu ztvárnil opravdu působivě, stejně tak Jan Kolařík jako farář s lidskými slabostmi a hříchy. U Katynky (S.Zmrzlé) už jsem měla výhrady, například jí scházely vášnivé pohledy či jinak znázorněná chemie mezi dvěma více než jen flirtujícími a do sebe zahleděnými jedinci, její provokace působily nepřesvědčivě v tom smyslu, že se nepřenesly na diváka, vypadala jako nepříliš zaujatá koketka, ve vztahu pak scházela předepsaná živočišnost atd. Což je škoda zejména pro to, že milostný příběh filmu dominuje a tvoří na rozdíl od vícevrstevné předlohy hlavní dějovou linii. Také mohla být více propracovaná psychologie postav, osamělost hastrmana i faráře, jejich samota v davu početnějších vesničanů. Kameraman byl místy výborný. Předlohu jsem zatím nečetla, přesto nepochybuji, že umělecky převyšuje hodnotu filmového zpracování. Ale i tak jsem ráda, že toto poetické dílko vzniklo. Už pro ten fotogenický důraz na krajinu (kniha má podle Urbana hlavně ekologický podtext, který je ve filmu jinak spíše potlačený a vztah k přírodě se pak zejména projevuje právě vizuálními vjemy, kromě záběrů na soustavu rybníků a přírody kolem ní mě zaujala například vodníkova hra s kapry a užívání si podvodního světa). Uvítala jsem i vsunuté folklórní prvky. ()

Pierre

Jsem z filmu nadšen. Jen velmi málo mu chybí k plné palbě hvězd. Vtáhl mě hned na začátku a vlastně až doteď nepustil. Nevzpomenu si na hluché místo nebo chvíli, která by mě nudila. Postava Hastrmana je už od začátku strašně zajímavá a herecký výkon Karla Dobrého úchvatný. On je další zoufale nedoceněný český herec. To se snad po tomto filmu změní. Letos je konkurence tak slabá, že Český lev ho u totiž určitě nemine. O tom jsem přesvědčen. Výborně dokázal ztvárnit obě Hastrmanovy polohy aniž by se uchýlil k jakémukoliv přehrávání ke kterému ta role mohla občas svádět. Jinak se čím dál víc přitápělo v kozli napětí a záhad, až nastalo posledních 15 minut s ohromnou gradaci. Asi jsem směšný, ale scéna v bouři mi připadala dost dobrá a nebojím se, to říct. Vrcholem celého filmu byl ale následná scéna s farářem. Ten byl velmi zajímavou a dobře zahranou figurkou. Jedná se o lyrickou baladu, historické drama nečekejte. Ale ten venkovský střet pohanství a křesťanství typický pro tu dobu zde byl celkově znázorněn věrně a realistický. Takový pohled na venkovskou velikonoční frašku parodující umučení Krista a na ty všechny pohanské zvyky byl moc zajímavý. Povedla se také vytvořit působivá pochmurná atmosféra historického venkova. Ve všech záběrech je venku zataženo a prakticky zde nejsou žádné teplé barvy. Možná bych dal i pět hvězd, ale filmu se občas vytýkalo, že je na něm poznat obsáhlá knižní předloha a několik motivů není čas dostatečně vykreslit. To je z části pravda. Není to tak strašné, ale ta zajímavá postava faráře by si zasloužila víc prostoru. A závěrečná scéna je celkově trochu wtf, protože kniha má prý nějakou ekologickou rovinu, která je zde obsažena pár závěrečnými vteřinami. Pokud jste nečetli knihu (stejně jako já), tak možná ne všechno pochopíte. Ale aspoň pak máte při cestě z kina nad čím přemýšlet. A film nemá vůbec zanedbatelné myšlenky. Ta postava Hastrmana má určitě, co říct a má svůj osobitý smysl. Mám nad čím přemýšlet a tento film vážně jen tak nezapomenu. Takže i tento zápor se nakonec stává kladem. No vidíte, já říkal, že jsem z filmu nadšený. Doporučuji všem. Za sebe dávám 4 a půl. ()

blackrain

Od Ondřeje Havelky jako filmového režiséra jsem toho moc neočekávala. Takže mě tímto baladicky laděným příběhem mile překvapil. Připomíná mi to Kytici a Máj, která je říznutá Rokem na vsi. Jsou tu hezky vyobrazené pohanské zvyky, které se církvi samozřejmě nezamlouvají. Karel Dobrý je velmi charismatický herec, ale aby se nám takhle nezaškatulkoval. Kniha Miloše Urbana je mnohem zajímavější. Měla jsem z ní při čtení pocit, že mi sezelenají prsty a na krku pod vlasy budu mít schované žábry. ()

slunicko2

Romantická balada s lehkým nádechem jakési neuchopenosti. 1) Překvapivě příjemný snímek boduje u mužů, kteří oceňují charisma hlavní herečky, ale i u žen svou atmosférou, lyrikou, pěknou krajinou (Dolanský rybník, Zahrádky u České Lípy)._____ 2) Film pokračuje v české plebejské tradici neúcty k autoritám a ahistoričnosti dialogů i zápletky samé. Jinak řečeno, takhle by se tehdy lidé nechovali. Typickými v tomto směru jsou rozhovory faráře s hastrmanem. I když...kdo ví, jak se chová vodník?_____ 3) Baron de Caus, farář Fidelius, učitel Voves, mládenec Jakub - všichni se točí kolem jedné holky. Folklórní úvod do každé ze čtyř kapitol příběhu tvoří lidová slavnost a píseň. Smrtná neděle, velikonoce, máj, svatý Ján._____ 4) Urbanovu předlohu jsem nečetl._____ 5) Zaujala mě 29letá Simona Zmrzlá (Katynka) - svůj part i nazpívala. Dalším zpěvákem byl Jiří Vyorálek._____ 6) 64letý Ondřej Havelka ve svém filmovém režisérském debutu nepropadl. Ale čekal jsem od něho více._____ 7) Zajímavý koment: vesper001*****, jecmen2**** (za poznámku o vnitřním napětí jednotlivých scén). ()

movieband

Výborný (za mě) experiment s českým divákem. Havelka rozjíždí temnou, uhrančivou a poetickou jízdu českou krajinou se zajímavými postavami a na poli českého filmu předvádí nevídaný příběh. Pravda, zpracovat Urbana asi není nejjednodušší, tudíž si během filmu divák může připadat nesvůj díky určitým pochodům (za mě asi scéna u stromu při bouři s Hastrmanem a Katynkou, kdy jsem si nebyl jistý, jestli šlo o symbolismus nebo nedokončenou scénu). Jinak tleskám Karlu Dobrému, protože ten zahrál svou roli výborně. Stejně jako sympatická, uhrančivá Simona Zmrzlá. Přesně tohle je za mě definice českých příběhů, fantazie a vyprávění o lidských vlastnostech. Film mi velice sednul a příjemně překvapil právě samotnou postavou Hastrmana. Závěr perfektně podtrhl formu blízkosti nadpřirozena a lidských emocí. Další, co mě velice příjemně překvapilo, byla forma konfrontace katolické víry s pohanskými rituály. Tenhle film byl od Havelky odvážným krokem, výbornou prvotinou a příjemným klínem do české stereotypní žánrové kinematografie. P.S. Práce s kamerou byla výtečná a díky nepřebytečným a správně načasovaným záběrům, divák procházel místa spolu s postavami. ()

topi

Hastman mě velmi mile překvapil ať už krásnými přírodními scenériemi, tak i suverénním výkonem Karla Dobrého a charismatické Simony Zmrzlé (zprvu se mě do role Katynky moc nezdála, ale postupně jsem se do ní totálně zažral). Všichni hrají skvěle, musím však ještě vyzdvihnout Jiřího Lábuse jako sluhu barona de Caus a Jana Kolaříka v roli kněze. Výborná je také hudba a použití různých lidových písní, které vytvářejí nádhernou folklórní atmosféru českého venkova 19. století. Ondřej Havelka má cit pro tento pohádkově pohanský, temný, místy až bizarní styl a i když se poslední čtvrthodina trochu rozpadá, stále se jedná v našich poměrech o výjimečné dílo. Dokonale pak působí širokoúhlá kamera Diviše Marka. A že jsem kolikrát při některých scénách ani nedýchal, zaslouží si ode mě Hastrman nevyšší ocenění. Moc moc líbilo. Těším se na další Havelkův počin Harlekýnovy milióny podle předlohy Bohumila Hrabala. ()

dom156

Trailer mě navnadil a průběh filmu zklamal. Dokud se děj rozvíjí přibližně do hodiny, vše je v pořádku, naděje dobrý film žije, podpořený solidním hereckým umem a hudebním podtextem. Poslední půlhodinka je ale katastrofa. Vše co se během hodiny buduje, tak se rozbije v prach, vše postavené na hlavu a úplný závěr raději komentovat nebudu. Film si o fous odnáší průměrné hodnocení. ()

salalala

Půjdu trochu proti proudu, když napíšu, že Hastrman má jako jeden z mála českých filmů jasnou vizi a koncepci, jíž se drží, a kterou rozvíjí. Ondřej Havelka se od začátku spoléhá na mystickou atmosféru české vesnice 19. století a dává si záležet na zachycení všemožných zvyků a rituálů. Postupem času do všeho začne přidávat trochu temnější tóny a hororový nádech, což mu docela funguje (s nadsázkou se dá o filmu mluvit jako o prvním českém satanském hororu). Všechno dotváří nádherná kamera, výborně zvolené lokace a hudba, která kombinuje lidové motivy s orchestrálními. Jednoznačnou trefou do černého pak je obsazení Karla Dobrého do hlavní role, Lva získal naprosto zaslouženě, protože snímek utáhne úplně sám a vnitřní boj své postavy zvládl s naprostou bravurou. Zjevením pak budiž charismatická a opravdu moc krásná Simona Zmrzlá, která charakter kokety a jakési ženy vamp uhrála s přehledem. Debutující Havelka tedy nemá film pevně v rukou celou dobu, protože některé motivace postav jsou nejasné, některé momenty naopak zbytečně naznačené a odehrají se až moc rychle, rozdělení filmu na kapitoly a berlička v podobě vnitřního hlasu vypravěče celek rozmělňují, což v kombinaci s pomalým tempem není úplně šťastné. Samostatnou zmínku pak zaslouží závěr, který je trochu WTF a troufnu si tvrdit, že bez znalosti předlohy, kterou jsem dosud nečetl, se asi nedá pochopit. Celkově vzato je ale Hastrman velmi dobrý počin, který má na rozdíl od ostatních českých filmů jasný smysl, autorské uchopení a je na něm vidět poměrně fungující dramaturgie, což je skoro zázrak. 70 % ()

Vědma

Už za ten fakt, že po dlouhé době jsem šla do kina na český film a nezůstala mi po něm ani špetka pachuti z trapnosti, jak se mi u nich často stává. Snad jenom trocha lítosti, že všechna ta poetičnost, tajemnost a nevšednost nebyla ještě přeci jen o trochu více využitá a ukočírovaná. Ale moje hlavní obava - a sice ta, že Karlu Dobrému neuvěřím, že je vodník a bude to celé směšné, se nesplnila. Jeho přirozený a charismatický výkon byl na filmu nejlepší. Smutek v očích a přitom suchý humor a únava z osamělosti. A přitom mělo být mnohem hůř... ()

radektejkal

Jedna hvězda za snahu, kterou tomuto filmu nemohu upřít. Bohužel nemohu přijít na to, za jakou. Nicméně zkusme zapátrat společně: je to pokus o variaci na Pannu a zvíře? čím je tento drákulovodník nebo čím chce vlastně být? jde o ukázku zkarikovaných (zesměšnělých) lidových zvyků? A tak dál a dál až po naivní závěr s korečkovými rypadly. ()

kajas

"Hastrmana" jsem v kině nestihla a zpětně mě to mrzí, protože ty přelety nad krásnou českou krajinou a kouzelnou atmosféru připomínající Brabcovu "Kytici" bych si užila ještě o něco víc. Každopádně mě potěšilo jak řemeslné zpracování, tak herecké výkony (Dobrý a Kolařík byli více než dobří) a obecně snaha pana Havelky přivést na velké plátno také něco jiného než drama/komedii ze současnosti, případně z období normalizace. Velice pěkné. ()

Dont

Hodně zajímavý a nevšední film s velmi dobrým obsazením (Karel Dobrý, Simona Zmrzlá, Jan Kolařík) a výbornou hudbou. Američané mají svého SUPERMANA nebo SPIDERMANA, my zase máme HASTRMANA, kam se na něj hrabe nějaký AQUAMAN. :-) ()

Petrasuvicka

Film se dá shrnout do jedné věty - Byla jednou jedna krásná, drzá slečna - Katynka se jmenovala - a ta s gustem tak dlouho provokovala jednoho nadrženého vodníka v utajení, až se jednoho dne zelený mužík neudržel a trochu jí provětral pod sukní. Ale jinak vcelku povedená, v dnešní době i více méně designová venkovská záležitost představující jakousi původnost českých lidí tíhnoucích k pohanství. Takový malý návrat ke kořenům v klidné přírodě. ()

applause

Po zhlédnutí filmu mám rozporuplné pocity. Myslela jsem, že to bude jeden z dobrých českých filmů v poslední době, ale konec ho znehodnotil. Nevím proč, ale připomnělo mi to Babovřesky. Polovina filmu měla pěkně našlápnuto, byly tu skvělé herecké výkony a zápletka. Postupně jsem se začala nudit, ale nakonec to byl hrozný kýč. Neopomenu ale zmínit výkon Karla Dobrého. Viděla jsem ho snad poprvé v hlavní roli a náramně se do role vodníka hodil. Některé scény byly i vtipné. Tohle je ukázka, že mnohdy není v naší moci změnit to, čím jsme a zvířecí pudy nakonec zvítězí... ()

easaque

-5* Po uvedení do kin jsem se na film hodně těšil, ale zdejší hodnocení mě od něj docela odrazovalo. Nakonec nebyl k odkládání důvod a jedná se kvalitní počin a skvělý debut jak Ondřeje Havelky, tak i Karla Dobrého. I komparz ostatních herců byl skvělý a všichni pasovaly do svých rolí dokonale a nesmím zapomenout pochválit taky Simonu Zmrzlou. Navíc ztvárnění příběhu bylo velmi dobře podáno a autoři výborně zapracovali i na atmosféře, kdy nevtíravě zapojili do lidové atmosféry lehce modernizující prvky. Ty působí v pohádkách z poslední doby jako pěst na oko a tady mi to vůbec nepřišlo. Nemůžu opomenout příběh, který Hastrmana pojal jako lehký thriller a ve své podstatě mi přišel věrohodný až do konce. I když jsem chtěl dát "jen" silnější 4 hvězdičky, tak nakonec film podpořím plnou známkou, protože je to výjimečný český film minimálně posledního desetiletí a neměl by zapadnout, v čemž mu zdejší současné hodnocení (66%) dost napomáhá. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

honajz2

Filmařina je to fakt dobrá, to ano (ačkoli herecký výkony občas pokulhávají), ale celý ten film by mohl mít zajímavý průběh, ale ne. Tady je příběh tak nijak vedený, že je už od začátku jasné, jak to všechno dopadne. Navíc všechny ty kapitoly mají podobný průběh a čím víc se to blíží ke konci, tím více to štve. A konec mi celkem vadil, jelikož člověk ve finále čeká něco většího, přece jenom, schyluje se to tam k masakru a ono ve finále... Nebudu spoilerovat. Jako ano, na české filmy je to nadprůměr, ale přece jenom, na víc jak tři hvězdy to nemá. ()

Martin741

V podstate sa za mna rozpisali uzivatelia Pierre a mchnk. Konecne kvalitny film z CR, po vsetkych tych Kamenakoch, Bastardoch, Babovredoch a podobnych - ale uz dost s vulgarnymi vyrazmi myslim . 70 % ()

rakovnik

Hezký příběh o (nejen) lidské touze, povaze, posedlosti. Samozřejmě v hlavní roli žena a i když si to neberu osobně, tak učitel je opět za pitomce. Film zdobí krásná kamera, milé ač úsporné dialogy a zajímavé obsazení. Navíc Lábus dodává napětí maličko odlehčení. Závěr se do takového filmu moc nehodil, ale pobavil svou ironií. ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky