M. Night Shyamalan uvádí zcela nový thriller inspirovaný komiksem, nazvaný Skleněný. Spojuje tak dva samostatné úspěšné filmy Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016). Z filmu Vyvolený se vracejí herecké hvězdy Bruce Willis v roli Davida Dunna a Samuel L. Jackson jako Eliah Price, známý pod pseudonymem Pan Skleněný. Z thrilleru Rozpolcený se objevuje James McAvoy, který ztvárňuje roli Kevina Wendella Crumba a jeho vícenásobné identity, jež v sobě ukrývá. A právě narušeného Crumba se svými 24 osobnostmi sleduje v novém fantasy thrilleru David Dunn, který k tomu využívá své nadpřirozené schopnosti. (Falcon)

Davies182

Unbreakable glass split. Nerozbitné sklo bylo rozbito, archetypy o comicsových filmech roztříštěny na milion kousků, a znovu pospojovány do nového patvaru. Shyamalan je nefalšovanej génius, jestli tuhle klišoidní premisu držel x let v hlavě, aby jí pak dokázal dát novej, až šokující konzistentní ksicht. V konečným důsledku je tenhle filmovej triptych pro moderní MCU tím samým, co kdysi udělali Mooreovi Strážci pro zlatou éru comicsů. Jsem z toho paf. ()

pepo

Unbreakable, Posledny akcny hrdina, Hrac, 22 Jump Street a vsetky komiksovky sveta namiesane v Shyamalanovskom minimalisticko onanistickom prevedeni. Shy sa evidentne definitivne zblaznil, no tentoraz som mu to zozral. Ten film je uplne meta a bud sa budete usmievat blahom alebo si zhnusene odplujete. Mna to kralovsky bavilo. Aj ked mam velke vyhrady, tak zazitok mi to nepokazilo. 8/10 ()

Xmilden

Ideální je si rozdělit Skleněného na dva dny. První den a první hodinu jsem neustále musel přemýšlet, proč tohle vůbec vzniklo. Mě totiž ani moc nezajímalo co bude s Vyvoleným, Skleněným nebo Rozpolceným. Připadalo mě že mě tady někdo nutí vychtěné pokračování. Druhý den v druhé polovině jsem prakticky zapomněl na trápení, které jsem včera zakusil. Světe div se, Skleněný si svou existenci díky pointě suveréně obhájil. Možná byl problém v tom, že Samuel L. Jackson ve filmu první polovinu nemluví. McAvoyovy kreace nám jsou již dobře známé a Bruce Willis nikdy nebude dobrej charakterní herec. Glass tedy v mých očích předčil očekávání, protože dává mnohem více než jsem očekával. Překvapivou pointu, v kterou jsem díky částečnému znudění ani nedoufal. Vlastně ten film dokonale klame tělem, protože nás nutí koukat jedním směrem, aby nám ukázal, že o tomhle to vůbec ale vůbec nebylo. Jsem rád za to jak se mnou vyběhl a budu se příště určitě zase těšit pane Nighte. PS: Nakonec to není o moc horší než legendární Vyvolený. 75% ()

darkrobyk

Brilantní zakončení trilogie o odlišnosti, která se netoleruje, za kterou se platí. Protože dokud zde budeme MY, tak zde žádní bohové nebudou. Na začátku se ponoříte do příběhu - řeky, která vás vezme s sebou a pak někde vyplivne, aniž byste postřehli, jak dlouho to trvalo. Setkání tří postav, které stojí proti sobě, v jisté chvíli spolu a nakonec se jejich osudy protnou v jednom bolestném okamžiku, je vizuálně působivé (i když kamera není nějak přeestetizovaná, ale všechny záběry mají smysl) s vynikající, místy mrazivou hudbou. Nepolevující napětí až do konce a má touha, aby tenhle film nikdy neskončil. Rozumím tomu, že řada diváků jej nepřijme. Ne že by byl vyloženě artový, i když tam má slušně našlápnuto. Je prostě jiný, než mnozí chtěli, a za jinakost se platí. ()

LiVentura

Vyvrcholení lehce paranoidního světa patří k lepšímu z režisérova díla, Rozpolcený jistě nenadchl, tohle zakončilo "trápení" tří "hrdinů".. :-) ()

CrypzzXD

Nad Shyamalanem tímto lámu hůl. Po nápaditém a precizně filmařsky zvládnutém Split jsem věřil v jeho návrat do první ligy, ale Glass mě rychle s mými očekáváními vrátil na zem. Jediným plusem filmu jsou totiž herci, kteří odvádějí slušnou práci (je radost po tak dlouhé době vidět Willise na stříbrném plátně), ale k čemu to je, když je scénář tak šíleně hloupý a překombinovaný ve snaze nás překvapit různými dějovými twisty, čímž je ale naopak plný nelogických nesmyslů v každé druhé scéně. Nehledě na to, že je to naprostá nuda, jsem ochoten uznat, že Glass má pár výtečných nápadů a myšlenek, ale nejsem schopen překousnout, jak s nimi Shy tupě a bez respektu nakládá. Vizuál je laciná televizní trapnost a jen podtrhuje tento směšný pokus o sequel. Jako zakončení výtečně rozjeté trilogie to imho bolí jako pořádný kopanec do koulí. Kéž by se Unbreakable se Split nikdy neprovázal... 4/10 (Unbreakable series: Unbreakable 9/10 Split 7/10) ()

3497299

Shyamalan to možná na konci s tou Möbiovou páskou metapříběhu v příběhu, v němž nejde o nic jiného, než o osud příběhu samotného, trochu přehání. Respektive až příliš tu metarovinu vysvětluje, když by stačilo naznačit, nebo prostě trochu přidat na narativní rafinovanosti (neodolal svodům se trochu prvoplánově předvádět - asi souvisí s cílovým publikem). Tematicky spřízněnou literaturu co do strukturální a formální důmyslnosti určitě nepřekonává (např. Ostrov v bodě Nemo, Sencislo9), ale i tak výjimečný film, v němž by bylo možné najít komiksovou rodinnou spřízněnost s Moorem, A. Rossem, či Jodorowským (ať již vědomě nebo ne). Alternativa všem těm ortodoxním filmům Marvelu a DC, přitom se netváří tak kulturně nadřazeně jako třeba Birdman (naopak je vtipně sebeshazovačná a žánrově podvratná). Není to úplně čistě přesvědčivé, ale svěží hledisko, takže 4 až 5*. ()

Fiftis

M. Night Shyamalan s filmom Glass uzatvára príbehy trojice s nadprirodzenými schopnosťami. Všetka dráma a atmosféra utiekla s koncom Rozpolteného. Willis nemá čo hrať a Jackson polovicu stopáže len metodicky zíza a slintá z vozíka. Do filozofického bludiska, ktoré nechal Shyamalan nainštalovať, sa bohužiaľ nedostane publikum, ani samotní hrdinovia. Zaujímavou myšlienku a sondu trojice s nadprirodzenými schopnosťami ničí nelogické jednanie postáv, ktoré akoby samy nevedeli, čo sa to s nimi vlastne deje. Sarah Paulson pôsobí v deji otravným dojmom a otázkou zostáva, ktorej strane má vlastne divák fandiť. Odpoveď je ale jednoduchá. S pocitom, že 129 minút dlhé rozprávanie je asi tak dôležité ako ďalší Green Lantern, sa nenájde filmový fanúšik, ktorý by mal chuť Shyamalanove rébusy lúštiť. Ide o obrovské sklamanie a plytvanie nielen potenciálom série, ale aj hercami. ()

filmfanouch

M. Night Shyalman dal v roce 2000 světu Vyvoleného a v roce 2017 poté Rozpolceného u kterého se ukázalo, že funguje ve stejném světě jako Vyvolený. Ještě tentýž rok bylo potvrzeno, že se Vyvolený a Skleněný dočkají závěru své trilogie Eastrail 177 jménem Skleněný ve kterém se kromě Vyvoleného a Rozpolceného pochopitelně vrací i Skleněný. M. Night Shyamalan dlouho prohlašoval, že právě Skleněný po 19 letech zakončí příběh, který kdysi nastartoval ve Vyvoleném a bude definitivní tečkou za celou srážkou vlaku Eastrail 177. M. Night Shyamalan u Rozpolceného jaksi našel ztracenou formu a leckdo tak doufal, že právě Skleněný bude ten oficiální návrat na vrchol..... No do toho totálního návratu na vrchol má asi Shyamalan ještě daleko, s radostí ale řeknu, že je Skleněný dokonalé zakončení celé Eastrail 177 trilogie a jeden z nejuspokojivějších závěrů trilogie všech dob. Tohle je to správné zakončení Vyvoleného na které jsme dlouho čekali. M. Night Shyamalan natočil nejlepší film za hodně dlouhou dobu (možná od Vesnice a to už je 15 let!). Skleněný je vzrušující podívaná, která sice není pro každého, pokud se jí ale divák podrobí už ho jen tak nepustí a totálně ho pohltí. Perfektně spojuje postavy nastavené ve Vyvoleném a Skleněném a Bruce Willis zde podává nejlepší herecký výkon od Sin City (taky dlouhých 14 let!). Skleněný navíc servíruje pravděpodobně nejchytřejší film s tématikou superhrdinství. Často jsem si při jeho sledování vzpomněl na Temný rytíř povstal nebo Logana, kteří sice ve finále fungují ještě o level výš, Skleněný se však rozhodně nemusí stydět. Není to film pro každého. Kdo jde do kina kvůli akčním scénám bude zklamán jelikož těch je ve filmů snad méně než kolik je prstů na ruce. Zapomeňte na Batman v Superman nebo Občanskou válku. Skleněný stejně jako v případě Vyvoleného nebo Rozpolceného spíše jde po psychické hloubce postav- jejich charakterech, vztazích a pocitech. M. Night Shyalaman tak dokázal za 20 milionů dolarů natočit film, který sice nevypadá příliš draze nebo lákavě, ve finále však nefunguje vůbec špatně. Vyvolený-Rozpolcený-Skleněný do jisté míry tvoří pravděpodobně jednu z nejzbytečnějších trilogií v dějinách, na druhou stranu jak Vyvolený tak Rozpolcený dokázali fungovat sami o sobě a především by bez závěrečné scény Rozpolceného člověk těžko pochopil, že se vlastně jedná o stejný sdílený svět. Skleněný je tak jakýsi kříženec obou snímků a i když z toho mohl vzniknout hrozný bordel, ve výsledku to opravdu funguje. Stejně jako u všech předchozích Shyamalanových filmů platí, že jeho filmy nejsou pro každého. Ten problém má i jeho dodnes nejlepší film Šestý smysl. Film trvá 129 minut a po úvodních 15 minutách následuje téměř hodina bez akce, kde jsou Vyvolený, Rozpolcený a Skleněný uvězněni v blázinci, jsou vyslýchaní, mezitím se jim jejich blízcí nějak snaží pomoct....zrovna s těmi scénami s blízkými mám problém, protože ve finále jsou fakt zbytečné. Anna- Taylor Joy, která mě bavila v Rozpolceném je tady tak nějak navíc stejně jako Charlayne Woodard v roli matky pana Skleněného. Jediný kdo tam nějak funguje je tedy syn Vyvoleného v podání Spencera Treata Clarka (který se obličejem vůbec nezměnil). Bál jsem se ale toho, že jak Shyamalan hlásal, že měl původní materiál až 200 minut, že z toho bude sestříhanej bordel. Nikdy jsem však neměl pocit, že by mi něco nedávalo smysl nebo tvořilo dějovou nesrovnalost. Jak sem říkal tak Bruce Willis předvádí nejlepší herecký výkon od Sin City, James McAvoy si toho schizofrenika pořád dává na Oscara a Samuel L. Jackson se konečně vrátil jako pan Skleněný a všem vytřel zrak. Už jenom vidět tyhle tři spolu na plátně je paráda ,vše to ale nějak pomalu spěje až k finále..... za který se zvedám a Shyalamanovi tleskám! Shyamalan sice vždycky tvořil pro své filmy zásadní zvraty, tohle ale není takový ten novodobý dementní zvrat, nýbrž návrat k Šestému smyslu, Vyvolenému nebo Znamení! Doufal jsem, že na to bude mít Shyamalan koule ale nevěřil jsem tomu. Ale udělal to! A už jenom proto Skleněného obdivuju. Díky tomu všemu jsem schopen Skleněnému odpustit slabší akční scény, celkem nevýraznou postavu Sarah Paulsonové, pár přeci jen zbytečných scén,ne-úplně výraznou hudbu nebo absenci nějakého zajímavého originálního vizuálu. Skleněný není dokonalý film, je to ale důstojné zakončení Eastrail 177 trilogie. Máme Vyvoleného. K tomu můžou existovat různé výtky, ale měli bychom z něj být nadšení. Následně dorazil jeden z nejlepších horrorů posledních let Rozpolcený. A nyní vznikl Skleněný, který ukazuje, že byli všechny motivy zacyklený a hrozně tím ve výsledku prospívá Vyvolenému i Rozpolcenému. Ve výsledku možná nemusíme na trilogii Eastrail 177 vzpomínat tak dobře jako na trilogii o Temném rytíři nebo Spider-Manovskou trilogii od Sama Raimiho, rozhodně se ale jedná o jedny z nejchytřejších projektů se superhrdinskou tématikou... a to ve výsledku taky není málo! () (méně) (více)

lamps

Nemohu a ani se nechystám vyvracet, že Glass je filmem problematickým, k němuž si řada diváků jen obtížně hledá cestu pro nevídané rozkročení mezi příběhovým originem a žánrovým archetypem, který přetváří populární vzorce ve prospěch výstavby a gradace vlastního unikátního světa. Ale stejně mě překvapuje, jak kriticky se k němu publikum staví, neboť za povrchním vzdorováním pohodlnému zážitku leží snímek skvělý a koncepčně soudržný. Říká se, že úvod je nudný - naopak, volným navázáním na předchozí filmy a sledováním známých hrdinů v akci Shyamalan nejen oprašuje nostalgii, ale zároveň znovuustavuje jejich pozice na šachovnici a vychází maximálně vstříc těm divákům, kteří Vyvoleného ani Rozpolceného nemají příliš v paměti. Říká se, že pasáž v léčebně je idiotská - nechápu proč. Režisér zde našel ideální kulisu pro rozvíjení a vysvětlování vzájemných vztahů mezi trojicí postav, přičemž upevňuje sevřenost vyprávění tematizací jednak vnitřní a přesahující superhrdinské zápletky, která aktéry motivuje, jednak vnějšího příběhu v podobě únikové hry, která je procesem k dosažení vyššího, postupně se obměňujícího cíle. Dva různé závěry pak nejen završují fyzické střetnutí postav (akce na parkovišti), ale také ukazují, co jejich osudové střetnutí přineslo okolnímu světu, jenž byl do té doby jen v pasivní podružné pozici v očích hrdinů, kteří sami sebe považovali za nadřazané, popřípadě je tak vnímal i samotný divák (nádraží). Film tak končí možná nečekaně, ale naprosto srozumitelně vůči předchůdcům i vůči vlastním měřítkům, jelikož navzdory pedantské práci s detaily a neustálému rozšiřování univerza je v něm vše poskládáno tak, aby ho pochopili i ti předešlými díly nepolíbení - a možná to je jádro problému, proč ho tolik zastánců hlavně Vyvoleného odmítá přijmout. ____ Silný zážitek pak umocňuje ještě napětím pulzující soundtrack, ďábelský výkon McAvoye, velmi dobrý střih a zapojení flashbacků, které dovysvětlují jednotlivé zvraty ve prospěch udržování zvědavosti a napětí. Osobně mi vadila jen řada drobností, mezi nimiž ční jeden velký scénáristický fail, který zatím nejsem schopen přehlédnout, a celková vizuální lacinost některých sekvencí (především pak samotného útěku, který působí dramaturgicky odflákle) To už ale k pozoruhodným snímkům asi patří... 80% ()

Shakers

Vyvolený bola pecka, Rozpoltený mi prišiel slabší, ale stále zaujímavý a Sklenený je niečo medzi jedným a druhým. Predovšetkým ma potešil návrat postav (dokonca aj Specer Treat Clak sa vrátil ako Dunnov syn), napojenie príbehu na vyvoleného (flashbacky) a príbeh, ktorý je zaujímavý, ale aj miestami trošku uťahaný. Prevažne sa film odohráva v liečebni, čo je skoro cela prostredná časť filmu, no niečo detektívnejšie (pátranie po Crumbovi) je zas v úvode, no a akčnejšie (finále) na konci. Shyamalan vždy vedel niečim šokovať, obzvlášť v závere (šiesty zmysel, osada) a aj keď tu až tak nešokuje, minimálne vie zaujať a predovšetkým ponuka film, ktorý všetky dieliky s predošlých dvoch filmov spája a zároveň aj uzatvára. 80% - 4* ()

JohnnyD

Kým Unbreakable bol komiksová dráma/thriller a Split psychologický horor, Glass je postmoderný komediálny komiks. Dokonca aj postava Jamesa McAvoya, ktorá mala byť v Split desivá, je tu skôr komediálnym prvkom. Nečudujem sa preto, že mnohí diváci ostali z tohto žánrového posunu rozčarovaní. Glass vyzerá úplne, akoby ho Shyamalan nakrútil hneď po Lady in the Water. Aj tu sa totižto pohybuje na tenkej hrane medzi komédiou a (komiksovou) fatálnosťou a to všetko dopĺňa o žánrovú meta-vrstvu. Glass je jeden z tých filmov, kde divák očakáva, čo sa stane, chce, aby sa to stalo a keď sa to stane, má na tvári široký úsmev. A po dlhšej dobe Shyamalan opäť (v menšej miere) predvádza aj svoj vizuálny talent (scéna snímaná spod mláky!). ()

Indiana

Tohle mělo potenciál a zasloužilo si to o něco vypiplanější scénář, větší rozpočet a hlavně lepšího režiséra. Shyamalan už má nejlepší léta dávno za sebou a natočit to ve větším měřítku s lepší výpravou třeba David Fincher nebo Denis Villeneuve, tak věřím, že by to byla absolutní vyhrocenost. Nejvíc to bylo vidět při tý jejich šarvátce na trávníku před ústavem, to bylo tak strašně nudně a skoro i amatérsky natočený, že sem musel kroutit hlavou. Abych ale pořád nevyčítal, tak zas tak jsem se u toho nenudil a herci to držej nad vodou a měl jsem radost vidět Bruce Willise po letech v nějakym zajímavějším filmu. V rámci trilogie sešup dolů oproti skvělýmu Vyvolenýmu, ale určitě lepší než sračkoidní Rozpolcený. ()

Beckett51

Shyamalan natočil bez jakýchkoliv pochyb mistrovské dílo a je mi upřímně líto lidí, kteří ho v tom nedokáží (nebo nechtějí) vidět. Neskutečně precizně propojené s předešlými díly, bravurně vypiplané v každém detailu a skvěle strukturovanej scénář, kterej si s divákovým očekáváním hraje přesně tak, jak potřebuje, a díky tomu to v závěru má neskutečnej dopad. O herecký lize nemá cenu ani mluvit, Samuel a James samozřejmě vedou, ale Bruce či Sarah rozhodně do šedi nezapadají. Hudebně skvělé (už druhej den mám v hlavě tikání hodin), kamera naprosto skvělá a typická minimalistická Shyamalanovská atmosféra tomu přidává nehoráznou osudovost. Ač tomu stále nevěřím (a opět se mi potvrdilo to, že je potřeba si udělat vlastní názor a nekoukat na názory místních samozvaných kritiků, kteří vám i u skvělýho filmu vysvětlí jaká je to sračka jenom proto, že to natočil člověk co natočil Posledního Vládce Větru), za sebe mohu bez ostychu říct, že Shyamalan dokázal zkomponovat jednu z nejlepších trilogií co jsem kdy viděl a síla celého kontextu ve mě bude rezonovat ještě hodně, hodně dlouho. ()

Allien.9

"Vyvolený" je zvláštní drama s inklinací ke komiksovce, "Rozpolcený" příjemné devadesátkové béčko s božským McAvoyem a "Skleněný" je Průser roku 2019 s bombastickým trailerem. Shyamalan se nechal unést přívalem dávno ztraceného obdivu a úplně zapomněl, že má před sebou ještě jeden film. Tak roztěkaný, překombinovaný a zároveň nudný film (plný do nebe volajících nesmyslů a směšných zvratů) jsem už dlouho neviděla; viz komentář Tft. Tohle mohl být kult, ku*va! ()

misterz

Čo sa týka scenára, prišlo mi to ako keby len tak náhodou dostal M. Night Shyamalan nápad, spojiť Vyvoleného a Rozpolteného. Na druhú stranu treba uznať, že aj keď sa tam v podstate nič takého svetoborného nedeje, tak aj tak celkom zabavilo. A to aj napriek tomu, že záverečný twist bol viac-menej očakávaný. Len tej akcie by som privítal viac, z tohto pohľadu bol Vyvolený na tom ďaleko lepšie. Slabší nadpriemer. 70/100 ()

2-Xtreme

Glass nerobi svojim predchodcom ziadnu hanbu. Vyborne doplna a zaroven rozsiruje vytvorene univerzum. Univerzum v ktorom nechal Shyamalan dokoran otvorene dvere dalsim filmom, napadom a tymto "inym" superhrdinom. Cenim, ze stale sa film drzi pri zemi a nie je z toho preplacana farebna duha ala Avengers. ()

Vančura

Možnost vidět znovu Anyu Taylor-Joy byla fajn a obsazení celkově mě hodně bavilo (Samuel L. Jackson nemá chybu, James McAvoy taktéž, u Willise už jsem takový dojem neměl, ale i tak mi zde nevadil). Ten debilní závěr to ale celé totálně zabil a umíral jsem u toho trapností. Celkově ten film vnímám rozpačitě a přišel mi dost násilně naroubovaný na předchozí dva filmy - a z tohoto pohledu mi přijde vlastně tak nějak zbytečný. ()

liskam

Abych pravdu řekl je mi jedno, že film byl nedokonalý, že by mohl mít lepší scénář, lepší režíí, lepší spád a bůh ví co všechno. Na film jsem se těšil už po shlédnutí Rozpolceného a dostal jsem přesně to, co jsem od Shyamalana očekával. Kvalitní shrnutí a důstojné ukončení trilogie která trvala 19 let. Hodonotil bych za 4*, pátou * přidávám za hudbu, protože ta byla prostě dokonalá! Takže přátelé a všichni fanoušci M.Nighta a filmu přestaňte řešit prkotiny a užijte si Nový Svět podle Shyamalana. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací