U brány věčnosti

(festivalový název)
  • USA At Eternity's Gate (více)

Životopisné drama o malíři Vincentu van Goghovi natočil Julian Schnabel, režisér filmů Skafandr a motýl či Basquiat. Snímek zachycuje závěrečná léta umělcova života, která van Gogh prožil ve francouzském Arles. Výrazná vizuální stránka a působivé efekty doplňují skvělý herecký výkon Willema Dafoea v hlavní roli a přibližují svět a mysl umělce, kterému se kvůli duševní chorobě a nekonformnímu chování dostalo uznání až po smrti. (Febiofest)

Kortexo

Konečně film, který ukazuje ve velké míře štastné období jeho života a jeho lásku k malování.Uřiznuté ucho a duševní nemoc z otravy olovem z barev je jen symbolické a skvěle dokresluje děj. ()

0verseer

"Maybe God made me a painter for people who aren't born yet. It is said, Life is for sowing. The harvest is not here." Nepamätám kedy ma naposledy film dokázal zasiahnuť tak ako práve tento. Snímok so svojími aspektami elegantne kontrastuje podobne ako Vincentove obrazy. Chaotickú kameru s častými náhľadmi imitujúcimi pohľad prvej osoby a niekedy až groteskne pôsobiacimi blízkymi zábermi na ostatné zúčastnené postavy kontrujú pokojné tóny klavíru. Oku lahodiacia príroda južného Francúzska poskytujúca jedinú útechu hlavnému protagonistovi v kontraste s chladnými obyvateľmi, ktorí nadčasového umelca s psychickými problémami odsunuli na okraj spoločnosti. Dafoe patrí medzi mojich obľúbencov a van Gogh je jednou z jeho ďalších veľmi výrazných a bravúrne stvarnených úloh. Amalric a Mikkelsen v menších, no nápadných úlohach taktiež potešili. Pri zvažovaní absolútneho hodnotenia si vždy kladiem otázku, čo mohol film robiť lepšie. V tomto prípade je odpoveď jasná. Nič, všetko do seba dokonale zapadlo. ()

PlysovyMacko

Kamera snima tvare hercov velmi intimne zblizka. Vincent miluje prirodu, tula sa nou, maluje ju, zije nou. Jeho obrazy sa ludom nepacia. Pacila sa mi myslienka, ktoru povedal knazovi - mozno moje diela su urcene pre ludi, co sa este nenarodili, rovnako ako Kristovo ucenie. ()

Pete

Tak si to srovnám v hlavě. Především vždy skvělý Dafoe tu podává jeden ze svých nejlepších výkonů, a stává se skutečným trpícím géniem. Také se zbytkem castingu nemám problém. Naopak další umělec Schnabel sice maluje patřičnými barvičkami, jenže opakuje stejné postupy, jaké už u něj známe z dřívějška, a ze všech jeho filmů mám tento rád nejméně, respektive trpím u něj nejvíce. U brány věčnosti mě sice bavilo víc, než S láskou Vincent, nicméně na nedostižnou klasiku Žízeň po životě se nechytá. ()

Bilky

Škareďák DAFOE by si sošku Oskiho naozaj zaslúžil. Od dôb ČATY, čo už je snáď 30r. podáva nadpriemerné výkony a postava Vinca mu tentoraz sadla ako uliata. Samotný film potrebujem vidieť ešte raz - kvôli nekvalitným podmienkam a kvalite kópie absentovala tá “atmosférická melodika” o ktorú sa film evidentne snažil. U mňa skoro 80% ()

solisoli

Úzkostlivý psychologický pohľad na najpôsobivejšie obdobie Vincenta, keď si odrezal pravé ucho. Úžasná kamera a skvelý Willem Dafoe, ktorý si zaslúži Oscara, nie len za túto postavu. Škoda, že dramaturgia hlbšie neanalyzuje maliarske myslenie, ohľadne farieb a motívov v čom bol Van Gogh výnimočný a nenapodobiteľný. ()

Gortyna

Film o takové mimořádné osobnosti se dá pojmout různě. Schnabel se námětu zmocnil po svém; s citem, křehce, poeticky. Žádné pseudoatraktivní motivy vztahů s prostitutkami, žádné pití. Důraz na křehkou, zmučenou duši. A všichni herci skvělí. ()

sysyphus

“Winter is always dangerous to you.” Človece, tento film je tak čistý, že som pri jeho sledovaní takmer neprestajne zažíval číru radosť z bytia. Dafoe, ktorý neskutočne čisto a presne portrétuje Vincentovu myseľ … dej napísaný a natočený subjektívnou kamerou … hrejivá kvalita svetla … zvukové a strihové efekty, ktoré v spolupráci similujú roztrieštenú myseľ tak precízne ako v žiadnom inom mne zatiaľ známom filme …  “God is nature. And nature is beauty.” Neskutočne dôverne zobrazená krásna myseľ tvorivej duše. Film plný svetla. Rovnako ako lúčne púpavy na začiatok jari zafarbia človeku ruky aj šaty, keď s nimi príde do kontaktu … tak isto aj tento film na mne zanechal odtlačok hrejivého žltého svetla, ktoré ma bude ešte dlho na duši hriať a v mysli omínať.  Majstrovské dielo od Majstrov filmového remesla venované Majstrovi maľby ()

rigby

Hodně poezie, hodně slunce, ale také trochu podivností. To je v kostce celý obsah filmu. Nejkrásnější jsou opravdu ty záběry přírody, kterou kráčí Vincent, a záběry, kdy maluje. A pak trochu filozofování nad životem a trochu šílenství. Příjemné pokoukání. ()

HellsAngel

Jeden z najumeleckejších filmov, ktoré som mal možnosť zhliadnuť. Prvá polovica na to miestami dopláca, pretože sa dejovo nijako zvlásť neposúva. Druhé dejstvo to ale dostatočne napravuje a v samom závere sme svedkami hneď niekoľkých úžasných myšlienok a minimálne rovnako trefných obrazových metafor. Krásna kamera a ešte krajšie vizuálne stvárnenie sú presne tým, čo si umelec van Goghovho formátu zaslúži. Aj keď obsadenie Willema Dafoea môže v niektorých vzbudzovať pobúrenie kvôli jeho vyššiemu veku (mohol by byť Vincentovým otcom), nedá sa poprieť, že tam je istá podobnosť. A najmä (a to je ozaj to najdôležitejšie) ho zahral vskutku perfektne, pričom si zachoval noblesu a šarm, ktorý je mu natoľko vlastný. ()

Grázl83

Teda, ta rozklepana kamera mě vytáčela. Celkově je to spíše umělecké dílo, než dobrý film. Dafoe zahrál výborně, ale nechápu proč šedesátnik hraje třicátníka, je to do očí bijící. U filmu jsem se šílené nudil, proto hodnotím tak nízko ()

Igy007

Vizuální stránka je skvostná. Žlutomodré ladění spadlo přímo z Vincovy palety. Dafoe se na roli skvěle hodí, ten by hrál špatně, leda kdyby při natáčení zemřel. Přesto mi tam něco chybí, důkazem je i to, že ačkoliv jsem film viděla několikrát, vůbec si ho nepamatuju, nic kromě vizuálu mi neutkvělo v řepě. ()

Gemeroid

Jak to říct a neurazit? Měli skvělou postavu, dost dobrý příběh, skvělé herce i scenérie, ale... Člověk se musí rozhodnout co bude dělat dřívt. Buď si vytahuju koule skříplé do zipsu, nebo točím film, nemůžu dělat obě věci najednou. Jak tady někdo psal: vizuální orgie - kurva, vzpamatuj se, ti říkám. Už ti to nedělá dobrotu, už ne, buď se na to vyser úplně, nebo aspoň změň dealera, ale takhle dál ne. Ten film nebyl udělaný pěkně, ani zajímavě. Působí to retardovaně, odfláknutě, nepřijde mi v pořádku vyhonit si ptáka na objektiv a pak s tím točit film. Také často vidíme záběr typu: zapomněl jsem vypnout foťák a teď si točím nohy - každý normální člověk to smaže, ale toto je kurva umění. Lidi, já to nechápu. Hledíte na film a tam je rázem střih jako by si to střihač právě vytáhl z prdele, tak na to hledíte a nevíte zda to tam fakt bylo, nebo vás v průběhu unesli mimozemšťani, ale nikde žádná jizva, tak bych na to nevsázel. Ty dvě hvězdičky jsou za příběh za Williho, který i v osmdesáti sedmi dokáže zahrát skotačivého třicátníka. Jinak to stálo za velké, smradlavé hovno. Třeba Julian natáhne schnabel, tak to docením, ale zatím hovno, jestli je toto jeho dar od Boha, tak je Bůh pěkný kretén. ()

jauahaoas

*****Vynikající kamera(pole, krajina, slunečnice, žena, zemědělci..) a příběh ve své době francouzského malíře Vincenta van Gogha se odehrává zejména v jeho fázi života, kde je ho psychika není ve formě pochopení běžných lidí. Dobrý je rozhovor s M. Mikkelsenem v podloubí kláštera, který s ním jako málo který člověk uměl cítit. Diváka, který mám alespoň trochu uměleckého pohledu, tento film určitě zaujme a odnese si hluboký a pohodový zážitek. ()

mircxxx

Vše kolem malířů a malování mě naprosto míjí. Neorientuju se v tom a odpuzuje mě to. Film jsem pustil "na zkoušku", nic jsem od něj nečekal a o to příjemněji mě překvapil. Vizuálně velmi povedený, Efekt částečně rozostřeného obrazu, roztřesená kamera (ale ne tak debilně jako v některých rádoby akčních filmech), to vše pomohlo zobrazit VanGoghovu psychózu. Willem Dafoe perfektní. ()

sarkikos

Žádám tímto všechny kameramany světa, aby se přestali domnívat, že tímto způsobem snímání filmu pomůžou. Ryzí utrpení. Ne, není to zajímavé nebo novátorské. Je to blbé. Dokoukala jsem jen z úcty k ostatním umělcům. ()

cyglos

Někdy se nehodí vystřelit hodnocení hned po shlédnutí filmu. Tady to neplatí. Také nazvat toto dílo životopisným je díra vedle terče. Konečně jsem se dočkal zpracování, které dává skulinou nahlédnout do pocitů, které vedly ruku malíře tak skvělých pláten. Kamera je rovnoceným partnerem režisérského a scénáristického záměru. Práce se světlem, umocnění pocitů diváka a nálad obrazu děje je mimořádná. Hudba jen lehce podmalovává jinak dramatické pochody v mysli malíře. Já si tedy smlsnul a jistě né naposledy. To, že Willem Dafoe je ve skutečnosti starším - ve skutečnosti, než byl va Gogh, mne nikterak neuráží. Práce s mimikou a celková podobnost je skvělá. Já za pět hvězd. ()

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

91. ročník Oscarů vyhlášen

91. ročník Oscarů vyhlášen

25.02.2019

V noci ze 24. na 25. února 2019 byly vyhlášeny 91. ceny americké Akademie filmových umění a věd. Od roku 2002 se udílí v Dolby Theatre, a letos tomu nebylo jinak. Jedna výrazná věc se ale přeci jen… (více)