Jak básníkům chutná život

• angličtina How Poets Are Enjoying Their Lives (více)
TV spot
Československo, 1987, 102 min

Režie:

Dušan Klein

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (více)

Po úspěšné promoci se čerstvý doktor Štěpán Šafránek vrací do rodného města, aby, vybaven znalostmi a maminčinými radami, nastoupil v místní nemocnici na internu. Úsměvná studentská léta skončila a Štěpán se seznamuje s novým životem a prostředím. S přísnou primářkou, záletným kolegou Sahulákem, kolegyní Tupou i nevrlou uklízečkou. Podaří se mu rozzuřit primářku, když k její prominentní pacientce přidělí na perfektně vybavený dvoulůžkový pokoj paní Hubáčkovou. Na druhou stranu se ovšem díky tomu seznámí s její půvabnou dcerou Alenkou. Což je sice hezké, ale draze zaplacené. Pro své postoje a zásady totiž brzy narazí a je při nejbližší příležitosti přeložen na místo venkovského obvodního lékaře do Bezdíkova. Tady se musí v malé ordinaci s kamny na uhlí a výřečnou zdravotní sestrou Toničkou vypořádat nejen se zástupy čekatelů na razítka a různá potvrzení, ale také s odpoledními návštěvami u pacientů. A opět se setká s Alenkou, která žije na místním zámku s rodiči, kteří tu pracují jako kasteláni. Když v televizi zahlédne bývalého spolužáka a spolubydlícího Mirečka, nyní delegáta mezinárodní zdravotnické organizace, spojí se s dalšími spolužáky Venošem, Honzou a Vendulkou a společně ho unesou na flám do Venošova sklípku. Stále více času však Štěpán věnuje Alence, které začne říkat Píšťalka. Zamiluje se do ní, přestože je zasnoubená s přízemním učitelem Hájkem, který má život naplánovaný do nejmenších podrobností. Nakonec dá Píšťalka Štěpánovi přednost před Hájkem, i když než se tak stane, musí překonat ještě spoustu překážek. (TV Nova)

Tiiso

Solidní pojetí o zařazení všech aktérů do plného života a ztvárnění následujícíh příběhů z něj vycházející. Tento díl pro mě znamenal takové rozloučení ze sérií jelikož dva nadcházející už mě tolik neoslovilo. ()

topi80

Oproti jiným komentářům hodnotím tento díl o trochu níže. Pro mě tam vtipu trochu ubylo, byť se nám hlavní hrdina definitivně vyprofiloval. I tak jde o skvělou podívanou pro kterékoliv odpoledne i večer. U čeho jsem se nasmál nejvíc, bylo žvatlání Mirečka v televizi a Šafránkův povzdech "A já dělám doktora v Bezdíkově." ()

winstonik

Pravda o pravdoláskavom Štěpánovi je, že sa smeje svetu, ktorý nefunguje, a sníva o svete, ktorý nefunguje tiež. But delicious. ()

papadoce

Ako (ne)fanúšik tejto série konštatujem, že sa jedná o najlepší diel. 3,5 hviezdy by si to zaslúžilo, ale 4 by už bolo moc. ()

RAFT

Tenhle třetí díl který drží latku hodně vysoko ostatní díly už sou slabší kousky.Starší díly sou prostě klasika.70% ()

Rattlehead

O něco slabší než první dva díly, ale pořád velmi dobré. Tímto filmem měla celá série jednoznačně skončit. Píšťalku mám ze všech Štěpánových lásek nejraději. Výborné nové postavy hrané Hrušínským, Zedníčkem a Hlaváčovou. ()

Lumpus

Snad proto že jste ze zámku snad pro ten šampon z heřmánku Dřív než-li budeš vdaná chtěl bych ti někdy do džbánku pro pivo skočit k Beránku Píšťalko ufoukaná ()

pe3czech

Pro mě jsou Básníci příjemnou československou klasikou. Vítanou příležitostí zavzpomínat si na doby, kdy jsem byl malý špunt a viděl tyhle filmy poprvé. Ale jen do doby, než dají v televizi něco z mých TOP, pak přepínám. ()

Patches1984

Stále vydařený díl, ačkoliv dvojka mi sedla víc. Tohle je spíš taková série náhodných vtipných scének bez nějakého silnějšího příběhového pojítka. Ale pořád pobaví. 7/10 ()

subic

Tento díl je charakteristický zejména excelující Janou hlaváčovou a jejími dnes již legendárními hláškami: 1) Mušíš Kájo, musíš. 2) A co myslíte, měl ho tam? ()

JohnnyBoy

Tímto zhodnotím celou Pecháčkovskou trilogii (další dva díly do ní neřadím). Fantastický objev - Pavel Kříž. Hravá a zábavná režie Dušana Kleina a i po letech ta trilogie nevyčichá a funguje. Bavilo moc snad posté. ()

Tominni

Štěpán už má po škole a tak nastupuje na oddělení interny, protože ale umí držet krok, ale ne hubu, tak je brzo přesunut na obvod do Bezdíkova. Zde se setkává nejenom s nějvětší fanynkou Karla Gotta, ale hlavně poznává další lásku. Ve třetím díle Básníků si Dušan Klein stale udržel vysoký standard, možná škoda, že tímto dílem celá série neskončila. Hlášky: První dovolená v Jugoslávii, první dítě. Potom už jen samá pozitiva a sociální jistoty! To mě baví.....:-) Plus - My tady všichni chodíme na hon. ()

Gamekeeper77

Dodnes nejsem schopný říct, jaký díl z prvních tří Básníků se mi líbí nejvic. Dříve to byl ten, který mi byl věkově nejblíž, ale postupem času se síly vyrovnaly a teď už vážně nevím. Třetí díl je jiný a přesto stejný. Štěpán vstupuje do opravdového života se vším, co k němu patří. Atmosféra ukázkového zapadákova, věčný boj přesvědčení a peněz a konečně holka, co s ním nehodlá vyjebat. Diky za každé nové Básníky si tu řekneme naposled, pak už jen sbohem a šáteček. 85%. ()