Papírový dům (Netflix verze)

• Španělsko La casa de papel (Netflix version) (více)
Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní
Španělsko, (2017–2021), 38 h 55 min (Minutáž: 41–76 min)

Tvůrci:

Álex Pina

Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Alba Flores, Itziar Ituño, Jaime Lorente, Miguel Herrán, Darko Perić, Paco Tous, Esther Acebo, Pedro Alonso, María Pedraza (více)

Série(5) / Epizody(48)

necisty

Za mě jeden z nejlepších seriálů vůbec. Postavy si zamilujete, i když mluví netradičně španělsky - alespoň se naučíte spoustu sprostých slov v jiném jazyce. Ale vážně toto je první španělský počin, který jsem kdy viděl, a zaryl se mi pod kůži. O to težší je se s postavami postupně loučit, a to poslední loučení je obvzlášť nečekané a smutné. Písničku Bella Ciao perfektně trefili a ke konci první serie mě opravdu dostala. Od začátku si to drží ohromné napínavé tempo, odráží se to od technologických možností současnosti a spousta zvratů je důkladně promyšlených, až jim to celé zobete z ruky. Bohužel uplný závěr je velmi zlé probuzení se z velké euforie. Tak, jak to bylo celou dobu dokonalé, tak místo toho, aby ke konci trochu ubrali a pak to do nás napálili, tak celou dobou jedou na plné kule a pak se minou. To co měla být třešnička na dortu je ubohé. Dost detailů je tam přitažených za vlasy, to stále beru, ale závěrečný "blaf" jim opravdu nevyšel. A když si čtu, že scénáristi do poslední chvíle nevěděli, jak to skončí, tak na to mohu říct jediné - jde to vidět! ()

zette

Tomu serialu lze vytknout jen malo. Jasne, stesti a nahoda je na strane kriminalniku..., ale jde hlavne o divackou sledovanost, oblibenost a tady asi nelze pochybovat. Papirovy dum funguje jako zabava vice nez dobre. Uzasne vykresleni hlavnich postav a solidni herecke vykony. Berlin jako vudce smecky, bezchybny. Jedinou vadu na krase vidim v tom, ze prvni serie vubec nema zaver. Coz me vyhledove nuti jit i do druhe serie. A to jsem nemel v planu, ale budu muset udelat vyjimku. Temer za pet. ()

Vignette

První série byla skvělá. Už si nejsem jistá, kdy se to začalo kazit, ale koukám na závěr pátý, nemůžu se ubránit dojmu, že se z toho stala hrozná blbost, a už mě to vůbec nebaví. Škoda :(. ()

Bane_Boss

THIS IS THE SHIT MY DUDES!!! Španělé umí a ví, co je život #LAVIDALOCA. Seriál o jedné z nejpromyšlenějších loupeží všech dob, kterou však dojebe věc, kterou naplánovat nikdy nejde. Síla mnohem mocnější než všechno ostatní - AMOR, mis amigos, PUTO AMOR!! No a já sám, starý lišák, jsem se během seriálu zamiloval hned třikrát - my girl Tokio, my other girl Allison Parker a my mama girl Raquel. Vždy když se jedna z nich objevila na scéně (což bylo bohužel/bohudík furt), slova v mých básních začly hořet a následně drolit pro nevýznam a já nemohl odtrhnout oči z jejich víček. So cute, so beautiful, so *IN LOVE*. Co se týče seriálu z dějového hlediska, byl jsem napjatý jak drát....který je velmi napjatý! Jako....často jsem to musel stopnout a jít se projít po bytě, protože jsem to napětí fakt nedával. So crazy dude!!! Připomněl jsem si staré časy Prison Breaku nebo prvních serií Homelandu #goodolddays. Pouštěl jsem se do toho krapet nesvůj, vzhledem ke španělštině, ale ta parta loupežniků mi tak přirostla srdce, že jsem se stal mini španělem. Lil Kubito, wassup?! Milujem, nezapomenem, budem krást (od těch co kradou), budem riskovat, budem žít! Ciao Bella :* ()

LasT_Olt

Když jsem tenhle seroš na Netflixu zahlédl a pustil, absolutně nic jsem neočekával. No první sérii jsem stihl shlédnout za cca 21 hodin což vypovídá o mnohém. Základním pilířem jsou dvě postavy (logicky policistka a zloděj), kteří se snaží za každou cenu ochcat jeden druhého. Hrozně mi to připomíná Death Note a nebo Breaking bad. Má to zajímavé postavy a spád (ke vloupačce dojde už v prvním díle, jinde by udělali prvních pět o přípravě) a hlavně je to hrozitánsky napínavé. Pustíš si jeden díl před spaním a ve tři ráno se nachytáš u pátého.Rozhodně doporučuji tenhle španělský počin. Tak jsem dokoukal třetí sérii, na první krádež už to nemá, ale furt si to udržuje určitou kvalitu. ()

KajusaK

S1 - 100 %, S2 - 100 %, S3 - 85, S4 - 85 %, S5 - 90 %. Top momenty (pozor spoilery): tisk peněz, tequila párty Nairobi a Tokio, infiltrace policisty s doktory do budovy, střelba - "a teď křičte", telefonní rozhovory mezi Profesorem a Raquel, Bella Ciao!, Tokio vyhozená na nosítkách z mincovny, návrat Tokio (motorka), smrt Berlina, bílá vlajka Denver, postřelení Nairobi, poprava Raquel, osvobození Raquel ze stanu, Raquel a únor z parkoviště, seskok z vrtulníku, porod Alicie, Raquel a bílá vlajka, smrt Tokio, útěk Sierry a Profesora, mosaz/zlato, útěk z banky. Top postavy: Raquel, Profesor, Alicia. ()

SHI-SHA

Jedna z nejlepších seriálových záležitostí vůbec! Velice napínavé, skvělé postavy, promyšlené do nejmenších detailů. A po dlouhé době jsem se dočkal také satisfying zakončení seriálu. Kdybych měl zmínit nějaké zápory, tak se mi nelíbila přehnaná akce - zejména přestřelky, které jsou na palici, naštěstí na nich není seriál založený. A taky mohli minimálně jednu sérii vyškrtnout, byla tam občas hluchá místa. Nejoblíbenější postavy: Profesor, Berlin, Marseille; Nejneoblíbenější postava: Tokyo. ()

kocik1

První díl fajn, druhý jde... a pak už to jenom frčí z kopce až k poslednímu dílu první série, který jsem opravdu měla problém dokoukat. Celý příběh je strašná slátanina, autoři v něm využívají spousty jakoby nenápadných náhod a berliček velikosti invalidního vozíku, postavy se chovají vzhledem ke svému postavení naprosto iracionálně, jen ať je nějaké překvapení a zvrat. Představa, že bych sledovala další série je pro mě vyloženě odstrašující. ()

bk81

Telenovely nejsou můj oblíbený žánr, i když jsou zabaleny do jakékoli podžánrové omáčky. Dobrý nápad, ale hrozně natahované, pitomé chování postav a další otravné kličky. Bylo to pro mě docela utrpení zvládnout dokoukat 1.a 2.sérii. Další už opravdu ne. Podle mě dost nadhodnocený seriál. ()

sir-dave

Na poli Money heist témat asi to nejlepší, co se nabízí, nebo co jsem viděl, rozhodně mezi seriály a jen pár ojedinělých filmů má podobnou kvalitu. Neskutečně promyšlený plán jak úspěšně vyloupit Španělsko. Iks patových situací, z kterých není východisko, napětí do poslední chvíle, přesto pak jen kroutíte hlavou a nechápavě sledujete co se to právě stalo. Charismatické postavy, z nichž za mě Tokio, Nairobi a Berlin excelují, doplněné nakažlivou partizánskou Bella Ciao. El Profesor samozřejmě the one. První série mi osobně přišla ještě trochu natažená, díly 2x08, 2x09, 3x08 za 110%. Těhotná Alicia Sierra záporák jak víno. (Hodnocení za 1. - 3. sérii) ()

cocrHeLL

Tahle španělská vykrádačka dokáže dobře pohltit. K té absolutní nesympatii postav, která mě rušila od začátku do konce jsem se přikláněl pozitivně - o to nervózněji totiž La Casa de Papel působilo. Může se chlubit skvěle zmáknutým scénářem, kamerou i dějem, kdy se zvraty a protáčením situací divák vyloženě NEMOHL nudit, jen ho to mohlo pekelně srát. Jo, sralo mě tam takřka všechno a to dost. Srali mě tam zloději, srali mě tam policajti, taky mě vytáčeli ti poblbaní rukojmí i ten zasranej Profesor... Jenže to byl záměr a odlepit jsem se od toho prostě nemohl. Dobrá práce španěláci. ()

Cedr

Vydržel jsem tři a kousek dílu (dle Netflix číslování), povzdechy nad ubohostí scénáře byly už tak časté, že vedly k hyperventilaci. Naštěstí ještě předtím než se mi oči vykroutily z důlků nad ještě ubožejší snahou tupě kázat různá moudra ústy praštěných postav. Nejhorší je však boule na čele po mohutném facepalmu, když si člověk uvědomí jak málo stačí aby paskvil na úrovni průměrné telenovely byl vynášen do nebes jako něco nevídaně důmyslného. ()

Sell

Seriál som objavila nedávno ale ako sa hovorí, lepšie neskoro ako nikdy. Pretože príbeh Profesora a jeho partičky lupičov naozaj stojí za vzhliadnutie. Mimo to je to španielsky seriál, pre mňa trochu nečakaná odbočka od britskej či americkej produkcie a popravde o to lepšie. *1séria* celkom rýchle sme vhupli do lúpežného prepadnutia kde mi chvíľu trvalo naladiť sa na vlnu niektorých postáv (Berlin ,Nairobi ..) , v *2 sérií* to už išlo na plné obrátky . Najskor som chcela dať 3* ale diel od dielu dej gradoval a o to viac ma uistilo, že áno . Je to jeden z najlepších seriálov aké som zatiaľ videla . ()

Script

Celý seriál je pojatý docela zajímavým způsobem vyprávění. Tvůrci věděli jak mají seriál zakončit, aby z toho diváci byli odvaření. I po uzavření samotného seriálu jsem byl rád, že to skončilo, tak jak to skončilo. Zachovalo si to důstojnost. Ale je fakt, že seriál si neudržel v druhé polovině myšlenku, kterou měla ta první polovina seriálu. Druhá polovina seriálu už fungovala jako koncept fotbalového zápasu, kdy neděláte nic jiného, než fandíte týmu, který je na obrazovce. Záporáci se bohužel vymknuli kontrole a místo toho, aby jste si na nich našli něco, čím by jste si je oblíbili, tak jste nemysleli na nic jiného, než jak by jste je zadupali do země. Proto zůstávám u čtvrté hvězdy, protože od třetí série bylo v seriálu hodně přešlapů v chování postav. Ale proces výroby seriálu byl pozoruhodný. (Poznámka: V seriálu je hodně vidět, že hudba je hodně inspirovaná od známějších hudebních skladatelů. V první sérii jste mohli slyšet inspiraci ze skladeb Hanse Zimmera z filmu Interstellar a v poslední sérii jsem hodně vnímal inspiraci ze skladeb Daft Punk z Trona Legacy) ()

jedna_vrana

Po dopozeraní posledných sekúnd sa mi akosi uľavilo. To, čím sme pred časom začínali v sérii 1 a 2, je z môjho dnešného pohľadu bravúrne. Celý nápad seriálu je mimoriadne originálny a ako divák som bola očarená. Zamilovala som si postavy, zápletku, prestrihy v čase. Po čase som sa vrátila, aby som si vychutnala ďalšie tri série. Nastalo mierne rozčarovanie a mala som pocit, že sa autori len snažia nadviazať na mimoriadny úspech prvých dvoch sérií a zarobiť ešte nejaké milióny navyše. Nápad dvakrát opakovaný sa totiž už nepočíta. Dialógy prehnane dlhé a na nevhodných miestach - rušia napätie v deji. Emočné „výlevy“ medzi postavami vás začnú iritovať. Napätie začína upadať a vy sa začínate nudiť. Šťava sa vrátila až v poslednej časti, našťastie. ()

Honzek

Ufff, tak tohle byla jízda! Španělsko běžně nesleduji ale tohle vzalo za srdce. Vybroušené postavy, scénář, hudba, herecké výkony....byl to zážitek a každý kdo má rád tématiku loupeže (navíc v tomto podání dotaženou k dokonalosti) by to neměl minout! Stála za to každá minuta! Vřele doporučuji. Tak BELLA CIAO! ()

DaUr

1. série - 90 %, 2. série - 90 %, 3. série - 85 %, 4. série - 95 %, 5. série - 75 %. Poslední sérii za mě silně ublížilo rozdělení na dvě části s půlroční pauzou, přičemž finále jako celek se až moc spoléhalo na celosvětové nadšení z předchozích sérií a nenabídlo nic, co už bychom předtím neviděli. ()

Samuel7

1. série - Zbytečně to shazuje uměle vytvořené napětí - nejdřív chvíli dělají, jak únoscům teče do bot, abychom se za pár minut dozvěděli, že i tohle bylo zas a znovu součástí profesorova mistrovského plánu. Některá fakta jsou tak do očí bijící "plot armour", že mám pocit, jako by tím uráželi inteligenci diváků, např. velmi příhodný Alzheimer matky hlavní vyšetřovatelky... A velmi příhodně zapomíná jen jistá fakta, která by mohla únoscům uškodit, ale jiné, naprosto nepodstatné detaily si zázrakem pamatuje bez problémů. Tempo je taky často zbytečně pomalé, většinu dílů se nic pořádně neděje. Naštěstí zahrané je to výborně a postav je dost široké spektrum na to, aby to i přes tyto nedostatky nenudilo. Vše to ale zkrátka běží až moc hladce, jako by se tvůrci báli umazat svým postavám ruce, a tak morální dilemata vždy vyřeší nějaký zásah shůry. ()

Dahmer zavraždil Bridgertonovi

Dahmer zavraždil Bridgertonovi