Papírový dům (Netflix verze)

• Španělsko La casa de papel (Netflix version) (více)
Akční / Krimi / Thriller / Mysteriózní
Španělsko, (2017–2021), 38 h 55 min (Minutáž: 41–76 min)

Tvůrci:

Álex Pina

Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Alba Flores, Itziar Ituño, Jaime Lorente, Miguel Herrán, Darko Perić, Paco Tous, Esther Acebo, Pedro Alonso, María Pedraza (více)

Série(5) / Epizody(48)

Blueeyes

Tahle podívaná byla tak skvělá. Propracovaná, rafinovaná, překvapivá, místy lehká, svižná, energická a jindy dokázala divákovi zasadit šokující ránu. Scénář s jednou postavou lepší než druhou. Ale myslím, že všichni víme, že Berlín je top. Aaaale co, milovala jsem všechny, všechny, dokonce i nové a ne vždy kladné postavy ze třetí série. Po dlouhé době jsem si zase vychutnala každou vteřinu nějakého seriálu. Tak moc jsem si to užila, že dokážu odpustit i ten lehoučký, občasný sklon k jisté telenovele. Přes místy podivné vztahy a romantické výlevy mezi lupiči a lupiči, lupiči a rukojmími nebo policisty a lupiči (snad jen ta fretka, zůstala sólo :-)), pořád zastávám plný počet. Takoví Dannyho parťáci s artovou příchutí a španělským temperamentem. Moc mě to bavilo! Tak a teď si s dovolením splním svůj dávný sen a půjdu vyloupit nějaký ten bankovní ústav .-) ()

petikacka

Tak tohle je brilantně vymazlený seroš...Španělskou kinematografii mám opravdu ráda, ale TOTO to je fuckt NĚCO!...Je to dokonale promyšlená loupež, která po celou dobu 1.série neztrácí tempo a neustále něčím překvapuje...Dějové zvraty jsou šokující a přesto uvěřitelné...Co mě na tom nejvíc štvalo je, že tě to přiková k obrazovce a jeden není schopen odejít a musí si pouštět další a další a další ...díly dokud to neskončí...A když to skončí, tak si musíš pustit další sérii...Je to strašně návykové a vyčerpávající, protože jeden není schopen dělat nic jiného než se prostě pořád dívat :-)))Za mě 100% ()

barrahir

No je to takové moje guilty pleasure. Fandím policajtům, protože tak debilní lupiče, kteří se zhádají kvůli každé kravině, aby pohledal. Profesorům promyšlený plán stojí hlavně na štěstí a náhodě, pořád je ale seriál dost napínavý, abych si pustil další díl. :-) ()

Klajnik

Heist seriál, který se tváří chytře a promyšleně, ale ve skutečnosti je to vyumělkovaná telenovela pro debily. Týpek předstoupí před několik lidí s tím, že má plán jak přijít ke 2,4 miliardám euro. Pokud na to kývnou, všichni lupiči by si přišli na tolik, že by zabezpečili i děti svých dětí. Jednotlivý členi to však celé ohrozí emočními výlevy a dětinským románkem. Takových píčovin je tam celá řada: Postavy se často chovaj úplně vypatlaně, protože scénárista potřebuje, aby se něco stalo, ale není schopen k tomu dojít jaksi přirozeně, organicky. Už během prvního dílu jsem obracel oči v sloup, ale zvládl jsem to až do pátého dílu. Původně jsem se chtěl nutit dokoukat první sérii, ale vše, co jsem potřeboval vědět, jsem už viděl v prvním díle a trpět u toho další hodiny jsem odmítl. Odpad ()

Pawlisman

Přestal jsem koukat, evropské kvality to má nadprůmrné, ale na anglo-americké nedosahuje. je zde snaha, ale zbytečně mnoho podbízivých a teatrálních scén a samozřejmě laciných nelogičností. Ano, fajn, ano, mnoho dobrého, ale poskvrněného a je mi jasné, že to bude spíše horší. čas jdu věnovat kvalitnějším počinům. ()

Gulde

To jsem tak jednou brouzdal na netflixu na co bych se mohl podívat (i přes nepopiratelný fakt, že už takhle mám na svém nepsaném seznamu "ke shlédnutí" celá kvanta seriálů a filmů), a zaujalo mne tohle. Podle všeho je to hodně populární, tak proč tomu nedat příležitost? No do hajzlu, ten seriál se tak rozjel, že jsem to začal hltat jeden díl za druhym. První dvě série paráda, od třetí už trochu popustili uzdu fantazii a megalomanství, ale kupodivu se to na kvalitě seriálu nepodepsalo. Naopak to v jistém směru začalo gradovat ještě více správným směrem. Trochu tedy škobrtnutí v první polovině 4. série, kdy se z toho stal spin-off How I Met Your Mother, ale naštěstí se to z těch romantickejch břeček zase zvedlo a pokračovalo na správnou kolej. Seriál má nejen perfektní spád a dynamičnost, ale i docela dobrou myšlenku, že to vlastně takhle u těch státních institucí podobně asi i bude fungovat. A když mě seriál nutí k zamyšlení se i nad realitou tak v tu chvíli je to pro mě perfektní seriál. Edit 19.12.2021: Po shlédnutí kompletního seriálu musím říct, že se tvůrcům podařilo nevídané - ten náboj si udržet od začátku až do konce, a upřímně jsem tomu na začátku snad ani nevěřil. Za mně snad nejzdařilejší evropská seriálová produkce vůbec. ()

VictorMartel

Už v půlce první řady mi bylo jasné, že seriálu budu muset odpouštět a že má nakročeno propadat přemíře patetických scén. To je do příběhu zakódované tím, že v jádru seriálově neobšírný námět přepadení musí scénář protahovat zvraty, provázenými mimořádným emočním vypětím všech zúčastněných stran. K odpouštění mě vedlo všechno ostatní, ale i tak počítám s tím, že nadsazené maximální hodnocení by neustálo podle mě nevyhnutelnou degradaci diváckého zaujetí dalším, šablonovitě přejatým počínáním party během příští akce. Takže s tím, co vím o dramaturgii na základě prvních dvou řad, se do třetí s velkým očekáváním nehrnu, v čemž mě utvrzují recenze 3. i 4. sezóny. Že je způsob uzavření 4. sezóny popisován jako „predictably unpredictable cliffhanger“ (Netflix's The Money Heist Part 4 (Spoiler Free) Review; Ambarish Deshpande, 4. 7. 2020; https://www.reelanarchy.com/netflixs-the-money-heist-part-4-spoiler-free-review/), asi v ne tak vyhroceném smyslu vystihuje základ celku. Dynamika zvratů i jednotlivých dramat v druhé řadě akceleruje, srdce vnímavého diváka tluče s postavami a je mu až trochu trapně, jak snadno si ho parta podmaňuje v oblasti všeobecně platných a prožívaných momentů, kdy se o sebe nepřiznaně bojíme, křivdíme si, konkurujeme si, nerozumíme si... Přes enormní nadsazenost zápletky jsem se přenesl a přijal ji za esenciální, i když jsem se například divil rukojmím, jakmile ani jednoho z nich nenapadlo během ozdravné procházky na střeše sundat si masku a zkusit vyvolat vzpouru právě tam. / Odporná postava ředitele státní tiskárny bankovek a cenin coby typické antidarwinistické verze kapitalisty, ušmudlaná vzezřením i vystupováním, obludně slabošská, levně manipulativní, otravná a slizká, doplňuje celkové podprahové sdělení, problematizující principy panujícího společenského zřízení. Kritika nasvěcuje principy jeho fungování z hledisek plně doceňujících pochybný i nahodilý charakter zdánlivě samozřejmé nadvlády nám vštěpovaných hodnot, falešně zdůvodňované společným zájmem. Ředitel je nekonečně ubohý, citově mělký a svými „normálními“ privilegii paralyzovaný řešit diskomfort jinak než úlisným a nevybíravým delegováním. Možná největším přeháněním příběhu je to, že ho někdo nezabil. Zároveň vyvstává otázka, může-li moc vymáhající toto uspořádání vyjadřovat něco jiného než námi připouštěný, a proto na úrovni permanentní hrozby tiše vládnoucí útlak, plynoucí z prostého chápání faktu, že pravidla tvoří ti, kterým nahrávají, a ti mohou v doprovodu legality podnikat kroky jiným zapovězené: rozhodovat o hodnotě práce, tisknout peníze, vykazovat své vlastní zájmy jako veřejně prospěšné pomocí mediálního aparátu, švindlovat proti nepřívětivosti přírodního výběru zotročujícími transakcemi... Asi každý brzy vidí, že zatímco Ricardo (Denver) k Monice patří, ředitel by si u ní ve světě reálných schopností a zásluh ani neškrtl, protože k ní nelícuje vším tím, co je zač fyzicky i psychicky. / Ohromila mě brilantní práce s rukojmími, jejichž systémově přehlížené civilní „zlo“ čím dál účinněji devalvuje děsivost přepadením nastoleného násilí. Co je tady oficiální zločin násilného převzetí tiskárny peněz proti zálibě mladistvých v šikanování i proti tomu, jak trestuhodně bez respektu vyhrožuje charakterově nulitní ředitel Torresovi? / Herecky úžasné. / S02E08: Když se Profesor zeptá Raquel, jestli snad taky nechce systému uniknout, jako by tím vystihl smysl celého seriálu. Skuteční lidé, kteří jsou bez kompetencí zvládnout něco tak kolosálního, se mohou utéct nanejvýš do této úžasné fantasie. A to není podvod, ale vlastně vtip toho všeho. / 3. ŘADA: Atmosféru více dokresluje rock’n’roll a psychický nápor na diváka ve svízelných situacích je epizodicky odlehčován rošťáctvím, takovými uličnickými interakcemi mezi kladnými postavami, jejichž podíl oproti předchozím sezónám ještě vzrostl. / 4. ŘADA: Patetismus i podíl recyklátu v dialozích během zvratů je už neobhajitelný. Seriál se ale pořád dokáže zachraňovat slušnou akcí a nějak si u mě stereotypu i koncepční vyčerpanosti navzdory stále vybojovává silnou emoční účast. Vedle politicky sympatické zápletky s referencemi na levicový odboj (Bella ciao), která přitom vůbec není jednostranně laciná a nekritická k osobnostním vadám protisystémového živlu, mi učarovává text. Ten je zatím i mezi chytrými internetovými seriály z poslední dekády výjimečný kvalifikovaným popisem psychických pochodů a je přinejmenším stejně podnětný, jako je Profesorovo plánování vynalézavé z pohledu teorie her nebo sociální psychologie. () (méně) (více)

toi-toi

Po štvrtom diely končím. Ono, vlastne je to obyčajná štýlová telenovela. Riešia sa vzťahy, herci naťahujú čas ako môžu a chovajú sa naprosto iracionálne. Vizuál je neskutočne štýlový, no príbeh je tak plný balastu, že chápem popularitu v Južnej Amerike. Yago a Esmeralda 21. storočia. ()

Flopik

Odolával som tomuto seriálovému hitu ale konečne som sa do toho pustil a som nadšený. Geniálny nápad natočiť seriál o jednej lúpeži, kde sa každú jednu časť stane zvrat, vďaka ktorému si nedočkaví púšťate ďalšiu časť. Výborne vymyslené postavy, každá je svojská, má nejaký príbeh a dokonca nie len lupiči ale aj rukojemníci, či vyjednávači. Prvá séria rozohrala karty skvelo a ja sa teším na zvyšok. Skvelá úvodná pesnička. U mňa za 5*. Tak druhá séria a pomyselné finále seriálu za mnou a ja som nadšený. Druhá séria udržala vysoké tempo, postavy sa skvelo vyvinuli (až na Tokio, tá ma nehorázne štvala) a finále bolo skvelé. Najviac ma bavil Berlín, ktorý to finále vytiahol na 6* hviezdu. Nevyhli sme sa však aj nudnejším pasážam a bolo cítiť, že troška dochádzal dych. Celkovo však jasných 5* a obrovská bomba s krásnym koncom.  Som zvedavý, čo dostaneme v pokračovaní. Tak tretia séria za mnou, a ja som neskutočne nadšený. Bál som sa, že sa budeme len opakovať ale tvorcovia opäť dokázali zabodovať. Berlín mi chýbal, ale aspoň sa objavuje vo flashbackoch, nové postavy ujdu. Chýba mi troška viac vyjednávania, každopádne posledný diel vyrazil dych, jedno z najlepších finál aké som videl. Tak aj do štvorice opäť strhujúca podívaná, kde prvé časti skvelé, stred troška kolísal ale posledné časti to zase nádherne vytiahli. Prekvapivé úmrtie a zas a znova dychberúce finále, La casa proste kraľuje. Neviem čo chcú vymyslieť do ďalšej série, ale snáď sa táto neskutočná kvalita udrží. ()

cskomando

Dostal jsem od toho seriálu naprosto všechno a to od reálných věcí, až po věci doslova nemožné. To všechno v podobě 5 sérii s příjemným závěrem! ()

Tochal

1. série zábavná, 2. série slušná, 3. série na hraně koukatelnosti, na 4. sérii už jsem nenašel sílu. Škoda že nezůstalo u první loupeže. ()

ddf76

Tak tento spanelskej seros je mazec o prepadeni spanelske centralni banky. Obe dve serie jsou horska jizda. Tady vsechno slape, jak svycarsky hodinky - namet, herci, hudba. Proste spanelska serialova lahudka. Jsem zvedavej, co bude ve 3. serii. snad se spanelslti scenaristi vycachnujou, uvidime za rok, co bude s bandou El Profesora :). Ciao Bella :) P.S doporucuji originalni verzi. Verze pro Netflix je prestrihana a nektere scenky chybi. ()

pauliecze

Neskutečný evropský nářez, který si pod svá křídla vzal Netflix, který málokdy šlápne vedle. Krimi thriller, na který se ani zdaleka nechytají tuctové slátaniny s černobílými charaktery, naopak většina postav zde projde charakterním vývojem vlivem nejrůznějších vnitřních i vnějších tlaků. Je potřeba herecky vyzdvihnout Berlín, profesora a paní komisařku. Bezchybná titulková sekvence, která se vryje do paměti. Nádherných 98 procent. Kdyby si občas logika nevzala dovolenou, načasování některých událostí nebylo až příliš perfektní ve smyslu zázračné záchrany situace v poslední vteřině, některé postavy občas nebyly na pár facek a místy to nepřipomínalo španělskou telenovelu, tak by to bylo plných 100 procent. Ale což, jinak to je perfektní seriál. Španělština je značně osvěžující, ať nikoho ani nenapadne sledovat anglický dabing, je příšerný. SPOILER Oceňuji, že nedošlo k úplnému "la puta madre" happyendu po druhé sérii. Těším se na brzkou třetí sérii, i když dějová linka byla uzavřená více než důstojně. ()

filmator

Nechal jsem se zlákat tím vysokým hodnocením. To byla chyba. Protože postupem času jsem jen víc a víc kroutil hlavou a nebyl si jistý, jestli sleduju to samé, co zdejší čtyř a pětihvězdičkáři. Rozjezd byl slušný, pak zhruba uprostřed první série začali scenáristi asi něco hulit, protože jednání postav a nastolené situace kolikrát působily jak z parodie. Vrcholem zatím byla SPOILER honička s Tokio, když se jí povedlo přelstít člena policejního komanda a zdrhat polonahá po trávníku před mincovnou. A ještě to přežila. No... Hele, já naplánovat takovou super akci, tak si seženu opravdu prvotřídní tým. Někteří členové dejme tomu odpovídají požadavkům. Pak tam jsou ale jiní, u kterých vůbec nechápu, proč si je Profesor (mimochodem superman extratřída, který všechno ví a všechno umí) do týmu přizval. Třeba tu megablbku Tokio. Ta nemá totiž jinou úlohu než souložit, narušovat osobní prostor a prudit jiný. A taky podělat, na co sáhne. A pravda, taky je vypravěčkou celé té taškařice. Což nás vede k otázce, jak vlastně všechny ty podrobnosti ví? Chápu nadšení z první série, zejména pokud jste viděli tu devítidílnou. Já na Netflixu až později zhlédl třináctidílnou a je dost možné, že řada z věcí, které seriálu vyčítám, v té devitidílné verzi nebyla... Nicméně druhá série reputaci nezlepšuje a neočekávám, že se to do budoucna zlepší. Dobrý večerníček, kdyby se trochu víc tlačilo na nesmyslnost událostí a karikaturnoust postav a charakterů, mohla vzniknout solidní parodie. Dal bych tři hvězdy, ale vzhledem k všeobecnému nadhodnocení je potřeba sáhnout do nižších pater po dvou. Pokud to časem nezměním ještě třeba na jednu. Ale to by bylo nefér vůči kameramanovi a dalším řemeslníkům, kteří odvádějí velice slušnou práci. ()

Dahmer zavraždil Bridgertonovi

Dahmer zavraždil Bridgertonovi