Mishqo

85% ... Toť naša tvorba (teda skôr česká) a aký veľký film. Krásny aj keď ponurý film o dobe, v ktorej neplatili vyššie morálne princípy a kedy panovalo bezprávie. ()

Sany33

Česká dedinka sa v tomto filmovom spracovaní Heydrichovskej doby ocitla v nezávideniahodnej situácií. V celej českej republike vládne teror od Nemeckého Gestapa a ani mladosť a nevinnosť nie je ochránená od nadvlády tyranského režimu. Oktáva sa pripravuje na písomné maturity, nikto nemôže tušiť že onedlho ich spolužiakov odvedie gestapo bez akéhokoľvek vysvetlenia. František Smolík v úlohe triedneho učiteľa Oktávy sa snaží orodovať za svojich študentov a všetko začína vyzerať nádejne a celé nedorozumenie sa vyrieši. Ale dôverovať Nemeckým vojakom sa v žiadnom prípade nevypláca. Veľmi sa mi páčilo herecké majstrovstvo Janky Brejchovej ktorá filmu dodáva jemnosť a krásu a samozrejme nezanedbateľný výkon Ivana Mistríka ktorý za mladícku hlúposť a nerozvážnosť zaplatil tú najvýššiu cenu. 95% ()

LEGACY

Veledílo české kinematografie. Pro mě jakožto člověka nastávající generace je život v tehdejším okupovaném Československu nepředstavitelný. Hrůznosti nacistického gestapa jsou dodnes zarážející a nám jen nezbývá se modlit, aby se historie v podobném duchu nějakým způsobem neopakovala. Všichni, co tuhle dobu přežili a mluví o tom, nebo ji zobrazují třeba v divadle nebo filmu chválím, protože je to velice pochmurná část naší země, která jsme si museli vytrpět. Chvála, že jedinou pohromou, co nás v současnosti sužuje je virus, to je v porovnání s útlakem a omezování všech lidských práv medíček. ()

lykan9

Vyšší princip je přesně ten typ filmu, který člověka prostě musí zasáhnout. Připomíná nám, že můžeme být rádi v jaké době žijeme, protože byly doby, kdy stačilo opravdu málo a člověk mohl přijít o život. František Smolík bravurně představuje, jaký by člověk měl být a jakých zásad by se měl držet. Opravdu výborný film. ()

Dreadd

Předloha Jana Drdy je pro mě nejlepší povídka z jeho souboru Němá Barikáda, leč pro film poněkud krátká. Proto musel být děj doplněn a to velmi dobře (díky spolupráci autora), dozvídáme se mnohem víc o celém zatčení, díky tomu je film tentokrát lepší než samotná kniha ve všech ohledech. A nejen díky skvělému obsazení - jednak František Smolík v hlavní roli, ale i Rudolf Hrušínský v roli slizkého prodavače a další nebo dobře vykreslené atmosféře (jelikož byl film natočen nedlouho po válce) si film plně zaslouží být zařazen ve Zlatém fondu České kinematografie. ()

mkubalikova

Kdysi dávno jsem někde četla, že mistr Spielberg při shromažďování materiálů na svůj meisterstück zhlédl mnoho filmů i neanglicky mluvených, vykreslujících atmosféru druhé světové války a nacistický teror, aby nasbíral inspiraci. A prý viděl i Vyšší princip. Pokud je to pravda, tak dobře udělal. 100% ()

Autogram

Od študentských radovánok až po absolútnu atmosféru strachu. Zo študentskej drobnej revolty do cely smrti. Jedna sviňa stačí na vykonanie diela drobnej zrady a jeden hujer stačí na popretie vyššieho princípu morálneho. Možno u niekoho, ale táto nevďačná úloha prischla Lohniskému akosi na dlhšie. –––– Někdy i veliký muž se může zlomit strachem. –––– Dnes dvanáct lidí! – Rozkaz, dvanáct! Poprava v osmnáct třicet. ()

TheRoller

Ja by som sa držal viac pri zemi, pretože film nie je ani zďaleka tak dokonalý, ako je miestnymi vykresľovaný. Ak by nebol český (československý) a nebol hodnotený Čechmi a Slovákmi, najskôr by bol modrý alebo len tak-tak červený - stačil by jeden blb so štvormiestnym počtom bodov, ktorý by dal dve hviezdičky a už by to šlo... Tak ostatne funguje 98% všetkých filmov tu, ale tento je náš, tak mu šupnem päť. :) Prvá hodina je pomerne nuda, dokopy sa nič nedeje, len sa pomaly dostávame k bodu zlomu, po ktorom to naozaj stojí za to. Ešteže som ťažký amatér, inak by som bol hneď označený za hotentota, ktorý nechápe pomalé, ťaživé (hlavne ťaživé! nesmiem zabudnúť na slovo "ťaživé" kruci) a dokonalé vykreslenie atmosféry. Uf, aké šťastie! Navyše som mladý (takže podobné filmy nechápem), drzý a nedokážem si vážiť hodnotné dielo. Alebo sa mi len nestiahne rectum kvôli tomu, že je to československý film? No, to je jedno... Pekná Janka tam len tak pobehuje z bodu A do bodu B a späť, zväčša za sebou necháva potoky sĺz, ale v podstate nič nevyrieši. Chvíľu som mal pocit, že to bude na vlne existencionalizmu (bol som dokonca presvedčený, že to kopčí Sartreho Múr), ale potom to skĺzlo do vlastnej roviny a skončilo to... povedzme uspokojivo. Obraz doby fajn, Smolík jediný, ktorý zodpovedá miestnym oslavným chorálom. Práve on je dôvod, prečo si film zaslúži 4*, resp. si nezaslúži len 3*. Najlepší moment: František Smolík sa dopočuje v rozhlase news. ()

drackula

Vynikajúci film, ktorý skvele vystihol ducha pohnutých časov počas protektorátu. Úderné, smutné, plné vzdoru a beznádeje. 100% ()

Jaro.Krafcik

Prvý tohtoročný film už symbolicky čiernobiely. Trochu som sa však prizabudol a hodnotil skôr Českú komédiu šťastný novy rok, tak, alkohol a ohnostroje nejdú dokopy. A nie, nie je to 25. Najlepší film. Ale na to že to bolo české, tak klobúk dole. Moc má to nebavilo ale film prekvapil svojím vizualom a kvalitou. A zrejme ide o môj posledný komentár na tejto databáze, uvidíme či to zavesim na klinec, alebo ešte bude nejaký komentár, číslo 1.111 je pekné, hlavne vďaka tomu budem v hodnotení schovievavejší. 4* ()

deckardx

Skvela povidka od Drdy a troufam si tvrdit jeste lepsi film.. Urcite jeden z nejlepsich ceskych.. Neuveritelna atmosfera a nejednou vam zamrazi... ()

Aqualung

Jeden by mohl hledat paralelu mezi tím, čím se obírá film a dobou jen o něco málo pozdější.Strach a odvaha.Dvě věčně se svářící věci, které mezi sebou jako tenisák odrážejí lidskou důstojnost.Kdosi, tuším, že to byl Ernest Hemingway definoval odvahu jako důstojnost pod nátlakem.Na jenom pólu zrádce a donašeč, a že jich u nás během II.války bylo, na pólu druhém kantor se svou proklamací.A nešťastní studenti končící na popravišti jsou někde mezi tím.Němci nám,koneckonců,dali tímhle peklem jistou průpravu, kterou pak také jistá část našeho národa velmi dobře použila v následující poválečné době.Film je silný jak základní myšlenkou, tak hereckými výkony.A nese nadčasové sdělení.Niko a nikdy se nesmí zapomínat, že svině a zrůdy jsou tu pořád, stejně jako lidé čistí.Jde jen a pouze o to, aby se Těm prvně jmenovaným neotvíraly dveře. Jinak bude zle! ()

Nepi

Právem nadhodnocený film o nevinné hříčce, která způsobí v těžké době tragické následky. Skvěle obsazený snímek je vrcholem válečných filmů a svou tématikou se řadí třeba k Atentátu nebo Němé barikádě... ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček