Olověná vesta

• Česko

Olovená vesta

Drama / Válečný

Velká Británie / USA, 1987, 116 min (Alternativní: 112 min)

Tohle je ukázka chápání psychologie člověka. Ukázka toho, jak je důležité, aby režisér měl víc než talent, ale hlavně cit. Buzerace nováčku, kteří jsou jen navíc a vyjde z nich maximálně 5 těch pravých je skvělá. Psychologické rozpoložení úžasně zahrané Vincenta D'Onofria. Tenhle film do sebe skvěle zapadá. Provokace k lepším výsledkům. Tenhle film je fakt dobrý. Nejen, že ukazuje jaké je být nováček, ale ukáže i kde jsou hranice mezi normálními lidmi a vojáky. Voják má být robot na zabíjení a nemá přemýšlet. To je dokonalý voják. Takových, ale moc není. Ne, že by nebyli, ale někteří to nevydrží.(18.6.2004)

Olovená vesta je čistá vojnová psychológia. Prvá polovica je kruto reálnym bojom neskúsených brancov so sebadisciplínou, druhá časť venovaná bojom v "olovenej veste". Je to iný typ filmov s vojnovou/protivojnovou tematikou, kde nejde ako tak o akciu a drámu ako o vnútornú drámu a oddretú drsnosť každého vojaka...Nekutočne herecky a réžijne zvládnuté - Kubrick rules!!!!(25.2.2007)

84% - Od začátku do konce filmu je na co koukat, i nad čím přemýšlet. Myslím, že určitá nevýraznost postav je záměr. Kubrick se podle mě snaží odvést pozornost diváka z mentality vojáků na mentalitu války. Proto film působí tak chladně. Pátou hvězdičku bych dal za trochu více napětí. Nesouhlasím s názory, že použitá hudba dává filmu optimismus. Podle mě zde hudba symbolizuje primitivismus, a jednoduchost amerického nacionalismu řadových vojáků pod vlivem neustálého drilu. Je to umělecky nejhorší hudba, co kdy Kubrick u filmu použil. A udělal dobře. Inter arma silent muse.(22.11.2005)

Jednoznačně nejlepší Kubrickův film. Jedná se určitě o jedno z nejlepších válečných dramat, jaké jsem měl možnost vidět. Film je rozdělen na dvě části. Ta první nás zavede do vojenského tréninkového kempu zatímco ta druhá část se odehrává ve Vietnamu. Mě osobně se více líbí ta první část, neboť je o poznání realističtější. Přesto ta druhá není špatná, ale z daleka nedosahuje tak čistého zpracování jako část první. Proto nemůžu dát plné hodnocení. Fuck you Cowboy, fuck all of you assholes! Nakonec plné hodnocení přeci jen dávám. Po shlédnutí nedabované verze to ani nešlo jinak.(21.8.2005)

Ho CI Min je darebak a nestoji mu ptak! tyto a dalsi perly v podani serzanta Hartmana spolu s jeho propandistickymi myslenkami davani zabijaku jako Osvald za vzor a nelidsky metody slouzi k dokonalymu vymyti mozku Ermey podava zivotni vykon na nevojaka je to fakt slusna palba a je pro mne osobne zahadou proc s tak skvele nastartovanou karierou natocil po tomto filmu zhruba 50 dalsich ale jeden horsi nez druhej prvni pulka na vycvikaci je bezchybna a libila se mi i ta druha z Vietnamu byt tu nejsou akce v dzungli jako v cete nebo hamburger hillu ale tom to zase tak neni protoze olovena vesta neni zrovna v pravym slova smyslu valecnej film nekde sem cetl charakteristiku protivalecna satira a to si myslim ze sedi naprosto presne Kubrick tu predevsim upozornuje na naprostou absurditu valky jako takovy dokazuje to treba i rozpolcenosti hlavniho hrdiny kterej ma na helme napsano rozeny zabijak a na prsou odznak miru kazdopadne skvelej film kterej naprosto ultimatne vtahne do deje a nedovoli se odtrhnout od obrazovky dokud neni definitivne konec jo a taky jeden z mala filmu kterej bych si po jeho skonceni klidne pustil znovu(9.5.2012)

• - Na konci filmu je několik odkazů na Mickey Mouse. Mimo jiné si například Joker a jeho parta zpívají při pochodu hořícím městem znělku pořadu Mickey Mouse Club. (don corleone)

• - První dialog mezi mladými účastníky cvičení navzájem padl až v 19:47 minutě. Předtím se vedla pouze povelová konverzace ze strany instruktora Hartmana (R. Lee Ermey), k níž nejčastější odpovědí kadetů mariňáků byly „ano, pane“ a „ano“. (Roman.Ticka)

• - Kromě názvu filmu a jména režiséra nemá film úvodní titulky. (don corleone)