Olověná vesta

• Česko

Olovená vesta

Drama / Válečný

Velká Británie / USA, 1987, 116 min (Alternativní: 112 min)

Stanley Kubrick potvrdil svou velmi vysoce položenou laťku i tímhle filmem. U jeho filmů snad není ani možné nedávat méně než 5 hvězdiček. Režisér je vskutku velmi náročný, mezi jeho filmy uplyne dlouhá doba, zkrátka je na 100 % připraven. Spielberg by mu měl vskutku závidět. Olověná vesta je snímek bez slabiny. Obzvláště prvních 40 minut je fantastických. Film diváka perfektně vtáhne do hry. A o to by mělo přece v každém filmu jít. Ps: R. Lee Ermeyho dokáže neuskutečné!(26.9.2006)

Stanley Kubrick už měl v roce 1987 za sebou například historický film, sci-fi, drama či horor a tak se rozhodl zabrousit také do válečného žánru. Kopec ultradrsných mariňáckých hlášek, ze kterých pískalo v uších vystřídá druhá polovina z Vietnamu, která mi sice seděla o trochu méně, ale závěr s odstřelovačkou nemá chybu. Odznak míru a nápis Born to kill sice nejdou příliš dohromady, ale Kubrick mě opět dokázal zaujmout originálním filmem. Ten hajzl bude tak čistej, že na něj může chodit srát Panna Maria!(1.12.2013)

84% - Od začátku do konce filmu je na co koukat, i nad čím přemýšlet. Myslím, že určitá nevýraznost postav je záměr. Kubrick se podle mě snaží odvést pozornost diváka z mentality vojáků na mentalitu války. Proto film působí tak chladně. Pátou hvězdičku bych dal za trochu více napětí. Nesouhlasím s názory, že použitá hudba dává filmu optimismus. Podle mě zde hudba symbolizuje primitivismus, a jednoduchost amerického nacionalismu řadových vojáků pod vlivem neustálého drilu. Je to umělecky nejhorší hudba, co kdy Kubrick u filmu použil. A udělal dobře. Inter arma silent muse.(22.11.2005)

Jeden z těch méně akčních, méně explicitně násilných a více intelektuálních Vietnamů.... Kubrick se jako obvykle vyžívá v symbolice a všemožných metaforách a vede své postavy do extrémních životních situací aby tak konfrontoval jejich žviočisnou podstatu s intelektuálním a etickým duchem, vycvičeným životem v civilizované společnosti. Narozdíl od mnoha jiných tvůrců nepovažuje Kubrick za příčinu všeho toho odlidštění samotnou válku, do té jeho hrdinové nastupují již nadobro deformovaní pobytem ve výcvikovém táboře - v této pasáži také můžeme spatřit Kubrickovu specialitku a to lidský obličej zkroucený do hrozivého, zvířecího výrazu. První část má spád především díky instruktoru Hartmanovi, jehož mimika a nepakovatelné hlášky se chtě nechtě vrývají do paměti jako "full metal jacket" kulky...Ideovéd podhoubí svého filmu pak režisér rozvíjí v následující Vietnamské pasáži, kde také naplno rozvíjí svůj smysl pro technickou brilanci. Co záběr, to dokonalý klenot, v obrazové estetice IMHO patří Full Metal Jacket mezi nejlepší Kubrickovi snímky, hned vedle Vesmírné odyssey.... V realistickém a pohlcujícím podání válečných událostí však Kubrick přeci jen ztrácí na Stonea, byť jej naopak překonává po stránce myšlenkové...(1.12.2007)

Film je poskladaný z dvoch častí. Mierová - v ktorej je vystihnutý neskutočný dril pri výcviku vojakov námornej pechoty, ktorý nie je len tak ľahko "preskákať". Druhá časť sa odohráva priamo v boji vo Vietnamskej vojne. Čo je väčšia absurdita : tvrdý a neľudský výcvik, alebo vojenské besnenie, kde sa zabíja i pre radosť ? Stanley Kubrick Vám na to určite neodpovie !(5.8.2003)

• - Puška, z ktorej strieľa sniperka vietcongu v závere snímky, je československá útočná Sa-58. (Jello Biafra)

• - Když seržant Hartman (R. Lee Ermey) dá pěstí do břicha vojínu Jokerovi (Matthew Modine), můžeme si všimnout, že se napřáhne pravou rukou, ale při změně záběru zezadu udeří levou. (Milan25)

• - Vincent D'Onofrio zhubnul asi 30 kg pro svou roli, snad vůbec nejvíc v historii kinematografie. Předešlý rekord držel Robert De Niro, který pro film Zuřící býk shodil kilo 25. (don corleone)