Olověná vesta

• slovenský

Olovená vesta

Drama / Válečný

Velká Británie / USA, 1987, 116 min

Souhlasím, že první půlka, kdy z lidí vychovávají stroje, je geniální, druhá půlka stagnuje, ale taky je skvělá. Z Krubrickova hvězdého výběru je to asi nejmíň perfektní film. Ale z filmů o Vietnamu patří mezi tři nejlepší (+Četa a Apokalypsa). 99% režisérů se může jenom zdát o tom, že by natočili tak výborný film.(18.11.2004)

Stanley Kubrick už měl v roce 1987 za sebou například historický film, sci-fi, drama či horor a tak se rozhodl zabrousit také do válečného žánru. Kopec ultradrsných mariňáckých hlášek, ze kterých pískalo v uších vystřídá druhá polovina z Vietnamu, která mi sice seděla o trochu méně, ale závěr s ostřelovačkou nemá chybu. Odznak míru a nápis Born to kill sice nejdou příliš dohromady, ale Kubrick mě opět dokázal zaujmout originálním filmem.(1.12.2013)

Stanley Kubrick svoje řemeslo ovládal tak jako málokdo jiný, FMJ je toho vynikajícím příkladem. Gunner Sergeant Hartmann je dodneška pojem mezi vojenskými šikanisty, Vincent D'Onofrio je coby jeho oběť naprosto neuvěřitelně uvěřitelný, jenom nechápu co všichni mají proti "vietnamské" části filmu. Je to naprosto geniální film, i přes syrovost až odpornost některých scén, ale taková už je válka.(10.2.2003)

One-man-show zeleného mozku v první třetině je dokonalá, ale sotva se děj přehoupne do Vietnamu, začne film povážlivě skřípat. Vlastně se tu dvě třetiny nic zásadního neděje. Žádná hlubší myšlenka se tu nekoná, nic co by ve mně zanechalo emocionální zážitek, což bych u Kubrickova filmu čekal. Navíc exteriéry "Vietnamu" jsou dost nepřesvědčivé a bojové scény Kubrick neumí. Rozhodně znám lepší filmy s vietnamskou tematikou.(24.8.2003)

Film je poskladaný z dvoch častí. Mierová - v ktorej je vystihnutý neskutočný dril pri výcviku vojakov námornej pechoty, ktorý nie je len tak ľahko "preskákať". Druhá časť sa odohráva priamo v boji vo Vietnamskej vojne. Čo je väčšia absurdita : tvrdý a neľudský výcvik, alebo vojenské besnenie, kde sa zabíja i pre radosť ? Stanley Kubrick Vám na to určite neodpovie !(5.8.2003)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "The Short Timers" od Gustava Hasforda. (Hans.)

• - Režisér Stanley Kubrick byl známý tím, že se obklopuje pouze velmi malým štábem. Při jedné příležitosti poté, co elektrikář, který na filmu spolupracoval, dokončil přípravu osvětlení scény, poslal ho Kubrick opravit vedení i do jeho domu. (don corleone)

• - R. Lee Ermey neměl původně hrát postavu seržanta Hartmana, ale byl k filmu vybrán jako odborný konzultant. Nahrál instruktážní video, kde chrlil jednu nadávku a urážku za druhou po dobu 15 minut, aniž by se zastavil, opakoval nebo zakoktal, i když na něj kompars házel pomeranče a tenisové míčky. Stanley Kubrick byl tak nadšen, že ho nečekaně obsadil do role. (don corleone)