Olověná vesta

• Česko

Olovená vesta

Drama / Válečný

Velká Británie / USA, 1987, 116 min

9 / 10 Neuveriteľne pôsobivý film, ktorý som si bez väčších problémov dokázal pozrieť hneď tri krát za deň (sám, s bratom, bez brata) - Kubrick nám po dlhých siedmich rokoch naservíroval skutočnú filmovú gurmánsku lahôdku a dal svojej povesti perfekcionistu zadosť. Ďalšie slová by už boli zbytočné, to treba vidieť - ale len v origináli!(19.11.2005)

Film je poskladaný z dvoch častí. Mierová - v ktorej je vystihnutý neskutočný dril pri výcviku vojakov námornej pechoty, ktorý nie je len tak ľahko "preskákať". Druhá časť sa odohráva priamo v boji vo Vietnamskej vojne. Čo je väčšia absurdita : tvrdý a neľudský výcvik, alebo vojenské besnenie, kde sa zabíja i pre radosť ? Stanley Kubrick Vám na to určite neodpovie !(5.8.2003)

Tohle je ukázka chápání psychologie člověka. Ukázka toho, jak je důležité, aby režisér měl víc než talent, ale hlavně cit. Buzerace nováčku, kteří jsou jen navíc a vyjde z nich maximálně 5 těch pravých je skvělá. Psychologické rozpoložení úžasně zahrané Vincenta D'Onofria. Tenhle film do sebe skvěle zapadá. Provokace k lepším výsledkům. Tenhle film je fakt dobrý. Nejen, že ukazuje jaké je být nováček, ale ukáže i kde jsou hranice mezi normálními lidmi a vojáky. Voják má být robot na zabíjení a nemá přemýšlet. To je dokonalý voják. Takových, ale moc není. Ne, že by nebyli, ale někteří to nevydrží.(18.6.2004)

Teď už je mi celkem jasný odkud čerpal Sam Mendes do Mariňáka, použil dokonce i několik stejných scén. Mariňáka jsem viděl jako prvního a myslim že je to jen dobře, protože jsem si ho opravdu užil a zážitek z tohohle filmu mi to neubralo. Olovená vesta je tak skvěle natočená, že ani to, že jsem několik scén už viděl, nemůže zkazit dojem. První polovina je plná neuvěřitelně krutejch hlášek, nic drsnějšího jsem ve filmu snad ještě nikdy neslyšel. To co tam předváděl R. Lee Emery bylo prostě něco neskutečnýho. Po přesunutí do války už nejsou drsný hlášky a celkově film změní svojí tvář, ale pořád zůstává skvělá režie a dokonalá realističnost. Nic jinýho než 5* pro tenhle film neexistuje(21.4.2006)

Kubrick. Vietnam. Full Metal Jacket. Pro někoho stačí tyhle tři holé věty a ví, na čem je! Ale spousta to neví, a tím pádem se ochuzuje o jeden z nejlepších (anti)válečných filmů. Oproti humanistické Četě se Olověná vesta už nepáře vůbec s ničím. Vesta sice není tak „velká“ jako Četa, ale víc působí na diváka, když vynechám scénu s rukama nahoře. Platoon je hodně na efekt, co si budeme povídat. _ Už začátek na základně (první dějová linie), je hodný tvrdá a drastický, šikana od nadřízeného a následná nenávist všech vůči „divnému“ jedinci ukazuje pravou stránku v táborech. Bohužel je tomu tak do dnes. Tahle část je plná emocí a napětí. Později se divák nachází ve Vietnamu spolu s vojákem Jokerem (druhá dějová linie), vojenským zpravodajem vysláným do pekla. Už trošičku povolí tempo, ale ne kvalita. V téhle části už Kubrick nehraje s divákem psychologickou hru, už se ho nesnaží dostat. To se mu povedlo „na výcviku“, tady díky své preciznosti a soundtracku završuje vaší celkovou náladu a rozčarování z filmu. Já byl hodně rozhozeném a dlouho přemýšlel nad válkami celého světa. A stejně se nikam nedobral.(24.5.2008)