Olověná vesta

• slovenský

Olovená vesta

Drama / Válečný

USA / Velká Británie, 1987, 116 min

Souhlasím, že první půlka, kdy z lidí vychovávají stroje, je geniální, druhá půlka stagnuje, ale taky je skvělá. Z Krubrickova hvězdého výběru je to asi nejmíň perfektní film. Ale z filmů o Vietnamu patří mezi tři nejlepší (+Četa a Apokalypsa). 99% režisérů se může jenom zdát o tom, že by natočili tak výborný film.(18.11.2004)

9 / 10 Neuveriteľne pôsobivý film, ktorý som si bez väčších problémov dokázal pozrieť hneď tri krát za deň (sám, s bratom, bez brata) - Kubrick nám po dlhých siedmich rokoch naservíroval skutočnú filmovú gurmánsku lahôdku a dal svojej povesti perfekcionistu zadosť. Ďalšie slová by už boli zbytočné, to treba vidieť - ale len v origináli!(19.11.2005)

Kubrick. Vietnam. Full Metal Jacket. Pro někoho stačí tyhle tři holé věty a ví, na čem je! Ale spousta to neví, a tím pádem se ochuzuje o jeden z nejlepších (anti)válečných filmů. Oproti humanistické Četě se Olověná vesta už nepáře vůbec s ničím. Vesta sice není tak „velká“ jako Četa, ale víc působí na diváka, když vynechám scénu s rukama nahoře. Platoon je hodně na efekt, co si budeme povídat. _ Už začátek na základně (první dějová linie), je hodný tvrdá a drastický, šikana od nadřízeného a následná nenávist všech vůči „divnému“ jedinci ukazuje pravou stránku v táborech. Bohužel je tomu tak do dnes. Tahle část je plná emocí a napětí. Později se divák nachází ve Vietnamu spolu s vojákem Jokerem (druhá dějová linie), vojenským zpravodajem vysláným do pekla. Už trošičku povolí tempo, ale ne kvalita. V téhle části už Kubrick nehraje s divákem psychologickou hru, už se ho nesnaží dostat. To se mu povedlo „na výcviku“, tady díky své preciznosti a soundtracku završuje vaší celkovou náladu a rozčarování z filmu. Já byl hodně rozhozeném a dlouho přemýšlel nad válkami celého světa. A stejně se nikam nedobral.(24.5.2008)

Olovená vesta je čistá vojnová psychológia. Prvá polovica je kruto reálnym bojom neskúsených brancov so sebadisciplínou, druhá časť venovaná bojom v "olovenej veste". Je to iný typ filmov s vojnovou/protivojnovou tematikou, kde nejde ako tak o akciu a drámu ako o vnútornú drámu a oddretú drsnosť každého vojaka...Nekutočne herecky a réžijne zvládnuté - Kubrick rules!!!!(25.2.2007)

Dokonalost sama, ostatně jak je u puntičkářského Kubricka zvykem. Ukázal nám válku z jiného pohledu .. jak ji neznáme, i když taková zjevně v reálu je .. plná absurdit, náhod a vyšinutých jedinců. Člověk si říká, jestli byl větší magor instruktor Hartman nebo jím (pře)vychovaný Leonard "Gomer Pyle" ..(29.7.2013)

• - Vincent D'Onofrio zhubnul asi 30 kg pro svou roli, snad vůbec nejvíc v historii kinematografie. Předešlý rekord držel Robert De Niro, který pro film Zuřící býk shodil kilo 25. (don corleone)

• - Režisér Stanley Kubrick byl známý tím, že se obklopuje pouze velmi malým štábem. Při jedné příležitosti poté, co elektrikář, který na filmu spolupracoval, dokončil přípravu osvětlení scény, poslal ho Kubrick opravit vedení i do jeho domu. (don corleone)

• - Scény zničeného města Hue se natáčely poblíž Londýna v lokalitách, které byly určené k demolici, konkrétně v plynárně Beckton Gas Works. Celý film byl pak natočen v Anglii. (don corleone)