Olověná vesta

• Česko

Olovená vesta

Drama / Válečný

Velká Británie / USA, 1987, 116 min

Připrav si prdel!Budeš mi srat manžetové knoflíky!Ho-Či min je darebák,má volezlý koule a nestojí mu pták!Vy umejete hajzly,a ať se lesknou chci aba se tam vysrala i Panna Marie. Sice je to hodně sprosté(pro ty kdo neviděli Posledního skauta) ale zase je to klasika válečných klasik.Tvoje nejlepší část vytekla tvý mámě škvírou v prdeli a na matraci udělala velkej flek.(14.3.2003)

Scénář: Stanley Kubrick, Michael Herr, Gustav Hasford .. Olověná vesta mi víc než film o válce ve Vietnamu připomínala JEN "depresivní dokument" o zmíněném konfliktu. Úvodní pohled na výcvik s tragickými následky je sice trochu lepší než zbytek, ale nijak extra mě nenadchl. Po výcviku se dostáváme do válečného dění. Vojáci se setkávají s neválčícími "domorodci", střílejí po těch bojujících, sdělují své zážitky do kamery a sem tam umírají. Můj popis možná působí nezáživně, ale stejný dojem jsem měl při sledování filmu, tak se to sem snažím trochu přenést... Od Kubricka zklamání. Nebýt to od mistra, ale od kdejakého režiséra, byl bych nadšenější. Celkově je totiž snímek docela zajímavý, jedno shlédnutí si určitě zaslouží a má určité své kvality, ale zaujímá tak trochu jiný pohled na Vietnam. Olověná vesta působí dost chladně, nezaujatě a takřka s nikým vás neztotožní. K srdci mi určitě nepřirostla.. 65%.(19.4.2005)

Kubrick. Vietnam. Full Metal Jacket. Pro někoho stačí tyhle tři holé věty a ví, na čem je! Ale spousta to neví, a tím pádem se ochuzuje o jeden z nejlepších (anti)válečných filmů. Oproti humanistické Četě se Olověná vesta už nepáře vůbec s ničím. Vesta sice není tak „velká“ jako Četa, ale víc působí na diváka, když vynechám scénu s rukama nahoře. Platoon je hodně na efekt, co si budeme povídat. _ Už začátek na základně (první dějová linie), je hodný tvrdá a drastický, šikana od nadřízeného a následná nenávist všech vůči „divnému“ jedinci ukazuje pravou stránku v táborech. Bohužel je tomu tak do dnes. Tahle část je plná emocí a napětí. Později se divák nachází ve Vietnamu spolu s vojákem Jokerem (druhá dějová linie), vojenským zpravodajem vysláným do pekla. Už trošičku povolí tempo, ale ne kvalita. V téhle části už Kubrick nehraje s divákem psychologickou hru, už se ho nesnaží dostat. To se mu povedlo „na výcviku“, tady díky své preciznosti a soundtracku završuje vaší celkovou náladu a rozčarování z filmu. Já byl hodně rozhozeném a dlouho přemýšlel nad válkami celého světa. A stejně se nikam nedobral.(24.5.2008)

RETRO ,,Většina z vás půjde do Vietnamu. Někteří z vás se nevrátí. A pamatujte si: pěšáci umírají – proto tu jsme! Ale PĚCHOTA JE VĚČNÁ! Což znamená, že I VY JSTE VĚČNÍ!“…. Každému zajisté utkví v paměti 5ti minutový monolog seržanta Hartmana. Obdivuji S. Kubricka, že bez velkých davových scén dokázal natočit film, který má výborné vypravěčské tempo a maximální napětí. Již v roce 1987 do něj dal všechno to, co i dnes očekáváme od válečných filmů. Soustředí se na jiné věci než ,,Četa“, přesto celkové vyznění je neméně alarmující. Skvěle dávkovaná a časovaná hudba Abigail Mead (Vivian Kubrick), pomáhá divákům získat ,,ten pohled“, jakoby VIDĚT MIMO REALITU! Přiznám se, že na konci MÁM VE TVÁŘI TEN VÝRAZ a mrzí mě, že je konec. PŘÍBĚH ***** HUMOR ** AKCE ***** NAPĚTÍ *****(29.3.2009)

Název filmu se spojuje jen s jednou scénou, která je na přelomu dvou částí filmu. V první části jde o přeměnu obyčejných lidí na cvičené zabijáky jako jsou Joker, Animal Mother, Gomer, Eightball, Cowboy a další. Má v tom ruce D.I. (Lee ermey). Dokonalá autentičnost tréninkového tábora. V druhé části jsou zachyceny hrůzné scény boje ve městě Hue. Z mého hlediska považuji tento film za nejlepší válečný snímek všech dob.(12.12.2003)

• - Ke konci vidíme Cowboye, jak přes rádio žádá tankovou podporu. Hlas Murphyho v rádiu patří Stanley Kubrickovi. (don corleone)

• - Tanky vo filme sú M41 Walker Bulldog. (sWONDER)

• - R. Lee Ermey (Hartmann) aj v skutočnom živote vykonával prácu cvičiteľa oddielov námornej jednotky. Režisér Stanley Kubrick mu teda nechal voľnú ruku k improvizácii. Výsledkom boli nezabudnuteľné Hartmannove repliky, často improvizované a vymyslené za pochodu, čo je pri Kubrickových filmoch raritou. (HelenOfTroy)