Olověná vesta

• Česko

Olovená vesta

Drama / Válečný

Velká Británie / USA, 1987, 116 min (Alternativní: 112 min)

První třetina je nezapomenutelná, dokonalá, úžasná a neopakovatelná. Výcvikový tábor se sadistickým velitelem, který dokáže deset minut nadávat bez toho, aniž by se opakoval, je skutečně sousto z nejchutnějších. Ovšem, když potom vojáci vyražejí do akce, dochází Kubrickovi šťáva. Jak je v jiných jeho filmech rozvleklost většinou kladem, tady působí opačně. Nicméně je to stále velmi nadprůměrný film s nezapomenutelným úvodem! Až po zhlédnutí Olověné vesty pochopíte, odkud se vzali všichni ti drsní velitelé výcvikových táborů :-)(10.1.2004)

Už dlouho mě film nedostal od prvních vteřin. Už dlouho jsem neviděl nikoho tak přesvědčivě zahrát magora, jako D'Onofria. Olověná vesta na vás v první půli dolehne svým tempem - nejsou tu titulky, jen vidíme řvoucího R. Lee Ermeyho. Výcvik, šikana, ponižování… to vše předtím, než se vůbec dostanou do boje. Druhá půlka je o něco akčnější, Vietnam je udělán zajímavě a opravdu mě to bavilo. Celým filmem se táhne depresivní atmosféra, která vás rozkrájí, vymáchá v bordelu války a pak složí, abyste si to pořádně užili. Full Metal Jacket je pro mě nevšední zážitek. A po tomhle můžu s klidným svědomím prohlásit to, co ostatní už vědí dávno - Kubrick je Bůh!(1.2.2010)

"Můžete dát srdce Ježíšovi, ale vaše prdel patří námořní pěchotě." Před válkou je nutné mozek vyndat z hlavy, lehce ho oprášit a pak začít důkladné vymývání. Seržant Hartman je přeborník v čistících praktikách a dokáže skvěle motivovat své "milované" chlapce. A pro mě není nic zábavnějšího, než když celá jednotka zběsile klikuje a příčina této zábavičky, vojín Pyle, si mezi ufuněnými postavami v klidu konzumuje koblihu. Jenže pár otcovsky zařvaných rad doprovázených předpisově provedenou "dekou" dokáže z kohokoli udělat vražedné monstrum. Jenom to časování se nepovedlo zcela doladit. To nevadí, chyby se stávají a členové bohem milované "věčné" námořní pěchoty se přesouvají do Vietnamu, aby zde mohli pochopit, jak je těžké osvobozovat někoho, kdo osvobozen být nechce. Tuto zkušenost získávají američtí nositelé svobody již mnoho let, ale zachycení "logiky válečného nesmyslu" se asi nikdy nepodařilo brilantnějším způsobem.(12.7.2018)

(1001) No já bych to zatím viděla na nejlepšího Kubricka, spolu s Osvícením tedy. Ale Full Metal Jacket je rozhodně nejlepší v práci s ironií, minimálně tím způsobem, že já jsem si schopná díky ní užít každý moment filmu. Explicitně je to vyjádřeno v první části, u které si úplně představuju všechny dospívající hipíky zkouřené bůhvíčím, jak si u toho říkají "to je špatně, tohle musí skončit, takhle se k němu nikdo chovat nemůže, no tak to nepřeleze, no, každej jsme nějakej", přičemž já jsem si to říkala taky a zapřísahala se v duchu, že s tímhle bych nemohla nikdy v životě souhlasit. A v tom je asi genialita toho filmu, že mi ukazuje sílu a možnosti manipulace přímo na mně. Já jsem zblblá tím, co je mi předkládáno jako výstraha proti zblbnutí. Protože z praktického hlediska, když nad tím přemýšlím bez hlubších odborných znalostí, pokud ti kluci potom opravdu "musí" jít zabíjet a nesmí se posrat z prvního návalu stresu a cizích sraček, potom si nedovedu představit jiný způsob, jak je na to připravit. Z takového úhlu pohledu už mi ani nepřijde, že by ten pérák byl sadistický nebo krutý. A už je to tady, opět ovládání mých myšlenek, sympatizuji se záporákem, protože tvůrci to tak chtěli. V druhé části je ironie používána trošku jinak, víc skrytě a nenápadně, maskovaná bojovými akcemi. Proto si myslím přijde mnoha lidem druhá část horší, protože od toho čeká akční kompenzaci dlouhého kecání na záčatku, jenomže tak tomu není, to je vyvážené pokračování téhož, jenom se nám to trochu zakuklilo. Musím říct, že nejvíc jsem si užila postavu Adama Baldwina, který je hned od začátku uváděn jako blbeček a později pronáší podle mě nejzajímavější věci. To nejchytřejší, co řekl, bylo chvíli po jeho úvodním výlevu a zároveň je to pro mě a podle mě klíč k pochopení myšlenky celého filmu a jejího postupného a nikdy ne úplného odhalování. Reaguje na "inteligentnějšího", ale očividně daleko víc propagandou ovlivněného vojáka, který řekne, že tam bojují a umírají za svobodu. Na to mu Baldwin odpoví: "Freedom? You'd better flush out your head, new guy. This isn't about freedom; this is a slaughter. If I'm gonna get my balls blown off for a word, my word is "poontang."(30.6.2009)

Ten lampasáckej buzerant na ty kluky v té první části tak řval, že bych do Vietnamu odjížděl zcela hluchej. No, ale čím víc lampas řve a buzeruje, tím víc doma s koštětem šúruje podlahu pod přísným dohledem své manželky. Opravdu krásná úkazka toho, co dokáže podpantoflista s vyšší šarží na uniformě. Vietnamská část byla velmi dobře natočena, některé záběry kamery a to i ty kýčovitější mě dostávaly do filmového ráje. Samotný příběh ve Vitenamu po mě trošku pohazoval slůvkem nuda, ale konec už byl zase výživnej . Ovšem mě vždycky fascinuje jak se snaží někdo něco dobýt, že se furt někdo někam sere, to nechápu. Já bych si v tom zákopu dal cígo a čekal bych jak se to vyřeší a nebo kdo dřív chcípne hlady, případně bych psal SMS do Prahy svý holce : " Prosím tě dneska večeř ještě nepřijedu, pořád tady dřepím s amíkama v tom zákopu a čeká se kdo vyhraje, tak až se to nějak vyřeší tak já ti dám vědět a neboj nezahýbám ti a odpadky vynesu, ahoj Pavel . " Jenže já ve Vietnamu nebyl a tak tu válku amíci logicky nemohli vyhrát. Především za to ukřičený hovado v první části a skvělou kameru v části druhé se dostal film až na čtyřhvězdičkové hodnocení.(3.12.2007)

• - R. Lee Ermey neměl původně hrát postavu seržanta Hartmana, ale byl k filmu vybrán jako odborný konzultant. Nahrál instruktážní video, kde chrlil jednu nadávku a urážku za druhou po dobu 15 minut, aniž by se zastavil, opakoval nebo zakoktal, i když na něj kompars házel pomeranče a tenisové míčky. Stanley Kubrick byl tak nadšen, že ho nečekaně obsadil do role. (don corleone)

• - Časti pochodových piesní z filmu použil Joe Strummer v sklabe "Call Up" kapely The Clash, ktorá pojednáva okrem iného o odmietnutí povolávacieho rozkazu. (Sociopath)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy umírá velitel jednotky Cowboy (Arliss Howard), lze si všimnout, že ve chvíli, kdy ho Joker (Matthew Modine) zvedne, hýbe očima. (annasosanna)