Zabíjení

• Česko Velká kořist (více)

Johnny Clay sa po piatich rokoch dostal z väzenia a chystá sa oženiť so snúbenicou Fay. Je pevne rozhodnutý, že do ďalších kšeftov sa pustí až keď sa presvedčí, že riziko ozaj stojí za potenciálny zisk. Spolu so štyrmi ďalšími mužmi chystá prepadnutie dostihovej pokladne. V hre sú dva milióny dolárov. Lúpež je naplánovaná do najmenších detailov. Zapojený je do nej aj George Peatty, plachý pokladník z dostihovej dráhy. Je ochotný riskovať krk len preto, aby zapôsobil na chladnú a panovačnú manželku Sherry. Sherry mu je neverná s Valom a všetky informácie o plánovanej lúpeži posúva svojmu milencovi. Tak dokáže aj dokonale naplánovaný zločin stroskotať na príliš dokonalej zhode náhod... (oficiální text distributora)

Hwaelos

Vždycky (rozuměj dvakrát) je zajímavé sledovat spojení nezaměnitelného Kubrickova stylu s náležitostmi "striktního ne-žánru" noir. Zabíjení bylo ještě o kus pozoruhodnější než Polibek vraha. Zajímavé bylo například jak vnitřní monolog hlavního hrdiny detektivek drsné školy nahradil nezaujatý asynchronní voiceover, který popisoval časovou souslednost. Co si vzali ze Zabíjení Dannyho parťáci a Quentin Tarantino asi není třeba připomínat těm, co Kubrickův snímek viděli. Roztříštěná skladba scén, jejíž části jsou několikrát opakovány z pohledů různých osob nebo parta nemotorných gangsterů-smolařů, které přepadne jiná parta gangsterů, jenomže vše se omylem zvrtne a skončí v krvavé skrumáži, která místo, aby byla pohoršující, je nepokrytě zábavná. Stanley zase jednou umí! ()

Marek1991

Kubrick bol rozhodne frajer, ten dôraz na detaily tam proste je a keďže som to pozeral v celkom dobrej kvalite obrazu, tak som si všimol aj skvelé herecké vyjadrenie, mimiku, gestikuláciu. Možno tu je trocha pomalšie tempo a veľa rozhovorov na taký štýl, no vyvrcholenie je skvelé. Za svoj žáner to je mimoriadne dielo. ()

liquido26

Skvělá propracovaná detektivka. Zezačátku se děj pomalu a nenápadně rozjíždí, člověk čeká, co z toho vyleze a vzápětí film nabere na takových obrátkách, že jsem se nestačil divit, co z toho nakonec vylezlo. Zabíjení nenudí, má skvělý děj, spád, přiměřenou délku a je dobře natočené. Hlavně se mi líbilo to neustále střídání se rovin, vracení se zpátky a nezůčastněný vypravěč. ()

curunir

Zatiaľ som od Kubricka nevidel až tak veľa, takže som tento film prijal celkom rád. Od režiséra síce zaujímavá, no zároveň - ak sa pozrieme, aké filmy nakrúcal neskôr - trocha fádna snímka. To by však bolo tým najmenším, čo by sa dalo Zabíjaniu vytýkať. Nechápem reakcie mnohých užívateľov o tom, aké prevratné dielo vzniklo. Pritom išlo vo svojej dobe o prepadák a iba o ďalší z rady noirových filmov. Práve to, čo drží film nad hladinou zabudnutia a tým, že ho v TV uvádzajú pod razítkom kultový film je práve slovo KUBRICK - bez neho by bol film naozaj ničím. I keď film nemá príliš dlhú stopáž tá je akurát taká, že nezačína príliš nudiť. Okrem toho je film skôr chaoticky zostrihaný, jednotlivé scény predstihujú tie druhé, takže jediné čo robí film zrozumiteľným je trocha netradičná funkcia rozprávača majúca až reportážny charakter, čím však celkový dojem nie je príliš umocnený. Vinu na tom nesie z časti množstvo postáv, ktoré sa divákovi počas filmu poriadne nepredstavia, takže ja osobne som hlavných hrdinov vôbec nepoznal a mýlili sa mi. Najviac by som pochválil spracovanie samotnej lúpeže, vcelku fikane vymyslenej, po ktorej už nasleduje iba vyplnenie jednoduchého názvu filmu. Na začínajúce režiséra ide o solídne dielo so svojimi kladnými i tienistými stránky, avšak tak vysoké hodnotenie si rozhodne nezaslúži. ()

pivo

Vynikajúca atmosféra a stupňujúce sa napätie. K tomu bezchybné herecké výkony spolu so scenárom a réžiou a zaujímavé prelínanie sa časových rovín, skoky späť v čase a super záver na letisku. ()

Cimr

Na začátku jsem si říkal, že možná úplně poprvé (po devíti společných setkáních) se s panem Kubrickem mineme. Na ne zrovna poutavém úvodu hlas vypravěče říká ,,Je právě tolik a tolik hodin, ten a ten pán jde tam a tam.." Chvíli sledujeme obyčejné chlapíky, jak někam jdou, tam něco nezajímavého udělají, pak střih na dalšího. Jenže jak čas ubíhá, film mě do sebe víc a víc vtahoval. Na konci je úplně jasné, proč byl příběh vyprávěn zrovna takto, ba dokonce ani snad nemohl být vyprávěn jinak. Stanley byl zkrátka už v začátcích ďábel, co moc dobře věděl, co dělá. Na konci jsem skoro nedýchal. Takže jsme se zase neminuli, pane S.K. ()

LV.Helter

Celú stopáž primrazený ku stoličke hltajúc každú sekvenciu filmu. Monotóne filmové nebo. Prvá skusenosť s Noirom. To, že Kubrick je filmový Boh sa dá zistiť už jeho dalšími počímni, ale napísať nieco tak "neskutočné" a následne zrežírovať... na to nenáchadzam slová... Ale aj Killing má pár chýb na kráse. Hlavne záverečne pasáže (nie záver) už začína docela drieť a býť klýše, ale ináč bez namietok. Lepší než Tarantinovi Gauneri! ()

MartinezZ

Ale jo, celkem zajímavý sestřih filmu jak podle policejní zprávy. Teď bych ale docela rád viděl ten film. Oh, wait... ()

havLord

Další důkaz toho, jaký génius stříbrného plátna Kubrick byl. Gradace napětí, jakou vybudoval v druhém aktu filmu, sestříhání dějových linií do výsledné podoby, voiceover a stále dramatičtější hudba mi navozovaly nirvánu. Jediné, co mi neštimovalo, byla postava barmana, který mi jako součást plánu přišel nadbytečný. 85% ()

Sandiego

Svižná žánrovka, která neplýtvá záběry a jde bez odboček za stanoveným cílem. I díky sarkastickému humoru velmi zábavné dílko, navíc se skvělou gradací a zajímavou plejádou postav. Kubrick opět nezklamal. ()

gogos

Stylisticky vytříbený nářez, jehož největší předností je luxusně vygradovaný příběh plný skvěle vybroušených charakterů. Syrovost a cyničnost z filmu doslova srší na každém kroku, herci se k jednotlivým postavám skvěle hodí a celkovou atmosféru podtrhuje epesní vypravěč. Zajímavá je také práce s kamerou, některé scény točené na jeden záběr přidávají i precizní umělecký rys, který je tak nezaměnitelný pro Kubricka. Zabíjení je výborně napsaná a sehraná černá krimipodívaná, která vždycky potěší. 5* ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale když si pustím něco od Kubricka, tak na takový film koukám bez toho, abych se pohnul, chci vědět, co bude v další scéně. Tady už je neskutečně vidět, jak moc si dokázal ohlídat herecké výkony a jak se ujistil, že všichni budou dělat přesně to, co chce. Neustále pokračuje ve velmi nahuštěných detailních záběrech obličejů a každou scénu dokáže správně vygradovat, včetně scény při dostihových závodech, kterou by většina tvůrců vzala rutinně. Docela se mi líbí, že Kubrick nadále používá voiceover vypravěče. V násilných scénách jsou vidět slabiny, ale i to se postupně zdokonalilo, jak může dosvědčit "Mechanický pomeranč". Tohle "Zabíjení" je opravdu zabíjení. ()

Spike17

Precizní zpracování, možná až příliš (citová odpoutanost, příliš postav a jejich hlubší nevykreslenost). Jinak noirovka s ohromujícím spádem, elegantní a ke konci nesmírně napínavá. ()

dr.Orlok

Až na nudnější úvod a hlavně -SPOILER-:debilní povraždění šesti lidí pouhými čtyřmi kulkami !!!!, skvělé. ()

swed

Mistr Kubrick nastupuje. Neobvyklý noir disponuje pekelně hutnou atmosférou a pozvolna stoupajícím napětím, kde všechno závisí na správném načasování. Režisér si je toho dobře vědom, proto klade důraz na nejrůznější překážky, které mají za úkol znejistit nejen postavy, ale především nás, soustředěné diváky. Rané dílko se nevyvarovalo několika logických děr, ale kvůli sebevědomému zpracování mi nečiní problém je elegantně přehlédnout. 9/10 ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci