Král psanec

Outlaw King

Outlaw King

Akční / Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Velká Británie / USA, 2018, 121 min

100 minut střídání epických, krvavých a štědře řešených scén a dialogů, které prostě trochu zavání cheesy historickým seriálem televizní provenience. Mackenzie aspiruje na temné středověké masoprokrvení, což se mu v luxusních davových scénách a některých kvadraturách Skotů daří, jindy ale ujíždí do povrchních cingrlátek a gaelic kýčů. Pine mi nicméně hodně sedí. Není to přehnaná macho karikatura, ale chlap, co si od jisté chvíle jde klidně a neochvějně za svým... někomu může připadat divné, že právě takového vůdce lidi následují - já je chápu. Šel bych za ním taky. Btw, Aaron Taylor-Johnson poprvé v kariéře vypadá, že má chuť na syrové hovězí.(10.11.2018)

Outlaw King je v podstate historická road movie, nakoľko členovia Bruceovej družiny sa po celú dobu neustále kamsi presúvajú. Popritom sústavne kujú nejaké pikle, riešia vnútorné spory medzi škótskymi klanmi a sem-tam príležitostne rozbijú kokos nejakým tým Anglánom. Po rozpačitých takmer dvoch hodinách, v rámci ktorých sa dobré momenty striedajú s menej interesantným dianím príbeh konečne vyústi do finálnej bitky, ktorá síce má gule, no jedna lastovička ešte leto nerobí. Navyše predstaviteľ Brucea Chris Pine bol tiež akýsi nemastný-neslaný, takže hlavnú pozornosť na seba často oprávnene strhával iný člen jeho kompánie - istý Douglas, ktorý je vlastne akousi obdobou šialeného Íra Stephena zo Statočného srdca.(18.12.2018)

,,MOHOL BY SOM TU ROZPRÁVAŤ O BOHU, ALE TAM KAM MIERIME, NIE JE." __ Zlákaný pozitívnymi hodnoteniami i veľmi pochvalným ,,Cervenak-ovým" komentárom som si napokon, po vyše troch mesiacoch čo ho mám stiahnutý v notebooku, ,,Outlaw King" pustil. Prekvapilo ma úvodných 9 nezostrihaných minút, hoci som v nich nevidel žiadne hlbšie opodstatnenie než snahu priblížiť sa vyspelosťou spracovania iným súčasným veľkoprodukciám. Napokon sa potvrdila moja domnienka a zvyšok filmu ma ničím výraznejšie nezaujal. Nie je zlý, je však nakrútený veľmi rutinne, nevýrazne bez hlbšieho vkladu, ktorý by som videl v hudbe, vo vizuálnom spracovaní, v prepracovanosti bojových choreografií alebo zapamätateľnejších hereckých výkonov, ktoré som aspoň porovnával s rovnakými postavami v ,,Statočnom srdci" a tešila ma opätovná účasť Jamesa Cosma. Síce miestami v okato digitálnom, ale inak obstojne spracovanom záverečnom strete je okrem zrejmej inšpirácie v Gibsonovej verzii možné vypozorovať značnú podobnosť s Branaghovým pojatím bitky pri Azincourte v ,,Henrichovi V.", ktorá je viditeľná vo využití dažďa, blata, smrti chlapca i v celkovej fyzickej podobnosti Billyho Howla s veľkým shakespearovským bardom. (3985. hodnotenie, 268. komentár k filmu)(21.3.2019)

Netflix se sice malinko přehmátl ve výběru hrdinného psance/krále Skotska Robíka Bruce v podání Chrise Pinea, ale jinak je tenhle tv epos celkem fajn. Rodilý Kaliforňan na skotském vřesovišti. To už samo o sobě zní poněkud bizarně. A vidíte, není to až takový bizár. Pan Borovička se bije udatně, plamenné proslovy nechal Melu Gibsonovi a svěže napodobuje skotský akcent. Určitě nedostal blbě zaplaceno a slíbili mu odhalené poprsí Florence Pugh, tak proč to nevzít, že jo. Ono se těch skotských hvězd moc nenabízí. V úvahu by přišel ještě tak Sean Connery a pak už by se muselo jo dolovat v castingových seznamech. Leckdo by možná neváhal obsadit Gerarda Butlera. A nejde jen o hlavní roli. Například soukmenovce z královy skotské družiny Douglase hraje Brit Aaron Taylor-Johnson, takže se v podstatě postavil proti svým Anglánům. Tak raději zanechme, kde soudruzi z castingu udělali chybu, a věnujme se tomu, jaký dopad to má na českého diváka, který se spřízněným tématem přišel do kontaktu v uměleckém eposu "Statečné srdce" (1995), načež tahle část historie/vyprávění přichází až po popravě Williama Wallace. Asi takhle, vážení, zjednodušeně podaný konflikt prospěl k celému uchopení věci, a i když film nemá strhující rozjezd, tak po pozvolném rozjíždění příjemně tepe v krvavě vyvedených bitvách, načež milovníci koní by měli rozhodně vynechat tu poslední, neb je značně drastická z pohledu "šemíkářů". Celému celku podle mě vévodil Aaron Taylor-Johnson ve své maniakální kreaci skotského bijce, Angláni také neměly špatně rozestavěné herecké řady, nicméně nikoho jsem si z nich extra neoblíbil. Herci byli oděni do věrohodných kostýmů, i další propriety nemálo působily realistickým dojmem. Na scénáři pracovalo pět scénáristů, včetně režiséra, kvalitativně rozdílných, nejambicioznější z nich, Mark Bomback, který přišel hlavně na výpomoc, odevzdal se svojí družinou solidní práci, ačkoliv ty nezredukované tv prvky mohou být pro kinomilce rušivé. A režijně je to Davidem Mackenziem zvládnuto poutavě. Nemusíte se filmu vůbec bát, pokud nejste znalci v oboru historie. Film je dostatečně přizpůsobivý, takže s přívalem historického dobrodružství, chladných reálií a drsných mužů budete během dvou trvajících hodin jedna (skotská) ruka. Takže vzhůru za sjednocením Skotska! 7/10(12.3.2019)

Rozpočet $-miliónov║ Tak toto teda prekvapilo a veľmi, chýbalo málo a film by som zaradil medzi TOP 5 filmy roka 2018. Netflix s nepriamym pokračovaním Statočného srdca ohúril, dostal ma. Nečakal som takto prepracovanú výpravnosť, som zvedavý aký to malo rozpočet. Dokonca aj obsadenie celkom fungovalo, lebo Chris Pine hrá ako kedy a tu mu to sadlo. Dej pohltí, vyhrotené úseky majú svoje miesto, gradáciu, nechýba drsnosť, primeraná filmu, nevyčnieva, súboje potešia. A David Mackenzie konečne začína mať potenciál režiséra ktorý napreduje. /90%/(22.12.2018)

• - První verze fillmu měla přibližně 4 hodiny. (freelex)

• - Pôvodne obsadeného Bena Fostera nahradil pred začiatkom natáčania Aaron Taylor-Johnson. (MikaelSVK)

• - Skotsko je ve filmu vyobrazeno s nezalesněnými loukami a horami, jako je tomu i v dnešní době. Ve skutečnosti za doby Roberta Bruceho byly tyto holé pláně velice bohaté na lesy. (freelex)