Sedm samurajů

• Japonsko Shichinin no samurai (více)

Slavná legenda o hrstce odvážných, kteří se postavili na stranu bezbranných. Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných.
Těžko by se asi hledal někdo, kdo by neznal legendární americký western o hrstce statečných, kteří se v počtu chabých sedmi postaví přesile banditů, aby ochránili bezbrannou vesnici na odlehlém venkově proti rabování. Western Johna Sturgese patří již téměř půl století k nesmrtelným filmovým evergreenům. Ale jen málokdo ví, že by vůbec nevznikl, nebýt jednoho fenomenálního režiséra, jehož originální umění přesáhlo daleko za hranice rodného Japonska. Že dobrodružný příběh sedmi potulných pistolníků byl přímo inspirován samurajským filmem Akiry Kurosawy, jenž se odehrává ve feudálním Japonsku 16. století. A že to zdaleka není jediný případ amerického hitu inspirovaného dílem tohoto japonského klasika. (oficiální text distributora)

sir-dave

SE: 207 min /// Osobně mám radši westernový remake. Od Sedmí statečných se to liší především v pohledu na vesničany, kdežto u remaku spíše na kovboje. Postavy, příběh a jiné detaily totožné. Na svou dobu určitě přelomové ale ovlivnil mě více western s McQueenem a Brynnerem, který považuji za jeden z nejlepších. Zase jsme to prohráli. Vyhráli tihle rolníci. Ne my.. ()

Qualdezar

Klasika akčních filmů od Akiry Korosawy. Na svou dobu velmi vyspělý film a co se týče pojetí akčních filmů a triků, bezpochyby položil mnoho základních kamenů v tomto žánru. Nicméně samotné téma filmu dává napovědět, že to nebude bezduchá řež. Tento film je plný mnoha silných a vznešených myšlenek zabalených do té správné japonské a samurajské atmosféry a doba příběhu z filmu doslova dýchá. Někomu se možná může zdát začátek příliš rozvleklý, nicméně vzhledem k postavám je pro mě pochopitelný a vůbec mi nepřekáží (obecně mi trochu rozvleklé začátky nevadí, pokud mají svůj smysl). (85%, solidních 5/5) ()

bartias

Akira Kurosawa se ve svém mistrovském díle očividně inspiroval poetikou klasických westernů a je jedině správné, že Hollywood nenechal Sedm samurajů bez povšimnutí a předělal je v další klasický western Sedm statečných. V originálu se samuraji je dobře patrný "západní" způsob vyprávěná příběhu, který je v Kurosawově podání podstatně epičtější a také podstatně delší. ()

Noviik

Na film jsem se, v rámci pokoření TOP 200, chystal opravdu dlouho, hlavně kvůli stopáži, ale také kvůli tématu. Nevím, jestli to byla chyba nebo naopak dobrý tah, ale rozhodně jsem rád, že jsem film mohl vidět. Hned od začátku mě totiž usadila tíživá atmosféra zoufalosti, chudoby a odhodlání. Práce s kamerou je tak dokonalá, že jsem se hned ocitl ve vesnici a ve strachu doufal, že se objeví hrdinní samurajové. Ve chvíli, kdy probíhal jejich výběr pod taktovkou mistra, došlo mi, že už mám za sebou hodinu. Než se vesnice připravila na útok lapků, byla za mnou další hodina a půl a já se opravdu začínal bát, že už bude konec. Film je tak bravurně natočený, tak poctivě zpracovaný, že není možné být nespokojený. Tohle dokázali natočit chvíli po válce? Před 58 lety? Neuvěřitelné! ()

E=mc2

Výborne vyrozprávaný dej hoc bez väčšieho napätia obstál. Chýbalo mi jediné, viac načrieť do motívov Lapkov, ukázať ich tábor pred bitkou trochu to postaviť proti sebe. Tento film inšpiroval tak veľa iných filmov..Nielen 7 statočných, ale aj Posledného Samuraja, 12 bojovníkov - Vikingovia a množstvo iných vojnových filmov. Tak isto Leoneho a jeho tvorbu ako aj iných významných režisérov. 207 min HD verzia stála za to. Tento film právom patrí medzi klenoty svetovej kinematografie. ()

fantoci

Velkolepý a nádherný film. Bohužel v našem prostředí je známější jeho americký remake. Film o cti, statečnosti a touze. Černobíle natočené dílo má velké kouzlo. Seznamujete se s japonským stylem života rolníků šestnáctého století. Budete si při sledování jakéhokoliv japonského filmu zvyknout na to, že se jedná o zcela jinou kulturu. Některé situace a reakce představitelů se vám mohou jevit naivní. Na takový film musíte být naladěni. Udělejte si k němu kafíčko a nikoliv praženou kukuřici a vychutnávejte děj. ()

Decker

Me hodnoceni vychazi z roku vzniku - technicke zpracovani, vynikajici kamera, dale za skvely scenar a namet, ktery byl pozdeji inspiraci pro vznik Sedmi statecnych a v neposledni rade za herecke vykony, protoze postupem casu vam samurajove prirostou k srdci. ()

LeoH

Když já při tom vždycky skončím duchem u Statečných, u přemýšlení o tom, který pistolník má co z kterého samuraje, které scény jsou převzaté doslova a které šikovně překopané, ne a ne se do toho feudálního Japonska pořádně ponořit. I když něco vyšlo Kurosawovi líp (třeba epizoda s posměšným proslovem k vesničanům dává v Mifuneho podání mnohem větší smysl než v Buchholzově) a i když k mnoha jeho jiným, i „orientálnějším“, bijákům jsem si našel cestu snadno, tady mě jeho monumentálnost (skoro mám sklon napsat velikášství) spíš deptá. Holt dítě západní kultury, které vyrostlo na Sturgesově destilátu (spíš než odvaru – větší plocha s větším množstvím detailů ve mě nějak nechce vyvolat dojem větší hloubky). S respektem k historickému významu za 70 %. ()

Cedr

Praotec všech filmů, kde je potřeba dát dohromady tým různorodých (ne)hrdinů pro klíčovou misi. Potřebuje-li váš film intermezzo na vydechnutí dost možná něco děláte špatně, Seven Samurai je však výjimkou. Díky preciznosti napříč všemi aspekty uteče rychleji než mnohé filmy o standardní délce. Zahráno je vše skvěle, ale bláznivý Mifune přeci jen díky své roli vyniká. To nejlepší ale je, že Seven Samurai není jen "obyčejným" trailblazerem filmařských a příběhových technik, ale od A do Z kvalitním a zábavným snímkem. U podobných průkopnických děl bývá běžné snižování laťky a kalibrace očekávání z ohledem na dobu vzniku. Zde to není potřeba, Sedm samurajů bylo, je a navždy bude perfektním filmem. ()

LordSnape

Klasika japonské kinematografie. Filmu prakticky nic nechybí. Solidní příběh, souboje a přesvědčivé výkony všech herců. Pauza uprostřed, ale fakt bodla. Překvapilo mě, že distributor onu přestávku nevystřihl. :) ()

black.mao

Co se týká filmu samotného, těžko napsat něco víc. Snad jen vytknout přílišnou délku vyplněnou někdy jen epizodními příběhy, které mají diváka nepokrytě dojmout. Ale už pro ten lehký Buddhův úsměv Kambeie Takashiho Shimury škrtajícího na jemném bílém papíře počty mrtvých banditů si zaslouží plných pět. ()

Kamkon

Sice se mi 2 méně výrazní samurajové slili dohromady, což ovšem neubírá na jejich herectví a všech ostatních rovněř. Strhující a pro mě zatím nejdelší shlédnutý film. ()

Honzíno

Tři a půl hodiny japonského křepčení, neustálého metelení se kamsi, bosých nohou a holých zadků. Tři a půl hodiny na padesátá léta dokonalého audiovizuálna, okořeněného celkem povedenými 'akčními' scénami. Ano, je to opravdu dlouhý film. Přes svoji délku má skutečně vymakaný děj a úctihodně si drží a postupem času ještě buduje atmosféru. Ne, nejde to se alespoň chvilinku nenudit, jenže posledních 40 minut mě totálně sejmulo. Vrchní samuraj je navíc snad ještě větší sympaťák než Yul Brynner. Na druhou stranu se bohužel přibližně na tři samuraje skoro nedostane, i když film trvá tři a půl hodiny (píšu to znova a znova schválně). Škoda. Sedm Samurajů je výjimečný snímek, jehož zhlédnutím konečně do posledního písmenka doceníte tvrzení: Sedm Statečných je jen perfektní remake. Avšak musím přihlédnout k faktu, že jsem snímek viděl až po 55 letech od jeho vzniku a zub času se jako jediný ze známých zubů moc nekazí a musím též přihlédnout k délce a s ní související únavou. Je to opravdu dlouhý film. ()

Sfinkter

Sedm statečných je bezesporu výborný western, Sedm samurajů je však monstrózní dílo, které mohl Sturges pouze okopírovat. Jednotliví samurajové jsou neuvěřitelné persony a dvorní herec Mifune dostal zázračnou roli. Co se týče stopáže, 207 minut je docela zážitek. ()

capák

Tomuhle veledílu jsem se kvůli jeho délce dlouho vyhýbal jako čert kříže, ale teď můžu říct, že nebylo proč. Je pravda, že některé pasáže jsou možná zbytečně dlouhé, ale mě osobně sledování tohohle notoricky známého příběhu o jedné chudé farmářské vesnici, která si na ochranu před bandity najme samuraje, uteklo poměrně rychle. Jedná se skutečně o předobraz moderních akčních filmů - najdeme zde hrstku (Sedmi) statečných, bandu záporáků, několik akčních scén, pár komických pasáží a dokonce je zde naznačen i milostný románek. To všecho zastřešuje brilantní technická stránka, kde Kurosawa sází především na důslednou práci s kamerou a střihem, a dokresluje skvělá hudba. Sedm samurajů zkrátka právem patří do zlatého fondu světové kinematografie a mě osobně tenhle film v ničem nezklamal. ()

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (více)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (více)