Absolutní trefa do černého po všech stránkách a pro mě osobně nejlepší akční snímek všech dob, který ani po desatém zhlédnutí neztrácí absolutně nic na kvalitě. Výborné ústřední herecké trio v čele s neúnavným Seanem Connerym, dechberoucí akční scény se skvělými nápady, kterým vévodí půlhodinová automobilovýá honička v ulicích San Franciska a náležitě mrazivé finále. Takhle to má vypadat páni režiséři...(17.8.2002)

Druhý film Michaela Baye a hned se zařidil mezi nejlepší akční filmy. Nicolas Cage a Sean Connery tu vytvořili velmi povedenou dvojku, která zachraňuje americké občany, zajaté v nejobávanějším vězení v Alcatrazu. Edu Harrisovi to v roli záporáka také velmi sedne. Prostě to nejlepší co může žánr akčních filmů nabídnout. Jasných pět hvězdiček.(26.9.2007)

„Personally, I think you're a fucking idiot.“ Když mi bylo deset, považoval jsem Skálu za nejlepší akční film všech dob. Svůj názor bych s odstupem mnoha let neměnil. Jiné jsou jen důvody, proč Bayův (a Bruckeimerův a Simpsonův) mistrovský kus obdivuji. Stvořil svět, v němž je vše podřízeno maximálnímu akčnímu zážitku. Rozhodnutí postav nemusí (a ani nedávají) moc smyslu – je hlavně potřeba, aby jejich jednání dobře vypadalo (charakteristické kroužení kolem herce z podhledu nechybí) a generovat další akční situace. Skála je i přes ambiciózní délku a poměrně dlouhou, ovšem později plně zužitkovanou expozici (na Alcatraz se definitivně přesouváme až po hodině) strhující od první do poslední minuty. Ať díky souběžně probíhajícím akcím, hned zkraje stanovenému a průběžně připomínanému deadlinu nebo neúnavně šlapajícímu soundtracku, který filmu mění v hotový Zimmerfest. Šanci na vydechnutí nemáme zejména díky bravurní rytmizaci filmu. Nejprve každých deset minut, ke konci v ještě kratších intervalech se objeví nová překážka/postava učiní klíčové rozhodnutí/situace zvážní. Různorodé akční scény (automobilová honička, přestřelky, souboj muže proti muži) odhalují nové informace a posunují vyprávění. Kromě horizontálního pohybu vpřed dochází k vertikálnímu prohlubování pouta mezi Goodspeedem a Masonem (dynamika jejich vztahu se ve druhé polovině stává jedním z motorů vyprávění) i našich znalostí o postavách a jejich motivacích (Ed Harris rozhodně nehraje jednorozměrného superpadoucha, první záběry naopak naznačují, že by mohl být hrdinou filmu). Film, který ve druhém plánu tematizuje otcovskou zodpovědnost a nabízí svérázné vypořádání se s vietnamským traumatem, se zkrátka neustále mění a vyvíjí, nepřestane nás držet v napětí a překvapovat a na okamžik neustrne. Connery hláškuje ostošest, drahá auta jsou vesele demolována, padouši invenčně zabíjení. Vtip a důvtip vybroušeného scénáře (na kterém se kromě mnoha jiných podílel i Aaron Sorkin) přitom Skálu nemění v lehkou zábavu, ve které by o nic nešlo, ani v přechytralou sebereflexivní dekonstrukci žánru. Obojí hlavně pomáhá se zlidštěním a lepším prokreslením hlavní dvojice (v kontrastu se smrtelnou vážností vojáků nebo lidí z vedení FBI). Za všemi těmi okázalými výbuchy, troufalými heroickými činy a šílenými plány na vyhubení lidstva po celou dobu vnímáme uvěřitelný lidský element, díky kterému nás nepřestává zajímat, co se děje a co se bude dít dál. Dokonale vyvážený mix bondovky, westernu a buddy movie. 95% Zajímavé komentáře: POMO, Marigold, Niktorius, SeanLSD, Vronsky Acrobat(12.11.2015)

"Poražení vždycky říkaj, že udělaj všechno. Vítězové to bez keců udělaj královně." Mám jistou slabost pro agenty Jejího Veličenstva a čerstvě vykopaný agent Mason má skvělý pohled na věc. Oproti tomu chemik Goodspeed zase skvěle zvrací, takže mi vlastně byli sympatičtí oba hrdinové. Jenže zároveň se mi dost hnusí přezíravý způsob, jakým vlády přistupují k válečným veteránům a rodinám pozůstalých, takže jsem byl od začátku i na straně generál Hummela. Naštěstí tato šachová partie má i nesympatické figury, dostatek akce, napětí i vtipu, což znamená, že jsem ke Skále již nejednou šnorchloval, motal se v podzemí a nakonec jsem i přidržoval Goodspeedovi ty zelené kuličky, aby se mu nerozbily. A dělal jsem to rád.(24.1.2017)

Jeden z nejlepsich akcnich filmu vsech dob. Ty dve hodiny jsou nabity vynikajici akci, skvelejma hereckejma vykonama, vybornou hudbou a slusnym pribehem. Sean Connery, Nicolas Cage i Ed Harris predvedli vyborne vykony, i kdyz precejen Sean Connery nevypada na chlapka co by zvlad behat kanalama, strilet a rvat se. Po vizualni strance je akce dokonala, par scen je nezapomenutelnejch a vse je krasne svizny a nabuseny. Na druhou stranu uz od zacatku bylo jasny, ze hlavni dvojka nezemre. Ale to jsou jen drobnosti, ktere vysledny dojem z takhle skveleho akcniho filmu nepokazi a proto si zaslouzi plne hodnoceni.(7.5.2005)

• - Špatným překladem do české verze došlo ke zkomolením významu. Jednou z nich je označení komanda námořnictva, která měla neutralizovat skupinu teroristů vedenou Generálem Hummelem (Ed Harris). Ve filmu je toto komando označeno jako tučňáci, v angličtině penguin. Ve skutečnosti jde o reálnou, elitní jednotku námořnictva Spojených států. Její jméno se skládá ze zkratek anglických slov, SEa, Air, and Land Teams. Což je SEAL a znamená to tuleň. Někdy se takto i jméno jednotky do češtiny překládá. (Povaxs)

• - Vzbúrenci používajú pištole Colt M1911 a Beretta M9. Jedná sa o štandardné zbrane amerických ozbrojených zložiek, ktoré sú v dnešnej dobe vytláčané pištoľami značky Glock. (rasistik)

• - Scéna, v níž Stanley Goodspeed (Nicolas Cage) pronásleduje ukradeným sporťovním vozem Masona (Sean Connery), najíždí Goodspeed (Nicolas Cage) v jedné chvíli do pruhu mezi ulicemi a pouliční lampa mu rozbíjí přední okno. V následujících záběrech je ale okno jako nové. (Mr.Hudson)