Tento masovo zbožňovaný akčák je po vizuálnej stránke ukážkou dokonalého filmárskeho remesla. Je svižne, dynamicky zostrihaný, je nasnínamý cez krásne bruckheimerovské kamerové filtre, obsahuje jednu z najlepších filmových autonaháňačiek vôbec (Hummer vs. žlté Ferrari v uliciach San Francisca !!!) a koniec koncov má aj veľmi sympatické (a skvele obsadené) postavy. Lenže... na druhú stranu je všetko v ňom tak dokonale načasované a vyblískané, že som ani na sekundu nebol skutočne napätý, ani na sekundu som sa nebál o hlavných hrdinov a hlavne - ani raz som sa ako divák neocitol v očakávaní, čo bude následovať ďalej, pretože mi to bolo tak nejak úplne fuk. Tento film je totiž tak neoriginálnou, vykalkulovanou a formulaickou scenáristickou banalitou, že ma voči sebe i napriek spomínanej vizuálnej dokonalosti nechal lahostajným. A preto mu v žiadnom prípade nemôžem dať najvyššie hodnotenie.(6.5.2002)

Tenhle film udělal Sean Connery. Jeho Mason je skutečně zpustlá verze Jamese Bonda po třiceti letech v lapáku. Jeho sarkasmus a suchý humor si člověk prostě nesplete a když řeknu, že navzdory důchodovému věku neztrácí Connery jiskru a výbojnost svého mládí, také nebudu daleko od pravdy. Michael Bay odvedl svůj kus práce slušně, za občasné patetické blemcání, které je podkresleno agitkovými kompozicemi s americkou vlajkou a F-18, bych ho sice nejraději nakopal, ale budiž omluven tím, že film velmi pěkně odsýpá. Nebýt výtečných herců, byl by sotva tak dobrý... marná sláva, "padouch" Ed Harris je neobyčejně sympatický a "dobrák" Connery zase totálně nevypočítavý, takže o zábavu je postaráno. Připočtěme možná až příliš přehrávajícího neurotika Cage, skvělý střih (zejména úvodní sekvence s přepadením skladu je excelentně rytmizovaná), perfektní soundtrack Hanse Zimmera a hvězdičku, která filmu chybí k plnému kotli, doplňme z nasyslené Conneryho zásoby. A máme akční oddychovku ve velkém stylu.(5.12.2004)

• Morien

Já vám nevím, pouštět tohle cestujícím v noci v dálkovém zájezdním autobuse by mělo být asi trestné, když se před tím nedá utéct. Ale to platí o každém filmu. Leda by tam podávali na přání nějaká hypnotika, aby se ti protestující cestující mohli omámit a nebudily je křečovité projevy Cage a neustálé hekání, výstřely a výbuchy. A ještě je to všechno zpomalené, takže to trvá dvakrát déle než obyčejně! Při tom se prostě nedá spát!(16.6.2010)

Nejvíc mě zaujala postava, kterou hrál Ed Harris, neboť se po celou dobu proměňovala (asi jako akce :-) Jinak v podstatě všechno bez chybičky + Nicholas Cage se stíhačkami nad hlavou a se světlicemi v rukou = paráda. Odpověď na kvízovou otázku: no, pokud se potká třeba s takovou tramvají ;-)(4.8.2003)

"Poražení vždycky říkaj, že udělaj všechno. Vítězové to bez keců udělaj královně." Mám jistou slabost pro agenty Jejího Veličenstva a čerstvě vykopaný agent Mason má skvělý pohled na věc. Oproti tomu chemik Goodspeed zase skvěle zvrací, takže mi vlastně byli sympatičtí oba hrdinové. Jenže zároveň se mi dost hnusí přezíravý způsob, jakým vlády přistupují k válečným veteránům a rodinám pozůstalých, takže jsem byl od začátku i na straně generál Hummela. Naštěstí tato šachová partie má i nesympatické figury, dostatek akce, napětí i vtipu, což znamená, že jsem ke Skále již nejednou šnorchloval, motal se v podzemí a nakonec jsem i přidržoval Goodspeedovi ty zelené kuličky, aby se mu nerozbily. A dělal jsem to rád.(24.1.2017)