Brigádní generál Francis X. Hummel dlouhá léta velel tajným operacím. Ztratil během nich spoustu mužů a s hořkostí sleduje, jak nevděčně se k nim i jejich pozůstalým vláda chová. Když jeho žádosti nemají žádný efekt, rozhodne se společně se svým komandem přepadnout sklad zbraní, odkud uloupí rakety s chemicko-biologickou látkou VX. Opevní se ve zrušené věznici Alcatraz se stovkou rukojmích a patnácti raketami, namířenými na blízké San Francisco. Pak se spojí s ředitelem FBI a předá mu své požadavky. Vláda má během čtyřiadvaceti hodin převést na zvláštní konto sto milionů dolarů, které budou poukázány rodinám mužů, kteří během tajných operací zemřeli při plnění povinností. Pokud ne, tak odpálí rakety. Pentagon se rozhodne vyslat na ostrov speciální jednotku. O bomby se má postarat odborník na chemické a biologické zbraně Stan Goodspeed, který ale nemá zkušenosti s akcemi v terénu. Dostat komando nepozorovaně do pevnosti je donucen John Patrick Mason, bývalý britský agent, kterému se před třiceti lety jako jedinému podařilo z Alcatrazu uprchnout. Výtečně připravení Hummelovi muži však komando odhalí a zlikvidují. Přežijí pouze Mason a Goodspeed... (TV Nova)

Trailer

Recenze (1 163)

POMO

Tento masovo zbožňovaný akčák je po vizuálnej stránke ukážkou dokonalého filmárskeho remesla. Je svižne, dynamicky zostrihaný, je nasnínamý cez krásne bruckheimerovské kamerové filtre, obsahuje jednu z najlepších filmových autonaháňačiek vôbec (Hummer vs. žlté Ferrari v uliciach San Francisca !!!) a koniec koncov má aj veľmi sympatické (a skvele obsadené) postavy. Lenže... na druhú stranu je všetko v ňom tak dokonale načasované a vyblískané, že som ani na sekundu nebol skutočne napätý, ani na sekundu som sa nebál o hlavných hrdinov a hlavne - ani raz som sa ako divák neocitol v očakávaní, čo bude následovať ďalej, pretože mi to bolo tak nejak úplne fuk. Tento film je totiž tak neoriginálnou, vykalkulovanou a formulaickou scenáristickou banalitou, že ma voči sebe i napriek spomínanej vizuálnej dokonalosti nechal lahostajným. A preto mu v žiadnom prípade nemôžem dať najvyššie hodnotenie. ()

Blizzard

The Rock je právě tím snímkem, kterým se u mě Michael Bay zapsal jako zručný režisér a zároveň jeden z filmů pyšnící se označením s největším počtem zhlédnutí. I přes nepřesnosti v českém překladu musím pochválit celkem povedený dabing, který padne akčnímu Béčku (v tomto případě spíše Áčku) z 90. let jako ušitý. Jednoduchá zápletka, dobré akční scény, skvělý Connery + Harris a v té době ještě mladý Cage, který si hraje na tvrdého agenta FBI, to také slušně rozjíždí. Trio Nick Glennie-Smith, Hans Zimmer a Harry Gregson-Williams navíc odvedli kus zasloužené práce a soundtrack k filmu se na čas stal jedním z mých nejposlouchanějších vůbec a stále patří k mým oblíbeným. Pamatuji, jak jsem si v té době zakoupil vytoužené stereo-video, ždímal z VHSky co to šlo a vychutnával si v pokoji ozvučení namixovaného Dolby Pro Logic na své věži, obzvláště při závěrečné audiovizuální jízdě se stíhačkami. Pokud Skálu vidím po stopadesáté, v roce 2008 se již nejedná o bombastické orgie, ale i tak mohu s čistým svědomím prohlásit, že jde o již nostalgickou přehlídku výbuchů, honiček, napětí, lítajících kulek i Cage, drsných a vtipných hlášek podpořených kvalitním hereckým obsazením a to vše pod taktovkou bláznivého Michaela Baye a tak nezbývá než jen dodat, že i po více než 10 letech je snímek chválihodným zpříjemněním pátečního večera. (9/10) ()

Gemini

Aleluja!!! chtělo by se zvolat, tento film má vše, co by měl mít...Conneryho v plné síle i se smyslem pro humor, Cage jako trochu komickou figurku hrdiny "proti své vůli" (ano, v této souvislosti je správně "proti jeho vůli";)), Eda Harrise jako charismatického generála, který, narozdíl od spousty podobných typů v mnoha jiných filmech, není ani na okamžik trapným pilířem amerického patriotismu, a hlavně pro militantní znalce filmů - Michaela Biehna coby velitele jednotky SEAL (který tu na pár minut JE za toho patetického vlastence). A pokud u dabingu překousnete "pár" ukrutných chyb v překladu ("omluva Generála Attorneyho", "Oko za oko!" nebo "vycvičená britská inteligence" katapultovaly překladatelku Ladu Křepelkovou a dabingového režiséra Václava Laubeho aka Miroslava Saice do dějin řemesla a srdcí tisíců pobavených diváků), čeká vás jeden z nejlepších akčních a hudebních zážitků, kterými se může stříbrné plátno pochlubit. Hans Zimmer odvedl pořádný kus práce, hned tak na něj nezapomenete. 90% ()

kOCOUR

Absolutní trefa do černého po všech stránkách a pro mě osobně nejlepší akční snímek všech dob, který ani po desatém zhlédnutí neztrácí absolutně nic na kvalitě. Výborné ústřední herecké trio v čele s neúnavným Seanem Connerym, dechberoucí akční scény se skvělými nápady, kterým vévodí půlhodinová automobilovýá honička v ulicích San Franciska a náležitě mrazivé finále. Takhle to má vypadat páni režiséři... ()

KevSpa

Bezkonkurenčně nejlepší akční film. Dokonalé po vizuální stránce, skvěle obsazení herci. Záporák, který je spíše sympatický. Skála je zkrátka jiná, než její akční předchůdci a Michael Bay vnesl do tohoto žánru něco úplně nového a výjimečného - vizuálně nabušená akce, která vás strhne a kterou si budete chtít pouštět tak jako já každý měsíc znovu a znovu. ()

• První ze tří filmů, v nichž je Nicolas Cage na konci odmrštěn výbuchem do vzduchu. Podobné scény jsou i v Con Air a Tváří v tvář. Ve všech těchto filmech také postava Nicolase Cage zmíní automobil značky Volvo. (don corleone)
  • Stanley Goodspeed (Nicolas Cage) pronásleduje ukradeným sportovním vozem Masona (Sean Connery) - přejíždí do pruhu mezi ulicemi a pouliční lampa mu rozbije přední sklo. V následujících záběrech je však bez jediné poskvrnky. (Mr.Hudson)