Král komedie Eddie Murphy se v tomto zábavném filmu stává zhýčkaným a sebevědomým africkým princem, který přichází do Ameriky, aby si tu našel nevěstu. V doprovodu svého přítele (Arsenio Hall) si Murphy záhy najde práci, byt a nové prátele i nepřátele a samozřejmě se dostane do spousty malérů. Murphy i Hall jsou ve svých rolích skvělí a rozhodně by Vám už kvůli nim tahle komedie neměla uniknout! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

filmfanouch

Eddie Murphy se stal v 80. letech obří komediální hvězdou, která díky úspěchu v Saturday Night Live a následnému úspěšnému přesunu do celovečerních komedií jako 48 hodin, Záměna nebo Policajt z Beverly Hills se z něj stala velká komediální legenda, jejíž sláva následně ještě výrazně dlouhou dobu neupadla. Dnes už je Murphy možná trochu vyhořelý, pořád se ale přece jen občas někde objeví a pořád občas předvede, že na to pořád má. Především ale Murphy za sebou nechal spoustu pamětihodných komedií jako je právě Cesta do Ameriky. Cesta do Ameriky vznikla s Eddiem Murphym ve vrcholné formě a díky tomuto faktu vznikla klasická romantická komedie, která navíc dokázala, že díky povedeným maskám je Murphy schopný zahrát i někoho s úplně odlišnou kůži. Je to jeden z nejvýraznějších filmů Murphyho kariéry, který položil základ pro trademark, že Murphy díky maskám hraje několik rolí naráz v jediném filmu. A je až podivuhodné, že jeden z nejpamětihodnějších snímků s afroamerickými hrdiny zrežíroval John Landis, který se už ovšem předtím právě Záměnou, Americkým vlkodlakem v Londýně nebo videoklipem Michaela Jacksona Thriller zapsal do paměti jako tvůrce, který umí pracovat s humorem, dynamickými sekvencemi a hereckými představiteli. Právě i díky tomu vznikla naprosto zábavná komedie, která má tuny parádních gagů, zábavných nápadů a především skutečně talentovaných hereckých představitelů, kterým vévodí Murphy a Arsenio Hall (oba poté rovnou ve čtyřroli, přičemž si Eddie Murphy díky skutečně výborným maskám střihne i bílého žida a v podstatě vrátí úder snímku Zrození Národa od D. W. Griffitha, kde černochy hráli namaskovaní běloši). V podstatě ´´ pohádka´´ o africkém princi, který se rozhodne objevit pravou lásku v Americe je neskutečně milá komedie, která v úvodu představí zajímavou africkou zemičku s parádní taneční sekvencí na vrchu (její choreografie je jinak víceméně obšlehnuta právě od Jacksona Thrilleru) a následně představí skutečně bravurně vypointované vtipy o africkém princovi poznávající Ameriku, které navíc hodně těží z bravurní chemie Murphyho a Halla. Ať už ale mluvíme o Jamesi Earlu Jonesovi, Johnu Amosovi, Shari Headleyové nebo Madge Sinclairové (Jones a Sinclair si o pár let později zopakovali úlohy rodičů hlavního hrdiny v animovaném Lvím královi) tak je film skutečně plný sympatických a talentovaných herců, kteří umějí prodávat ty vtipné pasáže na plno a navíc tu je i tehdy víceméně neznámý Samuel L. Jackson v naprosto fantastickém cameu. I díky první výraznější role Jacksona je velmi snadné na tenhle film vzpomínat s láskou. Super komedie se navíc pozná i podle toho, že neomrzí ani po několikáté repríze a tahle pohodová komedie se tak velmi snadno stává komediální klasikou, která skvěle těží z konfrontace africké kultury s americkým prostředím a je ve finále skutečně radost tuhle komedii vidět i po několikáté. Ten film neobjevuje Ameriku (hehe), není vyloženě filmařsky fenomenální a přesto je skutečně kouzelný. Film právem získal nominace v kategoriích make-up a masky a i když se Murphy a Landis u natáčení tohohle filmu dost hádali, spojením Landisova filmařského a Murphyho komediálního talentu se podařilo vytvořit legendární komedii, která navíc každým filmem, který Eddie Murphy natočí zraje ještě víc. A na Vánoce se bez ní už hodně lidí jen tak neobejde, je to prostě i po letech strašně fajn podívaná.... PS: Nebýt COVIDU-19 by Cesta do Ameriky 2 aktuálně řádila v kinech. Nakonec tak Cesta do Ameriky 2 dorazí až 5. 3. 2021 na Amazon. Vrátí se princ Akeem po 33 letech v plné síle jako se to letos povedlo Boratovi? To se uvidí už hodně brzy..... () (méně) (více)

lamps

Jedna z nejvíce originálních komedií osmdesátých let. Věčná škoda, že ji místy tak devalvuje star power Eddieho Murphyho, který zbytečně rozmělňuje tempo a vkus svými uječenými cameo rolemi. Jinak velmi kvalitní zábava, která ústřední téma "bohatý snílek hledá lásku v chudinském prostředí" vytěžuje na maximum. Asi nikomu jsem nikdy nezáviděl jeho život tak jako zde Murphymu, čištění pohlavního údu po ránu prsatou štíhlou služebnou mám odteď v čele seznamu "stihnout před smrtí". 75% ()

Big Bear

,, Váš královský penis je čistý! '' - Cesta do Ameriky je celkem slušná americká komedie z konce devadesátých let. Edie Murphy si zde střihl hned několik ne dvoj ale nejméně kvadro rolí a v některých by jste jej věru ani nepoznali. U tohohle vydržíte sedět bez jediného pozvednutí obočí protože tady moc hluchých a trapných míst není. * * * ()

JohnnyD

Eddie na vrchole svojho komediálneho talentu vymyslel skvelý film o princovi z Afriky hľadajúcom šťastie a pravú lásku v New Yorku. Síce film nepatrí k tým Murphyovkám, kde sa smejete každú chvíľu, môžem vám ale povedať, že príjemnejšiu komédiu od neho nenájdete. Celé je to nasiaknuté tak pohodovou atmosférou (možno nie je náhoda, že je New York pokrytý snehom ...), že sa nemožno nebaviť. Síce je na komédiu film dlhý, určite nie je nudný. Soundtrack je príjemný, rovnako aj ako Eddieho večný úsmev, ktorý si dostatočne užijete. Eddie sa za tie roky skoro nezmenil, stále vyzerá na rovnako ako 20 rokov dozadu, ale bohužiaľ kvalita jeho filmov nebezpečne klesla. Užite si ho na jeho vrchole, keď kraľoval komikom. ()

Niles

Priemerná oddychová komédia, pri ktorej som sa aj párkrát zasmial. Nie je ničím výnimočná, ale určite je to lepšie ako Murphyho neskoršie "komédie". ()

Nin

Před Black Pantherem a Wakandou tu byli Akeem a Zamunda. Eddie Murphy hraje poněkud rozmazleného, ale jinak sympatického a až překvapivě osvíceného prince. Bez problémů odloží stranou veškerý luxusu, na který je zvyklý ze své bohaté africké zemičky, aby našel pravou lásku v Americe - a kde jinde hledat budoucí královnu než v newyorské čtvrti Queens? Coming to America je milá romantická komedie. Je hodně černošská a hlavní dvojka Eddie Murphy a Arsenio Hall to slušně rozjíždí, dokonce i v mnoha dalších rolí, ve kterých jsou namaskovaní k nepoznání. Mnoho vtipů mě nijak zvlášť neoslovilo, ale sem tam jsem se dobře zasmál, a hlavně mi byl celkově film dost sympatický. Pohodová záležitost, která má něco do sebe. (7/10) ()

Indiana

Nejlepší komedie Eddie Murphyho, celou dobu se to opravdu pozitivnim duchu a ani chvíli sem se u toho nenudil. Navíc Eddie tu má navíc po boku sympatickýho parťáka v podání Arsenio Halla, škoda toho herce, že se neprosadil víc ve filmech. Jedna z největších komedií osmdesátejch let. ()

salahadin

To, že chce princ ženskou s více než jednou mozkovou mitochondrií, je chvályhodné. To, že odmítne ženskou s dutou mozkovou dutinou, zato s plnými ňadry, je obdivuhodné. Jenže celá cesta do Ameriky je nudnější, než sledovat hvězdy ve dne. Střet dvou rozdílných světů většinou nabízí možnosti pro tvorbu různých vtipných situací, no tady se dalo pousmát tak dvěma třem. Eddie jako komik pozbyl to nejdůležitější - komičnost, což se nedá nahradit výrazem pomateného telete z dovozu. ()

Cappuccino

Príjemná komédia, ktorá sa ideálne hodí na daždivé, nedelnajšie poobedie. Dodatočne si môžete užiť vtedy ešte zábavného Eddieho Murphyho. To čo točí dnes už snáď ani nemá cenu komentovať. ()

GilEstel

Pro mě asi nejlepší role Eddie Murphyho. Vtipná komedie se skvělým komikem. Film má spád a atmosféru. Exteriéry špinavého Queensu a v nich šťastný princ Murphy hledající si nevěstu. Parádní zápletka, podpořená dobrým scénářem a nenásilnou příjemnou romantickou linkou. Celý příběh vystupuje na povrch lehce, až pohádkově nadneseně. Vysmívá se závisti, povyšování se nad druhé, lidské omezenosti. Celý konzumní systém dostává těžce na prdel při konfrontaci se šťastným svobodně myslícím člověkem, pro kterého nepředstavují peníze žádnou skutečnou hodnotu. 84% ()

Goldbeater

Výborná Landisova komedie z doby, kdy Eddie Murphy byl ještě originální a snesitelný. Pokud se nepletu, je tohle první film, kde se Murphy objevil v několika rolích a pokaždé jinak namaskovaný (to je princip, který už navěky bude kopírovat hafo jiných filmů, ať s Murphym, nebo bez něj). Příjemný humor a zajímavý originální děj, toť dostačující kombinace pro velmi dobrou komedii. ()

kingik

Tenhle film mě ani trochu neoslovil. Do Ameriky bych se, s Eddiem Murphym jako africkým princem, moc nehrnul a jeho fádní vybírání nevěsty se beze mě klidně mohlo obejít. Věnoval jsem tomu dost času, ale tyhle osmdesátkové komedie postupně a jistě odnesl čas. Dneska už jsou komedie přece jenom hodně jinde, a ani Murphy už neplatí za superhvězdu jako kdysi. Veskrze po všech stránkách obyčejné a na komedii nulově vtipné. Ve své době by film určitě zabral i na mě, ale na tyhle komedie mě neužije. Co bych vyzdvihl, ani nevím. Eddie Murphy tak nějak hraje všechny své postavy stejně, ale je to asi ten jediný důvod, proč se na tohle podívat. Když komedii, tak nějakou novější a hlavně zábavnější. 20% ()

Snorlax

To, co možná fungovalo v umělecky vyprázdněných osmedesátkách, už rozhodně vyčpělo a zbyla jen velmi slabá romantická komedie. ()

Webb

Tak tohle mi vůbec nesedlo. Už u námětu se mi ukázaly pochyby a když ještě k tomu přišlo zjištění že tam bude hrát Eddie Murphy, začal jsem se opravdu bát. Ukázalo se že bylo proč. Když jsem to viděl ještě bez humoru s nalajnovanými dialogy, bylo vše najednou ztraceno. ()

IQ Tiqe

"Polib mi prddel!" "Jo, polib mi ji taky." # Cesta do Ameriky patřila v dětství k mým nejoblíbenějším filmům, a i když šla s dalšími filmy úroveň Murphyho humoru dolů, tady je nezapomenutelný a uchoval si svou kouzelnou atmosféru i po nevímkolika zhlédnutích. Mimochodem až po letech jsem zaznamenal S. L. Jacksona v roli zloděje v obchodě. ()

Anderton

Našťastie to už skoro nechodí v TV, takže si človek nedokáže urobiť objektívny pohľad na to, čo ho bavilo v 15-tich rokoch. Asi preto také vysoké tunajšie hodnotenie. Niektoré vydarené fóry som si na rozdiel od väčšiny murphyovín zapamätal aj po rokoch, opätovné pozretie na výške hodnotenia ale nič nezmenilo.... ()

predators

Ačkoliv nejde o královskou zábavu, tedy alespoň na poli vtipných hlášek a scének, bavil jsem Marphyho výletem do Queensu až na pár okamžiků náramně. Né nadarmo se stává příjemným společníkem pro deštivé nedělní odpoledne. 68% ()

Cesta do Ameriky 2 míří na VOD

Cesta do Ameriky 2 míří na VOD

14.10.2020

Peníze na dřevo jsou peníze na dřevo. Zhruba tak se dá shrnout rozhodnutí producentů pokračování Cesty do Ameriky vynechat klasickou kinodistribuci a prodat snímek streamovací službě Amazon. Nový… (více)

Eddie Murphy se znovu vydá do Ameriky

Eddie Murphy se znovu vydá do Ameriky

13.01.2019

Kariéra Eddieho Murphyho (Dr. Dolittle, Norbit) nestojí v poslední letech za řeč, není tedy divu, že již nějakou dobu usiluje o návrat k jedné ze svých nejslavnějších rolí. Chce totiž natočit… (více)

Famufest otevře brány do pekla

Famufest otevře brány do pekla

13.11.2017

Film o vyrůstání ve vietnamské komunitě, cesta dvou ukrajinských uprchlíků za svobodou nebo experimentální pohled na socialistickou architekturu, to vše a dalších více než 120 filmů nabídne 34.… (více)