Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

kajas

Karikovu známou knihu jsem nečetla a po tomhle zážitku se mi do toho už ani nechce. Na rozdíl od "Blair Witch", ze které tvůrci bezpochyby čerpali, je "Trhlina" sice technicky na vyšší úrovni a hrají v ní profesionální herci, ti ale bohužel moc nepředvedou a v kombinaci s děravým scénářem se tak divák může chytit maximálně slušné atmosféry v několika scénách. Tohle se Bebjakovi nepovedlo. ()

IceQueen

Oceňujem snahu vytvoriť niečo, na čo v slovenskej kinematografii nie sme tak úplne zvyknutí (my síce nie sme vlastne v slovenskej kinematografii zvyknutí na filmy vôbec) a v tom možno čiastočne spočíva problém. Trhlina je až tak mocne mysteriózna, že som sa v pohorí Tribeč s tými nešťastníkmi stratila aj ja. Prečo nie som na spoločnej fotke výpravy, neviem. K lístkom do kina by mali pribaľovať aj knihu, zrejme pre nás, Karikom nepobozkaných, je ťažšie sa zorientovať v záhade miznutia slovenských občanov v strašidelnom lese. Pochybujem, že sa nájde divák, ktorý si nespomenie na Blair Witch. V časti pred výletom funguje deus ex machina na plné obrátky a človek (ja) sa nestačí diviť, čo sa mu to pred očami odohráva. Neviem čím to je, ale naši herci proste nie sú pripravení zvládať filmové úlohy. Možno sú pokazeni tými prízemnými a lacnými seriálmi, v ktorých sa nemusia príliš snažiť, netuším. Navyše ten koniec, ako by už aj tak toho nebolo dosť. Ešte je tu možnosť, že som proste nechápavá. Medzi ** a *** ()

honajz2

Byl jsem na to fakt hodně zvědavý, chtěl jsem na to jít i do kina, ale nakonec jsem rád, že jsem nešel, jelikož tohle bylo těžké zklamání. Já jsem rád za každý český a slovenský pokus o horor, no skoro vždycky to dopadne špatně a tohle nebyla výjimka. Celé to je vlastně okopírované ze stokrát viděných věcí ze slavných amerických hororů, jenže tady ještě působí trapně a někdy až směšně. Už ze začátku mě naštvalo, že děj filmu je celý vlastně jenom v tom, že hlavní hrdina vypráví někomu svůj příběh. Celý film. Já tenhle typ filmů, kde někdo celý film jenom vypráví svůj příběh, vůbec nemám rád a tady mě to štve o to víc, protože u hororu si tohle prostě člověk nemůže dovolit. Jak mám pak mít o hlavního hrdinu strach, když vím, že to celé přežije? Proto taky celý ten film nemá atmosféru a ani napětí, navíc je zbytečně natažený na dvě hodiny, když se ve finále jedná jenom o banální historku, u které něco ani není vysvětlené. A samozřejmě nechybí překvápko na závěr, jako v každém správném americkém hororu. Nakonec tu tedy máme další, tentokrát slovenský, špatný horor, který jenom kopíruje a kopíruje, nemá v sobě nic ze sebe a vypadá jako hodně nepodařený mix Session 9 a Záhady Blair Witch, i když to není found footage. Ale ona ani ta kamera je tady nic moc, ono obecně to filmařsky není moc dobrý, herci přehrávají, dialogy působí hloupě a to sestavení té čtveřice taky působí dost divně. Jsem z toho filmu hodně zklamaný, a to jsem slyšel a četl, že je Bebjak prý docela dobrý režisér... Po Trhlině mi to fakt nepřijde a na nějaký jeho další film se asi delší dobu dívat nebudu, jestli teda vůbec. Slabé 2* a to jenom proto, že si vážím každého české a slovenského pokusu o horor, byť je sebeblbější, jinak by to byla jenom hvězdička. ()

ilemas

Slovenský Blair Witch? Rozhodně tisíkrát lepší, BW se mě nelíbil ani trochu, odpad. Po přečtení naprosto vynikající knihy jsem musel shlédnout film, který bych asi hodnotil jinak méně, ale díky knize jsem se v něm krásně orientoval. Kniha vysvětluje mnohem víc, proto doporučuji těm, co film ještě neviděli nejprve přečíst knihu. Blair Witch, Shyamalan a podobně zaměřené filmy nejsou moje parketa, ale Trhlina (kniha) mě jaksi vzala ikdyž tomu naprosto nevěřím, četla se úžasně. Rozhodně se do Tribeče vydám a vše řádně prozkoumám, bude-li hezké počasí možná ještě letos. Na filmu bych nejvíc ohodnotil výborný mix zvuku, kdy je slyšet z různých míst každé sebemenší zapraskání větvičky. A hudba také skvělá. Slabší hodnocení filmu je dáno tím, že diváci nečetli knihu, jinak je to pro mě záhada jako Tribeč. ()

Martin741

A napokon to vydalo na slusny priemer, lesy su pekne novembrovo pochmurne, sychrave ... este keby bol vonku bordel, blato, a do toho zasadeny celkom slusny pribeh, tak dam v klude aj 4 hviezdy. Trochu trva kym sa to rozjede, a vysie - priemerne - hodnotenie davam hlavne za staru opustenu psychiatriu /dodnes posobi depresivne/ a skarede sychrave opustene bezliste lesy : 66 % ()

rakovnik

Ačkoliv námětem silně neoriginální, slovenské Blair Witch mě bavilo od začátku až do konce, jen s nepatrnými hluchými místy. Občas jsem byl opravdu napjatý, ovšem skutečný horror se nekonal. Světélka mě ale pobavila. Jen konec byl takový pootevřený, mám raději jasné záležitosti. ()

Figu

Tak i naši braťa mezi sebou mají kouzelníky! Peter Bebjak nám vykouzlil malou slovenskou záhadu Blair Witch, zaklel nás v mrazivé temnotě, svedl do začarovanýho kruhu a ponořil do psychoúzkosti. Jo, za mě se mu to zadařilo a musím konstatovat, že ke čtvrté hvězdě mu dopomohl i výkon zmagořenýho Maštalíra. Za odvahu a chuť natočit něco netradičního, ode mě zasloužený ocenění. 75% ()

Lenka.Vilka

Trhlina    Já prostě nevím, jak tohle zhodnotit. A ne jenom kvůli tomu, že jsem poměrně nedávno četla předlohu. Věci, které mi vadili, s tím totiž souvisí pouze částečně. **** Začnu přepálenou stopáží. Má to dvě hodiny! Což je asi způsobené tím, že původní formát je televizní film na dvě části po 60 minutách. Je to moc. Hlavně za předpokladu, že do lesa se dostaneme šíleně brzo. Já si to představovala tak, že první hodina bude onen průzkum (zde tedy strašně krátké) a druhá hodina bude jízda v lese (zde tedy strašně dlouhé) jako v knize. Brala bych, kdyby byl film o 20 až 30 minut kratší. Ne, během půl hodiny jsme v lese a já nechápala, co bude dál. (Asi jako v televizních kriminálkách, kde se práce na tři dny sestříhá na 30 vteřin a ještě k tomu hezky hrajou, aby vás to rozptýlilo, protože stejně nevíte, zda to dělá správně. A vlastně vás to ani nezajímá.) Asi aby to nebyla nuda, byl poměrně seškrtanej úvodní průzkum (čili to hlavní legenda/pravda/drogový výmysl zamyšlení úplně odpadne, možná kdybyto vyprávění nebylo předělaný vyprávění během únosu), a potom jdeme. **** Problém je v tom, že jsem si k těm postavám nestihla vytvořit žádnej vztah. A když vám je jedno, pokud jsou postavy jenom maso do mlýnku, je něco hodně špatně. Nemusí mít moje sympatie. K tomu Igor vážně nemá předpoklady, ale musí tam něco bejt. I kdyby to bylo jenom to, že mi leze na nervy. Ne, mě byl úplně ukradenej. Stejně tak ostatní postavy. Protože v tom lese, to bylo strašný. Tak na 90% procent. Nevadilo mi, že to vypadlo jako nějaký domácí video. Ale něco mě tam strašně iritovalo. Možná ten knír větší něž ho má Ned Flanders. Já fakt nevím. Dobrou atmosféru to mělo tak deset minut na konci. A možná jsem i byla chvíli spokojená. Ale ten boj se k tomu dostat! Aby to zabil konec. Kterej byl podle šablony každýho americkýho filmu. Tj mohla by bejt dvojka. A to bych nedala. Ale je mi jasný, že by to nějakej magor zvládnul napsat... :( ()

C0r0ner

Kombinace Blair Witch a Bermudského trojúhelníku zasazená do čobolské přírody. No. Z technického hlediska (kamera, režie, hudba...) to bylo špičkové, ale obsahově mě to teda dost minulo, o nějaké atmosféře samozřejmě také řeč být nemůže. Na místní kolorit je to ale pořád ještě nadprůměr. 60% ()

dubinak

Slovenský Blair WItch/ Čtvrtý druh si nechám líbit. Zaujal už povedený trailer, který toho neprozradil moc a naopak si schoval to nejlepší až do plné verze. První polovina sice trochu unavená a s problémem vtáhnout do děje, ale po určitém momentu to nabere neskutečné obrátky a asi třikrát jsem měla husí kůži. Což mi na slovenský horor stačí. Atmosferické, herecky výborné, nepředvídatelné. Úctyhodné čtyři hvězdy. ()

PavelVanekArt

Škoda, byl tu obrovskej potenciál na mystery/horror shit, ale místo toho to na začátku drhlo v rozjezdu, v půlce solidně přidalo na atmosféře a plynulosti, ke konci těžce ztrácelo dech. Až zbytečně moc věcí na domýšlení a finále zbytečně zmatený. Herecky a stylisticky naprůměr, postavy a jejich charaktery dobrý, několik fajn záběrů. Ve výsledku je to příjemně mysteriózně atmosférická spleť bordelu. Režisérův počin ZLO byl úplně někde jinde. Škoda. 3* a.k.a 55% ()

ic

Zkuste vydržet a nevypnout to v první čtvrthodině kdy je to neobyčejně nudné, pak už je to lepší, bude to nudné o něco méně. ()

zette

Vitam podobne namety v ceskem a slovenskem filmu. Solidni budovani atmosfery a dobry zvuk. Jako film to na me ovsem moc nefungovalo, vcetne dialogu a pribehu samotneho, ktery me proste postupem casu nudil. Jedina zajimava postava v podobe Tomase Mastalira. Mary Bartalos je pekna holka. Jinak spise spatne, no. ()

Wormboy

Prekvapivo relatívne funkčná adaptácia Karikovej knihy, ktorá si s ňou v zásade môže podať ruky, v dobrom aj zlom...Potešili hlavne neokukané ksichty. ()

PROCESOR

Úplně blbý to nebylo, ale nějak oslňující také ne. Byly tam momenty, kde vážně mrazilo, ale kdy se i nudilo. Asi bude záviset tak, jako vždy, na vašem rozpoložení, když to budete sledovat. Za mě lepší průměr. ()

campix

Knihu jsem četl a jde o poměrně zajímavý hororový počin na lokální záležitost. Příběh podložený zajímavými fiktivními informacemi na internetu, které se prezentují jako reálné. Bohužel už i druhá polovina knižní předlohy, ve které dochází na lámání chleba, značně pokulhává limitacemi lokálního charakteru, a tohle všechno filmová podoba ještě prohlubuje. Finále tak nemá potřebnou sílu a nejde se odprostit od lokálních reálií, které hororovou látku značně limitují na to, že tvůrci sází na fiktivní podklady zakládající se na reálných událostech. Řemeslně je Trhlina poměrně zdařilá, ale dojíždí na to, že rozjezd je opravdu pomalý. Úvod je ve knize dost krátký a zde se roztahuje na více než polovinu filmu. Hororová část je posléze hodně zkrácená a zároveň ne tolik efektní a zajímavá. ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží