V lesích je nalezeno mrtvé tělo školačky Elsie a obyvatelé města žijí ve stavu tísnivé hrůzy. Policie zoufale pátrá po vrahovi a popudí proti sobě podsvětí, které odmítá za vraha považovat někoho ze svých řad. Organizace zločinců se proto rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou... Politické napětí v Německu na počátku třicátých let dosáhlo svého vrcholu a tento snímek některé vrcholné německé představitele velice popudil, jelikož je v něm spousta narážek, směřujících k demystifikaci politických sil Německa v přelomovém údobí. (caligari)

mohamedsfinger

Předchůdce noir a krimi-thillerů neztratil ze své působivosti a kouzla nic ani po 80 letech. Fritz Lang dokázal svou fantastickou režií vtisknout filmu tvář, jež většina tvůrců (spíše už nevědomky a automaticky) kopíruje dodenes. Ponuré atmosféře napomáhají i velmi dobré výkony herců, zvláště pak Petera Lorreho. Zvláštní uznání si ale zaslouží kamera a hlavně střih, který je téměř bezchybný. Ale bohužel dnešnímu divákovi notně chybí hudební doprovod, který by některé scény ještě více vygradoval, ale to už je jen drobná vada na kráse. ()

Ferinka

Prvních pár minut byl vyložený horor - děj se černobíle vine, všude zní ostrá němčina, ze které jde prostě neuvěřitelný strach, aniž byste jí rozuměli (zřejmě historický komplex) a potom se objeví stín vraha - jednoduše paráda! Nejzajímavější na celém filmu není ani tak samotná honba za pachatelem, ale závěrečný souboj obžaloby a obhajoby v divákově mysli. ()

vitekpe

Jasne, neni to asi uplne 100%, ale 95% ano. Lang byl vynikajici profik uz zde, a stopaz apod. me zde vubec neiritovala. Thriller je to paradni, coz by si asi spousta soucasnych autoru mela poradne prozkoumat a podumat o duvodech...Peter Lorrre je bezchybny maniak, a ja jsem se pobavil timto nemeckym expresionismem vytecne. Parada, povinnost. Temny film. ()

see_sawandrew

Vrah mezi námi je ukázkou výborné, na svou dobu jedinečné práce se zvukem a jeho střihem. Vrahův pískot mi bude znít v uších ještě dlouho. 90% ()

Revolver

Vcelku podařený Noir s vynikající atmosférou a perfektním Peterem Lorrem v roli vraha M. Filmu by ovšem prospěl rázný střih, protože se na mnoha místech velice vleče. ()

Slimak

Neuvěřitelně působivý film......překvapení bylo veliké.... když to člověk vidí říká si že se toto dílo dnešním filmům se s přehledem vyrovná a pak naprosto převálcuje... ()

Scevola

No svoju dobu neobycajny, nadcasovy film. Zaujal ma namet ktory reflektuje dianie vtedajsej doby. Co si urcite zapamatam bolo hvizdanie hlavneho hrdinu (v reale to bol reziser). 8/10 ()

EKLEKTIK

"Měli bychom více střežit naše děti." Vzhledem k dlouhé době, která uplynula od natočení filmu a k úplně jinému způsobu práce s herci, se má očekávání nenaplnila, kromě závěru, který mě doslova donutil vstát ze židle. ()

MatejNosal

Z počiatku to vyzeralo zaujímavo no neskoršie vyšetrovanie ma vôbec nebavilo a ani nevytiahlo do diania filmu. Inak musím uznať že na danú dobu je to natočené výborne a príbeh je tiež zaujímavý no nezvládnutý. Záver uspokojivý a dobre zahraný.(60%) ()

Milodar

Nejvíce obdivuji ten nadhled a humor. Ačkoliv jsem sledoval příběh masového vraha dětí, dobře jsem se bavil a občas zasmál. Společenské vztahy i po 80 letech mají co říci o těch současných. Není to jen film, je to umělecké dílo. ()

Ixbalanke

Tento film byl velké překvapení. Přiznávám se, že ač miluju německou tvorbu, tento režisér mi nějak unikal, takže mám co dohánět!! Opravdu kvalitní a lidská detektivka, zajímavé originální záběry, a i konec je silný a tvoří z díla kompaktní celek. ()

Perverz

"Ve městě se ztrácejí malé děti, a víte jak vypadají když se najdou, jestli se najdou..." Dost ostré na rok vzniku. Smekám. Už od prvních chvil, nastává parádní podívaná. A nejlépe se to rozjíždí ve chvíli, kdy se tomu parchantovi dostanou na stopu. Kolikrát jsem si říkal, a vypadalo to, jakoby si i dnešní tvůrci brali z tohohle filmu příklad. Napínavé, a věrohodné. Thriller, a Noir v ukázkovém podání. PS: Ta zbíječka, to byl hukot.., a pak ještě, dost mě štvala ta němčina, já ji fakt nemusím, ale to je moje chyba, na snímku to nic neubírá... ()

Paldiny

Film M má tú smolu, že nevznikol o desaťročie neskôr, vtedy by sa mohol pýšiť podobným kultovým statusom ako taký Občan Kane. Predsa len z roku 1931 srší ešte neohrabanosť nemej éry a miestami sledovanie skutočne nemý film pripomína. Nie je to iba bolestivou absenciou zvukov či hudby, ale tiež hereckým prejavom. Na čom režisér Lang stráca, na inom zas dobieha. Niektoré použité prechody medzi scénkami evokujúce neprerušovaný záber sú svieže a inovátorské. Rovnako prelínanie dejových pásiem, kde sledujeme stretnutia podsvetia a zároveň mestskej polície dodávajú príbehu slušný rytmus aký bude narastať a zhruba od polovice gradovať až do vypätého záveru. Tam sa už trestajú hriechy spoločnosti samotnou spoločnosťou. Kriminálna časť je vskutku vydarená, Lang sa nebojí citlivej témy a dovolí sa niekoľko násobnému vrahovi detí nielenže predstaviť po osobnostnej stránke, ale tiež obhajovať jeho skutky. Zaujímavé je sledovať reakcie a pohľad na spravodlivosť troch porôt (štát, podsvetie, chudý ľud) akým sa v prítomnosti tohto vraha len ťažko dýchalo. Kritika právneho systému je týmto viac než citeľná, len samotný fakt prepustenia vraha do opatere štátu pre jeho nesvojprávnosť zaváňa zvýšením tlaku, ale to je vecou názoru aký si vytvorí každý sám a v tomto nás podporí aj režisér, ktorý usekne príbeh presne v tom momente, kedy môže začať a začne diskusia tých, čo film spoločne sledovali a hlavne aj s tými, ktorí si ho budú chcieť pozrieť. Reklamný ťah numero uno ! ()

Jorge-Z

Hodně starý noir, který na mě působí strašně utahaně. Co si budu pamatovat z tohoto filmu, je určitě pískot Petera Lorreho z Peera Gynta. ()

Mikino00

Mistrovský kousek propracovaný do posledního detailu, tak skvělá atmosféra chybí 99% současných filmů. Herecký výkon hlavního představitele je skvělý, celé je to naprosto originální a perfektně natočeno. Takové lidi mají hned věšet nebo tvrdě trestat a ne léčit, nabízí se paralela s tím co se nedávno stalo v Norsku, taky zvažují léčbu místo nějakého trestu. ()

mota

Eh, zase vymlouvani se vraha na to, ze si nemuze pomoct. Koho to zajima, vrazdil tak at je za to souzen. Osobne nevidim rozdil mezi tim jestli to nekomu "naridi" jeho hlasy nebo vrazdi sam od sebe. ()

Renfield

Naivně jsem si myslel, že matka z úvodu filmu bude mít v jeho dalším dění jednu z hlavních rolí. Jenže tak tomu není a není tomu tak ani u jiných, co přicházejí a zase mizí, nebo se ještě jednou dvakrát objeví. Fritz Lang celou první polovinu vypráví bez hlavního hrdiny, sledujeme, co udělá s obyvateli města přítomnost vraha mezi nimi. Strach a obavy jsou všudypřítomné, ať už jsou motivace lidí jakékoliv... nadčasová forma vyprávění prostě nadchne! Ale zdaleka nejen ta, vzhledem k velkému množství dialogů jsem si říkal, že Lang musel být příchodem zvukového filmu opravdu nadšen a snad i byl, ale na ten němý rozhodně nezanevřel. Je tu více pasáží, kterým právě ono ticho (a to ticho naprosté), dodává na atmosféře, vypráví v nich pouze kamera, její fantastické kompozice. Patrné je to zase již v úvodu filmu, pohledy na prázdné schodiště řeknou vše... a co teprve míč, či balónek mezi dráty. Jedním z vrcholů je samozřejmě i scéna, podle které se film jmenuje, pronásledování vraha a otisk písmene M! V této části zase přichází jeden ze skvostných pohledů kamery a to pohled z okna, když je vrah poprvé obklíčen. Domovní kompozice připomenou Polanského, ty v hostinci, ve kterých kamera proplouvá mezi hosty, téměř naráží do jejich tváří, aby vzápětí zmizela do úplně jiné scény, zase například Triera. Ale třeba je to v těchto případech jen pocit, každopádně častá inspirace jiných jistě byla a to včetně výborného střihu. "Prolínací" scéna dvou naprosto odlišných porad, v nichž ale jde o to jedno, nebo výslech na policejní stanici a k němu záběry škod v domě, výborné. Čímž se konečně dostávám do poloviny druhé, kde již vystupuje onen hlavní "hrdina", který je pojat takovým způsobem, že se mu musí občas fandit (minimálně, ale přesto). Samozřejmě jde především o závěr, jeho obhajobu ve vrcholné scéně soudu... řekněme lidového, žebráckého? Možná. Každopádně Peter Lorre je zdaleka nejen zde, ale zde především neskutečný, právě díky němu platí výše zmíněné. Třešničkou na hodně pokřiveném, atmosférou stále expresionistickém dortu budiž to, že Lang nabízí jedinečný pohled do policejní práce, dá se říci dobové, ale ono se to zase tak neodlišuje. A závěr, který klade zásadní otázku, odpověď na ni je na každém. 95% ()

Pawlisman

Jen díky několika vysoce nadprůměrným chvílím a nápadům. Jinak zbytek relativně průměrný. Skvělý hlavní padouch, napínavá scéna pátrání po něm v kancelářích; film tabuizovaným obsahem (vraždy dětí a žen se ennosí ani doposud); fígl s "M" a samozřejmě mimosoudní pokus o vyrovnání. 7,5/10 ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

17.08.2019

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (více)

Noirová klasika v Litoměřicích

Noirová klasika v Litoměřicích