V lesích je nalezeno mrtvé tělo školačky Elsie a obyvatelé města žijí ve stavu tísnivé hrůzy. Policie zoufale pátrá po vrahovi a popudí proti sobě podsvětí, které odmítá za vraha považovat někoho ze svých řad. Organizace zločinců se proto rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou... Politické napětí v Německu na počátku třicátých let dosáhlo svého vrcholu a tento snímek některé vrcholné německé představitele velice popudil, jelikož je v něm spousta narážek, směřujících k demystifikaci politických sil Německa v přelomovém údobí. (caligari)

pakobylka

----- "Chvilku malou posečkáš, zlého pána uhlídáš ..." ----- Na svou dobu excelentní vyprávění - ani se nechce věřit roku "výroby" - pokud tak lze nazvat zrození filmu. Disponuje dokonale zvládnutou atmosférou a dějovou linií, která dovedně proplétá a kombinuje různá prostředí. Škoda trochu násilně useknutého konce, se kterým se prostě a jednoduše nemůžu ztotožnit - a který v rozporu s bravurně rozehraným finále nenechává žádný prostor pro vlastní názor. Práva obětí versus práva pachatele jsou tématem, které by si alespoň pár minut navíc zasloužilo. ()

WolfR

Skvělý snímek, který mi však připadá trochu over rated. Dokud se neobjeví nás vrah, chybí výrazná a zapamatovatelná postava a všichni herci do jednoho poněkud přehrávají. Ovšem celkově je to fakt úžasný psychologický, kriminální noir s úžasnou atmosférou, 4 hvězdy. ()

majo25

Na tejto krimálke sa čas podpísal vrchovate. Napriek tomu prekvapili také prvky ako niektoré vyšetrovacie postupy alebo alarmové hodiny v kancelárskej budove. Herec hl. postavy vyzerá fakt úchylne. Atmosféra celkom fajn, ale to sa od medzivojnovej nemeckej kinematografie dalo očakávať. Škoda, že spôsob vrahovho dolapenia - teda akousi organizovanou bandou žobrákov a iných lúzerov - vyznieva minimálne smiešne. Chýbalo mi tu napätie. ()

SoolenJV

Napínavé od začátku do konce, atmosférické, temné. Jen hlavní padouch hrál asi často v němém filmu. Ale pokud to mělo zančit psychické vyšinutí, tak dobře... ()

Courtemanche

Tento film není detektivka. Lang poukazuje na to, že lid je hluchý, slepý, lehce uvěří čemukoli, je schopný něco strašného bez toho aby se podíval za věcmi. Mluví o tom, že jednotlivec může být jakkoli chytrý, ale když se lidi spojí, tak rozum je to poslední co tam najdeme. 4/5 ()

hans500

Německý noir film z roku 1931, "Vrah mezi námi" se může řadit mezi klasiku žánru. Senzační výkon Petera Lorreho, bezchybná režie Fritze Langa, skvělá kamera, několik pamětihodných scén, výborný scénář. Technická nedokonalost, především absence hudby se vzhledem k roku natočení filmu nedá vyčítat, občas tím film i získává na působivosti. Ve filmu je navíc dobře vykreslené kriminální podsvětí i práce policie. ()

LeoH

Na svou dobu neuvěřitelně vyspělé, ale nedá se s čistým svědomím říct, že bych si to užil naplno, hlavně kvůli drhnoucímu temporytmu – první půle se strašidelně vleče a závěrečná katarze s plačícími matkami se zase mihne tak rychle, že stačí ve špatnou chvíli mrknout a ani nevíte, že už byl konec. Za zkouknutí stojí, ale hlavně pro informaci, jak vypadal v Langově podání přechod z němé éry do zvukové a kolik charakteristických výrazových prostředků krimithrilleru bylo už tenkrát v plném rozpuku; předtím i potom natočil Lang kousky, které si do dnešních dnů zachovaly větší svěžest. ()

black.mao

Pravda, film se poněkud vleče a závěr je talkový příliš hollywoodský. Ne. S odstupem času vidím tento film jako vynikající filmové dílo. Počátek zvukového filmu a Lang přijde s geniálním nápadem hvízdajícího vraha, jinak filmový debut výborného Petera Lorre. Výjiměčný noir. ()

dzira

Film obsahuje spoustu revolučních postupů, scénáristicky je to ale velmi průměrné a závěrečná moralita vyznívá až směšně... ()

Tomes83

Přemýšlím, ve kterých filmech se objevil vrah, který si píská, což se mu nakonec stane osudné a podaří se ho tak odhalit. Určitě to bylo v americkém filmu Otčím, nejsem si jistý v jakém díle, řekl bych že ve druhém. Že už se ale něco takového odehrálo v roce 1931 jsem netušil. A co víc, tady se jedná o vraha dětí, kterému bylo na stopě snad celé město včetně bezdomovců a řešilo to i samotné podsvětí, když policie si byla bezradná. Nadčasové dílo, které donutí přemýšlet nad absurditou zákonů a právní ochrany a hlásá po lidovém spravedlivém soudu! A to jsem takový klenot sehnal náhodou v levných knihách za 9 korun:-) ()

hanagi

Velice zajímavý film - dokonale vystižená atmosféra, působivá kamera snímající záběry z nezvyklých úhlů, typově přesně obsazení herci a otevřený závěr. Žasnu a smekám před panem Langem. Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

noriaki

Fritz Lang není jen režisérem Metropolis, ale i dlouhé řady temných thrillerů, kriminálek a mysteriózních filmů. Vrah mezi námi je z nich asi nejznámnější a dost možná i nejlepší. Od prvních minut mě uchvátil vtahující kamerou a tísnivou atmosférou. Ta postupem času ještě houstla, nejprve díky skvělému scénáři, později pro hypnotický výkon Petera Lorreho. Jeho herectví dává vzpomenout na nedávno skončenou dobu němých filmů, ostatně jako celý film. Přesto ani jedno nepůsobí zastarale, naopak je ještě působivější. Zamrzela mě jen střední pasáž, nedosahující kvalit skvělého úvodu a strhujícího závěru. ()

shantim

Zločinci soudí zločince, ale ne za to, co udělal, ale proto, že jim kazí kšefty. V ulicích je totiž příliš mnoho policistů a vrazi a zloději nemohou "podnikat". Tato spodina společnosti nakonec sestaví vlastní soudní tribunál, aby odsoudil psychicky narušeného člověka, který ani neví, proč a zdali vůbec vraždí. Naproti tomu policie a soudy ochraňují právo a tedy i právo šílence/vraha. Pozůstalím zavražděných dětí zbývají jen oči pro pláč. 90% hvězdiček ()

Compadre

M je hodně moc dobrej film a kdyby se ho dneska ujal nějakej hodně šikovnej režisér a zremakoval ho, tak si myslim, že by to byla naprostá megabomba. Výborná atmosféra, takovej ten správně temnej noirovej vzhled a omračující výkon petera Loorea..skvost. Jediné co na filmu trochu vadí (někomu možná i dost) je absence hudby. Holt jsme na ni všichni zvyklí a bez ní už to dneska není ono, ale nezapomeňte, že M je film z roku 1931 (i když má hodně co říct i dnes). Prostě jiná doba...ale film zatraceně dobrej. Moc! ()

Terzeus

Je to síce prvý Langov zvukový film, ale pozostatkov nemej éry sa nezbavil, čo je len dobre... Celý začiatok filmu sa snaží komunikovať s divákom predovšetkým obrazom a funguje to vďaka režijnej inteligencii a aj systematických kamerových záberoch či presunoch dokonale. Príbeh je chytľavý a napätie celého mesta, vystrašeného neznámym vrahom je cítiť na každom kroku. O to viac keď sa okolo samotného vraha slučka sťahuje. Vyvrcholenie je bezpochyby najmocnejšou scénou filmu a spolu so svojím scenárom tvorí aj zlato celého zážitku, psychologicky presvedčivo vykalkulovaného a herecky realistického. Snaha filmu o vyjadrenie nezmyselnosti vraždy a jej mnohých podôb a následkov sa vydarila v na tú dobu raného zvukového filmu krásne aj po filmárskej stránke, predovšetkým následnosť scén a spomínaná réžia sú pilierom, ktorý drží pozornosť diváka. ()

s.e.p.p

Neskutečné! Film nadčasový v mnoha aspektech. Vytknout by se dalo jen pár trochu utahanějších míst a absence jakéhokoliv hudebního podkresu, jinak ale nějak nemůžu vyjít z údivu. Kdo by to byl řekl, že už v roce 1931 se v Německu kamerou prolétávalo skrz okenní tabulky. Opravdová lahůdka. 90% ()

mcleod

Tak tohle mě opravdu minulo... na jednu stranu chápu, že jde o hodně starý film a že je nutné k němu přistupovat v kontextu doby, ale stejně si nemohu pomoct, z mého pohledu šlo o hrozně zmatený, roztahaný film bez náznaku napětí. Jedinou výraznější výjimku tvořila poutavá scéna s lidovým soudem, která svým vypětím a zajímavou disputací o vině a trestu skoro jako by nezapadala do jinak nudného a plochého průběhu filmu. K tomu ještě lze připočíst pár povedených scén s noirovým nádechem a moji oblíbenou Griegovu skladbu, kterou jsem si popískával spolu s vrahem... a vychází z toho průměrný film, který neurazí, ale ani moc neosloví. Ani krásně doslovným poselstvím v posledním záběru filmu, u kterého jsem, přiznám se, vyprskl smíchy :-) ()

zigíš

Lang byl někde jinde, na míle od svých současníků. Jak v budování napětí, práci s tempem -skvělá scéna prostřihů dvou meetingů- tak kamerovýma prostocvikama, nedivil bych se kdyby Orson Welles měl nakoukáno. Prostě paráda, snad jen ti herci působí trochu zmateně ..ovšemže, s výjimkou Petera Lorrea to je kapitola sama pro sebe :) ()

jefff

Temný noir ze třicátých let + v hlavní roli Peter Lorre + režie Fritz Lang = naprosto zničující podívaná!!! ()

Styxos

Další z řady legendárních snímků, kterému dnešní filmy nesahají ani po kotníky. Scéna v níž slepec pozná vraha se řadí mezi ty nezapomenutelné. Fritz Lang byl prostě frajer, když tenkrát něco takového natočil. M je prostě klasika, která nikdy nezestárne. ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

17.08.2019

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (více)

Noirová klasika v Litoměřicích

Noirová klasika v Litoměřicích