Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

jane1106

Co ještě o Lawrencovi napsat, aby to zde již dávno nebylo několikrát řečeno? Nejspíš nic. Tento velkofilm má skutečně vše, co od něho lze očekávat. Neopomenu ale alespoň vychválit fenomenální výkon Petera O´Toola (pro mě jeden z nejlepších v dějinách) a taky mě mile překvapilo, jak dokonale arabsky vypadali ve svých kostýmech Anthony Quinn a modrooký Alec Guinness. Velkolepé! ()

Grizzly

Nesporně kvalitní film, jehož epičnost a velkolepost je oslnivá, ale délka ubíjející až zbytečná. Ačkoli mne to bavilo, roztahanost děje a děsivá stopáž mne hodně unavovala. Nad filmem sem (s pauzama) strávil celé odpoledne. Hodně se mi líbilo, jak se během filmu brutálně změnila Lawrencova osobnost a hlavně jak to Peter O'Toole bezchybně zahrál. Omar Sharif byl dost děsivej, Obi-Wan Kenobi jako arabský princ přesvědčivej, ale rozhodně vede Anthony Quinn a jeho brutální a surovej Auda - vůdce beduínů. Velkolepost a kvalita se filmu upřít nedá, ale pro ubíjející délku jdu na 75%. ()

Filty

Poctiva filmarina,jen co je pravda. Bohuzel zbytecne dlouhe a v druhe polovine zacina ztracet temto a lehce nudit. ()

fisus

Teprve až po shlédnutí zrestaurované verze na velkém plátně můžu naplno ocenit tenhle filmový klenot.I po 50-ti letech od natočení neztratil snímek nic ze své krásy a dokonalosti!!!! ()

jorgus

Vas posledni hodina nenudila?:)..tento skvost jsem dlouho mijel a nutno poznamenat, ze jsem o tolik neprisel...nedavno jsem byl u Lawrencova domu ve Wadi Rum a jakkoliv jsem se mohl vcitit do krajiny (mimochodem) pekelne dobre natocenou, tak jsem nedokazal presneji pochopirt nektere myslenkove pochody a prechody mezi filmovymi policky..jednoduseji...nepochopil jsem proc najednou se deje to co se deje:)...prvni polovina filmu byla nadherne primocara, ale pak kdyz zaclo politikareni jsem ztratil nit...asi moje chyba..proto subjektvne objektivni tri hvezdy:) ()

Saur.us

Jestli se některý snímek dá označit jako velkolepý, pak je to právě Lawrence z Arábie. Velkolepá výprava, velkolepé masové scény, velkolepé exteriéry nekonečné pouště. S Lawrence jsem strávil na poušti celé tři a tři čtvrtě hodiny bojem proti větrným mlýnům nešvarů a politiky ale také bojem proti jemu samotnému. Skvělý výkon Petera O'Toola, a jeho znázornění pozvolné změny Lawrence idealisty, snílka, rebela a narcise na Lawrence zabijáka, pološílence a naprosto zlomeného člověka. Zasloužené Oscary a legendárnost snímku. ()

Matli

Sedmý nejlepší film v dějinách, film, kde nepromluví žádná žena, film, kde se kamera pohybuje jen zleva doprava, skoro čtyřhodinový film, film, který dostal sedm oskarů, to se prostě musí vidět! Každopádně výborný scénář z první světový války, výborný Peter OToole a Omar Sharif. A ty pouštní scenérie včetně celé výpravy jsou taky krásný, kór v HD. Furt je to ale přes 50 let starý film a občas je to znát. 79% ()

ASSBURGER

Proste môže niekoho odradiť aj dĺžka filmu, chcel by som povedať nie je to pravda. Pri tomto filme som sa nenudil čo ma dosť prekvapilo na to že má cez 3 hodiny (skoro 4),dlho som si ho chcel pozrieť ale nikdy som si nenašiel čas až dnešného dna sa to naplnilo. Ešte by som chcel pochváliť kameru,hudbu a hlavne scenár ktorý bol proste bez chýb. Zaslúžilo si to 5/5 lebo ma aj bavilo na to pozerať dávalo to všetko zmysel proste bolo to krásne,určite je to Leanova najväčšie dielo. Ešte by som chcel tak na záver povedať že prežiť niečo také po púšťach je naozaj charakteristikou pravého vodcu,na jeho mieste by som sa ocitnúť nikdy nechcel, proste mam na čo spomínať ked niekto začne rozprávať o tomto filme. Proste naozajstný epos ! ()

theSaint

U velkého Alláha!.. nadpozemské dílo. Před mnoha mnoha lety jsem tuhle perlu viděl jako mladý kluk a už tehdy na mě velmi zapůsobil a zaryl se do paměti. Po x letech jsem se k němu vrátil a až dnes doceňuji jeho genialitu, která nemá obdoby. O'Toole vtiskl postavě to, co je v lidských možnostech, něco tak niterného se vskutku nevidí. Úchvatná kamera, kde jsem jako fotograf viděl za každým druhým záběrem excelentní snímek a přál si, abych mohl být přítomen. Tohle hraničí s duchovním zážitkem nejen filmovým, ale především lidským. Po padesáti letech neztratil ani zrnko ze svého lesku, ba naopak. ()

Narciska

Lawrence byl opravdu zvláštní týpek. Místy beduinštější než ostatní muži na velbloudech, občas působící, že trpí duševní poruchou, stihomamem, no minimálně vyšinutý. Možná proto, že život na poušti jako změkčilý Angličan zvládal se statečností, s níž předčil muže, jež v tomto světě vyrostli. Stal se jedním z nich, ale jakýsi mamon, opojení mocí či víra ve vlastní výjimečnost jej od nich zase oddalovali. Nahoru dolů, dokázal žít bez vody, jít nekončnou pouští a pouštět se do zcela iracionálních kousků, když pak čelil vlastní zranitelnosti, sesypal se, když si uvědomil, co působí, bylo pozdě, ale ne dost. Poušť mu už navždy chyběla, hledal ji. Poušť byla čistá. Nekonečná. Svobodná. Pravou arabskou ušlechtilost však ztělesnili král Fajsal (autorita, rozvaha, pragmatismus, důstojnost), jeho průvodce (skromnost, pokora, přijetí života a osudu) a nejvíce pak se mi líbila postava ztvárněná Omarem Sharifem - klidná rozvaha, láska, přemítavost, ráznost, oddanost. To aby u bělocha jeden pohledal... Že je to však snad nejčastěji citovaný snímek v amerických filmech, to je pro mě záhadou..., stejně jako Čaroděj ze země Oz :) ()

Gastovski

Tento velkofilm mě úplně minul. Lví podíl na tom má postava samotného Lawrence, která mi v podobě O'Toola byla s přibývajícími hodinami čím dál tím protivnější svým vystupováním i idiotskými duševními pochody. Výprava je opravdu velkolepá a v první polovině jde celkem o obstojné pouštní dobrodrůžo, ale poté to začíná šeredně nudit. Hudba je však monumentální! ()

pipapa

To jsem si zase dala! Sedm Oscarů mě sice varovalo, ale zkouknout jsem to musela, bych se k tomu měla právo vyjádřit. Film, který, jako jiné velkofilmy z té doby, potřebuje nutně velké plátno nebo dnes minimálně TV od 40-ti palců výš, jinak by asi ani zdaleka mnohé tolik neoslnil. Pro diváky bez mozku, hodnotící filmy podle Oscarů a s nimi spojené oficiální kritiky, jde opět o dílo nejvyšší kvality, dokonce  prý vrchol světové kinematografie(mám se zasmát nebo spíš zaplakat?). Pro nás, co máme svůj vlastní úsudek a žádné Oscary a jiná ocenění nás nemohou v žádném případě ovlivnit, jde o plytce  odvyprávěný, nezáživný a zdlouhavý počin, zabalený mj. do arabských kostýmů a kouzelných scenérií. O´Toole je zde úplně mimo mísu, naopak mi tu sedí Quinn i Sharif, které ale jinak vůbec nemusím. Nikdy více!....Jedna hvězda za krásné a krásně seřazené koně na železničních vagonech. ()

sandis

Slušný počin. Svou délkou chvílemi nudí a hlavní postava i příběh vyznívají často dosti do ztracena. První část má ještě slušný drive, ale v druhé polovině už neudrží diváka přikovaného k židli. Mezi 3. a 4./4 přichází únava a vyprázdněnost, aby závěrečný masakr a politická dohra uzavřela celý příběh. 8/10 ()

Radek.SCH

Nejen velkolepý, ale i "velký" film, jenž si zaslouží být nazýván klasikou, ale když už to zhlédlo moře lidí před vámi a vychvalují to do nebes, tak k tomu už dopředu mám trochu averzi. Navíc, když to vidíte 49 roků po výrobě, v ne příliš kvalitním rozlišení... chtělo by to velké plátno. - 70 % ()

Wolvie

Úžasná filmová báseň,která nestárne a i když může často během své mohutné stopáže nudit,pod celkovým dojmem se tyto kratičké okamžiky ztrácejí.Jeden z vrcholů kinematografie jako takové. ()

Rokle

Výpravný epos, který každým svým záběrem oslňuje krásou scenérie a na druhou stranu líčí těžkou realitu rozpolcených arabských kmenů. Jsem rád, že jsem měl možnost zhlédnout životní příběh důstojníka Lawrence, nicméně filmově mi to přišlo rozvláčné. ()

drankeryth

Extremne dlhy film o porucikovi Lawrencovi, ktory bol tak trosku zvlastny. Film sa odohraval v nehostinnej pusti, ktoru fakt nemusim. Dej sa viac sustredoval na putovanie Lawrenca krizom puste, ale aj na samotny boj sa dostal priestor, co som ja len velmi rad uvital. Na prvy boj sa dostavilo az po neuveritelne dlhej dobe a ani to nebol prilis dlhy boj, len tak preleteli cez tabor Turkov az po piesocnu plaz pri mori. Z Lawrenca sa stala velka hviezda a troska mi to aj pripadalo, ze aj bol namysleny, ze je ten obdivovany medzi Arabmi:) Dalej sa len film zameral na prepadavanie vlakov v doprovode predpotopneho obrneneho auta z gulometom v malej vezi. Vyzeralo to dost groteskne, ale v tej dobe to bolo urcite silna a moderna zbran:) Potom uz len dostal priestor zaverecny boj proti tureckej kolone, ktora si to masirovala cez pust. Kontaktnych bojov nebolo prilis moc vo filme, skor takych z vtacej perspektivy, ktore fakt stali za to, aby ste si ich s pozitkom pozreli s chutou na perach:) Asi posledna polhodinka sa len kecalo na temu politiky, comu ja zas moc neholdujem. To mi uz trosku prislo zbytocne, ale co uz ved to bol aj zivotopisny film o tom dostojnikovi Lawrencovi. Dobry pohlad aj boli na tie turecke dvojplosnikove lietadla, ktore robili taky nepatrny nalet na ten arabsky tabor, ktory boli nad nimi strateny, pretoze vobec nevedeli co robit, aby sa ich mohli zbavit, zaostalci jedni:) Lawrenca si tu zahral este v mladsom vydani Peter O'Toole a jedneho sejka este v mladsom rocniku Omar Sharif, ktorym tie roly sadli ako uliate, ako aj ostatnym hercom. V takychto velkofilmoch ja viac uprednostnujem velkolepe boje obrovskych armad, ktorych tu zas tak moc nebolo, co je velka skoda pre mna. ()

gombarix

V pravém slova smyslu epický film. Takové se už dneska netočí. Lze doporučit ke shlédnutí i v televizi, ale oproti kinu to bude tak desetinový zážitek (i kdyby to nějakým zázrakem dali celé najednou a bez reklam). Jen ta univerzální angličtina trochu brala za uši, ale tak co už... 90 % ()

RedDuck

Další monumentální výpravný film který mě minul. Opět výrazně přepálená stopáž ve které se přitom toho děje velice málo. O'Toole vypadá opravdu jako Lawrence, ale chvílemi dosti odpudivým dojmem - mám podezření jestli si na něm maskéři nekompenzovali nemožnost líčit ženy. Jeho duševní pochody byly hrány dost teatrálním způsobem, střídavě na mě působil jako drsnej chlap, ubrečený homosexuál či nebezpečný šílenec. Pokud byl takhle labilním Lawrence i ve skutečnosti tak všechna čest. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)