Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

andrii

"Kam vítr, tam plášť." Karavany jdou, jdou...otisky v písku zanechávají za sebou. Prapory vítězné někdy zlomí, někdy zabodnou. Přes poušť, přes práh bolesti. Zadržte dech. Legendární, výhní ztepilý, vůdcovstvím posedlý frajer se safírovýma očima zná cenu svou. Hnán krví, v hodině H. Cestou poznává, jasný cíl má. S úsvitem vzduch se mihotá, z dálky přicválal, Omar Sharif, jeho pravá ruka, věrnost sama, přemýšlivá váha, charismatu záruka. ()

Reverse01

Leanovej tvorbe som nikdy nevenoval pozornosť,, ale Lawrence z Arábie je skvelý historický epos, ktorý mi z veľkej časti pripomínal môj obľúbený film Ben Hur. Áno, stopáž filmu je podľa mňa trošku prestrelená, ale nemôžem povedať, že by som sa počas tých 216 minút nudil. Film vám ponúkne skvelú réžiu, scenár, aj herecké výkony. Rovnako si divák užije panoramatické zábery púštnej krajiny - za mňa aj najlepšie využitá miráž vo filme. Film disponuje aj realistickými bojmi, ktoré boli režisérsky náročné v roku 1962. Hlavná postava je dostatočne drzá a divák si k nej dokáže vybudovať vzťah práve preto, že je iná ako všetci ostatný páni v uniformách. Prostredie, v ktorom sa Lawrence ocitá je však veľmi násilne a je ťažké si v ňom zachovať čisté svedomie. Maurice Jarre skomponoval zapamätateľný soundtrack a myslím, že všetky ďalšie filmy z arabského prostredia boli iba variácie práve tohto soundtracku 85% ()

Decker

To horko pouste jsem citil temer na vlastni kuzi. Opravdu velkolepy a strhujici pribeh. Pres znacnou stopaz si film celou dobu udrzuje vynikajici atmosferu. Herecke vykony jsou dokonale a hudba je jednoduse krasna. Dekujeme pane Leane. ()

peky913

Kinematografický skvost. Parádní zážitek na lfš (až mě trochu mrzí, že to nechci vidět v horší kvalitě na menším plátně). Todle by tam mohli dávat třeba každý rok. ()

chelseaman22

Výpravný epos o jednom potrhlém čajopičovi, jež si v krajině beduínů a škorpionů splňuje sen každého důstojníka - prostřeluje a stíná hlávky se stejnou frekvencí, jako herr Fetl sbírá vavříny na půdě kolbiště F1. Inu není se čemu divit, mládí bez matky, inteligenční kvocient přespříliš vysoký a ambice veskrze roztodivné a neinterpretovatelné. Typické antiTROŠKOVSKÉ dílo, jehož hlavním znakem je více než jedna skladba a povětšinou kvalitnější herecká představení. 85% ()

LeoH

Po Doktoru Živagovi se opět ukázalo, že Lean není megaloman pro mě, s čestnou výjimkou Mostu přes řeku Kwai. Dechberoucí pouštní krajiny, mistrně nasnímané na 65mm materiál, a dobrodružná dějová kostra způsobily, že jsem se ani na chvíli nenudil, v každém ohledu puntičkářskému provedení patří můj absolutní respekt (krom všeobecně vzývané Jarreho hudby – neustálé omílání hlavního motivu mi začalo připadat otravné ještě před úvodními titulky), ale pod dokonalým povrchem už jsem si nic dalšího nenašel – chybí mi zřejmě schopnost obdivovat tzv. velké muže a prožívat jejich hru na vojáky ve jménu osobně-kmenově-národní cti či čeho vlastně jako něco zásadního, notabene když se nijak nevztahuje k obyčejnému lidství ani není vyvážena ženským elementem (pustit si „slabší pohlaví“ na plátno jen ve dvou třech davových scénách, nejvýrazněji v podobě hromady mrtvol, to je pro mě opravdu těžko pochopitelné rozhodnutí). Když klasický filmový epos, pusťte mi raději něco, z čeho je cítit člověčina, třeba Wylerova Ben-Hura, Bondarčukovu Vojnu a mír nebo i stařičký Jih proti severu či DeMilleovo Desatero přikázání. ()

senor

Nejlepší epický velkofim jaký kdy byl natočen. Škoda ale je, že jsem to viděl jen v TV, která to docela zabila. ()

Sokkk_y

Lawrence of Arabia je působivý velkofilm, a to s hodně velkým V. Filmařům prakticky nelze nic vyčíst. Skvělá hudba, výborný scénář, úžasná výprava a perfektní obsazení v čele s Peterem O'Toolem. Právě Peter O'Toole je hodně velké zrno v poušti kinematografie a rolí Lawrence své místo v síňi slávy jen stvrdil. Bohužel Akademici nejspíše jeho talentu neporozuměli, což mě velmi mrzí. Nejvíce ale asi oceňuji na tomto snímku fakt, že bez použití jakýchkoliv počítačových efektů dokázali tvůrci vytvořit film takového rozsahu, takové složitosti, s takovou výpravou, až to člověku vyráží dech i po čtyřiceti letech. A to opravdu dokáže jen pár filmů. Možná proto se dá s určitostí říct, že Lawrence of Arabia představuje ještě starý dobrý Hollywood a staré dobré doby, kdy se uměly točit velkofilmy a kdy se film nedělal jen kvůli penězům. ()

Mirokukii

Historický epos, po jehož zhlédnutí beru slovo dobrodružství zas trošku jinak. Výpravné a velkolepé, zcela dokonale nasnímané. Úžasná kamera plna krasných scenérií, zachycujících půvabné kontrasty západu slunce, spolu se stovkou komparzistů padících rozpálenou pouští, z nichž se nejvíce odráží modré oči Petra O'Toole, který se své velké role, stejně jako další představitelé, zhostil se ctí sobě vlastní. Pouze v závěru, kdy u něj docházelo k více rozporům jsem se mu přestal dostávat pod kůži, a břidkost příběhu taktéž nastala. Ale první dvě hodiny a něco jsou fenomenální filmařina. ()

danoo

David Lean vo svojom majstrovskom diele neopakovateľne spája monumentálne výpravné zábery s artovými štúdiovými pasážami, ktoré sú hlbokým svedectvom o živote „renesančnej" osobnosti Thomasa Edwarda Lawrencea (1888-1935), ktorého tu režisér až mystifikuje. Tzv. „Lawrence z Arábie" bol britský archeológ, básnik, prekladateľ, politik, vojak, tajný agent, čo ako dôverník arabského princa a neskoršieho irackého kráľa Faisala I., organizoval povstanie Arabov proti Turkom (1916-1918). Spolu s Arabmi dobyl Akabu a Damask. V roku 1919 sa zúčastnil versaillskej mierovej konferencie, avšak nedokázal zabrániť novej kolonizácii Arabov zo strany Británie, a preto roztrpčený odchádza slúžiť ako obyčajný pilot v RAF-ke. V roku 1935 vystúpil z armády a onedlho zomiera pri dopravnej nehode. Za svoju slávu vďačí autobiografickým knihám (Sedem pilierov múdrosti , Na dereši,...), a predovšetkým tomuto filmu... ()

Jennifer.S

Výpravný velkofilm, ve kterém nevystupuje ani jedna žena. Hrdinovi "neoblbuje" hlavu, nekoná se žádná milostná zápletka. Příjemná změna, která vůbec neubírá na atraktivitě celého snímku. Dech beroucí záběry na měnící se poušť, která vlastně zůstává pořád stejná. Tyto vizuální orgie ještě umocňuje skvělá Jarreova hudba (soundtrack mohu jen doporučit). A fakt, že Peter O'Toole nedostal za svůj výkon Oscara, považuji za velký omyl akademie, protože tak šílený výraz v očích jsem neviděla nikoho zahrát líp. 70 mm filmový pás byl už jen třešničkou na dortu. (http://www.krrr.cz/) ()

marvan

Lean není obrazoborec, který by překvapoval originálním či snad nedejbože hlubokým myšlením, ideově je to na úrovni školní pomůcky. Ale způsob, jakým tuhle plytkou školní ilustraci dokáže beze zbytku uchopit a především úchvatným obrazem odvyprávět, si zaslouží respekt. ()

lennyd

Britský poručík T.E. Lawrence (Peter O'Toole) dostává pro svoji neoblíbenost u nadřízených zajímavou nabídku - buď jednou pro vždy skončil, a nebo odcestuje do daleké Arábie. Lawrence chopí příležitost za pačesy, a stane se hlavním impulsem ve spojení do té doby nepřátelských arabských kmenů proti Turkům... Vidět film před takovými .. nu dnes už to bude padesáti lety .. tak o pěti hvězdičkách ani nepřemýšlím, a dávám rovnou šest. I dneska tento film atakuje nejvyšší hodnocení, ale z mého pohledu k tomu přece jenom několik maličkostí chybělo (nebo - když vezmu téměř čtyřhodinovou délku filmu, tak možná spíš přebývalo). Ale popořádku - začnu tím nejzajímavějším, a to jsou exteriéry - díky bohu, že když jsem se na film koukal, za okny burácela sněhová vánice, jinak bych (spolu s Lawrencem) asi také umíral žízní :). Ale poušť je natočená fakt nádherně, a to v jakékoliv fázi dne. Za druhé - Peter O'Toole - jeho asi nejvýraznější herecká role, o tom nelze pochybovat. Za třetí - Omar Sharif, Anthony Quinn, Alec Guiness a další (muži - řeklo se bez bab, tak bez bab). Hudba. 7 Oskarů. Oproti tomu ta délka a to, že v pozdějších fázích filmu (kdy už má divák otlačené sedací svaly), trochu film začíná nudit... ()

Kmotr76

Spatna konstelace hvezd. Nebo jsem se spatne vyspal. Nebo nevim. Formalne samozrejme neni co vytknout a vypichnul bych hlavne do-ko-na-lou hudbu s do-ko-na-ly-mi zabery na poust. Verim, ze az si to s odstupem pustim znovu, bude to lepsi. Mozna i dokonale. ()

noriaki

Když se řekne epický film, vybavím si Lawrence z Arábie. David Lean natočil uhrančivě dokonalý epos, jímž posunul laťku žánru tak vysoko, že k ní dodnes většina tvůrců jen s úctou vzhlíží. Přitom je megalomanská výprava a přenádherná krajina jen kulisou k prostému příběhu pokorného muže s velkým snem a ještě větší nechutí k zabíjení. Až mě překvapilo, kolik hlášek a chytrých poznámek film nabízí. Peter O'Toole si touhle rolí sice nezajistil Oscara, ale zato si jí zajistil nesmrtelnost. ()

dANo

Dost dobré, hlavne, keď som mal tú možnosť navštíviť Jordánsko a vidieť naživo miesta, kde sa to natáčalo... :o))) výborný veľkofilm. ()

Compadre

Vskutku megafilm každým coulem. Megavýprava, megastopáž, megadobrý scény a vůbec megadobrej celej film. Velice zajíamavé veledílo, kterému čas nemůže ublížit. Vřele doporučuju! ()

Brain-D

Velkolepé. Lawrance jako voják britské armády, který bojuju s araby proti turkům. Na tu dobu opravdu obdivuhodné vuzuální scenérie poště. Peter O´Toole byl naprosto vynikající a jak někteří píší, že měl dostat oscara. S tím naprosto souhlasím.O´Toole tu zahrál skvělou postavu hrdiny, které budou okolnosti pomalu ničit psychiku. Jen mi přišla škoda, že jsem neviděl Lawrencův zahnutý nůž v akci. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

16.12.2013

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)