Oliver Twist

Oliver Twist

Dobrodružný / Krimi / Drama

Velká Británie, 1948, 116 min

Vsadím se, že Dickensovo srdíčko by zaplesalo při pohledu na Leanovu adaptaci plnou naturalismu dobového Londýna a špíny jeho podsvětí (kterýžto efekt je znásoben mistrovskou kamerou). Začínám si myslet, že k jakékoliv filmové adaptaci Dickense je třeba použít černobílý film. Po Great Expectations totiž i Oliver Twist dokázal, že hra stínů je mocnou zbraní vůči smyslům diváka. P.S. Guinnessův Fagin je jeden z těch slizkých, padoušských archetypů, které mám tak rád.(7.6.2012)

Extrémne - kvalitne prevedené filmové spracovanie z pera Charlesa Dickensa, kde štafetu preberá, už skúsený - britský režisér, David Lean, ktorý vytvára fascinujúcu verziu, ktorej sa podľa mňa, čo sa týka spracovania a obrazu, absolútne nič nevyrovná. Viete si to živo - predstaviť, nielen pre slová v texte, tu sa do popredia dostáva excelentný obraz, t,j KAMERA - GUYA GREENA, ktorá sa absolútne ničoho neštíti, je bez - chrbtovej kosti, pričom zachytáva situáciu a okolnosti, tak ako boli v reálnom živote ! Máte doslovný pocit, že ste v špinavom Londýne - 19. storočia, kam prichádza utrápený chlapec Oliver Twist, ktorý si prešiel peklom, zachádzali s ním horšie ako so psom, viac bitý ako chleba sýty... Oliver, počas svojho ťažkého - mladého života, stretáva niekoľko postáv, viac negatívnych ako pozitívnych, ľudia mu chcú iba zle, tak sa k nemu i správajú, stáva sa z neho spodina spoločnosti, ZLODEJ, ktorý pracuje pre FAGINA, ktorý má s ním nekalé úmysly, ale oveľa nekalejšie má i SIKES, ktorý je veľkým - chladnokrvným, brutálnym vrahom. Až istý, bohatý pán, sa ho na chvíľu ujme, lebo ho zaujme Oliverov osud, ale čo čert nechcel, znovu si ho nájde nepriaznivé obdobie, ktoré ho donúti konať skutky proti svojej vôli. Rozporuplná postava, menom NANCY, sa ocitá nad priepasťou skutkov, ktoré na jednej strane dostane Olivera do kolotoča bizarných situácii, na strane druhej, mu pomôže, keď upozorní - toho starého pána. Najlepšie výkony podávajú: 1. John Howard Davies ako OLIVER TWIST, excelentne vierohodný - majstrovský výkon, ktorý musí znášať extrémne situácie, ktoré si on nevyberal. 2. Alec Guinness ako FAGIN, je postava - hodná chameleónskemu herectvu - velikána Aleca, ktorý jednak často spolupracuje, s dvorným režisérom - Davidom Leanom, alebo je tak nadaný, že zahrá akúkoľvek postavu. Herecký chameleón ! Cítil sa vo svojom povolaní ako RYBA VO VODE ! 3. Tretí výkon by som rád spomenul, ženskú postavu - NANCY, KAY WALSH je unikátna a presvedčivá v dvoch rôznych polohách. Pozor, David Lean, nie je len režisérom - monumentálnych eposov, ako sú - Lawrence of Arabia, či Doktor Živago, treba poznať i predošlú tvorbu, kde sa obdivovateľ a nadšenec režiséra, dozvie veľa o tom, ako voľakedy začínal ! Umelecký - nadčasový film ! ( slovo : nadčasový, používam málo ).(20.11.2015)

David Lean vs. Charles Dickens podruhé. Knihu jsem nečetl, znám jen muzikál Oliver z roku 1968 (viděno hodně dávno) a písničku od Evy Pilarové :). Každopádně mě Lean nezklamal, jeho film má dalekoho k nudícím, nafintěným adaptacím klasických románů. Je to spíše dětský/dobrodružně-historický film s pár scénami které bych v dětství rozhodně vidět nechtěl (vražda palicí a k smrti vyděšený pes... brrr). Je to taky film, který by se kromě konce neztratil ani v našich kinech po roce 1948 - chudáci žijí ve špíně, hladu, boháči žerou jak prasata a osud dítěte nikoho nezajímá. Malý Oliver tak prochází od příšerného sirotčince k ještě horšímu hrobařovi až se dostává do zlodějského gangu. A někde v dáli čeká možná odhalení jeho původu a skutečné štěstí. Malý John Howard Davies je sympatický, naopak Alec Guinness je tak odpudivý, že je to až karikatura (čekal jsem celou dobu kdy mu chytnou ty fousy). Líbila se mi i atmosféra nuzných, špinavých uliček Londýna a celkově šlo o dobrý film.(26.2.2018)

Tenhlete film spolu s Nadějnýmiu vyhlídkami tohož režiséra mě dostal. Má svou atrmosféru, vynikající herecké výkony, Alec Guinness je neskutečný, černobílý formát tomu jen svědčí. Ač je tento film 65 let stár, neztratil nic ze svého kouzla. Už Werich řekl, že čas je pojem relativní.... Jistý spisovatel žil 100 let, je to málo nebo hodně. Málo, protože, kdyby žil dalších 300 let mohl nám toho sdělit daleko víc. Zatímco tady žie stovky dvacetiletých, kteří tu 400 let už nemuseli být, protože .... Přesně tohle se dá praktikovat i tady. Tenhleten film, ač stár tolik let, nám může říct daleko víc, než některé filmy, které jsou točeny dnes a denně teď.(1.3.2013)

Takto by si asi tento příběh představoval samotný Dickens. Lean, který se celou kariéru zabýval zpracováními slavných literárních děl, dokázal po Nadějných výhlídkách opět hlubokou spřízněnost s dílem největšího anglického sentimentálního realisty. Oliver Twist je dojemný, dramatický, zábavný a hlavně kouzelný, k čemuž notně přispívá krásná černobílá kamera a vousatý a nosatý Fagin neodolatelného Aleca Guinnesse.(24.9.2005)