Dungeons & Dragons: Čest zlodějů

• USA Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves (více)

Potulný zpěvák neboli bard Edgin (Chris Pine) se živí tím, že se svou partou zlodějíčků pomáhá měnit majitele vzácných artefaktů (jednomu ho ukradnou a druhému prodají). Je to práce, při které prakticky neustále strkáte hlavu do oprátky, a ani Edgin nemůže mít věčně kliku. Když se mu podaří šlohnout to, co se nikdy nemělo dostat do nesprávných rukou, a on to navíc do těch rukou dobrovolně vloží, spustí dominový efekt, který může otřást celým světem. Edgin je sice tak trochu zmetek, ale pořád má v sobě kousek cti, a tak se rozhodne napravit, co spískal. Protože však proti němu stojí armáda nelítostných zabijáků, mocných čarodějů a bývalý kamarád Forge Fletcher (Hugh Grant), potřebuje tým, se kterým by mohl mít aspoň nepatrnou šanci v tomhle úkolu obstát. A protože film vychází z legendární hry „Dračí doupě“, je jasné, že v jeho partě nesmí chybět drsná válečnice (Michelle Rodriguez), ušlechtilý rytíř (Regé-Jean Page), mág (Justice Smith) nebo druidka (Sophia Lillis). (CinemArt)

SeBig

Trochu zklamání, čekal jsem trochu větší srandu podle traileru, ale nakonec to nebylo úplně hrozný. Takové lehce podprůměrné béčkové fantasy s pár zábavnýma sekvencema. Každopádně akční scéna, kdy naháněli měniče neměla chybu. Zasmál jsem se upřímně tak dvakrát. ()

Chrustyn

Nijak jsem to nesledoval, neočekával a o to více jsem překvapen a nadšen. Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je nejlepší fantasy od Pána Prstenů, která nechce být novým Pánem Prstenů. Není to žádná divoká jízda ani přehlídka velkolepých triků a bitev, jako spíše malé vyprávění o partě vedené zlodějem, který nechce zachránit svět, jen získat svou dceru. Neuvěřitelně vtipná a svižná podívaná, která si hraje s žánrem fantasy a dokáže strašit, napínat i rozesmávat více než kdejaká regulérní komedie. Chris Pine sympatický jako nikdy, Michelle Rodriguez poprvé nejen snesitelná ale dokonce velice dobře hrající a vůbec vše je na svém místě a ví čím chce být. Od tvůrců průměrných až podprůměrných komedií, se jedná o takový menší zázrak, kterému toho moc nechybí. Hvězda navíc za narážky na herní série Baldurs Gate a Neverwinter. ()

Arsenal83

Veľmi zábavný a pútavý film. Dobrodružstvo v každej chvíli, všetky motívy boli pozbierané a nabitie iróniou - veľa gagov, absurdného humoru a groteskných skomolenín. Väčšinu filmov Marvel a DC považujem za čisto marketingový ťah na naplnenie mešca plytkými výplachmi, ale toto je iná úroveň. Samozrejme veľmi ma nahnevalo mi, že režiséri pozabudli na zdôraznenie otázok rasizmu, feminizmu, sexuálnej orientácie, rodovej identity a etnickej inkluzivity, to je obrovská chyba, hoci výber hercov bol korektný. Minimálne drak mohol byť nebinárny, ale inak sa to pozeralo naozaj fantasticky, čo už vyplýva aj zo žánru. Vydarená avantúra, ktorá vtiahne diváka do iného sveta a v ktorej nevadí ani starý Grant zvädnutý ako lopúch. ()

Stanislaus

D&D jsem nikdy nehrál a filmové adaptace z let 2000-2012 mě (naštěstí?) minuly, takže jsem k Dungeons & Dragons: Čest zlodějů přistupoval s čistým štítem a jako naprostý neznalec. Chválím, že se film nesoustředil jen na akčně-fantaskní rovinu, nýbrž se tvůrcům podařilo dát i dostatečný prostor sympatickým postavám, z nichž bych vypíchnul především uplkaného barda Edgina a jeho krutopřísnou, ale bodrou kámošku Holgu. Postava Simona pro mě byla dvojím utrpením: Zaprvé mi přišel otravně nemotorný a zadruhé je fakt těžké si oblíbit jeho hereckého představitele. Film by mohl být rozhodně o čtvrthodinku kratší, nicméně i tak jsem si projekci v kině nadmíru užíval - ať už díky výše zmíněným postavám, pravidelně dávkované akci, démonické Sofině, či nejedné humorné scéně, kde mě nejvíce pobavily hřbitovní konfrontrace s nemrtvými a střetnutí s "chubby" dráčkem. Věřím, že pokud bych byl hráč/fanoušek hry, dal bych plný počet, avšak jako onen "nehráč" mohu zcela upřímně říct, že bych se rozhodně v budoucnosti nebránil nějakému pokračování, zůstane-li kvalita na obdobné úrovni. ()

Darneth

Bez vulgarit, romance a trapného amerického jakože vtipu. Jde to a fakt to funguje! Po úmorně dlouhé době parádní fantasy koštovačka pro nás, blázny ve škorních s kostkama v hrsti a dýkou u pasu. LEVEL UP ()

Flego

Odzbrojujúce dobrodružné fantasy plné akcie, ale hlavne nenásilného neinfantilného humoru. To je azda najväčšou devízou filmu. ()

BMW12

Hru neznám, každopádně dobrodružno-fantasy filmy mám rád! A tenhle se velmi povedl, příběh mě bavil, parta „hrdinů“ byla fajn, stejně tak i záporák. Za mě super podívaná a chtělo by to více takovýchto filmů v kinech. ()

honajz

Já bych moc chtěl, aby se mi to líbilo. Ústřední postavy jsou docela fajn. Ale přijde mi to zmateně natočené, neustálé flashbacky otravné, digitální bordel nepřehledný, vtípky marné (vlastně jedinému, komu hlášky  občas docela šly, byl Forge v podání Hugh Granta, a pak ten hodný Thayer nebo jak se ten rod jmenoval, a i tlustý drak je vtipná invence). To je další věc - hromada postav a asi odkazů, ze kterých mě za chvíli bolela hlava. A pak jsou tam logické nesmysly jako že mají helmu, která ruší magii, ale v závěrečném souboji je nenapadne ji použít? Popravdě mám raději původní film, kde je ten vtip tak nějak pohodový, a má to v podstatě přímočarý příběh, jen se spoustou zákrut, bojůvek, logických hádanek, hledání řešení apod., to zde tak nějak chybělo. Jo, a politická korektnost nechybí ani zde - silnějšími postavami jsou ženy, muži jsou bačkory, a stráž na hradě tvoří ženská a černoch. ()

TheEvilTwin

Úplně pohodová feel good fantasy, která dokáže pobavit svým šťavnatým humorem, očarovat typickýma postavama i překvapit jednoduchou akcí. Je to sice trochu uspěchané, protože takový svět se do filmu zkrátka nevleze a chtělo by to spíš seriálový formát, ale jako základ funguje film dobře. Trochu mi zde chybí k dokonalosti nějaká velkolepá bitva armád k tomu, abych si film výrazněji vštípil do paměti a nepamatoval si jej jen jako “tu dobrou fantasy” a taky mi lehce vadí scénáristická nedotaženost a trošku odfláknuté detaily, ale jinak jsem se bavil dobře a jelikož je fantasy žánr dnes téměř mrtvý, kvalitní čtyřhvězdu si D&D určitě zaslouží. ()

HellFire

Zase jedna z těch velmi povedených herních adaptací a nádherná ukázka toho, že film může skvěle fungovat, aniž by se neustále shazovalo mužské osazenstvo nebo naopak povyšovalo ženské osazenstvo, jak je tomu v Hollywoodu zvykem. Stačí jednoduše natočit povedený film a diváci se najdou. Ke smůle Dungeons and Dragons vyšla produkce na tučnou sumu, i když při sledování je poznat každý utracený dolar. Klidně bych se z gruntu podíval znova. ()

Othello

D&D lze hrát v módu naprostého ponoru do fiktivního světa, úcty k jeho pravidlům a odlišnostem. A nebo jako třeskutou zábavu plnou hlášek, zlehčování, odkazování a kdesi všeho. Osm z deseti her vypadá skutečně jako ta druhá varianta, ale ty, skrze které se odhalí skutečné schopnosti Dungeon Mastera a hráčů, ty, na které se vzpomíná ještě leta, za těmi stojí ten první mód. Že v současné éře popkulturní infantility si studio vybere tu druhou variantu mě vůbec nepřekvapuje, ale samozřejmě trochu mrzí. Ten hlavní problém je stejně jinde. Film Dungeons & Dragons je už čistě korporátní vysoustružený produkt, za kterým nestojí žádná autorská vize, nýbrž týmová práce pokorných námezdníků velkého studia. Jinak se těžko dá pochopit, proč by moloch nalil do dvou režisérů interiérových komedií 150 mega na adaptaci uměle vytvořeného světa s lorem rozsáhlejším než je historie planety Země. Ať jdou s timhle ale do píči fakt, protože ten film nemá ani stopu nějaké duše či potřeby vybočení ze současného mainstreamového úzu. Je v něm krásně vidět, které jsou scény, za kterými stojí (mimochodem dost kompetentní) tým věnující se bojové choreografii, stejně tak je v něm ale vidět, kdy přebírá kompletně otěže CGI, která většinou působí úplně odtrženě od zbytku filmu (nehledě na to, že je fakt hnusná a nikdo nemá tendence to nijak maskovat). A pak jsou zde ty scény s živými herci, opírajícími se ve vyleštěných a super čistých kostýmech o papundeklové kulisy, které mě vrátily někam do časů Princezny Fantaghiro. Žádná práce s druhým plánem, očividná umělá světla, hmatatelně narychlo vyrobené kulisy a chodníky posypané na poslední chvíli vrstvou štěrku, ach jo. Tenhle problém koneckonců komentuji u mnoha jiných současných blockbusterů a jsem trochu nervózní, jak si při jeho popisování připadám stále více sám, za což asi může nějaká změna vizuálních nároků další generace diváků, která vyrostla na obsahu Quantity TV. Že z toho ale tady tečou vyhlášení boomeři, to mi nějak nehraje a slibuju, že budu zkoumat zdali ten problém není někde u mě. Ale vážně ten film už po několikátý proklikávám, a nedokážu se zbavit pocitu, že je to sestříhanej televizní seriál s dvacetimilionovym budgetem. Asi se zabijte, fakt. ()

Jenda

Poctivá a vtipná fantasy, která se bude líbit i lidem, kteří o Dračí doupě nikdy nezavadili. Typicky generický příbeh je vyvážen dobrou výpravou, vtipnými postavami a slušnou kouzelnickou mlátičkou na konec. Pro mě navíc spousta flashbacků do mého mladí. Dalším dílům bych se nebránil, pokud si zachovají vtip a produkční hodnotu. ()

Necrotongue

Nestává se zase tak často, aby mě dokázal snímek, od něhož si mnoho neslibuji, dokázal překvapit tak příjemně, že se z toho celý rozpětkuji. Amíci do toho tentokrát šlápli tou správnou nohou a dali dohromady opravdu kvalitní fantasy, s jakou se tak rád potkávám v herních světech. Do zvoleného prostředí a tématu tentokrát bez problémů zapadlo i mocně multikulturní obsazení a nepříjemnou pachuť mi tak zůstala jen po povinně mezirasovém vztahu. Mně je to jinak úplně jedno, ať si každý zařídí život po svém, jenže tady už mám opakovaně fakt silný pocit hraničící s jistotou, že se na mě někdo snaží podprahově působit s jemností tanku. Ale k věci; příběh byl kvalitně vystavěný, herecké výkony nebyly vůbec marné, dialogy nepostrádaly fajn humor, akční scény mě svým provedením neurážely (a ani ony se nebály humorů), bard neojel mága, válečnice nepovalila do slámy druidku a Hughu Grantovi role téměř úhlavního záporáka velmi dobře seděla. Chyběla mi tady nějaká ta krev a neukotvené části lidské anatomie, protože to k žánru neodmyslitelně patří; takhle už to byla skoro až pohádka, šlo ale o pohádku profesionálně zmáknutou a konečně už vím, jak by to dopadlo, kdyby si to po divoké lesní párty rozdala sova s medvědem. Pokud nejste fanoušky fantasy, asi to nebude film pro vás, já jsem si to ale užil, a plná palba tak byla z mé strany povinností. / "Zlepšuješ se. Neletěls tak daleko." / Poučení: Nikdy nevstupuj mezi válečnici a její bramboru. ()

luka4615

Byť jsem naprostý neznalec deskové hry, podle níž je tento snímek vytvořen, tak i já jsem se nakonec v kině královsky bavil. Dungeons & Dragons s podtitulem Honor Among Thieves je totiž zábavně koncipovanou fantasy, která má velký potenciál zabavit každého, kdo dá tomuto počinu šanci. Lví podíl na tom má především humor a chemie mezi postavami, což připomíná nejvíce filmy ze série "Guardians of the Galaxy". Dalším elementem je pak poté hravý a neočekávaně chytrý scénář, jež celý projekt posouvá mílovými kroky vstříc úspěchu a který od precizně vypointované scény na hřbitově jede na plný plyn. Jistě, i zde sice najdeme několik styčných ploch na nichž to občas vážně drhne (olbřímí stopáž), nicméně tváří v tvář sympatickým postavám a odlehčené zábavě to tvůrcům velmi rádi odpustíte. To všechno v kombinaci s precizní vizuální stránkou a přehlednými akčními sekvencemi totiž činí z Dungeons & Dragons snímek, který Vám mohu s čistým svědomím jen a jen doporučit. Nic tak "feel good" snad na velkém plátně letos ještě opravdu nebylo! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „Plan A has a stink.“ ()

Lucasion

Nejlepší je vždy očekávat nic, pak se vám dostane zpravidla dobrý pocit. Poslední DDčko je přesně takové jako byste chtěli nebo právě očekávali. Je zábavné, je epické, vtipné, vizuálně parádní, výpravné... A generické až běda. U filmu dostane přesně to, co si jako diváci zasloužíme. Fantasy svět plný krásných lokací, výpravu ve stylu Hobbita (I ten Šmak nechybí, jen chodil moc do McDonaldu), klasický vtípkovací humor, který je na každém kroku, zvraty se nekonají a všechny hrdiny čeká osudová bitva. To vše je nazvučené, atraktivní a kdesi cosi. Za úspěch jistě může i herecké obsazení, kdy Pine je rozený komediant, Rodriguez je zase ranařka, ale umí všechny krásně setřít, takže kudos pro ni. Smitha jsem si oblíbil loni ve hře The Quarry, takže parádní volba a Sphia Lillis je fantastická už od To. Z té něco dobrého vyroste. Hlavně ať zůstane zrzavá. Čest zlodějů mě bavila od začátku do konce, i když měla trošku slabší místa, přesto jsem si odnesl parádní vysokorozpočtovou popcornovku, která svůj účel plní na maximum. Bohužel je však tak moc předvídatelná a generická, že se bojím, že za rok už si na ní těžko vzpomenu a zůstane jen kvalitním jedním filmovým zážitkem v kině. [Imax] (78 %) ()

Morholt

Draci, čarodějové, šavlovačky, rvačky, všemožné magické vychytávky a navrch nesourodá partička hlavních hrdinů v boji proti téměř absolutnímu zlu. Pro mě je tohle fantasy ve své nejryzejší podobě. Má to vlastně všechno, co má správná žánrovka mít a velkou porci nenuceného vtipu navíc. Nemám co vytknout. 100% ()

mm13

Videl som aj srdcu milšie stupidity, ale ani Dungeons & Dragons nie je márny. Zo všetkého najviac vadí vlastne jedine Michelle Rodriguez, ktorá hrá ako retardovaná. Pritom je Holga vynikajúca postava, no jej potenciál tu kvôli tej drevenej krave ostal hlboko pod čo i len priemerom. Škvrnka na celkovom obrázku, ale u mňa neprehliadnuteľná a rušivá. ()

BrooksW.Here

Dungeons & Dragons som hral asi iba raz v živote, no aj napriek tomu som si viac menej pamätal koncept, z ktorého táto hra vychádza. Na to, ako bude táto kultovka spracovaná do filmovej podoby som bol naozaj zvedavý, čakal som oddychové a vizuálne veľmi lahodné dobrodružstvo a presne toho som sa aj dočkal. Špeciálne efekty v Honor Among Thieves sú na veľmi vysokej úrovni, celé toto fantasy vyzerá perfektne, filmové triky sú asi hlavným ťahúňom celého tohto filmu. Hneď po vizuále nasledujú sympatické postavy, ktoré majú medzi sebou parádnu chémiu, ktorá by sa dala pekne prirovnať napríklad ku Strážcom galaxie (autorom tejto myšlienky je 3DD!3). Veľmi ma prekvapilo aj to, že žiadna z postáv nie je dokonalá a každý robí nejaké chyby (na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že to bude úplne naopak). No toto je rodinné fantasy, ktoré je podľa mňa cielené skôr na mladšie publikum (keď niekomu odsekli hlavu, tak iba odpadla, žiadna krvavá režba sa nekonala 😢) a preto sa nakoniec každý hrdina zo svojich prešľapov poučí. Avšak najväčším mínusom tohto filmu pre mňa bol práve jeho príbeh... Aj keď ponúka množstvo originálnych nápadov (rozhovor s mŕtvymi rytiermi, teleport v obraze, záverečný "zlatý dážď") a úsmevných momentov (tlstý drak 😆) a aj celkové tempo je viac než slušné, tak nakoniec mi celý príbeh prišiel iba ako nejaký zlepenec udalostí, v ktorom sa toho stalo strašne veľa (a hlavne strašne rýchlo), pri čom z každého problému sa hlavní hrdinovia po nejakej tej chvíli dostali. To mi príde ako najväčší problém celého filmu (iný som si asi nevšimol...). Nič iné mi neprekážalo, fajn som si v kine oddýchol a celkovo mi vôbec nevadilo na dve hodiny aspoň trochu vypnúť, a preto Honor Among Thieves odporúča aspoň 8 vypasených drakov z 10... Potenciálne pokračovanie by mi vôbec nevadilo. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD